Skocz do zawartości
R3BEL

Pozbycie się herbtany z wody po kuracji

Rekomendowane odpowiedzi

46 minut temu, =Fresz= napisał:

No @Coltrane to nawet miał w pewnym momencie aż 2 rollery :P 

tak było ale to tylko z racji hałasu, który już ogarnąłem i teraz w sumpie mam rollera, siporax i odpieniacz, nic specjalnego


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, R3BEL napisał:

Pomysł sam w sobie spoko, tylko oznaczałoby to dla mnie siedzenie dłuższy czas bez przerwy przy odpiedniaczu i wylewanie co chwilę przepełnionego kubka, dolewanie braków, a później czekanie 10min na ponownie uruchomienie (mam ustawione zabezpieczenie 10minutowe w przypadku braku prądu) i tak być może kilkanaście albo kilkadziesiąt razy w kółko ;) Ogólnie już tak robiłem, ale po 5 zapełnionym kubku i godzinie straty (jednak wolałem pilnować tego 10min opóźnienia bo jak przelewa to chlapie mi na wszystko w szafce) przestało mi się to podobać

A nie możesz po prostu siąść przy akwarium i jak kubek dolatuje do końca, zdjąć i wylać do wiaderka - żeby nie biegać daleko? I co ileś kubków, uzupełnić solankę?

Zrozum jedno. odpieniacz nie wyrzucał syfu z systemu. teraz musisz całość usunąć, albo liczyć że samo się rozłoży i wchłonie. Ale nie podejrzewam Ciebie o tak dopracowane akwarium (sorry, ale wiedza i doświadczenie są ze sobą związane, a problem jest raczej dosyć popularny i wielu z Nas już przerabiało zasyfinoą wodę :) ).

Więc, bez urazy i po prostu wypień całą brudną wodę :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam urazy ;) Doskonale sobie zdaję sprawę, że jestem jeszcze osobą niedoświadczoną i dlatego też jeżeli pojawiają się u mnie jakieś wątpliwości albo obawy to korzystam z pomocy na forum. Jednak jakieś życie już u mnie pływa i nie chciałbym przez swoją niewiedzę albo co gorsza jakąś głupotę to życie uśmiercić. Jeśli coś będę robił niewłaściwie to zawsze przyjmę każdą krytykę :P


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ło mamo!

Za chwilę każą Ci wyrzucić odpieniacz na śmietnik , zrobić restart baniaka i nie wiadomo co jeszcze:)

Poprostu zdław pompę gąbką obojętnie czym, żeby normalnie pienił.

Po paru godzinach jak wywali herbtane  przestanie przelewać.

Przerabiałem to kilka razy.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, R3BEL napisał:

 Jednak jakieś życie już u mnie pływa i nie chciałbym przez swoją niewiedzę albo co gorsza jakąś głupotę to życie uśmiercić. Jeśli coś będę robił niewłaściwie to zawsze przyjmę każdą krytykę

Spoko :) Każdy problem, aby rozwiązać trzeba przeanalizować :) Całościowo. 

Dodałeś Herbatanę i przestałeś wywalać urobek - tak zrozumiałem.

Skutkiem tego w akwarium zaczął rosnąc poziom substancji które normalnie wypieniałeś.

Dodatkowo, herbatana znacznie zwiększa produkcję urobku.

Zgadza się do tej pory :) ?

Jeśli tak, logiczne będzie usunięcie tego poza system. Możesz zrobić 80% podmianę, ale może to być dodatkowy stres i szok dla życia. Do przeżycia, ale po co fundować?

Dlatego takie odpienianie na bardzo mokro spowoduje usunięcie solanki z bardzo wysoką zawartością substancji "odpieniaczo czynnych" - chyba się z tym zgodzisz :) ?

Uzupełniasz solanką, więc stężenie nie skacze, a dochodzą mikroelementy - same plusy.

A że bakterie usuwasz? Powiedzą niektórzy... A wiesz jak szybko bakterie się namnażają :)? Doba lub dwie i już masz normalny poziom.

 

Węgiel może nie zadziałać - po pierwsze użyłeś niewłaściwego - bo Aqua Forestu - a ta firma, z samej definicji to samo zło :) (norma wieszania psów na AF odwalona, można przejść do merytoryki :) ) - po drugie, węgiel może nie ruszyć nutrientów w takiej formie jak odpieniacz. A na pewno usunie mikroelementy i pożyteczne związki, w takiej samej ilości jak i złe. Dlatego, zasadniczo dobrze że użyłeś - bo zmniejszasz ilość nieporządanych produktów powstałych w wyniku działania Herbatany (prod. jej rozpadu np) ale samo w sobie nie wystarczy.

Ja w takiej sytuacji wstawiałem wężyk z kubka do wiaderka (np. po chemikcleanie) i w ten sposób robiłem podmianę.

Zdławienie pompy gąbką też zadziała, ale będziesz miał suchszą pianę i dłużej to potrwa. A nam zależy na szybkiej poprawie jakości wody.

Ale to moje zdanie i wielu pewnie się nie zgodzi. Sam Kolego oceń i wybierz rozwiązanie.

Powodzenia :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystałem kilka pomysłów, które tu się pojawiły i na całe szczęście poskutkowało. Wprawdzie spadło mi trochę zasolenie (którego nie byłem w stanie uzupełnić jedną podmianą), ale za to wywaliło całą masę syfu i odpieniacz w końcu może normalnie pracować. Udało mi się też podłączyć rollermat, tak więc mam nadzieję, że w sytuacji kiedy musiałbym się obejść znowu kilka dni bez odpieniacza nie będzie już takiego problemu z gromadzeniem się syfu.

Dziękuję wszystkim zainteresowanym za pomoc! :czapkizgłów:)

W dniu 10.01.2020 o 10:49, =Fresz= napisał:

Wrzuć fotkę aktualną zbiornika ;) skoro masz i watę i skarpetę to i bez odpieniacza powinieneś mieć tam błysk heh przynajmniej ja tak mam na samej wacie filtracyjnej bez odpieniacza. Może masz tam źle ustawione cyrkulatory? nic nie zmieniałeś?

Teraz w końcu woda zaczyna wyglądać coraz bardziej klarownie, może jeszcze to nie kryształ, ale różnica i tak jest znacząca (i to jeszcze bez rollermata). To jest fotka jeszcze przed czyszczeniem akwarium (stąd ten syfek na pompach i dyszy). Więcej fotek pewnie przygotuję w najbliższym czasie aktualizując wątek założonego przeze mnie zbiornika. Dodam tylko, że te białe plamki to nie są paprochy pływające w wodzie, ale "coś" co przyczepione jest do tylnej i bocznej szyby akwarium.

20200111_115959 — kopia.jpg


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.