Skocz do zawartości
Łukasz_dg

Nowe 420- Dąbrowa Górnicza

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka wszystkim.

Dawno na forum się nie udzielałem więc może na dobry początek wątku po krótce powiem co tam do tej pory było.

Więc pierwsza kostka 49L opisana na forum oraz aktualne 120 L którego nie opisywałem. Cała morska przygoda trwa od 2017 i apetyt cały czas rośnie :)

Ok, teraz coś o nowym projekcie:

  • Akwarium z erybki 140x55x55, komin zewnętrzny (przeloty 2x32 1x25)- zamówione
  • Stelaż stalowy z profila 40x40x2 od Raf-spaw z Gliwic - zamówione
  • Sump 100x50x45 - w trakcie planowania
  • Obieg Jebao DCP 6500 - kupione
  • Cyrkulacja Jebao SOW-15 + OW-10
  • Odpieniacz RedStraFish RSX 6 (chyba następca RSN-170) - kupiony
  • Lampa DIY 300W (brutto)- w trakcie montażu
  • Skała Marco Rocks+ Nature Base Ocean łącznie jakieś 33 Kg-kupiona poklejona
  • Grzanie 2x150 Aquael gold

Póki co wszystko idzie bardzo powoli lecz systematycznie do przodu.

W związku z tym że to pierwsze akwarium z sumpem, mam z nim dylemat :( Chciałem żeby sump miał 4 główne komory:

  • Odpieniacz (30 cm)
  • Wąski przelot na kulki Maxpecta czy jakąś inną ceramikę (6cm)
  • Szczepkarium+ewentualnie żywa skała czy w razie potrzeby jakieś absorbery, węgiel itp (20cm)
  • Refugium (17cm)
  • Powrót (15cm)

Teraz dylemat polega na tym czy wielkość komory powrotu jest odpowiednia ? nie wiem ile powinno być w niej wody żeby to prawidłowo działało, choć teoretycznie jak woda z akwa zejdzie to powinnno jej być na tyle w sumpie żeby obieg zaczął działać prawidłowo.

Kolejna sprawa to przebieg wody przez sump. Czy tak jak na tej grafice będzie ok ?  Woda będzie wpadała po prawej stronie.(P.S przegrody na refugium i na szczepkarium będą czarne.)

sump.jpg

Na koniec jeszcze pokaże co udało się ze skały ukleić20191229_143910.jpg.0675028f96ab629a02080e0d93ab52d2.jpg20191229_143917.jpg.e03c81c3048ca3896a70e3384c993234.jpg20191229_192904.jpg.44667b04eb058d2e437882690aaa6bf5.jpg

Edytowane przez Łukasz_dg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komora na pompę 15cm wystarczy spokojnie. Jakie wysokie będą przegrody w sumpie? żeby woda się bezgłośnie przelewała powinny być co 1,5-2 cm niżej.

PS. Skała fajnie ułożona. Widzę, że pod SPS będzie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumpie przy przelewach dołem nie potrzebujesz tych dolnych pasków szkła. Montuje się je przy DSB aby piasek nie wylatywał. Wystarczy , że dach przegrodę z przerwą od dna sumpa.

Natomiast co do skały to ci powiem artysta jesteś ! Miodzio !


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, montymick napisał:

Natomiast co do skały to ci powiem artysta jesteś ! Miodzio !

Zgadzam sie

Łukasz musisz sporo ceramiki dać do systemu bo ta skałą jest taka sobie a tak to kibicuje kiedy na pewno wpadnę pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, katani napisał:

Komora na pompę 15cm wystarczy spokojnie. Jakie wysokie będą przegrody w sumpie? żeby woda się bezgłośnie przelewała powinny być co 1,5-2 cm niżej.

Ok czyli komora pompy zostaje.

Natomiast co do wysokości przegród to trochę chyba przegapiłem te lekcję. Chciałem żeby było 25 cm ale w takim układzie dam chyba odpieniacz/szczepkarium 27,następnie szczepkarium/refugium 25 cm i refugium/powrót 23 cm. Będzie to tak działać ?

19 godzin temu, katani napisał:

PS. Skała fajnie ułożona. Widzę, że pod SPS będzie.

Dzięki, co do SPS na pewno będa jakieś mniej wymagające bo swiatło chyba będę miał trochę słabe, natomiast zbiornik póki co planuje głównie pod lpsy i zoa :)

10 godzin temu, montymick napisał:

W sumpie przy przelewach dołem nie potrzebujesz tych dolnych pasków szkła. Montuje się je przy DSB aby piasek nie wylatywał. Wystarczy , że dach przegrodę z przerwą od dna sumpa.

Ok, skoro nie potrzeba to chyba nawet lepiej, będzie lepiej zbierało syf z dna.

10 godzin temu, montymick napisał:

Natomiast co do skały to ci powiem artysta jesteś ! Miodzio !

4 dni nad tym myślałem, teraz jeszcze dorabiam otwory pod podstawki. Nic mnie tak nie irytowało jak klejenie czy fragowanie korali pod wodą. Zrobie zdjęcie jak skończę

10 godzin temu, azgar napisał:

Zgadzam sie

Łukasz musisz sporo ceramiki dać do systemu bo ta skałą jest taka sobie a tak to kibicuje kiedy na pewno wpadnę pozdrawiam :)

Będzie ceramika i około 10/20 kg (zobaczę ile się zmieści) żywej skały z obecnego zbiornika.

A na odwiedziny zapraszam :)

 

EDIT:

Wstawiam zdjęcie jednej częsci skały z wyjmowanymi podstawkami. Jest 23 miejsca zaznaczone kropkami, jak będzie za gęsto, nie musze wszystkiego wkładać.

20200108_181755.jpg.7c8eeddbd978f281a583d826277d9744.jpg20200108_180405.jpg.1185efe805bdb990ee07867bc2ea6d34.jpg

Edytowane przez Łukasz_dg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób są mocowane te podstawki do skały?

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie się dało zrobiłem otwory w skale, tam gdzie się nie dało zrobiłem miejsce na "grzybka" albo z cementu, albo z kawałkow skałek. Podstawki są z cementu portlandzkiego lub cement i na wierzchu skała.20200108_195645.thumb.jpg.0381aada6ac82a4f99b99c0462d6dc47.jpg

20200108_195708.jpg

20200108_195740.jpg

20200108_195847.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium i stelaż stoją już w domu. Natomiast ja dalej mam dylemat z sumpem. Trochę poprawiłem projekt, możecie spojrzeć i powiedzieć czy jest ok ?

I najważniejsze czy przy takiej konfiguracji automatyczna dolewka będzie prawidłowo działać ? ( bez sumpa było prosto, woda odparowała to się dolewało, a tu jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić jak to działa:(   )

sump.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój odpieniacz ma optymalny poziom wody w granicach 190 do 250mm.
Przegrodę ustalającą ten poziom dałbym więc o wysokości ok. 220mm.
Jeśli masz zamiar  stosować podkładki, to może być wyższa, ale nie przekraczająca 250mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Reefbos napisał:

Twój odpieniacz ma optymalny poziom wody w granicach 190 do 250mm.
Przegrodę ustalającą ten poziom dałbym więc o wysokości ok. 220mm.
Jeśli masz zamiar  stosować podkładki, to może być wyższa, ale nie przekraczająca 250mm.

A nie lepiej będzie mi wyżej podnieść odpieniacz ? Bo jak dam te 22 w pierwszej przegrodzie wtedy będę miał bardzo niskie refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Łukasz_dg napisał:

A nie lepiej będzie mi wyżej podnieść odpieniacz

To Twoja decyzja. Napisałem jak bym zrobił.
Masz dosyć miejsca by go podnieść?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, mich771 napisał:

Z rysunku wynika ze poziom wody w refugium będzie 25 cm. Druga sprawa robisz za wysoki sump. 

Zgadza się. Druga przegroda od prawej decyduje o poziomie w środkowej części. Pierwsza to tylko poziom sumpa.
Tej wysokości sump przyjmie w krytycznej sytuacji dodatkowo, licząc szybko 95 -97 litrów. Potrzebna Ci aż taka rezerwa?
Gdzie będzie grzałka? Zakładam, że w komorze pompy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, refugium według rysunku i opisu jaki dałem w pierwszym poście będzie miało 23 cm wysokości i jeśli obniże pierwszą komorę na 22 cm to wtedy według zasady jaką się kierowałem, refugium będzie miało 18 cm.

A co do wysokości sumpa to założyłem że z akwa i komina zejdzie jakieś 45 litrów wody ( to jest 5 cm wody z akwa) + do tego w razie awari dolewki 35/40L co daje nam 85L, a sump ma zapas 90L.

 

Stelaż mam wysoki na 90 cm więc przestrzeń między krawędzią sumpa a profilem stelaża jest 32 cm, uważacie że to mało ?

A co do grzałki jeszcze się nad tym nie zastanawiałem, ale chyba w większości przypadków widziałem w pierwszej komorze

Mój cały plan opiera się tylko na teoriach więc fajnie posłuchać kogoś z doświadczeniem.

Edytowane przez Łukasz_dg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.01.2020 o 13:11, Łukasz_dg napisał:

Wstawiam zdjęcie jednej częsci skały z wyjmowanymi podstawkami. Jest 23 miejsca zaznaczone kropkami, jak będzie za gęsto, nie musze wszystkiego wkładać.

Nie to żebym się czepiał,ale większości szczepek zakupionych w sklepie masz już na podstawkach, często koralowce są już dobrze przyrośnięte do podstawki tak że nie ma sensu ich odrywać, i do skały przylepia się wraz z podstawką.Oczywiście podstawki ze sklepu wcale nie muszą być kompatybilne z twoimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema, jak byś potrzebował jakieś szczepeczki to masz do mnie blisko ;)

Fajny wymiar chciałbym taki :) no może 60 głębokość.. pozdrawiam i kibicuję :)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium stoi już na swoim miejscu, ogólnie to wszystkie elementy układanki już mam, teraz to tylko składać ;)

20200209_122304_resize_77.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy, zabudowa skończona, hydraulika sklejona, częściowo oświetlenie szafki zrobione.

20200218_194032_resize_35.jpg

20200214_131817_resize_90.jpg

20200215_182709_resize_39.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tu się klika lubię to ? ;)

Jak coś to wpadaj po szczepki, masz blisko ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Moljzesz napisał:

Gdzie tu się klika lubię to ? ;)

Jak coś to wpadaj po szczepki, masz blisko ;)

Hehe spoko, napewno będę próbował w tym zbiorniku utrzymać jakieś acry więc na bank się zgłoszę ;) Montipory od Ciebie już czekają na przesiedlenie ;) swoją drogą to i ja zapraszam kiedyś na oględziny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.03.2020 o 23:24, Łukasz_dg napisał:

 

Hehe spoko, napewno będę próbował w tym zbiorniku utrzymać jakieś acry więc na bank się zgłoszę ;) Montipory od Ciebie już czekają na przesiedlenie ;) swoją drogą to i ja zapraszam kiedyś na oględziny ;)

Ok, na pewno wpadnę pooglądać :)

co do montipor proponuje na osobnej skale tak co by nie zarosły acropor.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.