Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Forumowicze,

będę niedługo starował nowy zbiornik (323 l brutto + sump 144 brutto, netto ok. 290 + 70) i mam pewne obawy związane z brakiem żywej skały w handlu. Najbardziej przekonuje mnie sucha skała, ale czytałem o niej sporo złego. Widziałem w handlu ładne kawałki, sam mam sporo fragmentów zbieranych wcześniej.

Wiem, że nie wiadomo jaka jest jej historia i ile ma organiki, ale pomyślałem, że wymoczenie jej w perhydrolu (utleni organikę), w wodzie RO (wymyje różne jony) oraz wyparzenie (zabije bakterie) powinno ją dobrze przygotować. A ożywienie jej planuję za pomocą 3-5 kg żywej skały, którą gdzieś może uda się zdobyć. Co o tym sądzicie? Jakie są słabe strony takiego planu?

Dodatkowo planowałem nasypanie do refugium 1-2 kg piasku przywiezionego świeżo z morza pełnosłonego tropikalnego - co o tym sądzicie?

 

Pozdrawiam i będę wdzięczny za pomoc,

 

palaeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, palaeo napisał:

Dodatkowo planowałem nasypanie do refugium 1-2 kg piasku przywiezionego świeżo z morza pełnosłonego tropikalnego - co o tym sądzicie?

Jak dobrze wystartować na suchej skale było już kilka razy opisywane... Bakterie i cierpliwość... 

Co do Twojego zacytowanego fragmentu wypowiedzi... W większości krajów jest to karane minimum grzywną... Poza tym świeżość po 24h podróży może być wątpliwa... Nie kombinuj, poczytaj jak robią to inni i bierz z nich przykład... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, dadario napisał:

1-2 kg piasku przywiezionego świeżo z morza pełnosłonego tropikalnego

wystarczy "garść piachu" z dojrzałego zbiornika aby zaszczepić życie...Jesteś w Wawy więc nie powinno być z tym problemu z tego co kojarzę @nanokaczor miał coś takiego  w ofercie jeśli nie masz nikogo znajomego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.