Skocz do zawartości
maly502

Filtr kubełkowy w 20 litrach?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

chciałbym założyć kolejny mały  zbiornik, ale na innych zasadach niż dotychczas mam. Założeniem ma być mała kostka, w której nie będzie widocznego osprzętu. Tylko dyskretny wlot i wylot wody chcę zrobić. Wiem, że kubełki w morskim są demonizowane, ale tak naprawdę chcę tylko filtrację biologiczną. Zasypałbym np siporaxem i tyle. Nawet myślę, że mógłbym samemu zrobić pod pasujący mi wymiar (będzie w szufladzie pod akwa). Dziś pomyślałem o filtrze przepływowym i może to tez jakieś rozwiązanie. Co o tym myślicie? Wiem, że mogę mieć sump i rozbudowaną hydraulikę albo kaskadę, ale to już miałem i w tym przypadku założenia są inne :)) A no i jeszcze ważne info grzałkę bym pomodził żeby w filtrze zamontować. Z wiadomych względów nie będzie odpieniacza. Jest tu na forum fajna kostka, która nie ma zewnętrznej filtracji i wygląda pięknie ale u siebie chciałbym też uniknąć na tym etapie skimmera w srodku akwarium. 

z góry wam dziękuję za rady. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli filtr kubełkowy to tylko przy gwarantowanym zasilaniu UPS. Kubełki są "demonizowane" z pewnych względów, o których zapewne czytałeś na forum.

Jakbym chciał założyć nieduży zbiornik bez sumpa i widocznego osprzętu to zdecydowałbym się na akwarium z dużym panelem za całą tylną ścianą wykonaną z niebieskiego lub czarnego szkła.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze kubelki sa demonizowane bo przy braku zasilania np. wszystko sie ukisi ale czy nie to.samo wydarzy sie z kaskada, sumpem itp? Czesciej trzeba je czyścić czy coś jeszcze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, fannadil napisał:

wszystko sie ukisi ale czy nie to.samo wydarzy sie z kaskada, sumpem itp?

Tak samo ale, dużo wolniej bo w kubku nie ma żadnego dostępu powietrza zupełny brak dostępu świeżego powietrza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kaskadzie masz cały czas dostęp do świeżego powietrza i się raczej nic nie ukisi. Wydaje mi się, że przy kuble mogą być spore wahania PH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci ten kubeł? Jaki chcesz uzyskać efekt wrzucając 2 garstki ceramiki do kubła? Lepiej sobie załatw skałę morską bardzo dobrej jakości o wysokiej porowatości. Olej kubły i skup się na tym co Ci napisałem. Do tego polecam pomyśleć o dobrej wymianie gazowej. Prowadziłem bardzo długo Akwarium Morskie bez odpieniacza i nie do końca polecam. Obecnie mam odpieniacz i uzyskuję lepsze efekty. Odpieniacz u mnie w 80% chodzi ze zdjętym kubkiem w celu dobrego natlenienia. Bez odpieniacza będziesz też miał tłuste placki na lustrze wody :) Uwierz mi bo przerabiałem ten temat latami. Kubeł kosztuję troszkę pieniążków za które możesz kupić minimalistyczny odpieniacz na kostkę :) Możesz również wykonać odpieniacz strzykawkowy do Kaskady By Tomko.

Edytowane przez Artur Tokajuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, montymick napisał:

Jeśli filtr kubełkowy to tylko przy gwarantowanym zasilaniu UPS. Kubełki są "demonizowane" z pewnych względów, o których zapewne czytałeś na forum.

Jakbym chciał założyć nieduży zbiornik bez sumpa i widocznego osprzętu to zdecydowałbym się na akwarium z dużym panelem za całą tylną ścianą wykonaną z niebieskiego lub czarnego szkła.

Dzięki za odpowiedź. Mam już jeden zbiornik z panelem a ta kostka ma być "zgrabna" :) u córki w pokoju chcę postawić i warunkiem jest minimalistyczne podejście. Jeszcze przemyślę..

6 godzin temu, Artur Tokajuk napisał:

Po co Ci ten kubeł? Jaki chcesz uzyskać efekt wrzucając 2 garstki ceramiki do kubła? Lepiej sobie załatw skałę morską bardzo dobrej jakości o wysokiej porowatości. Olej kubły i skup się na tym co Ci napisałem. Do tego polecam pomyśleć o dobrej wymianie gazowej. Prowadziłem bardzo długo Akwarium Morskie bez odpieniacza i nie do końca polecam. Obecnie mam odpieniacz i uzyskuję lepsze efekty. Odpieniacz u mnie w 80% chodzi ze zdjętym kubkiem w celu dobrego natlenienia. Bez odpieniacza będziesz też miał tłuste placki na lustrze wody :) Uwierz mi bo przerabiałem ten temat latami. Kubeł kosztuję troszkę pieniążków za które możesz kupić minimalistyczny odpieniacz na kostkę :) Możesz również wykonać odpieniacz strzykawkowy do Kaskady By Tomko.

Dzięki za odpowiedź. Też się skłaniam coraz bardziej do dobrej skały i samej biologii w środku akwarium, zwłaszcza, że system nie będzie obciążony. Rozwiązaniem tłustego filmu na powierzchni i ruchu wody może być skimer wewnętrzny, ale wtedy też muszę dać grzałkę do środka a chciałem to wyprowadzić na zewnątrz (chociaż widziałem też zbiorniki bez grzałek :) . Nie chcę dalej odpieniacza bo zrobi się z tego "standardowy" zbiornik z peryferiami porozwieszanymi wokół, ale jeszcze przejrzę temat tego strzykawkowego :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że odpieniacz to też sama natura :) W naturze jednak ta fala uderza o brzeg tworząc pianę ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać kubełek z wbudowaną grzałką lub dać na wąż grzałke przepływową. A odpieniacz w 20 to naprawdę nie ma sensu. Na kostkę strzykawkowy to już przewody poza oczkiem. W swoim małym (54l) miałem taki:

20171204_194408.thumb.jpg.1ce5dc1ae080d298d07f7424c5d36347.jpg

Robiąc go wzorowalem się na szklanym. ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tym litrażu dobra skala i regularne podmiany wystarczą. Jak dasz mocniejsza kaskadę to może się okazać że i cyrkulacji nie będzie trzeba dodatkowej.
W sumie nie ważne czy zrobisz z czy bez odpieniacza jak widać można i tak i tak z bardzo dobrymi rezultatami, moim zdaniem dobra skala przy takim litrażu to podstawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego warto pomyśleć o większym litrażu :)  Nic tam za bardzo nie wsadzisz. Chwila moment korale będą się parzyły i wszystko zarośnie. Będziesz miał przy tej kostce więcej roboty niż ja przy swoim 450 litrów. Obecnie mam kilka Akwariów morskich i najwięcej roboty jest przy kostce 30 litrów :) Pamiętaj, że przy tak małym litrażu zasolenie bardzo mocno skacze jak i zarówno parametry. Przykryjesz akwarium to z kolei niby woda nie paruje ale wymiana gazowa kuleje i wszystko kiśnie. Taka kostka ma sens jako dodatkowy zbiornik wpięty w obieg z dużym akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Pamiętaj, że odpieniacz to też sama natura [emoji4] W naturze jednak ta fala uderza o brzeg tworząc pianę [emoji6] 
Dziwne porównanie [emoji14] bo nie zawsze są Tak duże fale o których piszesz hehe

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.