Jump to content
PiotrMi

Moje pierwsze 80l z panelem

Recommended Posts

Dzień 32 od zalania 

Od wczoraj rozpocząłem delikatne podawania No3Po4X od RedSea w dawce 0,5 ml dziennie.

Odpieniacz zareagował wytwarzaniem istotnie większej ilości piany. 

No2 około 0,5 mg/l

Proste życie, które jest w akwarium ma się chyba dobrze. Kiełże śmigają, ślimaki wyczyściły prawie całą skałę z glonów.

Dzień 47 od zalania.

W akwarium jest już trochę koralowców i dwa małe błazenki (rybki mają po około 2 cm długości).

ph 8.37 (mierzone phMetrem)

zasolenie 1.024 (refraktometr po kalibracji płynem saliferta)

No3 jest na poziomie około 20 mg/l

No2 jest na granicy wykrywalności (przed wpuszczeniem rybek było 0 mg/l wedle wskazań testu). Wzrost wartości No2 wiążę z tym, że błazenki przez pierwsze cztery dni nie chciały nic jeść w związku z tym podawałem mrożonki wszelkiej maści: artemia, mysis, czerwony plankton, drobny kryl, różne wariacje pokarmów suchych; wszystko po kilka razy dziennie. Do mrożonek dodawałem olej z czosnku ale nic to nie dawało. Błazenki dopiero zaczęły jeść Ocean Nutrion Nano Reef Fish Food (bardzo drobny pokarm w granulkach). O mrożonkach nadal nawet nie myślą. No ale ten wzrost wartości No2 jest spowodowany, w mojej ocenie, podawaniem sporych ilości pokarmu aby namówić ryby do jakiegokolwiek jedzenia. Zobaczymy co będzie dalej.

Wydawało mi się nawet, że stracę jednego błazenka bo miał takie śluzowe długie kupy przez kilka dni i na dodatek drugiego dnia od wpuszczenia wskoczył do komina… Miał koleżka szczęście, że to widziałem… Siatka ochronna jest już zamówiona, bo mi się chyba błazenek skoczek trafił…

Koralowce jakie mam obecnie na pokładzie to:

- Discosoma 5 różnych rodzajów

- Xenia pulsująca

- braiareum 3 różne rodzaje

- sarcophyton x 2

- zoanthus 8 rodzajów (niektóre zaczęły wypuszczać u mnie nowe polipy)

- rhodactis wersja super fluo (prawdopodobnie go stracę, bo nie chce się pompować i wydziela taki jasny śluz). Tę sytuację wiąże z tym, że go ślimak columbella poturbował przewracając na niego skałkę, pod którą próbował się wcisnąć….

Dodatkowo z życia mam:

- 3 x trochus

-1x porcelanka

- 1x columbella

- 2 różne ślimaki, które przyjechały na podstawkach do korali (nie wiem jakie to ślimaki ale są małe).

- żywe kiełże

- żywe mysis

- wężowidło (przynajmniej dwie sztuki)

- wieloszczet (przynajmniej jedna sztuka).

Nadal podaję NO3PO4X w ilości około 0,5 ml dziennie.

Zacząłem też podawać niewielkie ilości bakterii od RedSea.

1.thumb.jpg.964fe9077226ad1b4c270a44f069fecb.jpg

Kulki Maxspecta jednak wylądowały w panelu (ładują się bakteriami, bo zostaną wykorzystane w innym projekcie) .

Chyba wszystko powoli zmierza w dobrym kierunku :-)

Jesz3.thumb.jpg.b27d8afcab531d2b225e40a4c36ae531.jpgcze jedna fotka.

Dzień 51. od zalania zbiornika

Test na No2 znów był na granicy wykrywalności ale nie było to jednak 0.

Zastanawiałem się, gdzie może leżeć problem i doszedłem do następujących wniosków:

- Matrix, który był u mnie w pierwszej komorze panelu filtracyjnego w ilości 2l wraz z siatką znacznie ograniczał mi przepływ wody (poziom wody w pierwszej komorze panelu był może o 1-2 mm niżej niż w akwarium). Do tego medium to jest dość drobne i uważam, że zaczęło się zamulać.

- odpieniacz był umieszczony w drugiej komorze i wydaje mi się, że to był również błąd ponieważ duża część zanieczyszczeń zostawała w drobnej frakcji Matrixa  w pierwszej komorze

W związku z tym zmieniłem układ mediów filtracyjnych w panelu. Teraz mam tak (zgodnie z kierunkiem wody):

1.komora: odpieniacz, kulki Maxspect i jeden bloczek Maxspect (jest ustawiony tak, że nie ogranicza przepływu);

2. komora:  od dołu Siporax 1l, Matrix (teraz około 1,5l), jeden bloczek Maxspect, węgiel aktywny AF;

3. komora: pompa, grzałka oraz 1l Siporax

Zauważyłem od razu, że do akwarium nie trafiają jak na razie mikropęcherzyki powietrza z odpieniacza. Zobaczymy co będzie dalej.

Media filtracyjne przy przekładaniu nie były płukane i były cały czas wilgotne. Jedynie zmieniłem ich położenie i ująłem około 0,5 l Matrix.

Muszę jeszcze zadbać o odrobinę waty w pierwszej komorze za odpieniaczem ale zrobię to dopiero w weekend przy pierwszej podmianie wody.

Czuwaj!

PS. Nad akwarium zamontowałem siatkę, bo mi błazny skaczą...

Edited by PiotrMi (see edit history)

Dzień 52.

Po wczorajszych manewrach No2 podskoczyło do 0,05 mg/l... :-/

Dla zdrowia swojego i tego akwarium Piotrze:

Przestań mierzyć to NO2 ;).

Zaopatrz się w różne bakterie i możesz nawet przesadzać trochę z ich ilością. Lekki zakwit nie powinien zaszkodzić. Te media muszą się dobrze zasiedlić. Nopox dalej, ale obserwuj NO3.

Ustawiłeś panel na nowo to skończ grzebać tam. 

Sagerrak,

Przestanę... Już mi się test na No2 skończył :-)