Skocz do zawartości
Gość

Sól kuchenna

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Pytanie bardzo głupie ale liczę na konkretne odpowiedzi. Nie nie bo nie. 

Czy można płukanie skały i piachu przeprowadzić wodą ro z dodatkiem soli kuchennej do gęstości solanki?. Jakie negatywy ew pozytywy??? Wiem że jest jod ale chyba nie tyle że zostanie w skale i będzie toksyczny? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w jakim celu i jakiej skały i piachu?,oczekujesz konkretnych odpowiedzi a nawet się nie wysiliłeś i nie napisałeś czy żywa czy sucha itp.


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Sawiksaw napisał:

Skała sucha naturalna piach żywy ale głównie chodzi o skałę i o jej płukanie. 

skałę suchą wystarczy ro wypłukać a nawet moczyć


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie po co chcesz płukać skałę w solance? Jeżeli szykujesz się do startu zbiornika i chcesz przepłukać suchą skałę i piach to jest to bez sensu. Nic tym nie zyskasz. Użyj tylko rodi i zalej wszystko w zbiorniku docelową solanką. Jeżeli jednak masz na myśli płukanie żywej skały i piachu, lub wstępne ożywianie suchej to zabijesz całe życie.

Sól kuchenna to praktycznie czyste NaCl. Dodatkowo jest jodowana, a jod w takich ilościach nie wpływa dobrze na bakterie i drobne życie.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czyli jeśli nawet coś żyło w piachu to taki zabieg zabije je doszczętnie. Ale nie bardzo łapie. Sól to nacl a sól morska to nie?? Ile tam jest dodatków innych?. 1,2 procent? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnio w soli morskiej jest 70-80% NaCl. Reszta to inne minerały.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://reefhub.pl/sol-morska-pierwsze-starcie/

 

Sól morska to dużo więcej niż NaCl. W wodzie morskiej o zasoleniu 35 promili czyli 35gram soli na litr wody NaCl to około 29 gram. Pozostałe 6 gram to inne substancje, które decydują, czy będzie w tej wodzie życie, czy będzie to marta woda. I jest tam wszystko.

Płukanie skały i piasku w wodzie z solą kuchenną spowoduje, że po jej  włożeniu do akwarium i zalaniu solanką będziesz miał już sporo sodu i chloru w skale. I to może spowodować zachwianie składu solanki. Po drugie nic tym soleniem solą kuchenną nie osiągniesz. Chyba, że chcesz zabić wszystko żyjące w skale, wtedy bardzo stężony roztwór soli może pomóc. Ale taki sam efekt osiągniesz zalewając skałę wodą rodi.

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale dlaczego rodi miała by wszystko zabić?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Sawiksaw napisał:

Ale dlaczego rodi miała by wszystko zabić?? 

Co cię tak dziwi? Drążysz temat nie podając żadnych argumentów. Wkładasz żywą skałę do wody rodi i pytasz czemu miała by wszystko zabić. Włóż ją do solanki z soli kuchennej i też się zdziw że wszystko nie żyje...

Skoro planujesz prowadzenie akwarium morskiego, które oparte jest na biotypie mórz koralowych, to co cię dziwi wymieranie mikro i makro fauny i flory w wodzie z soli kuchennej i czystej H2O (rodi)??

Zalej wszystko kranówką i stwórz teorię dlaczego wszystko umarło.....


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Ejdzej88 napisał:

Ciśnienie osmotyczne. W rodi nic nie przeżyje.

To jakim cudem krewetkarium które prowadziłem na czystej rodi działało bez problemu i krewetki mnożyły się jak głupie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, barto125 napisał:

To jakim cudem krewetkarium które prowadziłem na czystej rodi działało bez problemu i krewetki mnożyły się jak głupie?

ale miałeś krewetki słodkowodne ,dlaczego miały by nie przeżyć ? przecież RO to czysta słodka woda ,pozbawiona w większości pierwiastków .

nie wiem co autor miał na myśli pisząc o ciśnieniu osmotycznym ale wydaje mi się ze chciał powiedzieć ze nic z morskiego życia nie przeżyje w RO.


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, barto125 napisał:

To jakim cudem krewetkarium które prowadziłem na czystej rodi działało bez problemu i krewetki mnożyły się jak głupie?

I nie mineralizowałeś jej w żaden sposób? Doprowadzenie PH, Gh, mieszanki minerałów? Ot czysta RO do podmian i założenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz "wyczyścić " skałę czy piach  możesz normalną wodą z kranu  . Wielokrotnie nawet  żywą skałę czyściłem myjką ciśnieniową  .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie było o soli drogowej.

Myślę  że czas spojrzec w oczy czy kolega poważnie podchodzi do tego hobby.

20200104_093934.thumb.jpg.1e2f55de3ee44acf7273bed8ad4ac904.jpg


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj kolejny projekt morszczyny za darmo. Mnie też kłują w oczy absurdalnie wysokie ceny najczęściej wyposażenia zbiornika które są przeliczone z dolara lub euro gdzie nie stanowią już aż takiej drożyzny jak u nas, ale bez przesady. Pewnych rzeczy za darmo nie da się zrobić. Portfel, portfelem ale matki natury się nie oszuka. Woda morska to nie samo NaCl. Polecam najpierw trochę poczytać na ten temat. Jak chcesz oszczędności to rób je mądrze np lampa DIY itp.

Uszanowanie. Pzdr - GrzechotniC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, @Beti napisał:

Jeszcze nie było o soli drogowej.

 

Beti było ;) 

Był taki jeden :) 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jakiś czas powiew świeżości na forum, a  @@Beti bezlitosna :).

Żeby nie był offtop, rodi będzie miało najlepszą skuteczność w wypłukiwaniu czegokolwiek że skały, kranówka też może być, solanką z soli jest już dosyć nasycona przez co rozpuszczalność niepotrzebnych związków że skały będzie mała.

Nowego żywego piachu się nie płuka, stary dla oszczyszczenia z detrytusu płuka się wodą z podmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, AnT napisał:

Beti było ;) 

Był taki jeden :) 

Ehh czytasz w moich myślach :D już wiem, zapomniałam:)

2 godziny temu, dadario napisał:

@Szeryf Hornet wróciłeś????!!!!!! 

Kwestia czasu :Dtak na offa :smile_tongue:

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrej skały się nie płucze :) Skałę wkładasz raz i masz na lata, więc radzę załatwić dobrą skałę i nie kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.