Skocz do zawartości
Pikal

Pytania dot. przeprowadzki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

jutro zaczynam przeprowadzkę z maleństwa 30l na trochę większe 115 litrów. Belka led diy 150W gotowa, nowy falownik Jebao SOW8 800-8000l/h, na kaskadzie Aquael FZN 800l/h ze starego zbiornika, odpieniacz na dwie lipy 200l/h tez ze starego zbiornika. Teraz pytanie - czy jeśli przerzucę całą skałę z życiem, przeleje 30l wody, zostawię ceramikę z kaskady, doleje świeżej RoDI i zasolę, dodam piasku ze starego akwarium i dosypię sporą część nowego piasku (5-6kg) to będę musiał się liczyć z dojrzewaniem? I czy jeśli nie, to czy co jakiś czas będę mógł dokładać nową żywą skałę zakupywaną sukcesywnie 1-2kg co mniej więcej 2 tyg. żeby zapobiec dojrzewaniu ? Czy dobrze rozumuje  ?

Edytowane przez Pikal (wyświetl historię edycji)

:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.

jesli będziesz miał żywą skałę w nowym akwarium to dolewaj solanki gotowej nie Ro, bo spadnie zasolenie i to życie  w skale padnie, dobrze będzie jak przygotujesz identyczne zasolenie i identyczną temperaturę świeżej wody +- 

2.

Każde akwarium po przenosinach będzie ponownie dojrzewać u jednych mniej  u drugich bardziej a zwłaszcza twoje 2/3 będzie  świeżej wody, a ponowne wkładanie nowej skały co 2 tyg tylko wydłuży ten proces.

postaraj się zrobić to wszystko za jednym razem :)

pozd


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno coś wyskoczy, jakieś dino/cyjano. Aby zminimalizować to, do pustego zbiornika daj najpierw stary piasek, potem na niego nowy. Żeby oddawał nieco wolniej nutrienty. Ja bym piasek jeszcze przepłukał świeżą solanką w wiaderku, tak ze dwa-trzy razy. Tylko solanką nie wodą. Skałę też przepłucz w wiaderku, tutaj najlepiej w starej wodzie, nawet kosztem jej całkowitej utraty. No chyba że masz skałę bez grama detrytusu. Nowa żywa skała często jest swego rodzaju bombą troficzną. Część życia obumarło, nie wiadmo co wciągnęła... Dlatego moim zdaniem, jeśli chcesz wsadzać żywą skałę bez obciążania większego dla zbiornika, dobrze by pochodziła wcześniej w jakimś wiaderku z mocnym odpieniaczem przez dwa tygodnie - oczywiście z wymianą wody co 2-3 dni. Wtedy masz szansę na bezobjawowe dokładanie i w miarę łatwy start.

Ale jeśli masz akwarium typowe - znaczy miękkie/lps/proste sps, to nie obawiaj się ponownego dojrzewania bo korale będą stanowiły silną konkurencję dla glonów.

Tutaj też ważna jest dobra i relatywnie mocna cyrkulacja na starcie, wszelkie plagi, za wyjątkiem długich niktkowatych glonów nie lubią cyrkulacji.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś z Warszawy więc nie będzie problemu dostać żywą wodę od jakiegoś kolegi z podmiany. Co do reszty to Beti fajnie Ci poradziła.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Beti napisał:

pierw zalej akwarium potem dodaj skałę i piasek

Jasne... staremu piaskowi przyda się płukanie w czystej solance...  Poza tym, układając skałę w wodzie trudniej jest, bo woda szybko zmętnieje i osad osiądzie na skale, no i dużo trudniej się klei skałę pod wodą.

Ten sposób który Ty opisałaś stosuje się przy dużych zbiornikach, gdzie trudniej jest zasolić na raz dużą ilość wody poza akwarium.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, dale napisał:

Jasne... staremu piaskowi przyda się płukanie w czystej solance

:D @dale

ale kto powiedział że ma wsypać stary nie myty piach, nie pisałam bo myślę  że się sam domyśli że syfu się  nie daje i trzeba go przepłukać, tylko tak naprawdę ma niecałe 30 litrow wody trochę bieda, przyda się  jeszcze coś  wody załatwić. 

Edit:

solanke może przygotować np poza akwarium  i wlać gotową ,do tego kawałek rurki f32 lejek i sypać piach będzie zero dymu:) wszystko  się  da zrobić jak się tylko chce, to akwarium ma 115l więc  chwila roboty. ;) jak dla mnie w tym przypadku kolejność nie ma znaczenia, ale to moje zdanie.

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można wszystko :) I Twoje rozwiązanie też da radę, tylko w mojej ocenie, moje jest optymalne :) A ludziom trzeba pisać wszystko, nawet oczywiste rzeczy. :) Lista błędów jakie pojawiają się na forach, potwierdza to ostatnie twierdzenie :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale czy podczas mniejszego czy większego dojrzewania nie padną mi ryby ? Bo i je muszę przeprowadzić, a zastępczego zbiornika nie mam

Edytowane przez Pikal (wyświetl historię edycji)

:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz pilnować parametrów głównie no3 które napewno podskoczy, całkiem możliwe ze strat nie będzie ale gwarancji nikt nie da [emoji6]

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No3 lekko podskoczyło, ogólnie wszystko poszło zgodnie z planem oprócz wg mnie oświetlenia, chyba przesadziłem z mocą lampy, do tego dorzuciłem kolimatory 60 stopni i obawiam się, że to jest powód tego, że wybieliło mi korale (sinularia i pseudogorgonia zwłaszcza) i glony wapienne, na 115 L dałem 150W, przy 40cm wysokości akwarium i niskiemu osadzeniu lampy, czy to możliwe ?

9C38524B-D351-4974-9E92-978692CD89ED.jpeg

E038EC4D-A3F1-4BB0-9096-B403F73100D7.jpeg

9BB1BC87-F994-4E41-85E5-FDDCABAF4BB5.jpeg


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noo chyba troszke duzoo tego światła jak na miękkie korale [emoji4]

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dziś przerobiłem belkę z 150W na 115W, od razu zaczęły się lepiej pompować i wracają powoli do siebie. Jednak co za dużo to też nie zdrowo ;) jeszcze jedno pytanie, czy jeśli po kilku dniach no3 praktycznie w ogóle nie wzrosło po takiej przeprowadzce to dobry znak? Zaznaczam że specjalnie nie płukałem starego piasku, żeby nie wypłukiwać derytrusu, zajęła się nim już babka kopiąca, a że grubość piasku nie była większa niż 2cm to nie obawiałem się strefy beztlenowej i syfu który mógł tam drzemać.

IMG-20200123-WA0010.jpg

Edytowane przez Pikal (wyświetl historię edycji)

:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I Odrazu lepszy efekt [emoji6] caly czas nie wiemy na jakim poziomie sie utrzymuje [emoji6] ale cierpliwości i tak dojrzewanie mniejsze wieksze ale ono przyjdzie

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, wielkie dzięki za pomoc panowie i pani.:clapping

Edytowane przez Pikal (wyświetl historię edycji)

:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

po przeprowadzce tak jak się domyślałem będzie problem z dojrzewaniem.

W zasadzie jest duży problem, akwarium wyglada jak jedno wielkie bagno, szyby zaglonione, wystarczy przetrzeć a po godzinie to samo. Dziś wyskoczył mi ogromny brązowy nalot na całym piasku, a na Briareum i sinularii obrastać zaczął glon. Ten brązowy nalot to okrzemki ?

A7BD8A5F-76E4-4C2A-8735-6BC055200A3E.jpeg


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się:)

Okrzemki.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obawiam się ze to nie okrzemki... zaczęły się pojawiać gluty na piasku, obrastają skałę i co najgorsze zaklejają niektóre korale. Dunka przestała polipować jak należy, rico jak nigdy słabiutko... Wzrosło PO4 do niebezpiecznego poziomu 1ppm, NO3 na ledwie wykrywalnym poziomie, KH około 10. Z racji wczesniejszego podejrzenia okrzemek zastosowałem PhosGuard. Skoro może to być dino to jak to paskudztwo zwalczyć ? Czytałem ze będzie ciężko, ale jest wyjście - zastosowanie chemii. I tu przychodzi na myśl FM Dino X. Stosował ktoś ?

C594440D-015C-453D-B6B1-CDBE4A8BD245.jpeg


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj jeszcze czas naturze. Odsysaj jak często się da, zmniejsz karmienie do minimum,  fosguard powinien zbić PO4. Ja bym poczekał jeszcze z dwa tygodnie  i wtedy sięgnął po chemię. U mnie Dino trzymało miesiąc. Korale czyściłem poprzez strumień wody z pipety. Dino zniknęło z dnia na dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Arek77 napisał:

Daj jeszcze czas naturze. Odsysaj jak często się da, zmniejsz karmienie do minimum,  fosguard powinien zbić PO4. Ja bym poczekał jeszcze z dwa tygodnie  i wtedy sięgnął po chemię. U mnie Dino trzymało miesiąc. Korale czyściłem poprzez strumień wody z pipety. Dino zniknęło z dnia na dzień.

W zasadzie moja obsada jest niezbyt wymagająca, same miękkie i lpsy, jak myślisz, przeżyją ten okres czy mam obawiać się dużych strat w obsadzie ? Ustawienie odpieniacza na mokro pomoże chociaż po części ?


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sprawie odpieniacza niech się inni wypowiedzą - ja nic nie zmieniłem. Zmniejszyłem oświetlenie do 6 godzin i przedmuchwałem skałę i koralowce strumieniem wody z pipety. Jak zoa się zamknęly w dzień  to po godzinie były już pokryte nalotem z bąbelkami powietrza.  Plaga ustąpiła w ciągu jednego dnia. Nie miałem strat w obsadzie. Ale jak widzisz, że korale mogą przez to cierpieć to może faktycznie nie ma na co czekać.... W końcu po to stworzono te preparaty aby z nich korzystać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie pocieszyłeś mnie po części, że u Ciebie dało radę to zwalczyć, z tego co wcześniej sie naczytałem o dino to w skrajnych przypadkach nasuwały mi się już myśli o restarcie. Pisali że dino to paskudztwo nie do ogarnięcia i walka z tym będzie niesamowicie trudna. Ale dzięki Tobie zacząłem wierzyć ze się uda. Skoro tak to postąpię tak jak sugerujesz, światło, karmienie, odsysanie no i poczekam trochę z chemią, będę robił testy i na świeży rozum zacznę racjonalnie postępować, najwyżej użyje DinoX kiedy już nie będzie wyjścia.


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Ten zbiornik ponownie dojrzewa trzeba czasu i jeszcze raz czasu, jak bedziesz lal chemie i robil wszystko bo cos gdzies wyczytales to sie dobrze nie skończy. Tez mialem dino.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I teraz pytanie z rodzaju „wtf”. Mam jeszcze drugi zbiornik 30 litrów w którym znajduje się  sucha skała 8 kg, w zasadzie już nie sucha, zalana jest świeża wodą RoDI zasoloną. Szykuje ją do mojego głównego zbiornika tj. próbuje ją ożywić. Czy jeśli dojrzeje to mogę bez problemu dorzucić ją do głównego zbiornika? Czy skoro mam teraz dojrzewanie w głównym zbiorniku po przeprowadzce to mogę ją wrzucić po prostu żeby już dojrzewała skoro i tak jest dojrzewanie? Czy może zostawić ją w drugim zbiorniku i lepiej będzie jak dojrzeje poza głównym akwarium?


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda większa ingerencja w zbiornik spowoduje większe lub mniejsze zachwianie ustalonej ròwnowagi. Nawet dołożenie całkiem sterylnej skały do dojrzałego akwarium spowoduje walkę mikroorganizmów o zasiedlenie nowego elementu. W stabilnym zbiorniku może to być niezauważalne. Każdy zbiornik na swoją mikroflorę. Masz dwa rozwiązania. Albo wkłdasz teraz całość do nowego baniaka i liczysz się że skokami parametrów i ewentualnie jakimiś plagami albo   czekasz aż zbiornik naprawdę  dojrzeje, parametry się ustabilizują i utrzymają się w stabilizacji ze dwa trzy miesiące i wtedy po kawałku dokładasz..... Ale po kawałku .... I obserwujesz co się będzie działo.... stabilne i dojrzałe akwarium powinno sobie poradzić bez wyrażonych zmian.

Ja osobiście wybrałbym tę pierwszą opcję. W szczególności, że i tak  akwa masz w trakcie dojrzewania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc Arek, jutro spróbuje przerzucić, niech się dzieje wola nieba.


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.