Skocz do zawartości
Robert-reef

Bieleje lobophyton, białe plamy i końcowki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Od dłuższego czasu mój lobophyton nie wypuszcza polipów. Trwa to kilka miesięcy. Teraz od kilku tygodni obserwuje bielenie.

Białe końcówki i białe plamy. Na zdjęciach widać o co chodzi.

Jedyna większa zmiana jaka nastąpiła w akwarium to zastosowanie rollermata przez co spadło NO3 i PO4.

Parametry KH 7,7, PO4 0,08 Ca 380

Proszę o poradę

b.jpg

a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... a nie podgryza ci go jakaś ryba?

Zwróć uwagę.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałabym chyba w akwa ślimaka/ów nagoskrzelnych, może któryś Phyllodesmium albo Tritoniopsis, może się jakiś ostatnio wprowadził albo dorósł.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś pół roku temu udało mi się ślimaka nagoskrzelnego zlokalizować w sumpie. Próbowałem stwierdzić co to za gatunek, ale nie znalazłem nigdzie bazy ślimaków nagoskrzelnych. Na pewno nie przypominał tych co podałaś. Był całkowicie płaski bez żadnych "czółek" i innych wyrostków na ciele.

Nie zauważyłem w głównym akwarium tych ślimaków, pewnie dobrze by było poobserwować przy zgaszonym świetle, nie za bardzo mam taką możliwość :).

Spróbuje przenieść tego korala w inne miejsce i zobaczę czy będzie poprawa.

Czy te korale (lobo, sarco) są przysmakami tych ślimaków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płaski kropiaty to zapewne płaziniec Pericelis, ślimakożerca. Jak jest w sumpie to jest wszędzie. (miałam i chyba nadal mam ;-))

https://pl.reeflex.net/?kategorieID=125#pericelis

Tak, znalazłam, że Phyllodesmium longicirrum jest smakoszem sarco.

Mozesz poszukać np. tu:

https://pl.reeflex.net/?kategorieID=140#phyllodesmium

http://www.seaslugforum.net/showall/triteleg

http://www.seaslugforum.net/find/phyllong

Spróbowałbym dipowania. No i polowania.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie płaski bez czułek i innych wyrostków to mógł być plaziniec. 

Twój lobo wygląda faktycznie, jakby został obgryziony. Na zdjęciach nie widać żadnych potencjalnych winowajców, może wychodzą tylko nocą 

Edit: @Maelen jest mistrzynią w identyfikacji zwierzaków, więc podążaj tym tropem ;)

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maelen faktycznie ten koral z wątku, który podałaś wygląda praktycznie tak samo. Zastanawiam się teraz co zrobić... Akwarium mam daleko od domu (w pracy) i w godzinach nocnych raczej nie mam możliwości obserwacji.

Jedną skałkę tą z tym obgryzionym koralem mógł bym spokojnie wyjąć i wymoczyć w dipie ale te 2 kolejne lobo są przytwierdzone do konstrukcji, której nie dam rady ruszyć. Mógł bym je odciąć, ale ślimak pewnie gdzieś i tak na skale siedzi za dnia jak światło świeci. Nie wiele to da, chyba że przeniosę je w inne miejsce. Ale czy ślimak nie wybierze się na poszukiwanie i nie natrafi na nowe miejsce przymocowania tych korali :).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukać tego kraba :-)

http://www.seaslugforum.net/find/20129

A na poważnie, dipować i polować, aż dziury nie przestana się pojawiać. Opcją jest oddanie lobo gdzieś/komuś na przechowanie aż nie padną z głodu, ale nie mam bladego pojęcia jak długo żyją na diecie. To @Nik@ próbowała utrzymać ślimaki specjalistów i może mieć jakieś pojęcie o długości ich życia.

edit: albo wprowadzić rybę/y zjadające ślimaki, wargacza np któregoś, co to np poluje na chociażby Berghie

edit2: albo zrezygnować z lobo :ph34r::clowning

edit3: o ile nie wezmą się za coś innego po zjedzeniu lobo :blink:

Edytowane przez Maelen (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maelen Dziękuje za podpowiedzi. Berghie próbowałem załatwić - ciężka sprawa :), kraba tego też na szybko sprawdziłem internet i raczej jest niedostępny w sprzedaży.

Będę coś kombinował, przeniosę te korale do innego zbiornika. Jakoś spróbuje kamerkę może zamontować i obserwować tego korala. Pomyślę, pokombinuje.

Myślę że ten ślimak już tam długo przebywał bo moje lobophytony od dłuższego czasu nie polipowały. Myślałem że maja tak zwanego focha i im przejdzie ale to pewnie ślimak ich cały czas drażni.

Wiem przynajmniej jaka jest przyczyna teraz będę kombinował jak z tym walczyć.

Zapytam jeszcze... czy te ślimaki w dzień przy świetle schodzą na skały czy raczej trzymają się zacienionych miejsc na koralu? Gdyby trzymały sie korala to dość łatwo mógł bym się z nim rozprawić - odciął bym korala od skały i dipował.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie i kiedy mogą siedzieć, sądzę, że jakoś niedaleko stołówki, dopóki jest, a jak zjedzą to dopiero ida szukać dalej, ale to tylko moje domysły. Ciut podobnie do innych polipożerców, są blisko. Nie wiem czy te ślimaki się rozmnażaja w akwa, jeśli nie (mam nadzieję), to w końcu zapewne uda się je wszystkie złowić 'na lobo' i wydipować z akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.