Skocz do zawartości
Kaktus

Co to za plaga? Ślimaki osiadłe?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czyżby były to slimaki osiadle? Mam tego mase, cale akwarium. Co z tym zrobić?a1dc99c0ff7155d48cee0379c792f56a.jpg3a83797c046ddcd03ace54440ccc1120.jpgb2436d8d12cc03baa01a85197190b283.jpgfbd89295a20d6383071c4362bc36e1b7.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

 

 


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ło Panie! Kurczaczki pieczone, aleś tego nahodował. Tak, to ślimaki osiadłe. Było kilka tematów o nich. Można je zeskrobywać jeden po drugim, ale przy takiej inwazji trudno. Jaką masz obsadę rybną i koralową? Krewetki masz?

Dla mnie jeden ślimak zauważony to powód do moczenia łapek.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaczynam miec powoli to samo czekam na opinie jak to zwalczyc .czy wystarczy to ulamac ten patyczek bez skrobania i juz nie odrosnie  bo do niektorych miejsc ciezki dostep aby to zeskrobac ?

 

Edytowane przez klocek1973 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Miałem ich trochę i nie wiem co się z nimi dokładnie stało ale w tamtym czasie jak były kupiłem krewetki na aiptasie od nanokaczora. Po osiadłych nie mam śladu. A tym co i jak było już nie raz na forum tylko poszukać ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na podstawie swoich skromnych doświadczeń mogę powiedzieć ze skrobanie gucio daje. Miałem szczepke na skałce na której było pare sztuk tego cuda zrywałem skrobalem i i tak za jakiś czas sie pokazywały. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy mały Picasso , będzie je chrupał przez tydzień albo dwa i wyskubie do zera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema Bartek .

Widziałem to parę razy razy w różnych akwariach . 

Krótko wymiana skały przy takiej koloni nic nie zrobisz . :(

Sumpie masz też pewnie i na hydraulice .   

Takie twarde szpiki , wbijają się w ręce .

Z tego co wiem , wymiana hydrauliki i dokładne czyszczenie sprzętu. 

Jak widzę coś takiego na szczepkach  , od razu odpuszczam lub jak jest jeden czy dwa to czyszczenie mechaniczne i moczenie i dopiero do akwa 

Najgorsze jest to że obsiada korale . 

I kończyło się tak samo - wymiana - czyszczenie korali  i dopiero wtedy wargacze w akwa do dzieła .

Parę lat temu się to pojawiło i cały czas się spotyka  , lubi rosnąć w cieniu . 

Pozdr. 

 

 

No nie wiem czy rogatnica to opierdzieli 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie było tego sporo, ale po: 1. włożeniu waty do kaskady (wcześniej nie miałem żadnej mechanicznej filtracji). 2. zakupieniu lysmata seticaudata - jakoś tak same nagle zniknęły. Tzn. jakieś pojedyncze sztuki nadal gdzieś tam siedzą, ale nie stanowią już jakiegokolwiek problemu. Moja prywatna teoria jest taka, że 99% sukcesu to filtracja, a krewetka (albo pustelnik, albo inny zwierzak) tylko posprzątała niedobitki. Podobnie z resztą miałem z aiptasją, była, była, a po poprawieniu filtracji zniknęła i od miesięcy spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem tak samo ,dosłownie las ślimaków osiadłych ,wszędzie były .Zadne mechaniczne metody nie pomagały ,kupiłem w tym samym czasie hexatenie i canighaster sollandri ,po ślimakach nie ma śladu ,nie umiem powiedzieć czy to był tydzień czy miesiąc ale "znikły" bardzo szybko .


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrobać nie ma sensu, bo się rozsiewają po akwa. Lepiej kleić kropelką dziurkę albo twardym klejem dwuskładnikowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, slavkos napisał:

Skrobać nie ma sensu, bo się rozsiewają po akwa. Lepiej kleić kropelką dziurkę albo twardym klejem dwuskładnikowym.

mając dziesiątki lub setki takich ślimaków jak sobie wyobrażasz kleić dziurki ?.....ktoś kiedyś palnął głupotę (a może mu się nawet udało zakleić) a teraz to jest powtarzane jak mantra ..:p


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, niwre37 napisał:

mając dziesiątki lub setki takich ślimaków jak sobie wyobrażasz kleić dziurki ?.....ktoś kiedyś palnął głupotę (a może mu się nawet udało zakleić) a teraz to jest powtarzane jak mantra ..:p

W tym wypadku jak tutaj to ja bym chyba wyciągał i wymieniał skalę.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.