Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

 

To mój pierwszy post na forum. Interesuję się akwarystyką od kilku lat, dotychczas było to kilka zbiorników roślinnych w stylu nature aquarium. Jednak chciałbym spróbować swoich sił w akwarystyce morskiej. Powoli kompletuję sprzęt - myślę o starcie własnego zbiornika w tym roku, na pewno założę wątek [emoji846]. Ale do rzeczy. Wraz z zabudową kuchni zamówiłem stelaż pod zbiornik 120x70 - a że była to dość szybka akcja zaufałem meblarzowi i spawaczowi w 100%. Podałem przykładowy projekt i poprosiłem o dołożenie nóżek. Noi tutaj się zaczyna. Nóżki to śruby wkręcane w nakrętkę/mufę wspawaną w kącie pomiędzy profilami jak na zdjęciach. Zaczynam się zastanawiać jaka jest wytrzymałość takiego połączenia. Logicznie patrząc, cały ciężar będzie rozłożony właśnie na tych połączeniach (poprawcie mnie jeśli się mylę).

 

Czy Waszym zdaniem coś takiego w ogóle jest akceptowalne czy dać to do poprawy i poprosić o wspawanie nóżek pod nogami stelaża?

 

Dzięki z góry za pomoc.IMG_5321.jpgIMG_5319.jpgIMG_5320.jpg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz się czym przejmować, 1cm spawu wytrzymuje przeciążenia 200kg, tak że na spolojnie nie masz co się martwić

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spytaj wykonawcę o wytrzymałość na ścinanie każdego spawu. ;)

Nie będę się wypowiadał jako ekspert ale obserwacja mówi mi, ze nóżki powinny być właśnie pod nogami. Wymienisz te śruby na nóżki z większa stopa? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak się zastanawiam czy pod ciężarem to te śruby się nie wbiją w parkiet i zgubi się poziom...Może jakby były większe stopy to inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może dospawać stopki do śrub, tzn. Coś na zasadzie ściska lub podłożyć blaszkę 5cm×5cm4mm

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śruby planuję wymienić na te ze stopką. Bardziej się zastanawiałem nad wytrzymałością połączenia mufy z profilem - nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że sila inaczej się rozkłada niż w przypadku nóżki pod profilem. Jezeli jednak 200 kg na spaw, to może rzeczywiście lepiej nie zawracać sobie głowy..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
40 minut temu, grzechustg napisał:

 Bardziej się zastanawiałem nad wytrzymałością połączenia mufy z profilem

jeśli spawy są dobrze położone to nie masz się czym przejmować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tylko wkręcał te śruby łbami od spodu - wtedy większa powierzchnia styku z podłogą jest. I można ewentualnie dodać nakrętki kontrujące. Jeśli chodzi o wytrzymałość to na 4 sztukach dało by radę, a u ciebie jest 6szt więc nie masz co się przejmować.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śruby wymienię na te z podstawką. Dzięki za podpowiedzi. W takim razie zostawiam stelaż jak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że stelaż jest źle wykonany. Nie niebezpiecznie dla zbiornika, ale "upierdliwie" pod względem dalszych prac. 
Mufy jak to nazywasz wystają powyżej poziomu profili dolnych, przez to wykonanie równego blatu pod sumpa będzie delikatnie mówiąc trudne. Same śruby skróć aby "górą" nie wystawały i obróć o 180st, w zupełności wystarczy aby nie powodować ryzyka pękania kafelek. Nie dawaj niczego pomiędzy podłogę a śrubę. Filc, korek, guma z czasem i pod wpływem sił będą się wypaczać i stracisz poziom. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dawaj niczego pomiędzy podłogę a śrubę. Filc, korek, guma z czasem i pod wpływem sił będą się wypaczać i stracisz poziom. 


I tu się z tobą nie zgadzam, na filc gumę będą działały siły naciskowe więc nic sie nie będzie działo

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szymon - śruba na wytłoczoną/odlaną wytrzymałość... Ja bym jednak podłożył przekładkę z twardego metalu o nieco większej powierzchnii niż sama śruba... Ale faktycznie łeb dał bym od spodu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.