Skocz do zawartości
pdz

Pompa dozujaca - jaka , ile kanałów

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiedziałem, ze Magu ma takie coś, zerknę, bo jak widzę, to pompa dozująca to silniczek+głowica + elektronika i nic więcej.

Może problem z Jebao jest taki, że tak jak piszesz po przywróceniu zasilania potrafi tak zrobi, pytanie czy normalnie także ? Mam ups dość duży, więc jest niewielka szansa na brak zasilania.

Co do Doser to nie wiem jaki miał, obecną pompę ma od ok. 2 lat.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupując z Ali pompę mam do wyboru 12 i 24V , wybieram 12V.

Jaką wybrać średnicę ? Są do wyboru (odpowiednio średnica wewnętrzna i zewnętrzna) 1-3 , 2-4 , 3-5 ? Zmierzyłem Jebao i wydaje mi się, że to powinno być 2-4 pod wężyki dostępne w sklepach ale wolę się upewnić.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nic ? Chodzi o średnicę przewodu wychodzącego z pompy  - wewnętrzną i zewnętrzną , na Ali są najczęściej 3 wersje 1 i 3 mm  , 2 i 4 mm , 3 i 5 mm  ?

Jakie Wy macie ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też zrobiłem pompę dozującą na sterowniku od Magu (Dzięki Magu za super projekt!!!) i jestem z niej bardzo zadowolony użyłem pompek Kamoer KXF-DC-B08 z Ali. Są dość drogie, ale firma uznana w produkcji sprzętu medycznego choć u nas mało znana. https://pl.aliexpress.com/item/32951131232.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4c5e5c0fQYYBF2

Powiem tak - Sterownik od Magu - Bajka, ustawienie dawek przez komputer zajmuje naprawdę chwilkę, a pompki których użyłem nawet nie musiałem zbytnio kalibrować, bo różnica największa między nimi (6 sztuk)  przy zasilaniu 9V to 2 ml - jedna tak odstaje bo podaje 38 ml/min. Pozostałe 5 sztk dokładnie 40 ml/min. Przy tym napięciu podają 40 ml/min. To są dokładnie te pompki co w dozowniku: https://reefshop.pl/pl/p/Pompa-dozujaca-H2Ocean-P4-D-D/8006 tylko cena /2 i masz dozownik na sześć pompek a nie na cztery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I Ty chciałeś wadzić pompę z 2 kanałami? :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Marijo napisał:

Ja też zrobiłem pompę dozującą na sterowniku od Magu (Dzięki Magu za super projekt!!!) i jestem z niej bardzo zadowolony użyłem pompek Kamoer KXF-DC-B08 z Ali. Są dość drogie, ale firma uznana w produkcji sprzętu medycznego choć u nas mało znana. https://pl.aliexpress.com/item/32951131232.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4c5e5c0fQYYBF2

Powiem tak - Sterownik od Magu - Bajka, ustawienie dawek przez komputer zajmuje naprawdę chwilkę, a pompki których użyłem nawet nie musiałem zbytnio kalibrować, bo różnica największa między nimi (6 sztuk)  przy zasilaniu 9V to 2 ml - jedna tak odstaje bo podaje 38 ml/min. Pozostałe 5 sztk dokładnie 40 ml/min. Przy tym napięciu podają 40 ml/min. To są dokładnie te pompki co w dozowniku: https://reefshop.pl/pl/p/Pompa-dozujaca-H2Ocean-P4-D-D/8006 tylko cena /2 i masz dozownik na sześć pompek a nie na cztery.

Pokażesz jak wygląda Twoja gotowa do pracy pompa? ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Marijo napisał:

Ja też zrobiłem pompę dozującą na sterowniku od Magu (Dzięki Magu za super projekt!!!) i jestem z niej bardzo zadowolony użyłem pompek Kamoer KXF-DC-B08 z Ali. Są dość drogie, ale firma uznana w produkcji sprzętu medycznego choć u nas mało znana. https://pl.aliexpress.com/item/32951131232.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4c5e5c0fQYYBF2

Powiem tak - Sterownik od Magu - Bajka, ustawienie dawek przez komputer zajmuje naprawdę chwilkę, a pompki których użyłem nawet nie musiałem zbytnio kalibrować, bo różnica największa między nimi (6 sztuk)  przy zasilaniu 9V to 2 ml - jedna tak odstaje bo podaje 38 ml/min. Pozostałe 5 sztk dokładnie 40 ml/min. Przy tym napięciu podają 40 ml/min. To są dokładnie te pompki co w dozowniku: https://reefshop.pl/pl/p/Pompa-dozujaca-H2Ocean-P4-D-D/8006 tylko cena /2 i masz dozownik na sześć pompek a nie na cztery.

Dzięki za info.

Miałem kupić 10 niedrogich (na zapas) pompek Initlab ale zastanawiam się nad Kamoer , wyjdzie sporo drożej ale pewnie dokładniej  , planuję dać 8 kanałów, ponieważ na start 6 mam do wykorzystania a w projekcie użyję przekaźnika do Arduino na 8 kanałwów, więc szkoda nie wykorzystać 2 pozostałych, tym bardziej, że pewnie w przyszłości się przydadzą.

Wrzuć fotkę lub link do projektu, ciekawy jestem jak to wygląda.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam zdjęcie mojego dozownika. Niestety nie znalazłem odpowiedniej obudowy więc wygląda jak wygląda, ale najważniejsze, że działa. Zaletą tych pompek jest to, że można sobie wybrać pompki o różnych wydajnościach. Niektórzy szukają bardzo dokładnych pomp aby podać dawkę 0,1 ml. Te pompki w wersji S01 mają przepływ 2,6 ml/min. więc ze sterownikiem od Magu da się z pewnością ustawić nawet dużo niższe dawki.

dozownik.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fotkę.

Zamówiłem 8 sztuk pompek , jutro odbiorę graty i chyba pójdę w ekran dotykowy , jak się to uda to przerobię sterowanie lampy także na ekran dotykowy .... a jak się nie uda to będzie joystik + lcd 4 linie po 20 znaków.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, pdz napisał:

Dzięki za fotkę.

Zamówiłem 8 sztuk pompek , jutro odbiorę graty i chyba pójdę w ekran dotykowy , jak się to uda to przerobię sterowanie lampy także na ekran dotykowy .... a jak się nie uda to będzie joystik + lcd 4 linie po 20 znaków.

Będziesz pompami sterował, za pomocą zwykłych przekaźników? Magu w swoim sterowniku z tego co wyczytałem użył układów Darlingtona.
Co do wyświetlacza niby fajna rzecz, ale ja bym chyba poszedł jak już w lcd + przyciski niż w dotykowy. Ale nie lcd alfanumeryczny tylko graficzny ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, sith114 napisał:

Będziesz pompami sterował, za pomocą zwykłych przekaźników? Magu w swoim sterowniku z tego co wyczytałem użył układów Darlingtona.
Co do wyświetlacza niby fajna rzecz, ale ja bym chyba poszedł jak już w lcd + przyciski niż w dotykowy. Ale nie lcd alfanumeryczny tylko graficzny ;)

Pompa to silnik DC + głowica, więc na przekaźnik podaję 12V i Arduino steruje tylko 0 albo 1.

Kkalibracja prosta , bo dla każdej głowicy (każdy płyn ma inną gęstość) puszczam płyn do probówki 10 ml i liczę czas, dzielę przez10 i mam 1 ml dla każdej z głowic.

LCD dotykowy - myślę, że dużo łatwiej będzie obsłużyć 8 pomp, zegar, kalibrację niż klawiatura lub joy ale jak się nie powiedzie, to mam joy + LCD 20x4.

Jak zrobię to zamieszczę projekt.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, pdz napisał:

Pompa to silnik DC + głowica, więc na przekaźnik podaję 12V i Arduino steruje tylko 0 albo 1.

Kkalibracja prosta , bo dla każdej głowicy (każdy płyn ma inną gęstość) puszczam płyn do probówki 10 ml i liczę czas, dzielę przez10 i mam 1 ml dla każdej z głowic.

LCD dotykowy - myślę, że dużo łatwiej będzie obsłużyć 8 pomp, zegar, kalibrację niż klawiatura lub joy ale jak się nie powiedzie, to mam joy + LCD 20x4.

Jak zrobię to zamieszczę projekt.

Też mam pomysł na podobny projekt, ale nie wiem czy nie zostać przy sterowniku od Maga na 6 pomp.  Ale najpierw lampa do końca ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
44 minuty temu, sith114 napisał:

Ale najpierw lampa do końca ;)

No właśnie bo jak zaczniesz robić wszystko naraz to nie wyjdzie to dobrze :P akwarium przecież poczeka hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, sith114 napisał:

Też mam pomysł na podobny projekt, ale nie wiem czy nie zostać przy sterowniku od Maga na 6 pomp.  Ale najpierw lampa do końca ;)

To rób lampę , jak mi się uda to będziesz miał gotowca , wrzucę schemat i soft ;-)

Jak piałem, jak wszystko pójdzie dobrze, to przerobię lampę też dotykowym lcd ale pompy nie mam, więc mam ciśnienie a lampa działa, więc nie wiem czy nie skończy się na zapale ;-)

Póki co czekam na pompki z Ali a jutro odbiorę lcd to się już zabiorę za robotę.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na pompy z Ali , graty na dozownik już mam ale pozostaje temat dozowania.

Obecnie podbijam jedynie kH, tak aby uzupełnić braki i powoli idzie w górę o ok. 0.5 tygodniowo, więc powoli.

Nie daję nic na Ca , obecnie mierzone hanką miało odpowiednio 390 i 380.

Moje pytanie , czy lać Ballinga z ręki czy poczekać ? Pytam , ponieważ rano nie dam rady lać z ręki aby zachować odstępy czasowe , jedynie po powrocie z pracy ale czy to nie będzie zbyt duża dawka na raz ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam nadal na pompy ale nasunęło mi się pytanie, jak ma się trwałość głowic przy np. roztworze na kH ?

Dozuję strzykawką i ma ona dość krótkie życie, dość szybko zaciera się tłok , używam tych bez gumek , sam plastik.

A drugie pytanie to jod, bodajże w pompach Grotech jest info, że nadają się do jodu, czy pompa musi by cspecjalna , czy ten jod jakoś szczególnie na nią działa ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

długą...

12 minut temu, pdz napisał:

Czekam nadal na pompy ale nasunęło mi się pytanie, jak ma się trwałość głowic przy np. roztworze na kH ?

Dozuję strzykawką i ma ona dość krótkie życie, dość szybko zaciera się tłok , używam tych bez gumek , sam plastik.

A drugie pytanie to jod, bodajże w pompach Grotech jest info, że nadają się do jodu, czy pompa musi by cspecjalna , czy ten jod jakoś szczególnie na nią działa ?

Długą... poza tym zawsze możesz wymienić wężyk.

To samo tyczy się jodu - po pewnym czasie barwi gumę na wylot, ale choć dokładnie nie znam trwałości , to zawsze możesz wymienić wężyk za grosze.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Tester napisał:

długą...

Długą... poza tym zawsze możesz wymienić wężyk.

To samo tyczy się jodu - po pewnym czasie barwi gumę na wylot, ale choć dokładnie nie znam trwałości , to zawsze możesz wymienić wężyk za grosze.

Racja, zapomniałem, ze wężyk jest medium, silniczek i głowica nie stykają się z płynem.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie odnośnie przygotowania roztworów, wolę się upewnić.

Chcę zrobić 5 litrów każdego z roztworów.

Kiedyś  sądziłem, że wlewam 5l wody RO, dodaję preparat i mieszam a po przeczytaniu artykułu Testera wywnioskowałem , że  leję 3l, uzupełniam odpowiednią ilością preparatu, rozpuszczam i dolewam wody tak aby uzyskać 5l , tak aby każdy z elementów Ballinga miał 5l a nie był rozpuszczony w 5l ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wg. rozpiski dla 5l , SBS 125 gramów , wszystko ok , CaCl2 277 gramów , wszystko ok , woda zrobiła się nieco ciepła przy reakcji a NaHCO3 420 gramów i nie rozpuszcza się całkowicie, jakbym nie mieszał, na dnie zostaje proszek, czy to normalne ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pdz napisał:

Zrobiłem wg. rozpiski dla 5l , SBS 125 gramów , wszystko ok , CaCl2 277 gramów , wszystko ok , woda zrobiła się nieco ciepła przy reakcji a NaHCO3 420 gramów i nie rozpuszcza się całkowicie, jakbym nie mieszał, na dnie zostaje proszek, czy to normalne ?

Tak KH przy tej ilości to już ciężko rozpuścić jeszcze też wszystko zależy od temp ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co w przypadku dozowania ? Na dnie jest proszek, więc leję słabszy roztwór, czy t oma znaczenie ?

Póki co z ręku, mogę potrząsnąć ale jak będzie pompa to albo będzie słabszy roztwór albo nawet zaciągnie proszek z dna i będzie bardziej stężony.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Podgrzać płyn.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, =Fresz= napisał:

Podgrzać płyn.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

A nie wytrąci się po schłodzeniu? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.