Skocz do zawartości
Hoom

Woda deszczowa a filtr ro

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam sie bardzo nad filtracją wody deszczowej jest to spowodowane ekologią . Mieszkam w Anglii i niestety pada tu często na ogrodzie mam beczkę 200 litrowa do której zbiera sie woda i jest ona zawsze pełna . Czy jest jakiś sposób by ją przefiltrować nie zużywając za szybko filtra ro 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że współczynnik uzyskania wody jest ok 1/6 przy naprawdę dobrych filtrach to nie jest najlepszy pomysł. Oczywiście możesz zastosować układ zamknięty (takie rozwiązania stosowane są w przemyśle) ale martwiłem bym nie tylko o chemię wody ale też o biologię. Trzeba by było przygotować jakiś konkretny system prefiltrow i serwisowac go naprawdę często. Lepszym rozwiązaniem było by wymyślec zastosowanie dla "odpadu" z RO. Np do mycia/ zmywania/toalety, czy podlewania ogródka. Ponad to w niektórych krajach jak wspomniałem woda z odpadu RO wraca do obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie mógłbyś filtrować ja tylko przez węgiel i żywice ale to zależy od składu tej deszczówki i czystości powietrza w okolicy. Pamiętaj że woda w beczce zawiera to co osadza  się na dachu gdy nie pada. Sprawdź TDSem świeża deszczowke i podaj wynik ;)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj, bardziej skomplikowany system filtracji się kłania, i coś mi się wydaje że bez użycia filtrów piaskowych jak i wybicia, z niej biologii będzie ciężko

Wysłane z HUAWEI P8 przy użyciu Tapatalka


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Tester napisał:

Teoretycznie mógłbyś filtrować ja tylko przez węgiel i żywice ale to zależy od składu tej deszczówki i czystości powietrza w okolicy. Pamiętaj że woda w beczce zawiera to co osadza  się na dachu gdy nie pada. Sprawdź TDSem świeża deszczowke i podaj wynik ;)

Tds z beczki wynosi 009 z tym ze napewno jest zawyżony bo jak filtruje wodę to odpad leje sie do beczki . Jak pada deszcz to woda miesza sie ze świeża deszczówką . Wydaje mi sie ze gra jest warta świeczki bo na próbę opróżniłem beczkę do zera i na drugi dzień znów była pełna . Nie ma jak to mieszkać w Manchester :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witam

Jeśli prawie ciągle  pada to dach w miarę czysty. Zakładaj RO i niech hula .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Walker napisał:

Lepszym rozwiązaniem było by wymyślec zastosowanie dla "odpadu" z RO. Np do mycia/ zmywania/toalety, czy podlewania ogródka

I to jest sensowny tok rozumowania. Nawet jak faktycznie uda się zmontować instalację do oczyszczania deszczówki, to ilość gratów do tego niezbędna będzie taka, że koszt ekologiczny ich wytworzenia będzie nieporównywalnie wyższy niż zysk z oszczędzania wody.

Chcesz być eko, zamontuj sobie instalację wody szarej (do spuszczania w toalecie i podlewania trawnika) i tam puszczaj odpad z osmozy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratów dużo by nie było jeden wstępny filtr przepływowy na wlocie do beczki i jeden przed pompą do filtra ro . Wodę z deszczówki robił bym tylko do podmian , bo dolewkę będę miał bezpośrednio z sieci 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Hoom napisał:

przed pompą

No i pompa oczywiście:-) Czyli dwa dodatkowe filtry przepływowe (pleksa, plastik, medium) i pompa, i jakieś węże, zawory itp. Do tego transport tego wszystkiego z Chin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Hoom napisał:

zawiera to co osadza  się na dachu

A co z bakteriami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
28 minut temu, Reefbos napisał:

A co z bakteriami?

bakterie (podobno) nie przechodzą przez RO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W profesjonalnych systemach RO stosuje się lampy UV do wybicia wszystkiego co żyje (bakterie / wirusy)
Dlatego cały czas uważam że stworzenie sytemu filtracyjnego do "odzyskiwania" wody z deszczu to słaby pomysł a już napewno nie jest "eko" na czym zależało autorowi wątku.
Ale oczywiście nie jest to niemożliwe.
A jeśli TDS w beczce z deczkowka pokazuje Ci 009 to chyba czas kupić nowy/lepszy miernik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Walker napisał:


A jeśli TDS w beczce z deczkowka pokazuje Ci 009 to chyba czas kupić nowy/lepszy miernik.

Przeczytaj uważnie napisałem ze wynik pomiaru będzie zawyżony bo do tej  pory odciek brudnej wody z filtra ro wlewał mi sie do beczki 

 nie pomyślałem o bakteriach . Woda w beczce stoi dłuższy czas i napewno namnażają sie tam różne bakterie wystarczy ze jakiś owad do niej wpadnie . Stosowanie lampy uv mija sie z celem eko 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przeczytaj uważnie napisałem ze wynik pomiaru będzie zawyżony bo do tej  pory odciek brudnej wody z filtra ro wlewał mi sie do beczki 
 nie pomyślałem o bakteriach . Woda w beczce stoi dłuższy czas i napewno namnażają sie tam różne bakterie wystarczy ze jakiś owad do niej wpadnie . Stosowanie lampy uv mija sie z celem eko 
Przeczytałem bardzo uważnie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Tester napisał:

@Hoom - Walkerowi chodzi o to, że TDS powinien być wyższy, więc skoro Twój pokazuje 009 to coś z nim nie tak. 

Dzięki . Myślałem ze ma być zero w deszczówce . Mam jeszcze dwa inne sprawdzę dziś wieczorem . Ale do tej pory pokazywał wszystko dobrze 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze w ramach ekologii musisz dołożyć pompę, która zrobi odpowiednie ciśnienie i tym samym pożre trochę energii.

U siebie wodą z odpadu podlewam trawę, kwiatki, zbieram ją do 20l baniaków a z małego 5l w WC po tzw. 1-ce ;-)


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może gra być nie warta zachodu . Dodatkowa pompa kosztuje 50£ , dwa filtry powiecmy sobie na watę i węgiel około 30£  Musiał bym dodać do tego koszt energi za pompę . Ten wydatek w dwa lata mi sie nie zwróci  i eko nie będzie 

1 godzinę temu, pdz napisał:

U siebie wodą z odpadu podlewam trawę, kwiatki, zbieram ją do 20l baniaków a z małego 5l w WC po tzw. 1-ce ;-)

Ja wody z odpadu nie zostawiam sobie bo mam masę deszczówki . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Hoom napisał:

Może gra być nie warta zachodu . Dodatkowa pompa kosztuje 50£ , dwa filtry powiecmy sobie na watę i węgiel około 30£  Musiał bym dodać do tego koszt energi za pompę . Ten wydatek w dwa lata mi sie nie zwróci  i eko nie będzie 

Ja wody z odpadu nie zostawiam sobie bo mam masę deszczówki . 

A jaki masz dach ? Dom blisko drzew ? Jest mech itp. ?

Myślę, że oprócz TDS to jeszcze istotne jak czysty jest dach, z blachy raczej łatwo spływa syf ale z dachówki już nie, na dachówce dochodzi jeszcze w okolicy lasu mech itp. i zapewne to może mieć wpływ na trwałość wkładów, nie wiem czy blacha lub dachówka betonowa/cerami czna nie oddaje czegoś do wody.

Nie wiem tez jaki jest koszt wody w Anglii, w Polsce w porównaniu do innych opłat to grosze.

Pewnie musisz to przekalkulować.

Jak dużo tej wody potrzebujesz, jak duże akwarium, bo to też istotne przy kalkulacji.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Tester napisał:

@Hoom - Walkerowi chodzi o to, że TDS powinien być wyższy, więc skoro Twój pokazuje 009 to coś z nim nie tak. 

Porównałem mój odczyt do innego miernika i faktycznie zaniża , prawdopodobnie są słabe już baterie na dwóch innych które mam wyszło 016 . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.