Skocz do zawartości
pdz

Testery Hanna lub inne

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Używam HI755 i HI713 , wygodne , szybkie , brak miejsca na interpretację.

Mam problem z testami tradycyjnymi , czasami kolor mocno niejednoznaczny, czasami często pokazuje 0 a wczoraj dokupiłem test na potas innej firmy, bo ten, który mam się kończy i pokazuje inny wynik.

Moje pytanie :

- czy Hanki są dokładne ? na pewno powtarzalne wyniki , robiłem raz test jeden po drugim i pokazał to samo ale  np. może ktoś ma i porównywał z testami ICP ?

- jaką Hankę lub inny elektroniczny w rozsądnej cenie warto kupić ? Rozsądna to cena w okolicach małej Hanki , przy reagentach , które nie kosztują "miliony".


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nic ?

Jak pisałem mam HI755 i HI713 , które inne mini fotometry nadają się do wody morskiej i warto kupić ?

Wg. tego co wyszukałem to HI98100 pod pH , HI758 pod Ca , HI718 pod I , HI721 pod Fe , czy coś więcej ?

Pod Fe pewnie warto, bo kropelkowy zawsze pokazuje 0, natomiast Ca czy pH o ile pamiętam są dość proste o ile są wiarygodne i nie wiem czy nie szkoda kasy.

Szukałem jakiegoś nawet droższego, który mierzy więcej parametrów ale są drogie i nie pokrywają wszystkiego.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby był test hanki na NO3, to sam bym kupił. Ale że nie ma, to bym powiedział że już masz hanki, które warto kupić.

Co do potasu, jodu, żelaza i innych "egzotycznych" testów - bym radził całkiem to sobie odpuścić. Zamiast pchać kasę w testy wątpliwej jakości, zrób czasem ICP. Ca, Mg - kropelkowe są spoko, a też to nie są testy, które trzeba by robić bardzo często, żeby było warto hankę kupować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PH Hanny mam i polecam... Łatwo, szybko i dokładnie, od czasu do czasu kalibracja w płynach Hanny. Ca i kh robię kropekami i jakoś nie narzekam a co bym jeszcze "chciał" to fosfor i zasolenie z Hanny... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie lepiej kupić Milwaukee to samo co Hanka a jedna trzecia ceny . Mam i porównywałem do Hanki wyglada jak brat bliźniak i identyczne wyniki . Jestem w trakcie testów Hanki na ca i trzeba przyznać ze trochę namieszali za bardzo to skomplikowane i łatwo o błąd 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie mam MI , świetne,  wygodne i raczej dokładne, bo jak mierzę RO lub kranówkę to pokazuje zawsze 0, przy podmiance się wycwaniłem, bo sypię 1 kg soli, mam w beczce oznaczony poziom wody ale profilaktycznie mierzę, po podmianie po ok. 1h mierzę całość.

Od Hanki mam kH i PO4 , raczej dokładne, jak robiłem na początku weryfikację czyli test po teście to pokazało to samo.

Reszta kropelkowa i testy zajmują mi ok. 1h co tydzień ... efekt jest taki, że je odpuściłem.

Ostatnio skoczyło mi NO3 i jakiś czas nie robiłem testów, podmiany ZAWSZE regularnie i zastanawiam się teraz co jest powodem, czy to, że walczę z babką i rozgarniam piasek ? Babka idzie do odłowienia czy może za dużo karmię , choć wątpię , bo obsada przybyła a karmię niewiele więcej.

To jest powód dla którego chciałbym mieć więcej elektronicznych, które są szybsze i wiem, że będę je robił a nie jak ostatnio zaniedbałem to, po części z braku czasu, po części dlatego, że wszystko się ładnie buja. Powodem dla którego zrobiłem jest fakt, ze kupiłem Gonioporę i po włożeniu woreczka do akwarium było ok, po akilimatyzacji i włożeniu do zbiornika zamknęła się i kaplica.

Jak już robię to całość : NH3, NO2, NO3, PO4, PH, KH, Ca, Mg, I, Sr, Fe, K , niektóre są upierdliwe, bo zajmują troszkę czasu, niektóre wymagają interpretacji na skali, która pod różnym światłem wygląda różnie a niektóre jak dobrze pamiętam PH proste, szybkie, skala jest ok.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, pdz napisał:

PO4 , raczej dokładne

Masz hi713, która nie jest przeznaczona do wody morskiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, elespero napisał:

Masz hi713, która nie jest przeznaczona do wody morskiej.

A czym się różnią ?HI713 jest w Erybce, taki jak dobrze pamiętam polecili Forumowicze jak kupowałem i oddział Hanny a jest HI774 do wody morskiej i w Erybce np. go nie ma.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, elespero napisał:

Masz hi713, która nie jest przeznaczona do wody morskiej.

Oficjalnie nie, ale wyniki podaje prawidłowe. Przynajmniej ten mój, który mam juz 10 lat


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Oficjalnie nie, ale wyniki podaje prawidłowe. Przynajmniej ten mój, który mam juz 10 lat
Z czym porównywane?

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś pracowałem w labie Państwowego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi. Tam zabierałem wodę do analizy


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NH3 - mierzę kropelkowym, nigdy, nawet przy dojrzewaniu nie pokazał więcej niż 0.25 , zawsze < 0.25 - Salifert , jest HI700 ale chyba nie warto ?

NO2 - po dojrzewaniu pokazuje 0, czasami można powiedzieć, że coś wykrywa, minimalnie zmieniony kolor - Salifert , jest HI764 ale chyba nie warto ?

NO3 - czasami kropelkowy coś pokazuje , tak jak obecnie jak przegarniam piach , Salifert , zajmuje kilka minut i może fajna byłaby Hanka ale nie ma.

PO4 - mam , dla mnie ok , warto.

PH - kropelkowy jest szybki , zawsze pokazuje u mnie 8.2 , może ze 2 razy pokazał 8.4 , jest HI98100 ale chyba nie warto.

KH - mam , dla mnie ok , warto.

CA - mam kropelkowy , jest upierdliwy i nie wiem czy dokładny , jest HI758 i chyba ja kupię.

MG - mam kropelkowy , jest chyba ok , zmiana koloru łatwo wykrywalna ale zajmuje czas , Colombo , Hanki nie ma, gdyby była kupiłbym.

I - skala dla mnie robi problemy , nie wiem czy jest to bardzo istotny test, coś mi tam pokazuje , jest HI718 , zastanawiam się czy kupić.

SR - nie mierzę , nie wiem czy jest istotny , muszę kupić kropelkowy , Hanki nie ma, gdyby była to chyba zastanowiłbym się jak w przypadku I.

FE - Salifert, zawsze pokazuje 0, jest HI721 ale nie wiem czy Fe jest bardzo istotne ?

K - raczej czasochłonny, upierdliwy i jak dokupiłem Colombo do Saliferta , bo się kończy to pokazał różnicę o 20 czy 30, Hanki nie ma.

 

Hanka ma bardziej zaawansowane mierniki, mierzą więcej ale cena nie jest adekwatna do testów jakie robi.

Czy są jakieś inne mierniki warte uwagi ?

Co o tym sądzicie ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, pdz napisał:

A czym się różnią ?HI713 jest w Erybce, taki jak dobrze pamiętam polecili Forumowicze jak kupowałem i oddział Hanny a jest HI774 do wody morskiej i w Erybce np. go nie ma.

Odział hanny Ci polecił hi713 do morskiego? Ciekawe;-)

W praktyce wiele osób używa 713 i jest ok, choć teoretycznie powinni właśnie hi774 (oficjalnie w dokumentacji 713 nie jest przystosowana do wody morskiej), ale ten ma węższy zakres pomiarowy przy tej samej dokładności - więc trochę lipa. Ja mam hi736, oficjalnie do morskiego, z wyższą dokładnością, ale za to wyskalowany na P, a nie PO4 (więc trzeba sobie wynik przemnożyć). Jakoś tak wydawało mi się, że jednak warto mieć wyższą dokładność w niskim zakresie.

23 minuty temu, pdz napisał:

Jak już robię to całość : NH3, NO2, NO3, PO4, PH, KH, Ca, Mg, I, Sr, Fe, K

Masakra. I tak np co tydzień? Mnie to szkoda czasu, wolę coś w akwarium zrobić albo się pogapić po prostu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Odział hanny Ci polecił hi713 do morskiego? Ciekawe;-)

W praktyce wiele osób używa 713 i jest ok, choć teoretycznie powinni właśnie hi774 (oficjalnie w dokumentacji 713 nie jest przystosowana do wody morskiej), ale ten ma węższy zakres pomiarowy przy tej samej dokładności - więc trochę lipa. Ja mam hi736, oficjalnie do morskiego, z wyższą dokładnością, ale za to wyskalowany na P, a nie PO4 (więc trzeba sobie wynik przemnożyć). Jakoś tak wydawało mi się, że jednak warto mieć wyższą dokładność w niskim zakresie.

Masakra. I tak np co tydzień? Mnie to szkoda czasu, wolę coś w akwarium zrobić albo się pogapić po prostu.

Co do Hanny, to nie mam raczej maili ale na 80% tak było jak pamiętam, na 99% Forumowicze mi polecili HI713 lub zerknąłem, że jego używają.

Co do testów, to jak mam czas to robię ale np. wracam wieczorem i jest ciemno, to testy przy świetle w domu są całkiem inne niż przy naturalnym i nie robię, czasami zostawię trochę wody z podmiany i robię następnego dnia ale rzadko.

Dlatego tez zapodałem większe info o testach, bo nie wiem na ile to wszystko jest istotne, może nie wszystko co tydzień.

Podmiany robię regularnie, można ją zrobić późnym wieczorem.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się (ale to przypuszczenia), że większość akwarystów jednak używa 713-ki, która swego czasu była jedyną opcją na rynku. 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

(więc trzeba sobie wynik przemnożyć)

Przez ile trzeba pomnożyć - jeśli możesz podpowiedzieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Reefbos napisał:

Przez ile trzeba pomnożyć - jeśli możesz podpowiedzieć?

Pomnożyć przez 3,066 i podzielić przez 1000 (bo 736 mierzy w ppb). Lub jak wolisz, pomnożyć przez 0,003066. Jak zaokrąglisz do 3 to też tragedii nie będzie raczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Pomnożyć przez 3,066

Dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wydaje mi się (ale to przypuszczenia), że większość akwarystów jednak używa 713-ki, która swego czasu była jedyną opcją na rynku. 
 
No właśnie, większość używała i nagle bum. Ze się nie nadaje, pokazuje głupoty, itp.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale według Ciebie to kwestia mody i dążenia to aptekarskiej dokładności? Czy raczej rzeczywisty problem?

Przyznam szczerze że jestem zaskoczony, że niby 713 stwarza problemy. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hanna to zwykł spektrofotometr który emituje długość światła charakterystyczną w tym przypadku dla fosforanów.Rożnica między H713 a H774 to zakres i to że 774 jest dedykowana do wody słonej.Ponieważ w każdej z "Hanek" ma wpisana prosta krzywą,to różnica może wynikać stąd że jedna krzywa została stworzona na wodzie słodkiej,a druga na słonej.Przynajmniej tak ja myślę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Tester napisał:

Ale według Ciebie to kwestia mody i dążenia to aptekarskiej dokładności? Czy raczej rzeczywisty problem?

Ja wybrałem 736, ale nie z aptekarskiej dokładności czy mody. Po prostu, jak miałem do wyboru pomiar w zakresie 0.04-2.5 ppm PO4 (hi 713) oraz 0.015-0.6 ppm PO4 (w przeliczeniu, hi736) z trochę lepszą dodatkowo dokładnością, w dokładnie tej samej cenie, to wybrałem druga opcję. Wolałem lepszą dokładność w niższym zakresie niż możliwość pomiarów powyżej 1ppm. Ale nie uważam też, żeby 713 była zła. Pewnie wpływ na decyzję miał też fakt, że jak na razie u mnie PO4 ciągle w okolicy 0 oscyluje i trochę miałem ochotę przekoanać się jak bardzo "zerowe" jest to 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem lamerem w tej kwestii , nie znam się , Hanna ma HI719 do badania twardości magnezowej , co to oznacza ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd pochodzi informacja że HI713 nie nadaje się do wody morskiej ? 1f7915aa3abb7e62425a067e700fb862.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, VDR napisał:

Skąd pochodzi informacja że HI713 nie nadaje się do wody morskiej ?

Nie tyle, że się nie nadaje, co oficjalnie fotometry przeznaczone do wody morskiej mają znaczek rybki namalowany. Czyli raczej że hanna nie gwarantuje CI poprawności działania, niż że się nie nadaje. Oczywiście, na polskiej stronie nic takiego nie znajdziesz (typowy syndrom lenistwa/oszczędności, że nie chce się dokumentacji i materiałów tłumaczyć), są tylko jakieś najbardziej elementarne informacje. Tak samo jak nie uświadczysz dokumentacji. Żeby uzyskać konkretniejszy opis czy dokumentację, trzeba się wbić na stronę amerykańską lub brytyjską. Niestety, jest przekierowanie, że Cię wywala na stronę polską, ale się da:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.