Skocz do zawartości
santos

[64] Powrót do hobby

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich po dluższej przerwie.

Tęsknota do słonej wody jest czymś niesamowitym. Od niewinnych uśmiechnięć i wspomnień podczas oglądania programów dokumentalnych aż po nostalgię podczas zwiedzania Oceanarium. Ostatnia wizyta w restauracji z akwariami morskimi (nota bene w opłakanym stanie), zadecydowała. Trzeba wrócić do hobby. Chociażby czymś małym ale żeby było.

Tak też zapadła decyzją o Aquael Nano Reef 49l. Zamówione wraz z całą chemią no i... suma sumarum zdecydowałem, że jednak zaleję moją starą 64l kostkę. Zawsze to ciut więcej miejsca. 
13.11.2019 czyli miesiąc temu wszystko się zaczęło. Startowałem z ok 4 kg żywej skały + ok. 3,5-4 kg suchej. 4,5 kg żywego piasku.  Zalałem ReeFlowers Caledonia Sea Water 40 l + ok 15 l świeżej solanki. 

FZN-3 zasypany Matrixem oraz pokruszonym siporaxem. Warstwy wysmarowane Microbe-Lift Gel Filter. 

Cyrkulację zapewnia ww. filtr oraz Jebao SW-2. 

Minimalnie świeciłem lampą Aquael Duo.

Po paru dniach zadecydowałem dokupic zestaw starowy Red Sea Reef starter kit. Jestem mega zadowolony z wyników. 
Po ok tygodniu od rozpoczęcia stosowania, zamknął się w pełni cykl azotowy. Amoniak i Azotyny = 0. N03 = 25+

Od razu wrzuciłem 2 garści Spaghetti /Chaeto aby wypełnić niszę i zniechęcić inne glony do wzrostu. 

Niestety, RO najwidoczniej wymagało wymiany filtrów, o czym powinienem był pamiętać...  Okrzemki... ah te okrzemki. 

Co jakiś czas wrzucałem trochę jedzenia (phantom feeding) + lałem wszystko zgodnie z instrukcją. 

Chaeto ładnie wyciągnęło N03 i.... wypadło z akwarium bo się połamało, porozwalało i totalnie zaśmieciło akwarium. 

Po dwóch tygodniach zadecydowałem o zmianie lampy i dokupiłem odpieniacz. Tak teraz śmiga Red Sea Reef Lamp 90 oraz Hydor Skim Nano - zadowolony jest ze wszystkiego bardzo. 

Wkrótce później do akwa trafiła ekipa czyszcząca oraz błazny (Percula black Picasso) x 2. Niestety są chore (białe sznurkowate odchody) i nic nie jedzą. Tanie nie były.. no ale może jeszcze dadzą radę. Nie są w pełni zdrowe genetycznie - brakuje im płetw, są zdeformowane...  Szkoda gadać. W teorii reklamacja uznana ale nie odsyłam bo boję się, że po drodze nie dadzą rady.

Tydzień temu trafiły pierwsze koralowce - Favie, Caulastea, Ricordea, Euphyllia. Doszły 2 Thor Amb./Sexy Shrimp oraz Gobiodon (dzidziuś). 

Wczorej doszły SPS: Seriatopora C., Seriatopora Hystrix, Stylophora i Pocillopora Paradise. Do tego parę LPS: Catalaphyllia J, Trachyphyllia, Euphyllia no i stare, dobre Zoa. 

Wszystko wygląda dobrze. Gobiodon molestuje SPS a Sexy Shrimp podjadają Stylophorę.... na dniach zadecyduję co z nimi zrobic... sumpa nie ma....

Dzisiejsze wyniki:

NH3/4 = 0

N02 = 0

N03 = 0,5-1
P04 = 0
Temp: 24
Zasolenie: 1.025
Ca = ok 650
Mg = ok 1600
KH = 8,4
pH = 7,9

Na dniach kupię chemię do podbijania pH oraz lekko kH. 

Docelowo chciałbym:
Ca = 480-550
Mg = 1500
pH = 8
kH = 10
N03 oraz p04 = 0+

Wapń oraz Magnez są wysokie ze względu na dawkowanie Coraline Gro (Red Sea) + z wysokiej zawartości w soli na której startowałem. 
Nie widzę aby źle się to odbijało na koralowcach. Wręcz wydaje mi się, że Stylophora ma minimalne przyrosty po tygodniu... Dawkowania koniec. Teraz po podbiciu pH wszystkie LPS i SPS powinny konsumować wszystko przez najbliższy miesiąc (bez dawkowania). Tak też stawiam - zobaczymy. 

Do filtra trafił węgiel oraz PhosBond - wyciągnie krzem... mam nadzieję. 

Lampa świeci na ok 40% przez 2 h a pozostałem godziny jest na: 10-40% a póżniej 40-10%. 1,5h księżyc. Jest to aklimatyzacja. Koralowce odpowiadają dobrze. 

Docelowo brakuje mi jeszcze paru szczepek, które zamierzam kupić w najbliższych tygodniach. 

Będzie to zbiornik ze szczepkami. Jak urośnie wszystko to będzie przesiadka :-)
Telefonem robi się zdjęcia bardzo ciężko.. zupełnie inne kolory.. no ale... pokażę...


 

Odpieniacz czyszczę codziennie. Stęskniłem się za tym zapachem... śluz szczepek, moczenie łapek...  lekkie buczenie odpieniacza... jestem w domu.

 

 

 

Dzisiaj jest miesięcznica założenia akwarium. 

front1312.jpg

bok1312.jpg

cata1312.jpg

gora1312.jpg

pocilipara13-12.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Niestety coś co wyglądało na okrzemki teraz bardziej przypomina Dino...  Parę bąbelków powietrza na brązowym nalocie. Rano i w nocy mniej. Po całym dniu pełno. 

Dzisiaj odessałem ile się da, wata i gąbki na filtr + cyrkulator, podmiana 5% + dużo bakterii. Akwarium od południa jest totalnie zaciemnione. Odsłonię we wtorek i cykl świecenia skrócę + zmniejszę moc.  LPSy nakarmione przed zaciemnieniem. 

Wydaje mi się, że mimo wszystko cyrkulacja jest za słaba. Niby powinno wystarczyć ale chyba będzie trzeba zamiast szczepek kupić cyrkulator - może coś większego żeby nadawało się do następnego zbiornika.  

Wydaje mi się, że wywalenie Chaeto/Spaghetti zaburzyło nieco system... nie było glonów ani miękkich więc konkurencji dino nie ma zbyt dużej. Eh...  tęsknię za sumpem... 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bąbelki nie zawsze muszą oznaczać dino, widać odstające gluty z bąblami? Każdy glon produkuje tlen, więc bąbelki mogą się zdarzyć a niekoniecznie jest aż tak źle. Masz jakąś fotkę z bliska?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze tempo zasiedlania jest o wiele za szybkie.:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.12.2019 o 07:34, Stani napisał:

Mysle, ze tempo zasiedlania jest o wiele za szybkie.:D

Stani - tempo zasiedlania jest za każdym razem za szybkie :D za absolutnie każdym razem...  Tym razem miało być powoli.... 

... Ale jestem niecierpliwym człowiekiem i gdybym miał np dostać 100 zł dzisiaj albo 200 za tydzień to już bym tą stówkę wydał w sekundę :P  

Kto cierpliwie czekał z życiem do samego końca (którego teoretycznie, nie ma) niech pierwszy rzuci kamieniem :) 

 

 

W dniu 14.12.2019 o 22:32, Lurthel napisał:

Bąbelki nie zawsze muszą oznaczać dino, widać odstające gluty z bąblami? Każdy glon produkuje tlen, więc bąbelki mogą się zdarzyć a niekoniecznie jest aż tak źle. Masz jakąś fotkę z bliska?

Jutro zrobię. Odsłoniłem akwarium z godzinę temu i tego czegoś jest mniej. Wydaje mi się, że to jednak Dino...

Jutro tradycyjnie zrobię testy wody i zobaczymy czy coś się zmieniło w parametrach. 

Zobaczymy jutro jak poświeci lampa (skręcona do ok 20%). Na dniach planuje wsadzić Mangrowce aby dino miało konkurencję do pokarmu. Nie mam gdzie wsadzić makro glonów... 
Powoli w głowie rodzi się już wizja ponownego uruchomienia 200l...   Ale, obiecałem sobie, że dopiero jak będą już spore koralowce wyhodowane w tych 64l :)  Tak więc motywacja jest duża i chęci ogromne :D 

Dobrej nocy :D 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Testy z dzisiaj: 
pH = 8
N03 = ~2
P04 = 0 - 0.02 
kH = 8,9

MG i Ca odpuściłem.

Do akwarium trafiły 3 mangrowce. Moczą się i czekam aż puszczą liście. Docelowo będą w kaskadzie.. chyba. Jak będą większe to trafią do sumpa. 

Wszystko wygląda przyzwoicie. Niestety Euphyllia Glabrescens, która do mnie przyszła miała ekstremalne ubytki tkanki i padła. Błazenki nic nie jedzą 2 tygodnie - białe nitki z pup im tylko wystają. Pewnie obie reklamacje zostaną rozpatrzone pozytywnie. 

Korale regularnie karmione (2 razy w tygodniu). Koralowce wyglądają dobrze na moje oko. SPSy zostały 2 razy wrzucone przez Mitraxa, który chodzi jak terminator alpeista... Klej AF Polimerowy jest całkiem ok jak się go używa na sucho... pod wodą... jest słaby, mówiąc kulturalnie :P Muszę w związku z tym pomyśleć o lepszym zabezpieczeniu SPSów ale to przy okazji klejenia jutrzejszych "nabytków". 

Stylophora jest dalej okazjonalnie molestowana przez Sexy Shrimpy. Wydaje mi się, że dalej ją dłubią. Przegoniłem i teraz siedziały raz na Euphyllii i raz na Catalaphylii. Muszę te dziady obserwować baczniej... 

Jeśli chodzi o "Dino" wydaje mi się, że jednak to nie było to a jedynie brązowy glon. Przesyłam fotkę największego skupiska, które jest też najwyższym punktem w akwa. Jakiś nalot się pojawia na szybie i w paru miejscach - chyba nie ma co panikować.... oby to był tylko glon. 


Jutro przyjedzie jeszcze trochę stworzeń - ekipa sprzątająca, bo jedzenia do znalezienia w akwa jest  trochę (ciągle próbuję karmić błazny). 

Przyjadą też pewne małe szczepki na które może być za wcześnie... ale parametry są ok. 

Do usłyszenia ;) 

 

IMG_20191219_150221_resized_20191219_030400476.jpg

IMG_20191219_150230_resized_20191219_030400617.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.