Skocz do zawartości
atk

Absorber krzemianów po RODI

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

Dotychczas miałem filtracje mechaniczna filtrami 5u, 1u i węglowy, po czym odwrócona osmoza i na końcu żywica DI. 

W wodzie przy tds 0 wychodzą duże krzemiany. 

Podpowiedziano mi że można i warto zastosować po DI jeszcze jedna puszkę np. z sera silicate. 

Podłączyłem ale tds teraz po rodi wynosi 0, a po rodi + sera tds 6.

Czy faktycznie warto zastosować takie rozwiązanie, czy jest to dobre i czy to wskazanie tds za sera jest prawidłowe i nieszkodliwe? 

Pozdrawiam serdecznie... i życzę wszystkiego dobrego Mikołajkowego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To daj absorber krzemianów między membraną, a żywicą i problem będziesz miał rozwiązany :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad tym jednak boję się czy to nie rozwalił mi żywicy... 

Tds przed żywica okolo 1-2, po mam 0, a znów po sera 6-7

Zastanawiam się ewentualnie nad sera silicate przed osmoza... 

Pytanie ogólne bo może ktoś już ma wypracowane śrubę rozwiązanie lub też może w ogóle to nie ma sensu...? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie używałem nigdy nic od Sery, ale zakładam, że jest to produkt na bazie "amelinium". Stąd TDS coś wykrywa. Żywica i tak się zużywa, jak będzie łapała wodę z progu nawet 20ppm, to zamiast wymieniać ją co 20 tygodni to będziesz to robił co 19 tygodni :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Ejdzej88 napisał:

To daj absorber krzemianów między membraną, a żywicą i problem będziesz miał rozwiązany :)

Witam

Tak właśnie mam i jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywica wyciągnie to, co ewentualnie odda absorbent :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, JerzyB napisał:

Tak właśnie mam i jest ok.

Widzisz jakieś wady takiego rozwiązania? Czy na tds jest wtedy 0?

Rozumiem że funkcjonuje układ:

Filtracja mechaniczna + ro + krzemiany + di? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tds magiczne trzy zera , żadnych wad nie widzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile masz tego krzemu w wodzie RO i czy uważasz że w czymś przeszkadza i trzeba z nim walczyć? U mnie w kilku ostatnich wynikach ICP w wodzie RODI wychodził wysoki krzem Si - 0,7170mg/l, prawie wszystko wyzerowane a krzem na czerwonej skali. Natomiast wyniki wody ze zbiornika pokazują już wynik Si - 0,2070mg/l czyli ponad trzykrotnie mniejszy, znajdujący się całkowicie w zielonej skali. Co mogłoby oznaczać, że coś się z tym krzemem dzieje, coś go "konsumuje", więc może zupełnie zbędne jest wytaczanie takich dział...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie jedna osoba ma krzemiany w rodziance, też mam i taki filtr założyłem. Test RODI 0,106, czyli akceptowalny poziom, a w baniaku 7,422 następnie 8,372. Czyli rosło i już poza akceptowalną skalą. Teraz ile mam nie wiem. Następne badanie pod koniec roku, bo robię je co 3 miesiące.

Edytowane przez Ejdzej88 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W icp Marin lab było w akwarium 0.0685 natomiast w RODI było 0.064. Niby dużo i nie dużo... Ale były też okrzemki i plaga dino :(

Stad też chciałbym poza absorberem w akwa dać na przepływ. 

Dalem pomiędzy RO a DI dzięki czemu tds 000 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

A nie możesz włożyć sery w woreczku do sumpa? Ja tak robię i krzemiany trzymam w ryzach.

Gąbki bardzo lubią krzemiany ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, odgrzebuję temat. Mam pytanie, czy jest jakiś sposób na sprawdzenie czy dobiega koniec żywicy w filtrze RODI. Nie chodzi mi o miernik tds, który i tak z pewnością pokaże 000.

Pytam dlatego, ponieważ cały mój zestaw ma 3 miesiące, na końcu filtracji trzy zera wg miernika tds, a w zbiorniku po testach icp wyszło Si 13mg/l. Szok! Nawet nie ma co szukać krotności przekroczenia normy bo może głowa zaboleć. Dla proformy to po membranie tds 2ppm, po dwóch zbiornikach  DI 0 ppm. 

Więc może jedyny sposób, to rutynowe sprawdzanie testem na Si co tydzień wody RODI i wtedy, kiedy zaczyna się podnosić Si (pomimo tds 000), wymieniać DI plus/lub prefiltry?

Czy macie jakieś inne metody na wykrycie, że pora zmieniać wkłady i żywicę? Bo może skończą się po miesiącu , może po 4 albo 20. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Syrius177 napisał:

Witam, odgrzebuję temat

Wg mnie to nie problem z filtrem. Jak wymieniasz prefiltry, membrana jest ok (2ppm po membranie jest bardzo ok), to raczej nie rodi Ci krzemiany dostarcza. Może ta sztuczna skała? Kto wie, z czego to ulepione... Robiłeś ICP tylko wody akwariowej, czy rodi też? Jaki wynik krzemu w rodi był? Z tego co "ludzie piszą", to żywica DI nie pochłania krzemianów, więc taki poziom to nie jej wina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Wg mnie to nie problem z filtrem. Jak wymieniasz prefiltry, membrana jest ok (2ppm po membranie jest bardzo ok), to raczej nie rodi Ci krzemiany dostarcza. Może ta sztuczna skała? Kto wie, z czego to ulepione... Robiłeś ICP tylko wody akwariowej, czy rodi też? Jaki wynik krzemu w rodi był? Z tego co "ludzie piszą", to żywica DI nie pochłania krzemianów, więc taki poziom to nie jej wina.

Skała MarcoRocks. Test Icp  wody w akwarium. Test Saliferta Si jest w drodze, sprawdzę rodi dopiero gdzieś w poniedziałek, ale żywica już wymieniona profilaktycznie, więc nie odtworzę już stanu poprzedniego.

Jeszcze mam 2 propozycje:

-znowu uczepię się żywicy - miałem obydwa pojemniki 10 cali wraz z wkładami wypełnione po brzegi i może woda tylko przeciskała się tymi samymi szczelinami. Wkład mógł działać nieprawidłowo, zasyp wogóle się nie mieszał.  Oczywiście jeśli DI usuwa Si.

-klej milliput, ale takie ilości krzemianów mało prawdopodobne.

Skała jest w powszechnym użytku, też mało prawdopodobne . 

Edit. Doczytałem się, że może być jeszcze jedno źródło. Ceresit cx5. Mam nim poklejoną skałę. Mógł teoretycznie puścić krzemiany do wody. 

Edytowane przez Syrius177 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Tester napisał:

Czy masz jakiś problem w akwarium?

Jakiego piasku używasz?

Mam okrzemki w akwarium. Nie przejmuję się nimi mimo że dominuje brąz w zbiorniku. Akwarium jest jeszcze młode więc to żaden problem.

Ciekawi mnie  jedynie źródło takich stężeń krzemianów w zbiorniku. Jeśli je poznam, będę mógł coś zaradzić ( być może). Nie mam zamiaru pozbywać się ich na siłę tylko zastopować ich dopływ. 

Nie mam piasku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potestowałem trochę wody na zawartość krzemianów. Używałem testu Saliferta. 

-woda kranowa - 5mg/L (tutaj ciężko było z dokładnością)

-woda po filtracji mechanicznej i membranie nr1 gpd50  - 0,25 mg/L

-woda po filtracji mechanicznej i membranie nr2 gpd50 - 0,25mg/L

-woda po  całości czyli pełne RODi - 0,25mg/L

-woda w akwarium - 13mg/L ( tyle wg icp, wg Saliferta nawet więcej).

1u,5u,węgiel oraz membrany mają 3 miesiące. Żywice mb20 parę dni. 

Mogę jeszcze wymienić wkłady 1u i 5u, chociaż wizualnie są czyste albo dołożyć żywicę A200.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Syrius177 napisał:

Mogę jeszcze wymienić wkłady 1u i 5u, chociaż wizualnie są czyste albo dołożyć żywicę A200.

Ale przecież w rodi masz poziom ok, to co tam psuć? Widać, że to coś wewnątrz zbiornika oddaje. Pewnie z czasem się ustabilizuje samo, a jak Cię to gryzie to daj adsorber w obieg po prostu. Ale krzem nie jest szkodliwy, więc jeśli to tylko trochę okrzemek (które właśnie Ci te krzemiany wiążą, za darmo), to bym nic tam nie kombinował i zwyczajnie poczekał, aż natura sama się ogarnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Syrius177 napisał:

Potestowałem trochę wody na zawartość krzemianów.

A nie używasz przypadkiem węgla do filtracji wody w zbiorniku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Krzemiany to nawet wskazane dla życia w zbiorniku. Poczytaj posty nanokaczora na ten temat. Nie wpadajmy w jakąś paranoję ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz gdzieś wyniki testu ICP wrzucone?

Jeśli twój zbiornik wygląda tak ładnie, czysto i sterylnie jak na zdjęciach z końca marca, to zapomnij o tych krzemianach. Nic z tym nie rób. Akwarium jest młode, będzie dojrzewać jeszcze poł roku. W tym czasie zobaczysz cuda. Karm rybki, dorzucaj stopniowo życie, rób testy i ciesz się akwarium. Nie szukaj na siłe problemów, bo możesz je sobie sam wyprodukować.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Ale przecież w rodi masz poziom ok, to co tam psuć? Widać, że to coś wewnątrz zbiornika oddaje. Pewnie z czasem się ustabilizuje samo, a jak Cię to gryzie to daj adsorber w obieg po prostu. Ale krzem nie jest szkodliwy, więc jeśli to tylko trochę okrzemek (które właśnie Ci te krzemiany wiążą, za darmo), to bym nic tam nie kombinował i zwyczajnie poczekał, aż natura sama się ogarnie.

Tak poziom krzemianów w wodzie RODi mieści się w przedziale zalecanego stężenia. Nie zrobię nic na siłę, ciekawi mnie jedynie ten poziom i jego źródło, bo raczej uzupełniając wodę w akwarium moją wodą rodi ciężko było by podnieść stężenie do 13mg/L.

10 godzin temu, Reefbos napisał:

A nie używasz przypadkiem węgla do filtracji wody w zbiorniku?

Tak używam, ale nie przeczytałem nigdzie, że może być źródłem krzemianów. Fosforanów i owszem, ale zawsze przygotowuję go odpowiednio przed włożeniem. Piszę tutaj o węglu aktywowanym umieszczanym w sumpie. 

 

9 godzin temu, katani napisał:

masz gdzieś wyniki testu ICP wrzucone?

Zaraz wrzucę do swojego wątku. 

Zostawię narazie ten parametr, okrzemki są zjadane przez ślimaki, więc są pod kontrolą. Sprawdzę poziom za miesiąc, może zacznie samo się zmniejszać.  A obstawiam ich źródło w kleju cx-5. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Syrius177 napisał:

nie przeczytałem nigdzie, że może być źródłem krzemianów

Oczywiście może. Nawet wypłukany, czy wyparzony. Węgiel do filtra i natychmiast Si powyżej normy i okrzemki gdzie tylko możliwe w postaci rudo-brązowego nalotu. Po włożeniu absorbera Si, po 7 - 10 dniach sytuacja wraca do normy. Tak to wygląda u mnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.