Skocz do zawartości
pies666

Sterownik do akwarium morskiego z wyświetlaczem dotykowym

Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluję wiedzy i samozaparcia, tez miałem zrobić dotykowy na Arduino ale pozostał LCD i sterowanie joystikiem .... ale nie jestem ani elektronikiem ani programistą, nie starczyło wiedzy i uporu ;-)


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@VDR Projekt ciekawy, ale moim zdaniem mycie  zrzut odpieniacza przez elektrozawory jest pomysłem skazanym na porażkę. Nawet ustawiony na bardzo mokrą pianę będzie generował osad który w konsekwencji zapcha cały zrzut. Chyba że znajdziesz elektrozawór o średnicy 1/4 cala przelotu. Trzeba by to inaczej realizować. Mycie automatyczne można by zrobić, ale taki odpieniacz musiał by być w pełni sterowalny. Na zasadzie zakmnięcia odpływu, czyszczenia mechanicznego rury w kubku, następnie płukania i wylania zawartości odpieniacza. Jest to do zrealizowania. Ale z mojej praktyki, nawet w wypadku urlou, gdzie karmienie odbywało się raz na dwa dni, jeśli odpieniacz się wyłączył, nic przez ten dzień czy dwa się nie działo - z resztą, akwarium stało pod kamerą...

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, dale napisał:

@VDR Projekt ciekawy, ale moim zdaniem mycie  zrzut odpieniacza przez elektrozawory jest pomysłem skazanym na porażkę. Nawet ustawiony na bardzo mokrą pianę będzie generował osad który w konsekwencji zapcha cały zrzut. Chyba że znajdziesz elektrozawór o średnicy 1/4 cala przelotu. Trzeba by to inaczej realizować. Mycie automatyczne można by zrobić, ale taki odpieniacz musiał by być w pełni sterowalny. Na zasadzie zakmnięcia odpływu, czyszczenia mechanicznego rury w kubku, następnie płukania i wylania zawartości odpieniacza. Jest to do zrealizowania. Ale z mojej praktyki, nawet w wypadku urlou, gdzie karmienie odbywało się raz na dwa dni, jeśli odpieniacz się wyłączył, nic przez ten dzień czy dwa się nie działo - z resztą, akwarium stało pod kamerą...

 

To jest tylko dodatkowa opcja - ktoś wyjeżdża na kilka dni, nie ma komu zostawić akwarium. Lepiej podłączyć cokolwiek pod odpieniacz niż zostawić przelewający się. Tak jak pisałem wcześniej - nie jest tematem tego sterownika hydraulika i wszystko co nie ma związku z samym kontrolerem. To jak ktoś go wykorzysta zależy tylko i wyłącznie od niego. Odpieniacz to jedna z kilkudziesięciu funkcji. Jeśli ktoś jej nie potrzebuje zwyczajnie jej nie wykorzysta. Zrobienie jednego dodatkowego wyjścia na czujnik przelania odpieniacza, akwarium czy sumpa to dla mnie kilka minut. Zgadzam się, że taka opcja będzie powodowała zatykanie zrzutu. Długoterminowo. Przez kilka dni nic się nie stanie. 

Sterownik nigdy nie zastąpi człowieka i nie takie jest jego zadanie. Ma pomóc w utrzymaniu akwarium. Funkcje są takie, żeby było można bezpiecznie pojechać na urlop i nie martwić się, że zastanie się akwarium w stanie rozkładu. Z tego też powodu w krótkiej przyszłości dodane będzie automatyczne karmidło a potem wyjścia pod pompy dozujące. Czy sprawdzi się lepiej niż człowiek? Nigdy w życiu. Będzie jednak znacznie lepsze niż pozostawienie akwarium bez opieki. Przy takim sterowniku nie da się uwzględnić wszystkiego - nie da się zbadać każdego mikroelementu, każdego parametru wody i na tej podstawie dozować chemię czy inne specyfiki. Najważniejszym elementem jest i będzie układ awaryjny, który nam nie zagotuje / nie przeleje / nie udusi akwarium w razie usterki.

Na arduino robiłem projekty i podtrzymuję swoje zdanie, że jest zdecydowanie bardziej awaryjne niż malinka. Jest bardzo wrażliwe na jakiekolwiek zakłócenia na wejściach. Wszystkie przewody muszą być dodatkowo ekranowane - inaczej nie ma taki projekt racji bytu. Bardzo proste rzeczy można na nim zrobić. Jeśli dokładamy kolejne i kolejne czujniki, rozbudowujemy kod do granic dostępnej pamięci (która też jest mocno ograniczona) to 70% czasu spędzamy na diagnozowaniu elektroniki a nie samego kodu. Przerabiałem to przez ponad rok czasu - nie zamierzam do tego wracać. Ten projekt jest robiony na RPI i tak pozostanie. Jeśli ktoś ma sterownik na Arduino to ja przecież nie zabraniam :-) Temat powstał z myślą o ewentualnych ocenach, opiniach, co dodać, z czego zrezygnować, co zrobić inaczej a nie po to czy taki sterownik ma sens bądź czy ktoś konkretny go kupi czy nie. Projekt jest amatorski i taki pozostanie - tworzony dla siebie i dla znajomych. Nic więcej. Ani sobie ani znajomym nie chcę ukatrupić akwarium i jeszcze mi się to, odpukać, nie udało :-)

Edytowane przez pies666 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, dale napisał:

@VDR Projekt ciekawy, ale moim zdaniem mycie  zrzut odpieniacza przez elektrozawory jest pomysłem skazanym na porażkę. Nawet ustawiony na bardzo mokrą pianę będzie generował osad który w konsekwencji zapcha cały zrzut. Chyba że znajdziesz elektrozawór o średnicy 1/4 cala przelotu. Trzeba by to inaczej realizować. Mycie automatyczne można by zrobić, ale taki odpieniacz musiał by być w pełni sterowalny. Na zasadzie zakmnięcia odpływu, czyszczenia mechanicznego rury w kubku, następnie płukania i wylania zawartości odpieniacza. Jest to do zrealizowania. Ale z mojej praktyki, nawet w wypadku urlou, gdzie karmienie odbywało się raz na dwa dni, jeśli odpieniacz się wyłączył, nic przez ten dzień czy dwa się nie działo - z resztą, akwarium stało pod kamerą...

 

Zawór 1/4 cala to nie problem, na budynku mam 1 calowy z krańcówkami informującymi o pracy zaworu (mam informację zwrotną czy się otworzył/zamknął), który odcina wodę z ulicy. W domu mam sporo miejsc pod czujkę zalania, wyzwolenie której odetnie zawór główny.  IMHO trudno będzie zapchać bo większość urobku to jednak woda a gęsty syf osadza się na ściankach kubka. A kubek i tak czyścisz, imho w ciągu tygodnia rura nie zarośnie tak by zdławić odpływ. A nawet jeśli dojdzie do takiego zapchania - to masz czujnik przelania, urobek w kubku się podnosi, dostajesz sygnał że kubek przelewa i możesz zareagować.

Ja nie raz pozbyłem się dwutygodniowego kubka bo wyłączyli zasilanie i nie miałem opóźnienia na starcie odpieniacza. I jakoś baniak nie eksplodował a miałem wrażenie, że korale jakby ładniejsze ;) Ale opinia jaka jest taka jest - w nowym baniaku jeśli będzie odpieniacz wrzucę coś takiego choćby dlatego, by nie wąchać syfu wylewanego urobku do kanalizy ;) Ten osad na ściankach mam wrażenie, ze cuchnie zdecydowanie mniej intensywniej ;)  Zresztą dorzucenie jednego przekaźnika na obsługę 230V o też żaden koszt.

@pies666 jeśli masz problem z zakłóceniami na wejściach to znaczy, że układ masz źle zaprojektowany ;)  Ja Dallasy miałem na 30m przewodach i nic się nie zakłócało mimo, że leciało 15cm od trójfazówki ;)  Nie, nie były ekranowane. Po prostu nie zgadzam się, że mikroprocesory są gorsze od mikrokomputerów bo jednak w urządzeniach działają mikroprocesory a nie układy z systemami operacyjnymi. Takich jest zdecydowanie mniej. A w układach z mikroprocesorami nic nie jest zakłócane, działa stabilnie, poziom skomplikowania oprogramowania też mniejszy ;) Przejrzyj bugtracki samego systemu operacyjnego np. Raspbiana by zobaczyć ile masz błędów zgłoszonych ;) Jak Ci brakuje pamięci to bierzesz większy procek albo optymalizujesz kod wyrzucając zbędne rzeczy. Arduino Duo ma 512kB w stosunku do 32kB np. w Uno. Zresztą AVR to nie jedyna rodzina procesorów Atmela, Atmel to nie jedyna firma produkująca mikroprocesory. Świat zbudowany jest na mikroprocesorach.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można to chciałbym się wtrącić z przykładem sterownika do akwarium morskiego na arduino. Projekt nosi nazwę Ferduino. Można go wykonać na dedykowanej płytce lub samemu. Płatny 15$/rok jest dostęp do danych przez WWW o ile ktoś ma taką potrzebę chyba, że potrafi postawić własny serwer skomunikować ze sterownikiem.

https://www.ferduino.com/

Działa umnie od 5 lat (ale w akwarium słodkowodnym) bez problemów przy czym nie wykorzystałem płytki dedykowanej przez twórcę ale zrobiłem na płytkach prototypowych, kabelkach i arduino mega.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, topsztaksel napisał:

Jeśli można to chciałbym się wtrącić z przykładem sterownika do akwarium morskiego na arduino. Projekt nosi nazwę Ferduino. Można go wykonać na dedykowanej płytce lub samemu. Płatny 15$/rok jest dostęp do danych przez WWW o ile ktoś ma taką potrzebę chyba, że potrafi postawić własny serwer skomunikować ze sterownikiem.

https://www.ferduino.com/

Działa umnie od 5 lat (ale w akwarium słodkowodnym) bez problemów przy czym nie wykorzystałem płytki dedykowanej przez twórcę ale zrobiłem na płytkach prototypowych, kabelkach i arduino mega.

Znam ten projekt, miałem go składać ale wygrała opcja własnej konstrukcji. Polecam nawet do podejrzenia pewnych rozwiązań ;) Nie wiem na czym zrobiona jest komunikacja bo jak ostatnio zaglądałem na forum i stronę projektu to była wersja beta, ale nie powinno to być trudne do ogarnięcia.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, VDR napisał:

Znam ten projekt, miałem go składać ale wygrała opcja własnej konstrukcji. Polecam nawet do podejrzenia pewnych rozwiązań ;) Nie wiem na czym zrobiona jest komunikacja bo jak ostatnio zaglądałem na forum i stronę projektu to była wersja beta, ale nie powinno to być trudne do ogarnięcia.

Ferduino do komunikacji wykorzystuje protokół MQTT. Widziałem, że na ich forum były próby podpięcia kontrolera pod serwer inteligentnego domu.

Edytowane przez topsztaksel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, topsztaksel napisał:

Ferduino do komunikacji wykorzystuje protokół MQTT.

To broker MQTT można postawić choćby na RPi a dalej to cały świat stoi otworem ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.