Skocz do zawartości
atk

Chelmon i Zebrasoma Scopas

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, nieszczęśliwie zebrasoma scopas nie polubiła się z nowo wpuszczonym chelmonem :(

Goni ja po całym akwa i wyżywa się przy okazji na pozostałych rybach... 

Próbowac odlowic scopasa, czy zabrać chelmona czy też dać im czas? 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jakby co mogę przyjąć rybkę gdyby miało dojść do jej zmęczenia. A jak je pogodzić? Najlepiej podzielić zbiornik siatką żeby się ze sobą oswoiły.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scopas zadziorny potrafi być.

Wpuszczałeś na zgaszonym świetle? zapewne nie...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpuszczałem po wieczornym karmieniu, na świetle 50%...

Aktualnie panuje noc i mam 2% światła deep blue i 2% uv. 

Zebrasoma scopas w swoim "legowisku" przy skałce i chelmon w drugim końcu akwa... 

Na szczęście chelmon szybki jest, wypływany i jedzący mrożonki i udaje mu się uciec przed scopas... 

Zakładam spokojna noc, pytanie co przyniesie poranek... A planowałem za jakiś czas jeszcze żółtka wrzucić... 

Najchętniej odlowilbym scopasa ale drania złapać przy tylu zakamarkach to dramat :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to powodzenia przy wpuszczaniu żółtka... ;p

Pułapka na ryby i algi do środka, ze 2h czekania i się złapie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, elespero napisał:

Pułapka na ryby i algi do środka, ze 2h czekania i się złapie

... Razem z doktorkiem, borsukiem i valentini :)

Wielka czwórka do alg :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, atk napisał:

... Razem z doktorkiem, borsukiem i valentini :)

Wielka czwórka do alg :D

to nic, ale scopasa wyciągniesz a reszte zostawisz.

u mnie pływają scopas z żółtkiem prawie dwa lata razem i zdażają się dni że się leją jak opętane..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mi Scopas gonił po wpuszczeniu Acanthurusa triostegusa,robił to przez parę godzin jak tylko miał go w zasięgu wzroku( wpuszczany przy zgaszonym świetle).Po paru godzinach zaakceptował go :) a teraz nie odpuszczają siebie na krok ,najlepsi koledzy :) 

Moja rada daj im czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej mi szkoda zwierzaka... :( co by nie zatłukł na śmierć...

Pal licho kasę za rybkę... Chodzi o życie... 

Patrzac na to co się dzieje na świecie... Z tego co słyszałem import z Australii korali i ryb zamknięty, Indonezja też nie ciekawie, zaraz zdobycie takich wspaniałych ryb i korali będzie albo mega drogie albo wręcz niemożliwe :(

Co by nie było niech się dzieje co ma być to będzie... Na szczęście chelmon szybki jest ;)

Edytowane przez atk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@atk

ja się nie dziwię że się leją, zbiornik 300l a już masz troche ryb.

Może kwestia czasu i będzie zgoda lub nie. Pokolce to zadziorne ryby, nie chcą się dzielić swoim terytorium.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie połączenie chelmona z zebrasomą velliferum się nie powiodło. Podobnie jak tu zebrasoma nie dawała chwili wytchnienia chelmonowi. Postanowiłem dołożyć 2 pokolca żeby skupiłysię na sobie. Podziałało na jakieś 2 tyg, potem veliferum znowu zajęła się chelmonem, aż pewnego dnia znalazłem go martwego:( zatem z moich doświadczeń oddaj jedną z ryb, jak chcesz mieć żółtka w przyszłości to oddaj chelmona...z tym że przemyśl to dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Status z rana: wszystkie ryby przeżyły noc :)

Zebrasoma scopas panoszy się i rozstawie rybki po akwa... Chelmon plywa w jednym rogu trochę zestresowany... 

Poranne karmienie: chelmon zjada mrożonki aż miło patrzeć, pozostałe ryby również :)

Pozostaje czekać i mieć nadzieję że się dogadaja... -

@@Beti - wiem jest mała zupa rybna, ale wydaje mi się, że miejsca do pływania maja w miarę dużo... 

Edytowane przez atk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, NAP napisał:

jak chcesz mieć żółtka w przyszłości to oddaj chelmona...z tym że przemyśl to dobrze

Żółtek nie koniecznie dogada się ze scopasem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli  chelmon się  przyjmie ja bym wolała go zostawić, pierwsza rybka na aiptasie dla korali bezpieczna. 

A żółtka sobie odpuść lub do większego zbiornika dasz

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, NAP napisał:

z tym że przemyśl to dobrze

Jakies sugestie i lub spostrzeżenia? 

 

Zastanawiałem się nad odlowieniem scopasa i wpuszczeniu 3 ryb razem na nowo chelmon, żółtek i scopas... 

Dla mnie najważniejsze że Chelmon je mrożonki.... Bardzo bałem się że ze stresu się zamknie w sobie i nie będzie chciał jeść oraz padnie z głodu... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na logikę pokolca dobrze bylo by dać jako ostatniego...tylko musisz mieć świadomość swoich ograniczeń dwa pokolce w 300l to dużo...te ryby lubią sie wyszaleć potrzebują miejsca by się wyplywać...ewentualne bitwy wpływająnastres całej obsady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej wolałbym zostawić scopasa i chelmona... Ten żółtek to tak jak xanthurum chciałoby się... Ale możliwości są znane... :(

Jak się kiedyś zmieni na większe w planach za rok może dwa lub trzy takie 180x60x60 to byłoby ponad 600L do pływania a póki co zostaje lekko ponad 300L.... W sumie 420L w obiegu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie zachowanie przy zebrosomach (różnych) i chelmonie to prawie norma. Normą też jest że jeśli chelmon zjada mrożonki, to przeżyje i się dogadają :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P. S. Wpuszczając nowe ryby stosujecie zapobiegawczo polyp lab medic lub też jakaś herbtana lub inne? 

Chelmon jest z pewnego źródła jedzący mrożonki i wypływany i wydawał się zdrowy... Natomiast zauważyłem dziś rano na końcu jednej płetwy z prawej strony dwie małe kuleczki... i pytanie czy jest się o co martwić (ospa) czy po prostu tak czasem bywa? Nie widziałem tego wcześniej u tej rybki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj postawić lusterko przy szybie na kilka dni,  zainteresuje się „sobą” zostawi chelmona


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze to może być dla ciebie smieszne ale ustaw przy bocznej szybie akwarium jak największe lusterko . Po 5 minutach zobaczysz reakcje jak scopas będzie walczyła sama ze sobą i odpuści innej rybie . Zostaw tak na jakies 3 dni . Lusterko musi dotykać szyby .

Zawsze to stosuje jak wpuszczam nowego pokolca :) Cała reszta nie zwraca na niego uwagi tylko walczą z szybą :):):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

300 litrów to zbyt mały zbiornik d

12 godzin temu, atk napisał:

Zastanawiałem się nad odlowieniem scopasa i wpuszczeniu 3 ryb razem na nowo chelmon, żółtek i scopas...

W 300 litrach dwa pokolce to już tłok Przemyśl lepiej pozbycie się tego scopasa tym bardziej że nie jest to zbyt ładna rybka i przeważnie ma wredny charakter.  Chełmon i żółtek wystarczy. Przy takim akwarium jak na filmie poniżej można wsadzić więcej pokolców ale to też tylko na raz:

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@waldek123blau znane akwarium od @argento od niego kupowałam zebresome, robi wrażenie.

tam to mogą być pokolce jest gdzie,

powracając do tematu można z tym lusterkiem też spróbować jak inni radzą.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.