Skocz do zawartości
PiotrMi

Moje pierwsze 80l z panelem

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień 32 od zalania 

Od wczoraj rozpocząłem delikatne podawania No3Po4X od RedSea w dawce 0,5 ml dziennie.

Odpieniacz zareagował wytwarzaniem istotnie większej ilości piany. 

No2 około 0,5 mg/l

Proste życie, które jest w akwarium ma się chyba dobrze. Kiełże śmigają, ślimaki wyczyściły prawie całą skałę z glonów.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 47 od zalania.

 

W akwarium jest już trochę koralowców i dwa małe błazenki (rybki mają po około 2 cm długości).

ph 8.37 (mierzone phMetrem)

zasolenie 1.024 (refraktometr po kalibracji płynem saliferta)

No3 jest na poziomie około 20 mg/l

No2 jest na granicy wykrywalności (przed wpuszczeniem rybek było 0 mg/l wedle wskazań testu). Wzrost wartości No2 wiążę z tym, że błazenki przez pierwsze cztery dni nie chciały nic jeść w związku z tym podawałem mrożonki wszelkiej maści: artemia, mysis, czerwony plankton, drobny kryl, różne wariacje pokarmów suchych; wszystko po kilka razy dziennie. Do mrożonek dodawałem olej z czosnku ale nic to nie dawało. Błazenki dopiero zaczęły jeść Ocean Nutrion Nano Reef Fish Food (bardzo drobny pokarm w granulkach). O mrożonkach nadal nawet nie myślą. No ale ten wzrost wartości No2 jest spowodowany, w mojej ocenie, podawaniem sporych ilości pokarmu aby namówić ryby do jakiegokolwiek jedzenia. Zobaczymy co będzie dalej.

Wydawało mi się nawet, że stracę jednego błazenka bo miał takie śluzowe długie kupy przez kilka dni i na dodatek drugiego dnia od wpuszczenia wskoczył do komina… Miał koleżka szczęście, że to widziałem… Siatka ochronna jest już zamówiona, bo mi się chyba błazenek skoczek trafił…

Koralowce jakie mam obecnie na pokładzie to:

- Discosoma 5 różnych rodzajów

- Xenia pulsująca

- braiareum 3 różne rodzaje

- sarcophyton x 2

- zoanthus 8 rodzajów (niektóre zaczęły wypuszczać u mnie nowe polipy)

- rhodactis wersja super fluo (prawdopodobnie go stracę, bo nie chce się pompować i wydziela taki jasny śluz). Tę sytuację wiąże z tym, że go ślimak columbella poturbował przewracając na niego skałkę, pod którą próbował się wcisnąć….

 

Dodatkowo z życia mam:

- 3 x trochus

-1x porcelanka

- 1x columbella

- 2 różne ślimaki, które przyjechały na podstawkach do korali (nie wiem jakie to ślimaki ale są małe).

- żywe kiełże

- żywe mysis

- wężowidło (przynajmniej dwie sztuki)

- wieloszczet (przynajmniej jedna sztuka).

 

Nadal podaję NO3PO4X w ilości około 0,5 ml dziennie.

Zacząłem też podawać niewielkie ilości bakterii od RedSea.

 1.thumb.jpg.964fe9077226ad1b4c270a44f069fecb.jpg

Kulki Maxspecta jednak wylądowały w panelu (ładują się bakteriami, bo zostaną wykorzystane w innym projekcie) .

 

Chyba wszystko powoli zmierza w dobrym kierunku :-)

Jesz3.thumb.jpg.b27d8afcab531d2b225e40a4c36ae531.jpgcze jedna fotka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 51. od zalania zbiornika

Test na No2 znów był na granicy wykrywalności ale nie było to jednak 0.

Zastanawiałem się, gdzie może leżeć problem i doszedłem do następujących wniosków:

- Matrix, który był u mnie w pierwszej komorze panelu filtracyjnego w ilości 2l wraz z siatką znacznie ograniczał mi przepływ wody (poziom wody w pierwszej komorze panelu był może o 1-2 mm niżej niż w akwarium). Do tego medium to jest dość drobne i uważam, że zaczęło się zamulać.

- odpieniacz był umieszczony w drugiej komorze i wydaje mi się, że to był również błąd ponieważ duża część zanieczyszczeń zostawała w drobnej frakcji Matrixa  w pierwszej komorze

W związku z tym zmieniłem układ mediów filtracyjnych w panelu. Teraz mam tak (zgodnie z kierunkiem wody):

1.komora: odpieniacz, kulki Maxspect i jeden bloczek Maxspect (jest ustawiony tak, że nie ogranicza przepływu);

2. komora:  od dołu Siporax 1l, Matrix (teraz około 1,5l), jeden bloczek Maxspect, węgiel aktywny AF;

3. komora: pompa, grzałka oraz 1l Siporax

 

Zauważyłem od razu, że do akwarium nie trafiają jak na razie mikropęcherzyki powietrza z odpieniacza. Zobaczymy co będzie dalej.

Media filtracyjne przy przekładaniu nie były płukane i były cały czas wilgotne. Jedynie zmieniłem ich położenie i ująłem około 0,5 l Matrix.

Muszę jeszcze zadbać o odrobinę waty w pierwszej komorze za odpieniaczem ale zrobię to dopiero w weekend przy pierwszej podmianie wody.

Czuwaj!

PS. Nad akwarium zamontowałem siatkę, bo mi błazny skaczą...

Edytowane przez PiotrMi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 52.

Po wczorajszych manewrach No2 podskoczyło do 0,05 mg/l... :-/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla zdrowia swojego i tego akwarium Piotrze:

Przestań mierzyć to NO2 ;).

Zaopatrz się w różne bakterie i możesz nawet przesadzać trochę z ich ilością. Lekki zakwit nie powinien zaszkodzić. Te media muszą się dobrze zasiedlić. Nopox dalej, ale obserwuj NO3.

Ustawiłeś panel na nowo to skończ grzebać tam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sagerrak,

Przestanę... Już mi się test na No2 skończył :-)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 65 od zalania zbiornika

Testów na No2 już nie robię ale wydaje mi się, że akwarium ma już zamknięty cykl azotowy.

Miałem drobne problemy z zielonym cyjano. Prawdopodobnie wszystko idzie w dobrym kierunku i cyjano jest aktualnie w odwrocie.

Udało mi się również wypatrzyć jedną aiptasię. Została zatłuczona wrzątkiem.

 

Dwa dni temu wykonałem pierwszą podmianę wody w ilości 5l oraz podałem jedną kroplę Iodum od AF. Korale zareagowały bardzo pozytywnie i ładnie się pompowały.

Dalsze plany co do akwarium:

- podmiany wody po 5-10 l tygodniowo;

- suplementacja jodem w ilości 1/5 wskazywanej przez producenta

- suplementacja aminokwasów w ilości 1/5 wskazywanej przez producenta

- podawanie NoPoX w ilości 1/5 dawki podawanej przez producenta

 

Problemy jakie występują w akwarium

- cjano zielone (chociaż jest w odwrocie);

- ślimaki kopiące Babylonia oraz Porcelanka z jednej strony bardzo dobrze się spisują i czyszczą piasek (ryją jak dzikie w kartoflisku) z drugiej jednak strony są w stanie przewrócić prawie wszystko co stoi na piasku w szczególności korale na podstawkach . Swoją drogą nie zauważyłem żeby coś podgryzał.

Załączam kilka zdjęci poglądowych.

Czuwaj!

 

 

ZdjęciaFungia1.thumb.jpg.9e1d93e8088d24106582f0f122784ffd.jpg

sps1.jpg

cale1.jpg

Edytowane przez PiotrMi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 74.

W akwarium generalnie dzieje się dobrze poza jednym wyjątkiem.

Mam problem z Caluastreą fluo, która traci tkankę od dołu i odsłania biały szkielet… Za dnia pompuje się jakby mniej oraz mniej polipuje w nocy. Co ciekawe mam jeszcze inną caulastreę niebieską (jest niżej w akwarium i dalej od cyrkulatora) i z nią nie mam takich problemów. Istotne może być to, że c. zielona była ułamana od matecznika a ta niebieska była od razu na podstawce.

 caulastrea.thumb.jpg.999b732eae7b41b4f4eb7530f29458fa.jpg

Z zebranych informacji od winnych forumowiczów oraz z własnych przemyśleń wynika że może to być:

- zbyt mocna cyrkulacja  wprost na korala (już ją zmniejszyłem)

-zbyt moce oświetlenie ponieważ koral jest pod lampą (już zmniejszyłem moc świecenia o 10%)

- zbyt mała ilość jodu (ostrożnie suplementuję od poprzedniego tygodnia)

- brak mikro w wodzie oraz jodu, które zostały wchłonięte przez węgiel aktywny stosowany w pierwszym okresie pracy akwarium. Dawki jakie były zastosowane to 2x 100 ml węgla od AF i wydaje mi się, że to spowodowało brak jodu oraz innych pierwiastków śladowych. Wydaje się to prawdopodobne ponieważ do tej pory podmieniłem tylko wodę 2x po 5l. Dziś planuję wykonać większą podmianę 10 l. Z doświadczeń z akwarium słodkiego wiem, że węgiel potrafi w szczególności wchłonąć żelazo z wody.

- zastanawiam się też nad tym, czy nie zaprzestać podawania NoPoX ponieważ PO4 mam niewykrywalne Salifertem a No3 na poziomie około 5 mg/l.

Zastanawiające było też to, że pomiar kH wskazał na wartość nieco poniżej 7. Jest to chyba trochę za mało…

Generalna plan jest taki, żeby robić częstsze i większe podmiany i na pewien czas dać spokój zbiornikowi.

Jeśli ktoś z czytających ma jakiś pomysł co jeszcze można zrobić aby pomóc caulastreii to proszę o uwagi.

 

W akwarium zawitał mandaryn moyeri oraz euphyllia.

euphillya.thumb.jpg.dfaf392ef90e0e168186e48b2939f5e6.jpgmandaryn.jpg.5e3801c62d8a81b1299893446da6003a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 75.

Po podmianie 10 l wody i dodaniu jodu stan Caulastreii poprawił się nieco. Część główek ładnie się napompowała.

Do myślenie daje mi nadal to, że najbardziej napompowane są te główki poniżej (mniej światła i bardziej zasłonięte przed cyrkulacją).

Załączam zdjęcie.

IMAG2430.thumb.jpg.acba219668e129aa7e006e0453a2986c.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, PiotrMi napisał:

Do myślenie daje mi nadal to, że najbardziej napompowane są te główki poniżej (mniej światła i bardziej zasłonięte przed cyrkulacją).

U mnie też tak jest. Część szczepek mam jeszcze na dnie akwarium (akwarium gł. 40 cm). Na co dzień ładnie się pompują, ale jak tylko ślimak przesunie szczepkę w cień skały to korale pompują się na maxa. Urwał mi się jeden polip clawularii i wpadł prawie w całkowity cień ì  był to najłatwiej napompowany polip ze wszystkich.  Według mnie niedobór światła zmusza korale do maxymalnego zwiększenia powierzchni wystawionej do światła i może to ładnie wygląda, ale pewnie nie jest dobre dla zwierząt.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Arek77 napisał:

U mnie też tak jest. Część szczepek mam jeszcze na dnie akwarium (akwarium gł. 40 cm). Na co dzień ładnie się pompują, ale jak tylko ślimak przesunie szczepkę w cień skały to korale pompują się na maxa. Urwał mi się jeden polip clawularii i wpadł prawie w całkowity cień ì  był to najłatwiej napompowany polip ze wszystkich.  Według mnie niedobór światła zmusza korale do maxymalnego zwiększenia powierzchni wystawionej do światła i może to ładnie wygląda, ale pewnie nie jest dobre dla zwierząt.

 

Arek,

Generalnie to się z Tobą zgadzam ale problem jest u mnie raczej gdzie indziej...

Te polipy najbardziej na dole, które są najmocniej napompowana nie mają strat w tkance na szkielecie lub straty są minimalne.

Właśnie zauważyłem, że pomiędzy gałązkami szkieletu utworzyło mi się coś jakby "drobna porwana pajęczyna".

Z jednej gałązki wychodzi też od dołu niby "nowa główka", która jest koloru zielonego ... Później spróbuję to sfotografować.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień nie wiem który....

Kiedy wiesz, że zrobiłeś wiele, żeby Twoja wymarzona ryba czuła się dobrze....

Kiedy wiesz, że ryba pobierała dobrze pokarm....

Kiedy nad akwarium zamontowałeś siatkę ochronną uznanego producenta....

Po powrocie do domu możesz ze spokojem zerknąć na akwarium i widzisz: :banghead 

IMAG2436.jpg.ad9181c5930498eef47e9f9848caa95f.jpgIMAG2438.jpg.ec9be230395d1ed2ccf317d42eccae16.jpg

Edytowane przez PiotrMi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, FajnyRadziu napisał:

Przez co się przecisnęła?

Oczko w siatce albo szpara nad spływem do panelu filtracyjnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 89.

W akwarium wszystko wydaje się iść w dobrą stronę...

NO3 powyżej 5 mg/l ale zdecydowanie mniej niż 10 mg/l

PO4 testem Saliferta jest niewykrywalne (albo nie potrafię odczytać prawidłowo koloru). Zastanawiam się nad zakupem małej Hanki.

NO2 niewykrywalny

Od poprzednich wpisów dokonuję podmian wody raz w tygodniu w ilości 10 l co daje więcej niż 15% objętości wody netto w akwarium.

Podaję również jod od AF w ilości jednej kropli co drugi dzień.

Wszystkie pozostałe specyfiki zostały odstawione. Plan na przyszłość jest taki żeby pozostawić taki model prowadzenia zbiornika i dalej obserwować.

Problemy, które wystąpiły od poprzedniego wpisu

-drobne ogniska zielonego cyjano (w odwrocie);

- nie jestem w stanie zlokalizować mojego firefish goby (nie widziałem jej od tygodnie) :-/ Ciała nie widziałem więc może gdzieś się schowała. Jeśli padła i został w zbiorniku, to pewnie załatwiło już ją mikrożycie razem ze ślimakami i krewetkami.

 

Co do marudzącej Caulastrei zielonej, to jest jej lepiej. Nie odsłaniała już więcej szkieletu i dużo lepiej się pompuje. Poniżej fotka:

1588597289_IMAG2476(1).thumb.jpg.a4856949af76799f8a7261a1c51c91ce.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium aktualnie wygląda tak:

sIMAG2653.jpg.276201b4a69e4e7970fcb7b74f9593f0.jpg

Generalnie to wszystko idzie w dobrym kierunku. Od poprzedniego wpisu procedowałem w sposób następujący:

- podmiana raz w tygodniu w ilości 10 l 

- podawanie dwa razy w tygodniu jodu od AF w ilości po jednej kropli.

 

Parametry:

PO4 0.000 mg/l mierzone Hanna HI736 (potwierdzone Salifertem)

NO3 około 0,2 mg/l Salifert

kh 7 Salifert

Planuję zwiększyć karmienie ze względu na miekkie i lps.

 

Niektóre korale odnotowały wzrosty min. sps. Niektóre grzybki się podzieliły, zoasy mają nowe przyrosty ale raczej idzie im powoli.

Załączam zdjęcie sps-a obrazujące przyrosty przez jeden miesiąc.

2026625965_image(14).thumb.jpg.5b453fddba79a022e98ade84a5da1826.jpg

Po miesiącu:

sIMAG2654.jpg.ffbed3507af21ba39c665d2545d808d1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załączam moje wyniki ICP

Próbuję dociec skąd w akwarium nadmiar miedzi i cynku. Elektronika? Uchwyt od lampy? Stelaż od siatki? A może filtr RODI niesprawny?

Piotr 393.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie aktualnie wygląda to tak (zdjęcia robione chwilę po zapaleniu światła więc korale nie napompowały się tak jak zwykle):

4.jpg.fc9fa9c2a77fb81d292ee943236058e3.jpg3.jpg.ca5ea785d348cc6c77729c276f16773a.jpg2.jpg.0c497859ff081e468032cf30187ba9a6.jpg1.jpg.f4f9b4adcd25af62c4afbdb747fa85de.jpg

 

Zaraz przesiadam się na większy zbiornik, który jest w trakcie dojrzewania.

5.jpg.86d965ff7320eda54848bcf12a006054.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilkunastu tygodniach, kruszeniu skały i pewnych zmianach kostka wygląda tak:

234.thumb.jpg.bdd2dd52e2a050cb2840f619600994e4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.06.2020 o 11:03, PiotrMi napisał:

Zaraz przesiadam się na większy zbiornik, który jest w trakcie dojrzewania

A co z przesiadką?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

A co z przesiadką?

No jakoś tam to poszło. Aktualnie moje 300 + (w obiegu) prezentuje się jak na fotka poniżej.

Największy problem jaki teraz mam to........... GŁUPOTA AKWARYSTY (w odmianie "Lepsze jest wrogiem dobrego") 

:-)

IMAG3652.thumb.jpg.e15dd6bf2fa6f2550c427d6ca54bb17d.jpg

IMAG3672.thumb.jpg.15f55aa8829c62ba1026591736d3fa3c.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, PiotrMi napisał:

No jakoś tam to poszło. Aktualnie moje 300 + (w obiegu) prezentuje się jak na fotka poniżej.

Największy problem jaki teraz mam to........... GŁUPOTA AKWARYSTY (w odmianie "Lepsze jest wrogiem dobrego") 

:-)

IMAG3652.thumb.jpg.e15dd6bf2fa6f2550c427d6ca54bb17d.jpg

IMAG3672.thumb.jpg.15f55aa8829c62ba1026591736d3fa3c.jpg

No i super:D. Czym świecisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Arek77 napisał:

No i super:D. Czym świecisz?

No i tu trafiasz w moją największą bolączkę....

Hydra 32 x 2 i czasowo doświetlam jakimś  t5 2x 39 podwieszonymi w koronie.

Z oświetleniem mam ten problem, że przy mojej rafie mieszanej nie bardzo wiem jak to światło ustawić.... Za duża moc to niezbyt dobrze dla LPS i miękkich. Zbyt mała moc to znów problem z sps-ami.......

Zastanawiam się nad zakupieniem hybrydy np. aquaticlife ale w tej cenie to chyba łatwiej zrobić sobie stelaż aluminiowy i tam powiesić hydry i t5......

Sam kurczę nie wiem co zrobić i tak zmieniam zdanie raz w lewo raz w prawo.

Zupełnie inny temat to znowu program świecenia do Hydr (możliwości niemal tysiąc).

Muszę przyznać szczerze, że z perspektywy czasu w lampach ReefLed od RedSea jest właśnie urzekająca prostota ich ustawienia. Są tylko dwa kanały (nocne oświetlenie pomijam) i w zasadzie dostosowujesz barwę dla oka...........

Kostka jest właśnie oświetlane reefled 50W

Pozdrawiam

P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, PiotrMi napisał:

No i tu trafiasz w moją największą bolączkę....

Hydra 32 x 2 i czasowo doświetlam jakimś  t5 2x 39 podwieszonymi w koronie.

Z oświetleniem mam ten problem, że przy mojej rafie mieszanej nie bardzo wiem jak to światło ustawić.... Za duża moc to niezbyt dobrze dla LPS i miękkich. Zbyt mała moc to znów problem z sps-ami.......

Zastanawiam się nad zakupieniem hybrydy np. aquaticlife ale w tej cenie to chyba łatwiej zrobić sobie stelaż aluminiowy i tam powiesić hydry i t5......

Sam kurczę nie wiem co zrobić i tak zmieniam zdanie raz w lewo raz w prawo.

Zupełnie inny temat to znowu program świecenia do Hydr (możliwości niemal tysiąc).

Muszę przyznać szczerze, że z perspektywy czasu w lampach ReefLed od RedSea jest właśnie urzekająca prostota ich ustawienia. Są tylko dwa kanały (nocne oświetlenie pomijam) i w zasadzie dostosowujesz barwę dla oka...........

Kostka jest właśnie oświetlane reefled 50W

Pozdrawiam

P

No dobra.... z tego co widzę SPSy masz przy tylnej szybie i dość wysoko, a pozostałe (LPSy i miękasy) bardziej z przodu i głębiej. Powieś lampy nie na środku tylko troszkę bliżej tylnej szyby lub mogą być na środku ale .... delikatnie pod kątem. Ustaw wtedy swiatlo pod SPSy, a lpsy są głębiej i przy lekkim odcyleniu strumienia swiatła bedą miały tyle co potrzebują. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Arek77 napisał:

No dobra.... z tego co widzę SPSy masz przy tylnej szybie i dość wysoko, a pozostałe (LPSy i miękasy) bardziej z przodu i głębiej. Powieś lampy nie na środku tylko troszkę bliżej tylnej szyby lub mogą być na środku ale .... delikatnie pod kątem. Ustaw wtedy swiatlo pod SPSy, a lpsy są głębiej i przy lekkim odcyleniu strumienia swiatła bedą miały tyle co potrzebują. 

Może to i dobry pomysł ;-)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.