Skocz do zawartości
Arek77

Kostka 40x40x40 jako prolog do większego (300l) - Zakonczenie

Rekomendowane odpowiedzi

@Arek77 i dobrze że kupiłeś prochy do balinga. Nie ma się czego bać. Poczytaj na reefhub albo na forum (bodajże w dziale chemia jest ten sam artykuł), odpal kalkulator od @Testera (też na reefhub znajdziesz, chyba pod artykułem o kH) i spokojnie sobie dawkowanie ogarniesz. Jak dla mnie alternatywa dla prochów to tylko takie ati pro, może jeszcze AF component123, bo inne gotowe płyny kosztują krocie (np coś z 50zł za 0.5L bufora kH:-). Doraźnie podbić można i tym, ale jak zaczniesz dozować to regularnie jako "baling", to taka 0.5 litrowa buteleczka zniknie momentalnie. Jak chcesz mieć w akwarium koralowce twarde, to przed tym nie uciekniesz. Albo baling, albo reaktor. No można jeszcze kalkwaser, ale to różne są opinie. A reaktor na ten litraż to jak Radziu pisał wyżej, armata na komara.

A jak już przy odpalaniu balinga... zanim zaczniesz liczyć dawki i nastawiać pompy, podbij kH do zamierzonego poziomu. Przy niskim kH testy na Ca i Mg pokazują bzdury zwyczajnie i nawet nie ma co mierzyć tego, jak masz niskie kH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

A jak już przy odpalaniu balinga... zanim zaczniesz liczyć dawki i nastawiać pompy, podbij kH do zamierzonego poziomu. Przy niskim kH testy na Ca i Mg pokazują bzdury zwyczajnie i nawet nie ma co mierzyć tego, jak masz niskie kH.

Pompy jeszcze nie mam, póki co będę lał ręcznie. 

Czyli radzisz aby najpierw podbić kH samym kHBufer do ok 8 I wtedy zmierzyć Ca i Mg i zacząć dozować te pierwiastki ? Bo ja chciałem podnieść kH do 8-9 i jednocześnie wapń do ok 420 I potem mierzyć konsumpcję i liczyć dawki. (Mg dopiero zacznę mierzyć - czekam na test).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Arek77 napisał:

Pompy jeszcze nie mam, póki co będę lał ręcznie.

Polecam kupić. Po tygodniu czy dwóch latania ze strzykawkami zrozumiesz;-) Ja kupiłem jebao, bo chwilowo z kasą nie ma szału, ale zadanie spełnia. Po prostu zapominasz o balingu. Czasem zrobisz testy, czasem zerkniesz czy płyn się nie kończy i tyle:-)

6 minut temu, Arek77 napisał:

Czyli radzisz aby najpierw podbić kH samym kHBufer do ok 8 I wtedy zmierzyć Ca i Mg i zacząć dozować te pierwiastki ? Bo ja chciałem podnieść kH do 8-9 i jednocześnie wapń do ok 420 I potem mierzyć konsumpcję i liczyć dawki. (Mg dopiero zacznę mierzyć - czekam na test).

Radzę podbić do 8 samo kH i wtedy zacząć dozować pełnego balinga w równych dawkach (Ca, kH, SBS, ewentualnie 10% Mg możesz dosypać do sbs). Dawkę określ na podstawie kH i Ca (tak żeby żaden nie był poniżej założonego poziomu). Na początku coś tam może spadać, coś wzrastać, ale z czasem się ustabilizuje (o ile będziesz trzymał stałe kH). A potem kiedyś możesz dopiero sobie "tjuningować" regulując dawki poszczególnych płynów.

Tak technicznie, to przez jakieś dwa tygodnie robiłem test na kH i Mg codziennie. Na ich podstawie liczyłem/korygowałem dawkę balinga (czyli wszystkie płyny po równo). Dodatkowo jeśli kH spadło a Ca było ok (lub odwrotnie) podawałem dawkę korekcyjną na podbicie do założonego poziomu. Po jakimś czasie w ten sposób ustabilizowała mi się stała dawka dzienna.

Pamiętaj też, żeby w razie potrzeby dzielić większe dawki na części, żeby jednorazowo nie podbijać kH o więcej niż 0.5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Słony leszcz napisał:

Radzę podbić do 8 samo kH i wtedy zacząć dozować pełnego balinga w równych dawkach (Ca, kH, SBS, ewentualnie 10% Mg możesz dosypać do sbs). Dawkę określ na podstawie kH i Ca (tak żeby żaden nie był poniżej założonego poziomu). Na początku coś tam może spadać, coś wzrastać, ale z czasem się ustabilizuje (o ile będziesz trzymał stałe kH). A potem kiedyś możesz dopiero sobie "tjuningować" regulując dawki poszczególnych płynów.

Tak technicznie, to przez jakieś dwa tygodnie robiłem test na kH i Mg codziennie. Na ich podstawie liczyłem/korygowałem dawkę balinga (czyli wszystkie płyny po równo). Dodatkowo jeśli kH spadło a Ca było ok (lub odwrotnie) podawałem dawkę korekcyjną na podbicie do założonego poziomu. Po jakimś czasie w ten sposób ustabilizowała mi się stała dawka dzienna.

Pamiętaj też, żeby w razie potrzeby dzielić większe dawki na części, żeby jednorazowo nie podbijać kH o więcej niż 0.5.

Wielkie dzięki :czapkizgłów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś wartość kH dobiła do 8,2. Przy tym kH parametry wyglądają następująco:

Ca - 370, Mg - 1200 

Wartości, które chcę osiągnąć:

Ca - 430, Mg- 1350 kH - 8,0 

Konsumpcji Ca i Mg oraz węglanów, na dzień dzisiejszy nie znam.

Moje plany są nastepujące:

Ilość wody w obiegu - 50 l

Zakładając, że spadek kH mam na poziomie 0,5 na tydzień (prognoza) - 1g kH buffer dodam do 4 litrów RO - dozowanie z dolewką - tyle schodzi na tydzień.

Codziennie pobieram z akwarium ok 500 ml wody i rozpuszczam w niej   2 g Calcium i 6 g Magnesium od AF I roztwór wlewam spowrotem do akwa.

W ten sposób dziennie podnoszę Ca o 14 mg/l  Mg o 14,5 mg/l

Po ok 5 dniach otrzymuję docelową wartość Ca, a po 10 dniach docelową wartość Mg. 

I wtedy zacznę mierzyć konsumpcję i zastanowię się nad pompą dozującą.

Czy wg. Was moje założenia są logiczne i postępowanie będzie prawidłowe ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze dodam, że mimo wzrostu kH - pH nadal mam niskie ale bardziej stabilne - 7,8-8,0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.06.2020 o 15:15, Arek77 napisał:

Dziś wartość kH dobiła do 8,2. Przy tym kH parametry wyglądają następująco:

Ca - 370, Mg - 1200 

Wartości, które chcę osiągnąć:

Ca - 430, Mg- 1350 kH - 8,0 

Konsumpcji Ca i Mg oraz węglanów, na dzień dzisiejszy nie znam.

Moje plany są nastepujące:

Ilość wody w obiegu - 50 l

Zakładając, że spadek kH mam na poziomie 0,5 na tydzień (prognoza) - 1g kH buffer dodam do 4 litrów RO - dozowanie z dolewką - tyle schodzi na tydzień.

Codziennie pobieram z akwarium ok 500 ml wody i rozpuszczam w niej   2 g Calcium i 6 g Magnesium od AF I roztwór wlewam spowrotem do akwa.

W ten sposób dziennie podnoszę Ca o 14 mg/l  Mg o 14,5 mg/l

Po ok 5 dniach otrzymuję docelową wartość Ca, a po 10 dniach docelową wartość Mg. 

I wtedy zacznę mierzyć konsumpcję i zastanowię się nad pompą dozującą.

Czy wg. Was moje założenia są logiczne i postępowanie będzie prawidłowe ?

 

Powtarzam moje parametry i przemyślenia z czwartku. Może ktoś z weekendowych forumowiczów  skomentował by moje założenia i   plany..... 

Dodam tylko, że pompa dozująca już kupiona na targowisku:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś temperatura w akwa doszła do 28 °C więc czas wypróbować chłodzenie.

Start 28.06.2020 godz. 12.00 

Temp. początkowa 28°C

20200628_125728.thumb.jpeg.8539025954094a0922bc7db3bc4c371c.jpeg

20200628_125358.thumb.jpeg.ec0f3d67f806ec23ecf11b66d71298f9.jpeg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do godz. 15.30 temperatura w akwa spadła poniżej 25 ° C bo się grzałka włączyła (ale też przeszła burza i zrobiło się chłodniej w mieszkaniu). Wentylator do 18.00 chodził w cyklu : 15 min działania i 15 min. przerwy. Na noc przerwa.

Zamówiłem regulator temperatury - powinno działać i wahania temperatury się skończą :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Mam w swoim akwa dwie pompy obiegowe - jedna robi obieg przez panel, druga przez filtr glonowy. Na czas karmienia wyłączam obie pompy na ok 10-15 min. I....nieraz zdarza się, że o ich włączeniu przypominam sobie po kilkudziesięciu minutach co pewnie nie jest korzystne dla biologii w akwa.

Jeśli chodzi o poprawę pamięci to zaopatrzyłem się już w odpowiednie suplementy, ale one wymagają czasu aby odczuć efekty :D.

Czy znacie może takie urządzenia ktòre, np po naciśnięciu jakiegoś przycisku  wyłączą czasowo podawanie prądu i potem załączą go  automatycznie np po 15-20 min? (Pompy mam na 230V). 

Szukałem takiego urządzenia, ale wszystkie były niskonapięciowe i na prąd stały. 

Wiem, że używa się takich w odpieniaczach, ale pewnie one są w komplecie z urządzeniem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozowanie makro met. Bailinga rozpoczęte. 

Konsumpcja Ca i Mg jest jeszcze niewielka (dla wapnia ok 20 mg/tydz. plus Ca uzupełniane cotygodniową podmianą ok 10% wody).

Na razie makro dozuję w nietypowy sposób - z wyliczeń i obserwacji wyszło mi, że tygodniowo muszę do akwarium dodać po 3 g kH buffer Ca i Mg.

KH idzie wraz z dolewką (3 g na 5 l wody i tyle schodzi mi tygodniowo).

Dwa razy w tygodniu pobieram ok 200 ml wody z akwa do kubka, rozpuszczam w niej 1,5 g Ca i wlewam z powrotem do akwa. Tak samo robię z magnezem i SBS tylko w inne dni (czyli od poniedziałku do soboty naprzemiennie dodaję coś do wody, a w niedzielę podmiana).

Wiem, że to trochę dziwna i upierdliwa metoda, ale przed urlopem nie chcę uruchamiać pompy dozującej. Tak więc pompę uruchomię za ok miesiąc. 

Parametry od dwóch tygodni stabilne  - Ca - 430, Mg - 1280, Kh - 8,3

NO3 udało mi się podbić z 2,5 do ok 5 mg/l  zwiększonym karmieniem. PO4 niewykrywalne met. testòw kropelkowych. 

Teraz z niecierpliwością czekam na pierwsze glony wapienne..... są jakieś sposoby na przyspieszenie w tej kwestii?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj doszedł zakupiony fitoplamkton z amatorskiej hodowli w półtoralitrowej butelce po wodzie.

Podałem na pierwszy raz 5ml (na ok 60 l w obiegu). Przez najbliższe 2 tygodnie chcę dojść do dawki 10 ml co drugi dzień.  Z wpisów tego forum wynika, że przeciętna dawka fito to ok 10-20 ml/100 l wody. Mając na uwadze, że w ciągu kilkunastu ostatnich tygodni ilość drobnego życia (kiełże misys i innego robactwa) trochę się zmniejszyła mam zamiar podawać w miarę wysokie dawki fito. 

Czy fitoplamkton z hodowli można przedawkować? Jeśli tak to jakie są niepokojące objawy przedawkowania? Wzrost NO3 i/lub PO4? Zmętnienie wody?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Arek77 napisał:

Przez najbliższe 2 tygodnie chcę dojść do dawki 10 ml co drugi dzień

Fito to chyba najlepiej podawać ze dwa razy dziennie.... przynajmniej ja tak podaję :lol:

12 minut temu, Arek77 napisał:

Czy fitoplamkton z hodowli można przedawkować? Jeśli tak to jakie są niepokojące objawy przedawkowania? Wzrost NO3 i/lub PO4? Zmętnienie wody?

Przecież to są glony, jak przedobrzysz to będzie zazielenienie wody i rozwój fito jak w hodowli, aż zeżrą całe NO3 i PO4 :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, klossowski napisał:

Fito to chyba najlepiej podawać ze dwa razy dziennie.... przynajmniej ja tak podaję :lol:

A ile ml wlewasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Arek77 napisał:

A ile ml wlewasz?

Chyba 1,6 ml na dobę na 30l, ale ja leję takie rozcieńczone w wersji nano w żelu Easy-Booster, bo ja to pompą podaję..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś padła mi rurówka Protula bispiralis. Nie było mnie dwa dni i po przyjeździe leżała odklejona od skały na piasku z wystawionym piuropuszem i niereagowała na rzadne bodźce. Zmierzyłem parametry - bez zmian. Od kilku dni dodaje fitoplankton zakupiony przez Internet. Sam nie wiem czy to mogło być przyczyną czy to zbieg okoliczności. Do tej pory nic niepokojącego nie zauważyĺem w jej "zachowaniu".  Narazie mam zamiar fito dalej dozować i obserwować zwierzątka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku tygodni podaję do akwarium prochy wg. met. Bailinga - narazie leje "z ręki". Mam pompę dozującą i chciałbym aby przejęła dozowanie. Wg wyliczeń wychodzi, że powinienem podawać po 10 ml każdego roztworu. Kh dozuję z dolewką. Czy mogę zmieszać Ca Mg i SBS (mikro) w jednym pojemniku i dozować jedną pompą, czy coś się wytrąci lub któreś związki zareagują ze sobą?....

Ktoś z forumowiczów ma taką wiedzę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dolewka poda KH w tym samym czasie co pompa Ca to może być lipa wytrąci się węglan wapnia. Ca z Mg i SBS się nie gryzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Jak dolewka poda KH w tym samym czasie co pompa Ca to może być lipa wytrąci się węglan wapnia. Ca z Mg i SBS się nie gryzie.

Dzięki za info - właśnie chciałem wiedzieć czy te roztwory się nie gryzą.

W dolewce na 5 l wody jest 4 g kH buffer i podawana jest do komory pompy, poza tym to dolewka grawitacyjna więc podawanie jest stałe i praktycznie kropelkowe, a mikro i makro chcem podawać w okolice wlewania się wody do panelu - nawet jak roztwory się spotkają to będą mocno rozcieńczone. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i po filtrze glonowym :(. Dziś rano zamiast grubych nitek glonów zauważyłem cieńkie nitki jak pajęczyna - spaghetti rozpuściło się. Zastanawiam się czy przyczyną są niskie NO3 i PO4 czy zabrakło im  Fe i fosforu.  Narazie nie otwieram filtra bo widać w nim pełno życia, a tych glonów jest na tyle mało, że nie powinny wpłynąć na biologię w zbiorniku.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Ejdzej88 napisał:

Jak dolewka poda KH w tym samym czasie co pompa Ca to może być lipa wytrąci się węglan wapnia. Ca z Mg i SBS się nie gryzie.

Może mam inne SBS ale u mnie Ca z SBS się gryzie. Wytrąca się biały osad. Z magnezem jest ok, chce jeszcze spróbować z kh ale przez wysokie pH roztworu jakiś się boje.

Pomysł z kh podawanym przez dolewkę wydaje mi się niebezpieczny. Dolewka poda tyle wody ile odparuje a z tym bywa różnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, niknik napisał:

Pomysł z kh podawanym przez dolewkę wydaje mi się niebezpieczny.

Zanim kupiłem pompę, też się ratowałem dolewając bufor kH do wody na dolewkę kiedy wyjeżdżałem gdzieś. O ile Ca i SBS to nie tragedia, jak nie podasz kilka dni, to przy dużej konsumpcji niepodanie kH momentalnie spowoduje potężny spadek. I potem będziesz przez wiele dni od nowa musiał wyrównywać wszystkie parametry. Parowanie z akwarium może nie jest idealnie stałe, ale dość przewidywalne jak masz akwarium już jakiś czas i taka metoda sprawdzała się od biedy.

Natomiast nie rozumiem, czemu @Arek77 nie uruchamiasz pompy dozującej, skoro już ją masz, tylko nadal kombinujesz. Zapinaj każdy płyn na osobny kanał (4 kanały), ewentualnie Mg połącz z Ca (wtedy masz 3 kanały pompy użyte), nawet możesz odpuścić SBS i dodawać go raz dziennie lub co kilka dni (i masz już tylko 2 kanały). W ostateczności, jeśli kupiłeś pompę pojedynczą, podawaj nią samo kH, a resztę podawaj z ręki, bo Ca czy Mg też spokojnie możesz podawać raz dziennie. Najważniejsze jest właśnie kH, żeby skoków nie było za dużych i tu pompa cudownie się sprawdza. Reszta nie jest tak krytyczna. Że będą skoki Ca po 10ppm? Co z tego? A Mg i SBS to w ogóle prawie bez znaczenia. Choć oczywiście, najlepiej i najwygodniej mieć osobne kanały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Natomiast nie rozumiem, czemu @Arek77 nie uruchamiasz pompy dozującej, skoro już ją masz, tylko nadal kombinujesz.

Akwa ma działać tylko do końca września-października potem dawno zaplanowana przesiadka na większe i tam docelowo będzie podłączona pompa. 

Ale najważniejsza sprawa to to, że za dwa tygodnie wyjeżdżam na 14 dniowy urlop i akwarium będzie pod opieką koleżanki. Większość forumowiczów odradza jakiekolwiek kombinacje na krótko przed pozostawieniem akwa samym sobie, więc jeżeli już będę podłączał pompę to na sam koniec sierpnia, aby zobaczyć jak to wszystko działa i mieć wszystko "na oku".

A połączenie Ca, Mg i SBS w jednym roztworze ułatwiło by obsługę akwa pod moją nieobecność - zostawił bym dyspozycję np - co 3 dni wlewasz tę buteleczkę do akwarium, a po ok 7 dniach zmieniasz pustą butlę z dolewką na pełną już przygotowaną. Tak samo chcę przygotować karmę - umieścić porcję mrożonek w buteleczkach po testach i trzeba je będzie tylko wyjmować z zamrażarki, dodać wody z akwa i po rozmrożeniu wlać do zbiornika.

Dolewka u mnie jest bardzo przewidywalna - 5 l schodzi w 7 dni +/- pół dnia - od miesiąca kH waha się w granicach 8,1-8,3 więc jest w miarę stałe. 

Dziś lub jutro zmieszam makro i mikro na próbę i będę obserwował czy coś tam się nie strąca. W innych okolicznościach pompę podłączyl bym zaraz po jej zakupie:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.