Skocz do zawartości
Arek77

Czy cena suchej skały = jakość?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do doświadczonych akwarystów.

Kupiłem do swojego akwarium - kostki na start 5 kg skały :Nature`s Ocean Base Rock bo była najtańsza -19 zł za kg.

Przyszło 6 ładnych kształtnych kawałków. Wizualnie skała była mocno porowata, z różnymi zagłębieniami i bielutka. Kawałki były lekkie ( po włożeniu do wody długo wypuszczały bąbelki powietrza). Ostatnio byłem w sklepie akwarystycznym i oglądałem skałę syntetyczną - wg mnie była dużo brzydsza. Ponadto nawet małe kawałki były dość ciężkie (duża gęstość = mniejsza porowatość). Cena pow. 40 zł za kg. W Internecie też ceny kształtują się zazwyczaj pow. 30 zł.

Czy wyższa cena przyniesie potem większe korzyści podczas późniejszego prowadzenia akwarium?  

Skała, którą kupiłem, od 1,5 miesiąca dojrzewa w moim akwa na razie bez przykrych niespodzianek - parametry w miarę stabilne, mała inwazja okrzemek, ale chyba już opanowana,  wprowadziłem pierwsze życie.   

Chcę jeszcze dokupić ok 5 kg skały i się zastanawiam czy warto wydać więcej czy zostać przy tej co już mam.

Proszę o radę.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opinii będzie tyle co akwarystów :) najlepsza będzie żywa,ale tu masz jeszcze większy rozmach cenowy, a jej jakość.... i cena kosmos... obecnie "żywa" to tylko nazwa. Ewentualnie zakup "używanej" co niesie za sobą jakieś ryzyko.Przede wszystkim cena nie musi oznaczać jakość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Kupuję tę samą.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie mam dobrych doświadczeń z tą skałą. Wszystko było fajnie dopóki nie przyszło życie. Według mnie ta skała się nie nadaje do akwarium morskiego lub ja trafiłem jakąś dziwną partię.

Pozdrawiam.

W tym temacie było o tej skale.

 

 

Edytowane przez Slawo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Arek77 napisał:

Kupuję tę samą.

Ja swego czasu startowałem na żywej z importu (jeszcze wtedy wszędzie była), ale teraz też bym chyba w naturalną suchą szedł. Jakoś tak nie ufam tym wszystkim cudom z betonu i gliny. Z resztą co chwila ktoś narzeka na sztuczną skałę. Wg mnie można takiej skały dołożyć trochę do działającego akwarium, żeby zrobić jakąś konstrukcję, ale start - przy braku żywej - tylko na suchej, bo to najbliższy substytut żywej skały. Oczywiście, bezpieczniej postępować z taką suchą skałą, tak jak z żywą prosto z frachtu, czyli dać jej czas na oczyszczenie się z ewentualnego syfu w niej zalegającego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem Nature`s Ocean Base Rock   jest skałą naturalną.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Arek77 napisał:

Nature`s Ocean Base Rock   jest skałą naturalną

Sądząc z wyglądu nie jest. Jest zdecydowanie produktem rąk ludzkich wykonanym być może z udziałem naturalnych komponentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nature ocean to ne jest naturalna skała. Być może jest wykonana z naturalnych składników, a nie odlew betonowy, ale na pewno nie jest to naturalna skała.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet w opisie jest "Sucha skała wytwarzana z w pełni naturalnych materiałów".  Wytwarzana, znaczy chyba, że nie jest naturalna. Nawet można sobie taką farbowaną na fioletowo kupić, coś jak RRR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tz że biorą gruz z rafy, mieszają z białym klejem do płytek, kleja psie kupy i już. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sucha skała Marco rocks?  Też jest robiona?

W sumie to nie ważne z czego i jak jest robiona. Ważne aby była 1.  ładna dla oka, 2. nie uwalniała nic toksycznego do wody i 3. była jak najbardziej porowata (duża  powierzchnia  dla mikrobiologii).

Z tego co obserwuję w sklepach i na forach te produkty są dostępne od dłuższego czasu. Obecnie dużo osób robi regularnie szczegółowe badania wody. Jak by coś było nie halo z daną skałą np. zawartość metali ciężkich U użytkowników tych samych kamieni  to było by o tym głośno na forum.

A jeżeli u części osób nie do końca  dojrzewanie przebiega tak jak by chcieli na danej skale, a u innych na tej samej nie ma problemów to nie jest, chyba.  wina skały.

Otrzymałem dzisiaj dostawę kilku kamoli  tej samej marki  - jeden rozłupałem młotkiem i obejrzałem pod lubią widać fragmenty muszli i jakieś małe skamieliny. Myśłe że faktycznie robiona jest ze zmielonego gruzu rafowego łączonego jakimś spoiwem.

Jeden z kawałków właśnie się moczy i jutro wyląduję w akwa jako podwyższenie wyspy. (Jest jałowy mikrobiologicznie i nie powinien negatywnie wpłynąć na proces dojrzewania zbiornika).

Pozostałe kawałki czekają na większe akwa. I jeszcze trochę poczekają :-)  

 

20191231_173022.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Arek77 napisał:

była jak najbardziej porowata (duża  powierzchnia  dla mikrobiologii).

Powinieneś przeczytać inne wątki dotyczące tego tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Sawiksaw napisał:

Tz że biorą gruz z rafy, mieszają z białym klejem do płytek, kleja psie kupy i już. 

@Sawiksaw

Czytam twoje posty od  22 grudnia jak się zarejestrowałeś, i powiem Ci nie traktuj to forum jak łajno pisząc co na język przyjdzie, bzdury i nie na temat.

Aby nie było że się czepiam, po prostu spróbuj trochę układać zdania z powagą.

Dziękuję  pozdr.

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Wydaje mi się że przez to że jest oblana cała tym lepiszczem to ma porowatosc polnego kamienia. Naturalna skała z rafy jest jak gąbka, można pociąć na płytki i przelewać wodę z wiadra. A syntetyk porowaty jest w środku ale ta skorupa to jak szkliwo. 
Źle Ci się wydaje. Lepiej doczytaj bo walisz ślepakami.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kawałek otrzymanej dzisiaj skały od dwóch godzin jest w wodzie. Przez pierwsze 15 minut wylatywały bąbelki powietrza co oznacza, że woda dostawała się do środka i wypierała powietrze  = powierzchnia jest przepuszczalna, a w środku są przestrzenie między ziarenkami.

Ponadto mam kilka kawałków naturalnej skały koralowej, które otrzymałem od mamy jako znalezione na plaży oceanu (stoją jako pamiątki). Wydają się cięższe i bardziej lite niż skała, którą kupiłem.   

(To w środku to pokryta wapieniem koralowym muszla)

Kawałek pierwszy od prawej chciałbym wykorzystać w swoim akwa i umieścić na nim szczepkę zoanthusa, ale obawiam się że w środku może być trochę martwej materii i zaburzy mi to proces dojrzewania akwarium.

Co o tym sądzicie?  Ryzykować?

 

20191231_190849.jpeg

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 godzin temu, =Fresz= napisał:

Źle Ci się wydaje. Lepiej doczytaj bo walisz ślepakami.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Pokaż mi bo nie wiem co mam doczytać?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No przeczytałem 

Czyli tak - ani słowa o modnej ostatnio AF 

Skała MR gładka i porowata dopiero po pocieciu 

Dojrzewanie ponad pół roku 

Wysyp glonów pod sufit 

Żadnego dzikiego życia (choć to akurat może być zaletą) 

Daj może inny link na poparcie swojej tezy a obalenie mojej? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No przeczytałem 
Czyli tak - ani słowa o modnej ostatnio AF 
Skała MR gładka i porowata dopiero po pocieciu 
Dojrzewanie ponad pół roku 
Wysyp glonów pod sufit 
Żadnego dzikiego życia (choć to akurat może być zaletą) 
Daj może inny link na poparcie swojej tezy a obalenie mojej? 
U Ciebie to dojrzewanie pół roku ? I ten wysyp glonów ?

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie. Wyczytałem to w linku. Ja mam suchą naturalną bo mi się zdecydowanie bardziej podoba. Ale Dojrzewanie jeszcze daleko przede mną 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie. Wyczytałem to w linku. Ja mam suchą naturalną bo mi się zdecydowanie bardziej podoba. Ale Dojrzewanie jeszcze daleko przede mną 
A ciąłeś kiedykolwiek naturalna skałę rafowa ? Albo miałeś Marco Rocks w dłoni czy innego RRR czy tylko na podstawie opinii innych piszesz ?

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
No przeczytałem 
Czyli tak - ani słowa o modnej ostatnio AF 
Skała MR gładka i porowata dopiero po pocieciu 
Dojrzewanie ponad pół roku 
Wysyp glonów pod sufit 
Żadnego dzikiego życia (choć to akurat może być zaletą) 
Daj może inny link na poparcie swojej tezy a obalenie mojej? 
Ja o chlebie Ty o niebie hehe pisałeś że coś Ci się wydaje i chciałeś link do opisu tej skały i dostałeś nawet bezpośrednio do producenta tylko musiałeś czytać po łebkach i go nie widziałeś.

Ja mam MR i u mnie dojrzewanie trwało miesiąc. Tylko że trzeba wiedzieć co robić żeby dojrzewanie przeszło szybko i bez strat bo jak nie będziesz wiedział to i najdroższa skała Ci nie pomoże.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.