Skocz do zawartości
pdz

Testery Hanna lub inne

Rekomendowane odpowiedzi

A tak nieco poza tematem , zauważyliście , ze refraktometry MI i Hanny poza kolorem to niemalże albo i klony ? tylko MI znacznie tańszy.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz ja akurat mam swoje zdanie na temat Hanna Instruments Polska ;) Moje zanieczyszczone reagenty według Hanna Polska były OK, mimo że wyniki były z kosmosu i na zdjęciach było widać zanieczyszczenia. Warto by było odnaleźć źródło i w jakim kontekście padła odpowiedź polskiego oddziału. Bo z kontekstu widać, że ktoś się zwracał z problemem. No i najwyraźniej Hanna Instruments UK nie wie co pisze na swoich stronach ;) I tak szczerze to gdybym dostał taką odpowiedź to dopytałbym o te reakcje zachodzące między solami bo w ściekach czy wodach powierzchniowych sole też się znajdują  ;) Np. sole wapnia czy sole magnezu. Więc z czystej ciekawości chciałbym się dowiedzieć które sole wchodzą w reakcję zakłócając pomiar ;) A i jedna jak i druga Hanka bazuje na tej samej diodzie, jak i na tej samej metodzie pomiaru. Jak dla mnie to tzw "spychologia stosowana". Co z dużymi Hankami które nie mają rybki i słowa Marine ? Nie nadają się do morskiego ?

Zerknij na fotometry przeznaczone do akwarium:

https://www.hannainst.com/aquarium/testers?hsLang=en

No nie da się ukryć, że ten instrument jest w wykazie mierników do akwariów jako takich ;)
Instrukcja dla HI713:
https://cdn2.hubspot.net/hubfs/2134380/product-manuals/IST774_10_18-1.pdf     

również nie wspomina, że przyrząd tylko do wody słodkiej
 

I jeszcze źródło skąd Raffy14 zaczerpnął cytat:
http://www.aquarebels.pl/Thread-duża-Hanka-kontra-mała-Hanka-czyli-po-co-przepłacać

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem sprawę . doszła jeszcze sprawa kwot netto , których wcześniej nie zauważyłem  i wg. mnie :

NH3 , NO2 - nie warto , NO3 byłoby fajne ale nie ma.

Ca - kupiłbym, jednak reagenty wychodzą nieco zbyt drogo , 140 pln za 25 testów to 5.60 za jeden test , inne reagenty to 41 pln za 25 , to wychodzi ok. 1.65 pln

pH - kupiłbym ale kalibracja , przechowywanie itp. zniechęca a test kropelkowy jest prosty i szybki.

Mg - kupiłbym ale nie ma , jest twardość magnezowa ale jako laik nie wiem jak się to ma do zwykłego magnezu.

I , Fe - zastanawiam się czy warto , nie mam jakichś mega wymagających korali , może co jakiś czas ICP.

Sr , K - nie ma i chyba j.w. w przypadku I i Fe

Czy pominąłem jakieś istotne parametry ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz Kh i po4 to innych nie warto..

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Salifert , ważny do 1.2021 i nową Hankę na Ca.

- Salifert - 380 ;

- Hanka 390 ;

Przyznaję rację, że trzeba być dokładnym przy całej procedurze.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przekonałem się o nic nie wartym teście na I , ponieważ padały mi młode i świeże krewetki , myślałem , ze to stare je eliminują a dzisiaj padła stara duża piękna krewetka a obok wylinka , jak dla mnie to brak jodu , natomiast test go czasami pokazywał, czasami nie, dodawałem go przez podmianki + Easy Reef ABCD. Zdecydowałem już o zakupie Hanki.

Teraz mam inny dylemat , jak istotny jest Fe ? test pokazuje 0 a HI ma miernik , nie chcę się znowu obudzić z ręką w nocniku.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytaj o fotosyntezie i będziesz wiedział po co jest żelazo ;]

I o wybarwieniu korali...

I o zdrowiu korali...

I o glonach w akwarium...


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są testy kropelkowe, które są ok, NO2, NO3, Mg, ładnie pokazują kolor lub zmianę, mam Hankę pod PO4 , kH i Ca , na pewno kupię pod I ale pytanie czy Fe jest istotny ?

Domyślam się, że jest skoro chociazby w Red Sea ABCD w jednym z pojemników jest Fe i 7 innych metali.

edit : doczytałem , że jest tak jak podejrzewałem

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kolejny zonk ... kupiłem Hankę na jod , mierzę wodę po podmianie i 0 , nic niepokojącego , skoro padają krewetki to może tak być ale zrobiłem podmianę , akwarium z sumpem ma ok. 330 litrów , podmieniłem 20 litrów i ... 0 , no to biorę RedSea ABCD i dodałem wg. instrukcji , co na to Hanka ? po 1-1.5h pokazał 0.

Do Hanki było tylko 5 reagentów, zamówiłem nowe ale co może być powodem , miernik , reagent , bo przecież chyba nic tak nie pożera jodu.

Kupiłem test ICP ale nie chciałem go wysyłać po dodaniu ABCD , wyślę wodę z kolejnej podmiany.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, pdz napisał:

No i kolejny zonk ... kupiłem Hankę na jod , mierzę wodę po podmianie i 0 , nic niepokojącego , skoro padają krewetki to może tak być ale zrobiłem podmianę , akwarium z sumpem ma ok. 330 litrów , podmieniłem 20 litrów i ... 0 , no to biorę RedSea ABCD i dodałem wg. instrukcji , co na to Hanka ? po 1-1.5h pokazał 0.

Do Hanki było tylko 5 reagentów, zamówiłem nowe ale co może być powodem , miernik , reagent , bo przecież chyba nic tak nie pożera jodu.

Kupiłem test ICP ale nie chciałem go wysyłać po dodaniu ABCD , wyślę wodę z kolejnej podmiany.

Poziom jodu powinien być ~0.06mg/l. Twój miernik (hi 718) ma rozdzielczość 0.1mg/L, a dokładność nawet gorszą. Pisałem Ci wcześniej, że samodzielne mierzenie pierwiastków śladowych trochę nie ma sensu.

Inna sprawa, że suplement w jednej dawce nie zawiera całego jodu dla akwarium, a tylko ma uzupełnić jego ubytki bieżące, więc nic w tym dziwnego że jak (jeśli faktycznie) miałeś wyzerowany poziom, to pojedyncza dawka mogła za wiele nie zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

Poziom jodu powinien być ~0.06mg/l. Twój miernik (hi 718) ma rozdzielczość 0.1mg/L, a dokładność nawet gorszą. Pisałem Ci wcześniej, że samodzielne mierzenie pierwiastków śladowych trochę nie ma sensu.

Inna sprawa, że suplement w jednej dawce nie zawiera całego jodu dla akwarium, a tylko ma uzupełnić jego ubytki bieżące, więc nic w tym dziwnego że jak (jeśli faktycznie) miałeś wyzerowany poziom, to pojedyncza dawka mogła za wiele nie zmienić.

Dodałem cały pakiet ABCD , jest tam jod i dodałem go tyle aby z 0 zrobiło się 0.03 lub 0.06 i po raz pierwszy zauważyłem aby w akwarium zrobiło się bardziej niż zwykle kolorowo , nawet glony wapienne były jakby różowo-czerwone. Normalnie ABCD dodaję w minimalnych dawkach w środku tygodnia ale przy Ballingu zrezygnuję z niego na rzecz 2 preparatów gotowych po Ballinga.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używanie tej Hanki spowoduje tylko Twój rozstrój nerwowy.  Może ona Tobie tylko co najwyżej potwierdzić przedawkowanie jodu, a to trudne. Wykonalne, ale trudne :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki, że korale się bujają, wszystko pływa a dzisiaj znowu padłą kolejna krewetka przy wylince co wg. informacje jakie znam jest efektem braku jodu


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pdz napisał:

Problem jest taki, że korale się bujają, wszystko pływa a dzisiaj znowu padłą kolejna krewetka przy wylince co wg. informacje jakie znam jest efektem braku jodu

To zrób to icp, albo dawaj "na pałę" połowę (lub jeszcze mniej) jakiegoś jodu. A krewety mogą padać też z tego powodu, że coś je zżera. Może za słabo karmisz i sobie zwierzaki silniejsze białka szukają. Taki test na jod to Ci kompletnie nic nie powie, no chyba że grubo przedawkujesz, to co wspomniał @Ejdzej88

Masz tam chyba pokolca jeśli dobrze pamiętam, to dawaj mu algi nori np i będziesz miał dostawę jodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

To zrób to icp, albo dawaj "na pałę" połowę (lub jeszcze mniej) jakiegoś jodu. A krewety mogą padać też z tego powodu, że coś je zżera. Może za słabo karmisz i sobie zwierzaki silniejsze białka szukają. Taki test na jod to Ci kompletnie nic nie powie, no chyba że grubo przedawkujesz, to co wspomniał @Ejdzej88

Masz tam chyba pokolca jeśli dobrze pamiętam, to dawaj mu algi nori np i będziesz miał dostawę jodu.

Może jest jak mówisz, może jod jest ok ale głodne są, jak krewetka ma wylinkę to jest słabsza i coś ją zżera, bo komin zakryty, wylinkę znalazłem a krewetki nie.

Ehh , człowiek się cały czas czegoś dowiaduje.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgłupiałem już kompletnie, padła duża przy wylince, wylinkę znalazłem, krewetki nie i myślałem, że coś ją zżarło ale a dzisiaj i wczoraj padły kolejne dwie - ostatnie ale nie przy wylince, po prostu leżały martwe, więc nic ich nie zjadło.

Wszystkie inne ryby zdrowe i wesołe, korale także, jedynie na jednej Caulastrei zniknęły 2 z 4 główek po wprowadzeniu do zbiornika ale pozostałe dwie wyglądają dobrze i jest tak do dziś.

Co może być jeszcze powodem , jeśli odrzucić zjadanie przez inne zwierzaki i jod ?

Przy podmiance wyślę w końcu próbkę do ICP , miałem to zrobić w zeszłym ale wtedy dodałem więcej niż zwykle RS ABCD aby wykluczyć brak jodu i nie chciałem aby wynik był odstający od stanu jaki był przez większość czasu.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy Twojej metodzie prowadzenia zbiornika, bez ICP to wróżenie z fusów. Ale jak bym zajrzał w szklaną kulę to obstawiłbym wysoki poziom miedzi. Oczywiście nie rób nic na szybko, tylko poczekaj na wyniki. ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też pomyślałem o miedzi ale nie robiłem zmian w akwarium sprzęcie, więc nie wiem nawet skąd miałaby się wziąć. Puszczę ten ICP i zobaczymy co wyjdzie a podpytuję wcześniej, bo jak ICP wyjdzie dobrze to co dalej. W zasadzie krewetek nie mam, reszta życia żyje i ma się dobrze.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, pdz napisał:

Co może być jeszcze powodem , jeśli odrzucić zjadanie przez inne zwierzaki i jod ?

A nie kleiłeś ostatnio korali w zbiorniku? Bo mi kiedyś po klejeniu padły dwie krewetki szkarłatne ,pomimo intensywnego napowietrzania ,a reszta obsady żyje do dziś .Przyczyną może być także wkładanie brudnych rąk do zbiornika,to znaczy niby je umyjemy ,ale źle opłuczemy i pozostałości np.mydle lądują do zbiornika . Krewetki zareagują w pierwszej kolejności na te zanieczyszczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Krzysiek K. napisał:

A nie kleiłeś ostatnio korali w zbiorniku? Bo mi kiedyś po klejeniu padły dwie krewetki szkarłatne ,pomimo intensywnego napowietrzania ,a reszta obsady żyje do dziś .Przyczyną może być także wkładanie brudnych rąk do zbiornika,to znaczy niby je umyjemy ,ale źle opłuczemy i pozostałości np.mydle lądują do zbiornika . Krewetki zareagują w pierwszej kolejności na te zanieczyszczenia.

 

Kleiłem DUncę Milliputem, ym samym co wcześniej. Łapy myję białym jeleniem i owszem , staram się je myć dokładnie ale przypuśćmy, że nie opłukałem to padłyby raczej wszystkie a to dość długo się dzieje.

Sam nie wiem, może nie ma co gdybać, zrobię ICP , próbkę wyślę w poniedziałek bo jak oddam dzisiaj to i tak przeleży pewnie.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem ICP , czekam an wynik.

Póki co mam jakieś podejrzenie, że coś dostało się do wody.

Nie wkładam brudnych łap do akwarium, myję je mydłem i spłukuje dokładnie ale nie dam sobie nic uciąć, że czegoś nie wprowadziłem, jednak staram się nie wkładać łap jak nie trzeba a jak już to czyste.

Zastanawiam się, czy jakaś pompa czegoś nie puściła - obiegowa czy falownik.

Cały proceder trwa do jakiegoś czasu, padały świeże krewetki, myślałem, że ze stresu lub skatowane przez duże stare, później duże przy wylince, więc myślałem, że jod, jednak jak padły 2 ostatnie i znalazłem trupy to doszedłem do wniosku, że to nie to.

Ślimaków nie kontroluję ale widzę jakby niektóre miały czarniawe skorupki, mam jednego pustelnika, żyje i ma się dobrze.

Jedyne większe rewolucje to rozgarnąłem piach , oddałem babkę i mam od tego czasu podwyższone PO4 i NO3.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jeden trop, wczoraj byłem w sklepie , podpytałem co się mogło stać z krewetami i trop padł na Halichoeres Chloropterus, że duża (a jest spora) może zaatakować krewetkę szczególnie podczas wylinki.

W opisie tej ryby jest info, że łatwa i bezproblemowa, jednak urosła, stała się jakby bardziej agresywna (jest jedną z większych ryb u mnie), pod nieobecność babki potrafi zanurkować w piachu, co jest dla niej normalne ale wcześniej tego nie robiła lub nie zauważyłem.

Czy u kogoś z Was była taka sytuacja ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem problemy z krewetkami i krabami.
Kilka dni i trupy. Poszło icp i nie wykazało niczego co by mogło powodować zgony.
Co dziwne żyją u mnie krewetki boggesi od ponad roku i mają się świetnie.
Padały czyszczące i szkarłatne.
Długi czas akwarium było bez nich, ostatnio zakupiłem jedna krewetke co pływała w sklepie 3 miesiące i od 3 tygodni u mnie śmiga jak miło.
Możliwe że kupujesz świeżo sprowadzone i za dużo dla nich stresu?
U siebie nie wyjaśniłem do końca padania krewetek..

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie były 2 amboinesis , stwierdziłem , że jest za mało i dodałem świeże i małe , padły , pomyślałem , że zatłukły je stare lub padły , kupiłem kolejne ale większe i one także padły a w międzyczasie te 2 stare i duże , które były od początku w zbiorniku.

Podejrzenia miałem różne, stres, skatowane przez stare, jod, w końcu zacząłem brać pod uwagę miedź ale jak wczoraj poszedłem do sklepu i przy okazji zakupu półki podpytałem, to jedna z osób spytała o obsadę i tak z głowy strzeliłem od największych ryb czyli Halichoeres Chloropterus to od razu Sprzedawca powiedział, że to może być powód, tylko w sklepach w opisie nie widziałem takiego info.

ICP dotarł, czekam na wyniki, Halichoeres Chloropterus  i tak wylatuje ze zbiornika, bo lubi się grzebać w piachu a tym samym zasypuje mi korale , które są na dnie, mimo, że je postawiłem na płaskich skałkach.

Co dziwne zaobserwowałem, że Halichoeres Chloropterus  stał się bardziej agresywny jak wyleciała z akwarium babka, kiedy to ona robiła górę z piachu, sama w niej mieszkała, do tego w symbiozie spokojne krewetka i babka ... a być w może w tej górze zasypywał się na noc Halichoeres Chloropterus , tego nie zaobserwowałem ... skałę mam tak poukładaną , że (dla mnie) niestety utrudnia nieco obserwację ale za to ryby mają dużo kryjówek , odkryłem nawet, że jedna ze skał jest w środku pusta, bo włazi do niej Hepatus.

Mam w tym niewielkim akwarium Hepatusa i Żółtka , wiem , że posypią się gromy ale oba są małe ale Żółtek większy i Żółtek jest jak starszy brat a za nim pływa Hepatus, za nimi zaś doktorek, co ciekawe zaczepny w stosunku do nich jest Parasema, czasem je próbuje gonić, najeży się.

Ok, rozpisałem się ale to jest najfajniejsze, obserwowanie co się dzieje ... błazenki po roku wsiadły mi na korala, który ich nie lubi, kupiłem Catalaphyllię i postawiłem w jego miejsce a one i tak idą do tamtego, muszę je zatem przymusić do nowego domu.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.