Skocz do zawartości
gracjan87

54l Mój kawałek rafy / 1 podejście

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Kilka dni temu zalałem swój 1 morski baniaczek. Jest to zbiornik budżetowy, chciałem wykorzystać jak najwięcej sprzętu, który został mi z poprzedniego baniaka, więc proszę mnie za to nie hejtować. Traktuje ten zbiornik jak poligon doświadczalny przed większym w przyszłości. Mam nadzieję, że znajdę tu kogoś wyrozumiałego i uzyskam w razie czego pomoc :)

 

Na YT zamieszczam filmy w formie pamiętnika dla siebie ale też upubliczniam je, może uda mi się kogoś w ten sposób zainspirować :)

 

 

Szkło: aquael 60x30x30 54l (w moim wypadku weszło ok 42 litry, skała robi swoje)

Światło: 3x aquael leddy tube actinic 20000k / 2x leddy tube marine 10000k

Filtracja: kaskada fzn-1 (w środku ceramika siporax sera na wierzchu wata) / skimmer eheim 350 / cyrkulator jvp-110

Grzałka: aquael 75w

Skała: sucha 6 kg z erybki

Piasek: żywy - Nature's Ocean Live Natural White ok 5 kg (wsypałem może ze 3,5 kg)

Sól: Aquaforest Reef Salt 2kg (sypane do wody RODI TDS 0) 2 kg jest na 60 l ja uzyłem soli na lekko ponad 40l

Starter: JBL Denitrol

pozdr.

79366966_2516022062020773_3601852130970828800_o.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, narazie nic tam nie ma, nie spieszy mi sie z zyciem a wprowadze je dopiero jak bede mial pewnosc ze wszystko jest ok zeby nie truc ryb chemia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdanie Fzn-1 to za słaba kaskada do 54l,ja swoje 43l miałem na fzn-3,te aquelowskie lampy to lipa,dla miękasów wystarczą i kilku wytrzymalszych lpsów,o jakichkolwiek spsach możesz zapomnieć,piasek żywy to wciskanie ludziom kitu żeby wydali więcej kasy,żywy piasek to możesz mieć od kumpla z akwarium.Na przyszłość zasolenie sprawdzaj też w inny sposób,niż wagowo.I na koniec kup sobie dobre testy na pewno na NO3,PO4,potem kH,na początku też warto zbadać NH4 oraz NO2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady :) narazie dam biologii czas do dzialania i zobaczymy co to bedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, grzegorz77 napisał:

Moim zdanie Fzn-1 to za słaba kaskada do 54l

Kolega bardzo dobrze pisze, w podobnej kostce miałem FZN-3 i zbiegiem czasu nie dawała rady, ze względu na przyrosty korali. Możesz dołożyć jeszcze jeden filtr, miejsce jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No może i macie rację tylko narazie wolał bym w baniaku nie grzebać niech sobie dojrzewa, ale w przyszłości jak miała by taka wymiana wyglądać przy założeniu że wymieniam kaskadę, po prostu przekładam ceramikę do nowej ? I uzupelniam swieza ceramika ? No i na jakią wymieniam ? I opcja z dołożeniem to jak ? 2ga kaskada na 2gi bok ze swieza ceramika.. ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, gracjan87 napisał:

No może i macie rację tylko narazie wolał bym w baniaku nie grzebać niech sobie dojrzewa, ale w przyszłości jak miała by taka wymiana wyglądać przy założeniu że wymieniam kaskadę, po prostu przekładam ceramikę do nowej ? I uzupelniam swieza ceramika ? No i na jakią wymieniam ? I opcja z dołożeniem to jak ? 2ga kaskada na 2gi bok ze swieza ceramika.. ? 

W przypadku filtra to im szybciej przejdziesz na większy tym lepiej.Po prostu do większego zmieścisz więcej ceramiki która już będzie dojrzewać wraz z akwarium,a tak to będziesz musiał dosypywać nowej do tej dojrzałej,co raczej dobrym rozwiązaniem nie jest.Pamiętaj im więcej przysłowiowego "gruzu" w sumpie,lub filtrze tym lepiej.Masz na forum przykłady ludzi którzy prowadzą zbiorniki bez odpieniacza,ale na ceramice czy skale nie oszczędzają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, grzegorz77 napisał:

Masz na forum przykłady ludzi którzy prowadzą zbiorniki bez odpieniacza,ale na ceramice czy skale nie oszczędzają.

Są też na forum przykłady rewelacyjnych kosteczek bez kaskady żadnej, więc to nie jest żadne "must have". Kolega ma tam suchą skałę (a nie jakiś beton czy gliniane lepianki), jak ją ożywi, będzie miał super medium biologiczne, raczej lepsze niż siporax. Osobiście też bym dał większą kaskadę i załadował ją siporaxem czy matrixem, ale też nie przedstawiajmy tego, że nie da się inaczej.

Dobrze by było chociaż kawałek żywej skały tam dorzucić na wspomożenie startu, albo chociaż trochę syfu (jakieś osady z dna sumpa, piasek id) z działającego zbiornika. A jak nie, to pozostają bakterie. W sumie nie testowałem tego osobiście, ale różne jbl'e, sery itp jakoś tak nie są zbyt popularne w morskim, to pewnie coś w tym jest.

Trochę przerażający jest opis przygotowania solanki. Kup sobie refraktometr i rób solankę o konkretnym zasoleniu (np 35ppt), a nie wsypuj po prostu całego opakowania soli w nadziei, że wyjdzie ok. Stabilne i odpowiednie zasolenie oraz temperatura to podstawa podstaw, bez tego się po prostu nie uda. Dopiero jak masz pod kontrolą zasolenie i temperaturę jest sens mierzyć cokolwiek innego.

Dołożył bym jeszcze 2 cyrkulator, bo jednym ciężko będzie właściwy ruch uzyskać, martwe strefy wyeliminować. Szczególnie jeśli pozostaniesz przy tej mikro kaskadzie.

No i jakąś koronę zrób jeśli przy tych lampeczkach chcesz pozostać. Raz że estetyka ich słaba trochę, a dwa - więcej oświetlasz pomieszczenie niż akwarium. No ale to już kwestia gustu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze wszystkim się zgadzam :)

cyrkulator jeszcze do mnie leci, jak go dostanę to zobaczymy co mi wyszło ale dokładnie odmierzałem ile gram ma byc na dany litraz wiec powinno byc ok, w najgorszym wypadku pewnie da sie zasolenie zwiekszyc.. za jakis tydz max 2 to sprawdze. Co do cyrkulatora to byly 2 ale 1 poszedl na reklamacje. Kaskade narazie zostawie a moze sie uda.. nie bede teraz na szybko kupowal fzn3 i dokladal albo wymienial.. po 1 bo juz nie mam kasy a po 2gie chce sprobowac na takim setupie.. Co do korony to bedzie jeszcze przed wprowadzeniem zycia wiec spokojnie :) ale dziekuje ze piszecie z kazdego posta czerpie garsciami ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły się 1wsze okrzemki.. to chyba dobrze ? :) I tak na zaś.. z plagą glonów przy dojrzewaniu nie walczymy ? same mają zniknąć prawda.. ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poleciał Sub, będę obserwował jak się rozwija. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, gracjan87 napisał:

Pojawiły się 1wsze okrzemki.. to chyba dobrze ? :) I tak na zaś.. z plagą glonów przy dojrzewaniu nie walczymy ? same mają zniknąć prawda.. ? 

Prawda, same mają zniknąć. ;) Ja bym tu wsadził kaskadę TIDAL 35 wraz ze skimmerem. Odejdzie jeden badziew zajmujący miejsce w akwarium a na pewno więcej miejsca na media będzie. Ja moje 112l mam na TIDAL 55 i daje rade. Życzę powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dobra rada :) ale czy nie jest już za późno.. cykl azotowy już ruszył a przy wymianie kaskady musiał bym chyba dołożyć świeżej ceramiki czy jak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, gracjan87 napisał:

No właśnie dobra rada :) ale czy nie jest już za późno.. cykl azotowy już ruszył a przy wymianie kaskady musiał bym chyba dołożyć świeżej ceramiki czy jak ?

Skimer nie jest potrzebny,  jak masz odpowiedni poziom wody, kaskada sama rozbije kożuch. Tak, ceramikę się dokłada, a co jakiś czas podmienia jak wodę, bo się zapycha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejhej apropo Twojego ostatniego filmu. Kup spienione pvc w casto za 54zl, wycinasz nożykiem malarskim i kleisz super glue. Naprawde prosta sprawa kwestia tylko dobrze sobie zwymiarowac. A na razie nic nie ruszaj niech sobie dojrzewa.

dobrze jest tez porobic sobie wzmocnienia z mniejszych kawalkow

Edytowane przez Dejvix (wyświetl historię edycji)

Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Dejvix napisał:

Hejhej apropo Twojego ostatniego filmu. Kup spienione pvc w casto za 54zl, wycinasz nożykiem malarskim i kleisz super glue. Naprawde prosta sprawa kwestia tylko dobrze sobie zwymiarowac. A na razie nic nie ruszaj niech sobie dojrzewa.

dobrze jest tez porobic sobie wzmocnienia z mniejszych kawalkow

Dzieki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie zasolenie 1.024 jest ok ? już chyba nie podnosić co :) Co do skimmera to może i fakt jest zbędny ale narazie rąk nie mocze niech się kisi później go pewnie wywalę :)

apropo trawnik mi rośnie 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak trzymać, powoli do przodu


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, gracjan87 napisał:

A u mnie już coś się rusza w baniaku :D

 

 

 

Nassariusy nie jedzą glonów, bez karmienia padną. Co do aklimatyzacji, polecam kropelkowo, wężyk od kroplówki i do wiaderka ze zwierzakami. 40 min i gotowe, nie trzeba nic robić, samo leci:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cenne wskazówki dzięki, a czym karmić te ślimaki ? I z jaką częstotliwością ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gracjan87

Świetna robota ze robisz filmiki i opisujesz swoje akwarium, taka mała podpowiedź, nie myl zamknięcia cyklu azotowego z dojrzałym akwarium to całkiem dwie inne sprawy.

To że  się zamknął cykl azotowych to znaczy że możesz powoli wprowadzić życie, dojrzewać akwarium Twoje jeszcze może długo np rok.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.