Skocz do zawartości
Arek77

Kostka 40x40x40 jako prolog do większego (300l) - Zakonczenie

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu dzisiejszym zauważyłem na skale kilka ognisk  glonów w czerwonawym kolorze  ( moja córka mówi, że to kolor purpurowy:-)).

Ciekawe czy to pierwsze glony wapienne czy początek jakiejś plagi. 

Na glony wapienne chyba trochę za wcześnie (akwa ma niewiele ponad dwa miesiące) ale z drugiej strony mam ślimaka z widocznym nalotem wapienny (takiego kupiłem) i na podstawach kupionych szczepek też było parę ognisk tych glonów.

20200123_200031.thumb.jpeg.ca051034e3186b0d380ee36fae74949f.jpeg

20200123_203314.jpg.65cca8e0cab7d729a124ef51bb37c477.jpg

Zobaczymy co się z tego rozwinie. 

 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem drugą podmianę od zalania zbiornika ok 15% - poszła prawie cała woda z dwóch komór panelu razem z osadem. Woda po podmianie zrobiła się na chwilę mętna. Przy okazji poniosłem zasolenie o 1ppm do 35  (gęstość 1,026). Parametry po podmianie pH  - 8,0 , Kh - 8,2,  NO3 - ok 5-8mg, Ca -380mg, PO4 - niewykrywalne. NH3 i NO2 nie badałem - pewnie 0

Przy okazji zamieszania w akwarium związanego z  podmianą, zakupiłem euphylię.               

20200126_140920.thumb.jpeg.0b8959ce33c74868bddb9d2f944a90fc.jpeg

W gratisie dostałem kawałek akropory.

20200126_141015.thumb.jpeg.eef85e68feb485c74b5592709f8529e2.jpeg

Zobaczymy co z tego będzie (nie planowałem sps)

Całość na dzień dzisiejszy wygląd tak:20200126_141243.thumb.jpeg.3dd6d115eab1f6c7a92d01174fe3555f.jpeg

Korale, opróc briareum, ładnie się pompują,  clavularia dostaje dwa nowe polipy

20200126_140942.thumb.jpeg.20a0e64b757ee8bf97b2e3832cc7085c.jpeg

Odwiedziłem do tej pory kilku akwarystów w okolicy i większość doradza mi abym już zaczął dozować jod i aminokwasy dzięki temu   korale, w tym zoa, zaczną dostawać nowe główki.

Co o tym sądzicie? Nie za wcześnie?  Z jednej strony chciałbym aby zoa zarosły mi trochę skałę, z drugiej strony obawiam się załamania młodego jeszcze cyklu azotowego i w konsekwencji plag glonów.

20200126_141002.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj, po przeczytaniu postu kolegi o ginącej euphyli, zacząłem się trochę niepokoić o to co mi rośnie w akwarium. Brown yelly? 

Od ok dwóch - trzech tygodni w miejscach silnie oświetlonych pojawia mi się brązowo-bordowy nalot. Na początku myślałem, że to glony wapienne ale dzisiaj mam wątpliwości. Ogniska z każdym dniem zwiększają swój zasięg o ok 2-3 mm. Na zdjęciach wygląda to tak:

20200202_165102.thumb.jpeg.14202bb95bb9103c895232cae89c1061.jpeg20200202_172235.thumb.jpg.b850dbbc24ddcad4c2f7bdf98d6ab9f3.jpg

W świetle lamy błyskowej po wyłączeniu oświetlenia akwa widać ogniska tego "czegoś" na skale 

20200202_165140.thumb.jpeg.5e7841540084b8f92541238cfc9284ff.jpeggdzie niegdzie na szybach pojawiają się kropki w takim samym kolorze jak to na skale

20200202_171229.thumb.jpeg.9b735936ad6087c45b5d32d1ad602427.jpeg

Parametry w akwarium prawie bez zmian: zasolenie 1,025   NH3 i NO2 i PO4 niewykrywalne,  NO3 ok 15mg (trochę wzrosło, ale w piątek dałem za dużo jedzenia -do obserwacji) kH 8,4, pH 8,1-8,2. (Po zastosowaniu małej deszczownicy na noc nie mam już znacznych wahań w dzień i w nocy), Ca 380, Temp 24,5°C. Wśród korali nie zauwazyłem nic niepokojącego

Co o tym sądzicie? Powinienem się martwić czy to jednak glony wapienne? Dodam jeszcze, że pod koniec dnia na tych plamach pojawiają się drobniutkie pęcherzyki powietrza(tlenu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To będzie dino jak z pęcherzykami, Brown jelly raczej skały nie atakuje, niech ktoś mnie poprawi jak klepie głupoty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim wpisie są zdjęcia z przed 10 dni. Widać tam to samo ognisko tylko, że mniejsze.

Czy Dino nie rośnie szybciej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem chociażby u siebie po krótkim epizodzie nie ma reguły na wzrost. Było mało a nagle bum, sporo. 

Przestałem robić podmianki przez 4 tyg, wyłączyłem białe i lałem bakterie codziennie, dino sobie poszło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy co u mnie się z tego rozwinie, szczególnie, że NO3 mi trochę skoczyło. Zmnieszę trochę karmienie, a jak nie będzie poprawy to włożę purigen. 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie to jest dino to powinienem skrócić czas świecenia? (świecę 12 godz. ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O walce z dino krążą legendy. 

A ładnie ten syf opisał chyba Tester a na forach juesej dr tims (jego sposób na pozbycie się jest dość hardcore ale można z całej metody wywnioskować co może pomóc).

Także jak masz białe pasmo to je wyłącz na kilka dni / tydzień. Nie zaszkodzi koralom a zauważyłem, że o wiele mniej się mnożyło. 

Odsysaj ze skaly/piachu i uzupełniaj odessaną wodę solanką ale nie rób podmian przez jakiś czas.

No i obserwuj, ja jeszcze lałem bakterie różne codziennie i podawałem vsv 0.3ml. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawa Murphy’ego potwierdzają się w najgorszej chwili.

Na dzień przed wyjazdem i pozostawieńiem akwa samemu sobie na dwa dni - awaria automatycznej dolewki. Dzisiejszej nocy puściła uszczelka:

20200207_213029.thumb.jpg.ac58c3a6364bae994614ccd219453f35.jpg

I ok 5 litrów wody wkapało przez noc do akwarium (ok 8% litrażu).

Zasolenie spadło do 30 ppm (1,022) , ale po zwierzętach nie zauważyłem negatywnych zmian w zachowaniu. Teraz czekam, aż woda odparuje i zasolenie wróci do normy. Mam nadzieję, że nie spowoduje to rozwoju jakiejś plagi. Powrót do normy powinien zająć jakieś 5-6 dni. 

 

Aha. Dino powoli odpuszcza - co dziennie wieczorem oczyszczam tamponem z waty zaatakowane miejsce i jest tego z każdym dniem mniej.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wczorajszej podmianie wody ( ok 15%) dino dostało nowe "papu" i odżyło. Na bieżąco zdmuchję je, ze skały pipetą z gruszką.

Co do parametrôw - martwi mnie wysoki poziom azotanów - 15 mg/l (przed podmianą 18) przy niewykrywalnych fosforanach. Pozostałe parametry w normie, korale ładnie się pompują. 

Czy sądzicie, że czas zastosować purigen dla zabicia azotanów czy jeszcze poczekać?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arek77 napisał:

Po wczorajszej podmianie wody ( ok 15%) dino dostało nowe "papu" i odżyło. Na bieżąco zdmuchję je, ze skały pipetą z gruszką.

Co do parametrôw - martwi mnie wysoki poziom azotanów - 15 mg/l (przed podmianą 18) przy niewykrywalnych fosforanach. Pozostałe parametry w normie, korale ładnie się pompują. 

Czy sądzicie, że czas zastosować purigen dla zabicia azotanów czy jeszcze poczekać?

 

 

Na takim etapie akwarium, nic bym nie kombinował tylko czekał. Wyciągnął bym wszystkie absorbenty pozostawiając jedynie złoże bakteryjne. Częstował bym zbiornik bakteriami i tyle. Oczywiście codzienna obsługa bez zmian (karmienie itp). U Ciebie są dwa powody, pierwszy to młode akwarium a drugie to brak po4. Fosforany pokażą się z biegiem czasu, a równowaga pojawi się nieco później. Zalecam dużo cierpliwości, a jak szybko chcesz wprowadzić po4 do zbiornik, to proponuję włożyć 50g węgla aktywowanego. Życzę powodzenia i cierpliwości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, dla syna napisał:

jak szybko chcesz wprowadzić po4 do zbiornik, to proponuję włożyć 50g węgla aktywowanego.

Węgiel był w zbiorniku przez ostatnie 3 tyg. I wczoraj, przed podmianą, go wywaliłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym robisz testy na NO3? Ja mam Colombo i tam skala jest tylko do 4 ml/l. Więc jak można stwierdzić 15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym robisz testy na NO3? Ja mam Colombo i tam skala jest tylko do 4 ml/l. Więc jak można stwierdzić 15.

Testy tropical i paski jbl i wychodzi podobnie. W sobotę robiłem testy u kolegi Salifert-em. Wszędzie wynik wychodzi ok 15 (skala barwna odczyt trochę subiektywny) Nie zależy mi na   super dokładnym wyniku ale widać, że tendencja jest wzrostowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koral postawił na swoim. 

Resized_20200218_180009.jpeg.87f74ddab6fe8e72fbbec134cdea621e.jpeg

Kilka tygodni temu, podczas przyklejania podstawki ze szczepką clavularii odpadł jeden polip i powędrował gdzieś za skałki. Od czasu do czasu widywałem go gdzieś pomiędzy kamieniami, ale za nim się zebrałem aby go złapać, znikał.  

A teraz od kilku dni widzę go w ramce pomiędzy skałkami 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja z dojrzewającego zbiornika.

Dino (brązowy łatwoodrywajacy się nalot) odpuściło całkowicie. Skała pokryła się brązowawym nalotem z zielonkawymi plackami - mnie się podoba wygląda o wiele bardziej naturalnie niż jak była śnieżnobiała. 

Najważniejsze parametry: NO3 - pomiędzy 15 a 20, PO4 - testem saliferta zaczęło być wykrywanie - zabarwienie wskazuje na poziom ok 0,3, gęstość wody 1,026 (ok 34 ppm).

Dla wspomożenia biologii dokupiłem po 250 ml Matrix i De Nirate Seachema.

Korale ( oprócz sarco) ładnie pompują i rozrastają się. W akwarium zamieszkał nowy lokator Escenius bicolor - jeszcze trochę nieśmiały, ale już wypływa podczas karmienia. Zamieszkał w przyssawce cyrkulatora.

20200227_205821.thumb.jpeg.4c4f3ebdc626935fdbef72a0d82b019c.jpeg

W nocy gdy korale i rybki idą spać  akwarium opanowują setki drobnych stworzeń typu mysis i  widłonogi. 

Cyrkulator pokrył się długimi na ok 5mm brązowymi nitkami jakichś glonów - na razie nie mają one wpływu na pracę pompy i cyrkulację, ale w związku z tym  mam pytanie - czy mam to w miarę regularnie czyścić czy zostawić ? I co to mogą być za glony? 

20200227_205713.thumb.jpeg.e5feaef63f8d82801b91f16c2cced2dd.jpeg20200227_205749.thumb.jpeg.e7ec93b9aa14b40bb1dc48db8da4d602.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Arek77 napisał:

czy mam to w miarę regularnie czyścić czy zostawić ? I co to mogą być za glony?

Czyścić. Cyrkulator to nie ceramika, za maja się tam bakterie osiedlać. Cyrkulator ma wodę pompować, a wszelkie osady, kożuch itp bardzo negatywnie wpływają na sprawność tych urządzeń. Co do "glonów" - są to pewnie jakieś dino/cyjano/okrzemko/glony:-) Generalnie, na cyrkulatorze lubią się różne rożne cuda osadzać i bym się tym nie przejmował zbytnio. Wyczyścisz i dylemat zniknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Co tam masz za oświetlenie?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie jest lampa kompaktowa (36 W mocy deklarowanej wg mnie jest ok 20W).

21dc4309461192a7c61477fd774d.jpeg.thumb.jpg.85f91dd60f2c9f8b04c868ac49b17944.jpg

20191211_140605.thumb.jpeg.c71ef466e3203e24e3b6f32324651358.jpeg

plus mała listwa Led własnej roboty 12x 3W.

 

Zdjęcia robione słabym aparatem w telefonie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Za dużo masz tam w widmie koloru czerwonego. Zmień na coś porządnego bo glon będzie Cię cały czas prześladował. Światło ma być bardziej niebieskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu piszę, że ja wielkim specjalistą nie jestem ale zastanów się również nad tym, czy tego światła nie jest zbyt dużo w ogóle.

Napisałeś o 20W plus 12 x 3W . Czyli razem 56W.

U mnie jest lampa 50W i pasmo białe mam skręcone na 20% a niebieskie na 60% i wydaje mi się, że światła już może być zbyt dużo dla większości koralowców jakie mam (miękkich).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, PiotrMi napisał:

Napisałeś o 20W plus 12 x 3W . Czyli razem 56W.

Te 12x3W to diody podłączone do napięcia 19V dają ok 20W czyli razem mam ok 40W.  Lampa kompaktowa wisi ok 25 cm nad taflą.

 

5 godzin temu, =Fresz= napisał:

Za dużo masz tam w widmie koloru czerwonego

Czerwone mam dwie diody,  reszta to białe i niebieskie. Dałem sobie miesiąc na kupno lampy - szukam jakiejś używanej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arek, może jakaś mała aktualizacja?

Wydaje mi się, że masz już nową lampę.... Czy zmiana oświetlenia wpłynęła zauważalnie na zbiornik?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.