Skocz do zawartości
Arek77

Kostka 40x40x40 jako prolog do większego (300l) - Zakonczenie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam dużego doświadczenia ale ja podbił bym kh zwykłą sodą i obserwował bym kh i Ca jeśli jeśli będą spadać to wtedy znaczyło by to że czas zacząć myśleć o balingu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Blues napisał:

Nie mam dużego doświadczenia ale ja podbił bym kh zwykłą sodą

Tak też zrobiłem, a właściwie robię - dodałem 5 g sody do 5 litrów wody z rozpuszczoną solą, którą wleję wieczorem w ramach podmiany. (w obiegu ok 50 l wody).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Arek77 napisał:

Tak też zrobiłem, a właściwie robię - dodałem 5 g sody do 5 litrów wody z rozpuszczoną solą, którą wleję wieczorem w ramach podmiany. (w obiegu ok 50 l wody).

Nie będzie to za duży skok? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Nie będzie to za duży skok? 

sprawdzę kH przed wlaniem solanki do akwa... a ile powinienem dodać? No może pytanie z iinej strony o jle mogę kH zwiększyć na 1 raz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rozpuściłem sodę w wodzie Ro w dolewce i sprawdzałem codziennie kh z6, 7 do 7,5 wzrosło w 3 dni potem zastąpiłem roztwór zwykłą ro, nie pamiętam ile dawałem sodki

Można podnieść nie więcej niż 1dkh/dobę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Blues napisał:

Ja rozpuściłem sodę w wodzie Ro w dolewce i sprawdzałem codziennie kh z6, 7 do 7,5 wzrosło w 3 dni potem zastąpiłem roztwór zwykłą ro, nie pamiętam ile dawałem sodki

Można podnieść nie więcej niż 1dkh/dobę

Dokładnie tak samo robię. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Coś wymyślę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmieniłem 0,5 l solanki. Kh wzrosło do 7,0. I tak mam zamiar robić, aż skończy się solanka albo osiągnę docelowe kH.  Potem węglany będę dozował wodą z dolewki.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś kolejne 0,5 g sody wraz z solanką trafiło do akwa co spowodowało wzrost kH do 7,3. Mam zamiar dobić do 7,8 i tak utrzymywać. PH dalej niskie, ale nie spada już poniżej 7,8. 

 

NO3 -0 i PO4 -0 .... totalne zero, Hanką też.

Czy takie parametry są dobre dla korali, czy powinienem coś zrobić w tej kwestii? Może zwiększyć trochę karmienie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walki z parametrami ciąg dalszy - po 5 dniach kręcenia się akwarium bez mojej obecności i dodawania sody, kH spadło do 5,7, a Ca do 360mg/l. Zdecydowanie czas zacząć dozować - na razie makro. Kupiłem dziś przez Internet:  kH, magnez i wapń od AF I test na magnez (do tej pory nie nie mierzyłem magnezu - zobaczymy co w tej kwestii powie woda).

No3 i PO4 nadal niewykrywalne mimo, że przed pobraniem próbek ostro przedmuchałem piach. Korale ładnie pompują i widać, że rosną (oprócz xeni, która trochę zaczęła strajkować). Zwiększyłem ostro karmienie (3 razy wìeksza dawka niż do tej pory) i jeśli parametry nie pójdą w górę to będę musiał też N i P dodawać do wody.

Zastanawiam się co dalej - jaką metodę prowadzenia akwa wybrać, tak aby przenieść to potem na akwa 450 litrów. W przyszłości planuję odpalić reaktor (za ok 1-2 lata), ale na razie chciałbym nauczyć się dozowania i myślę nad ATI essential lub Tritonem. 

Może macie jakieś sugestie co do metody prowadzenia akwa? Może jednak bailing? Nie chodzi mi o to aby było łatwo, ale oto by jak najbardziej zrozumieć zbiornik - nawet jak będę musiał robić dużo testów i liczyć dawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arek77 napisał:

Walki z parametrami ciąg dalszy - po 5 dniach kręcenia się akwarium bez mojej obecności i dodawania sody, kH spadło do 5,7, a Ca do 360mg/l. Zdecydowanie czas zacząć dozować - na razie makro. Kupiłem dziś przez Internet:  kH, magnez i wapń od AF I test na magnez (do tej pory nie nie mierzyłem magnezu - zobaczymy co w tej kwestii powie woda).

No3 i PO4 nadal niewykrywalne mimo, że przed pobraniem próbek ostro przedmuchałem piach. Korale ładnie pompują i widać, że rosną (oprócz xeni, która trochę zaczęła strajkować). Zwiększyłem ostro karmienie (3 razy wìeksza dawka niż do tej pory) i jeśli parametry nie pójdą w górę to będę musiał też N i P dodawać do wody.

Zastanawiam się co dalej - jaką metodę prowadzenia akwa wybrać, tak aby przenieść to potem na akwa 450 litrów. W przyszłości planuję odpalić reaktor (za ok 1-2 lata), ale na razie chciałbym nauczyć się dozowania i myślę nad ATI essential lub Tritonem. 

Może macie jakieś sugestie co do metody prowadzenia akwa? Może jednak bailing? Nie chodzi mi o to aby było łatwo, ale oto by jak najbardziej zrozumieć zbiornik - nawet jak będę musiał robić dużo testów i liczyć dawki.

Myślisz nad Ati lub Tritonem, a kupiłeś ballinga od AF? ;)
Ja jako pierwszy suplement do podnoszenia kh etc kupiłem all for reef od Tropic Marine. Jak konsumpcja ruszy i all for reef się będzie kończył przejdę na ati pro. Akwarium nie dużo większe bo kostka 3x50 125l. Co do ati pro choćby kolega @s1ngle używa i widać efekty w jego akwa, a litraż nie mały bo 720l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, sith114 napisał:

Myślisz nad Ati lub Tritonem, a kupiłeś ballinga od AF? ;)

Na początek dla podratowania akwa. Brakuje Ca, węglanów i prawdopodobnie Mg i to kupiłem, bez mikro(sbs).

Miałem na myśli docelowe prowadzenoe akwa. 

Muszę jeszcze skalkulować koszty -  która metoda ile kosztuje i co daje w zamian. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, sith114 napisał:

Ja jako pierwszy suplement do podnoszenia kh etc kupiłem all for reef od Tropic Marine. Jak konsumpcja ruszy i all for reef się będzie kończył przejdę na ati pro. Akwarium nie dużo większe bo kostka 3x50 125l

Czy all for reef podnosi Ci kh? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, FajnyRadziu napisał:

Czy all for reef podnosi Ci kh? 

Tak, a czemu miałby nie podnosić? 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, sith114 napisał:

Ja jako pierwszy suplement do podnoszenia kh etc kupiłem all for reef od Tropic Marine.

Mądry Polak..... Jak bym wczoraj wiedział o tym produkcie to bym go zamówił zamiast tych trzech z AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Arek77 napisał:

Mądry Polak..... Jak bym wczoraj wiedział o tym produkcie to bym go zamówił zamiast tych trzech z AF.

Spoko ja sam sobie kuku z lampa zrobiłem każdy coś musi spierdzielic żeby się nauczyć ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, sith114 napisał:

Tak, a czemu miałby nie podnosić? 

Bo taką wyczytałem o tym produkcie opinię, że kh podnosi wolno albo wcale. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

Bo taką wyczytałem o tym produkcie opinię, że kh podnosi wolno albo wcale. 

W sumie opisy w polskich sklepach są dziwne spojrzałem na stronę producenta i dawka 5 ml podnosi kh w 100l chyba o 0,3. No i mi podniosła jak mierzyłem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, FajnyRadziu napisał:
3 godziny temu, sith114 napisał:

Tak, a czemu miałby nie podnosić? 

Bo taką wyczytałem o tym produkcie opinię, że kh podnosi wolno albo wcale. 

Z tego co wyczytałem o tym produkcie to dawkę ustala się właśnie w oparciu o kH czyli powinien podnosić i stabilizować ten parametr...... no przynajmniej tak podają w instrukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Arek77 napisał:

Z tego co wyczytałem o tym produkcie to dawkę ustala się właśnie w oparciu o kH czyli powinien podnosić i stabilizować ten parametr...... no przynajmniej tak podają w instrukcji.

No chyba, że obecnie jest inna wersja. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Start with a daily dose of 5 ml of ALL-FOR-REEF per 100 litres (26 US-gal) of aquarium system volume. Increase the daily dosage – by continuous monitoring of alkalinity – weekly by 2.5 ml per 100 litres (26 US-gal) of aquarium system volume, until a constant carbonate hardness of 7 to 9 °dH is reached.

Do not exceed a maximum daily dose of 25 ml of ALL-FOR-REEF per 100 litres (26 US-gal) of aquarium system volume.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tego nie biorę pod uwagę jako docelowy produkt, ale na początek uznałem ze warty spróbowania. Chociażby z powodu ze lanie 3 butli z reki mało wygodne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no jasne chociaż mi by się przydało jak wylatuję w morze zostawić tylko jeden produkt. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Nie no jasne chociaż mi by się przydało jak wylatuję w morze zostawić tylko jeden 

FajnyRadziu a myślałeś nad małym redaktorem? I czy to w ogóle miałoby sens w małym akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Arek77 napisał:

FajnyRadziu a myślałeś nad małym redaktorem? I czy to w ogóle miałoby sens w małym akwarium?

Moim zdaniem koszt przewyższa sens. Już wolę pod pompę podpiąć coś takiego jak to all for reef. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.