Skocz do zawartości
sith114

"Hydra 64" w odmianie DIY.

Rekomendowane odpowiedzi

Uwaga uwaga!

Lampa po pierwszych testach.

Nie było czasu na bawienie się suwakami ale coś jest.

4 kanały niebieskie na full i zabawa białym.

VaL3JnS.jpg

2WwU2GN.jpg

yhDZKkA.jpg

A tu kolory osobno.

RB:

bSeVfmG.jpg

Blue:

BQICLbi.jpg

Biały:

KaVotPN.jpg

Cyjan:

usWD9xo.jpg

Fiolet:

RDowF1d.jpg

Zdjęcia i rzeczywistość nie są idealnie oddane bo nie było czasu na super relacje trochę szkoda.

@VDR

Co byś powiedział o tych diodach Royal Blue?

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Słony leszcz napisał:

No no, to to tam widzę i akwarium jest do tych led;-)

A no się znalazło co prawda akwarium kolegi trochę po przejściach, ale to nie temat testów :D

Nie wiem czemu mi te Royal Blue wydają się zbyt fioletowe...

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko wyczuć po tych zdjęciach ale to nie jest taki fiolet jak u Fresza. Wyglądają dość niebiesko.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, sith114 napisał:

Nie wiem czemu mi te Royal Blue wydają się zbyt fioletowe...

Bo tak ma rb. Ja wiem, że na jakichś zdjęciach białej kartki robionych cyfrówką to wygląda jak granatowy, ale tak nie jest.. Ale spoko, jak nie przesadzisz ze zbyt zimnymi białymi. to będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Słony leszcz napisał:

Bo tak ma rb. Ja wiem, że na jakichś zdjęciach białej kartki robionych cyfrówką to wygląda jak granatowy, ale tak nie jest.. Ale spoko, jak nie przesadzisz ze zbyt zimnymi białymi. to będzie ok.

Białe na ten moment są 6500k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.01.2020 o 20:36, sith114 napisał:

Ale łapie wcześniej to może coś polutuje dzisiaj :P

6Gzg9QT.jpg

Te diody są przyklejone bezpośrednio na profilu A4291? Będziesz je czymś przykrywał od strony lustra wody?

Jestem na etapie wyboru szkieletu dla swojej lampy.

Mógłbyś wstawić fotkę samej lampy z boku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładniej to jest tak:

Same diody są na paście termo i przylutowane do tych "gwiazdek"

Gwiazdki na klej do profilu.

Docelowo to wszystko idzie aut i idą gotowe płytki z miejscami na diody.

A zabudowa lampy będzie podobna jak w temacie @waldek123blau

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 godzin temu, sith114 napisał:

 

KaVotPN.jpg

Albo miałeś wtopę z akwarium albo za mocno paliłeś światłem albo "przenawoziłeś" bo masz piękne glony na szybach :P Jakie masz parametry?

A światło spoczko, wysterujesz sobie moce i będzie cacy. Widać po fotce i koralowcach jaką robotę robią diody blue ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, =Fresz= napisał:

Albo miałeś wtopę z akwarium albo za mocno paliłeś światłem albo "przenawoziłeś" bo masz piękne glony na szybach :P Jakie masz parametry?

A światło spoczko, wysterujesz sobie moce i będzie cacy. Widać po fotce i koralowcach jaką robotę robią diody blue ;) 

Z akwarium to mam tyle wspólnego ze położyłem na nim lampe, także nie odpowiem Ci na te pytania. 
 

Zastanawiam się czy nie wywalić fioletu i np na to miejsce nie zwiększyć blue do 6 lub cyjanu do 4 diod.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Słony leszcz @=Fresz= @fannadil @VDR

Z Darkiem już rozmawiałem na priv i na czatboxie. Przetestowałem lampę, nie skupiłem się na zdjęciach całości bo sterowanie suwakami daje mniej lub bardziej satysfakcjonujący efekt.

Ale bardzo nie spodobały mi się Royal Blue. Starałem się uzyskać efekt na ekranie telefonu ten sam co w akwa. Wiadomo, że na różnych ekranach może być innaczej ale róźnice miedzy RB i Blue będzie widać ;)

Royal Blue:

U9dvCmr.jpg

Blue:

tywQT7t.jpg

Cyjan:

gZ391pW.jpg

 

Kolega @s1ngle także może się wypowiedzieć ze royal blue wypada mega fioletowo.

 

Edit...

Nocne eksperymenty w tajemny laboratorium przyniosły pewne wnioski.

Diody które kupiłem jako RB mają wg sprzedawcy szczytową długość fali 441nm:

image.png.cdcbbac13306a2c0e4f69a1a84b0c21c.png

Diody które kupiłem jako blue mają szczytową długość fali 462nm:

c2f9c0464201adc06b75d87ab461

Dodatkowo mam jeszcze diody o szczytowej długości fali 458nm, tutaj niestety nie ma magicznego wykresu.

I tak używając długości fali które podaje sprzedawca robiłem test polegający na wysterowaniu diody małym prądem rzędu 5/10mA i oglądanie diody na białym tle. Nie oślepia "naukowca" a widać kolor. 441nm dobitnie fioletowe, 458 i 462 niebieskie, miedzy 458 i 462 widać subtelną różnice, ale obie są niebieskie.
Teraz pytanie szukać u innego sprzedawcy coś bliżej 450nm, czy montować 458 i 462?

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak rozmawialismy - to nie jest dioda Cree Royal Blue. Cree Royal Blue ma barwe taka jak Twoje srodkowe zdjecie (moze nawet lekko ciemniejszy granat) patrzac na kolor piachu. Te diody Royal Blue które kupiłeś, chyba powinny nazywac się Royal Violet ;) ;)  Przynajmniej tak wynika ze zdjęć. Z tego powodu należałoby pisać nazwę producenta bo jak widać Royal Blue Bridgeluxa to nie to samo co Royal Blue Cree. Tak jak i czerwony kolor Mazdy 6  to nie to samo co czerwony kolor Fiata 125p.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, VDR napisał:

Tak jak rozmawialismy - to nie jest dioda Cree Royal Blue. Cree Royal Blue ma barwe taka jak Twoje srodkowe zdjecie (moze nawet lekko ciemniejszy granat) patrzac na kolor piachu. Te diody Royal Blue które kupiłeś, chyba powinny nazywac się Royal Violet ;) ;)  Przynajmniej tak wynika ze zdjęć. Z tego powodu należałoby pisać nazwę producenta bo jak widać Royal Blue Bridgeluxa to nie to samo co Royal Blue Cree. Tak jak i czerwony kolor Mazdy 6  to nie to samo co czerwony kolor Fiata 125p.

Widzisz Darek dlatego się cieszę, że robie testy + kupiłem małą partię tych ledów. Oby ktoś w przyszłości skorzystał z tych moich przebojów i od razu "wiedział" co kupuję.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Fajnie że na własnej skórze się przekonałeś o czym pisałem ;) napiszę tutaj raz jeszcze u mnie w lampie są też te RB ale w dużo mniejszej ilości jak diody Blue. Ty możesz zrobić podobnie i będziesz i Ty i koralowce zadowolone. Żeby nie marnować kanałów i dawać tylko RB to w nitce daj 5szt Blue i 2szt RB.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, =Fresz= napisał:

Fajnie że na własnej skórze się przekonałeś o czym pisałem ;) napiszę tutaj raz jeszcze u mnie w lampie są też te RB ale w dużo mniejszej ilości jak diody Blue. Ty możesz zrobić podobnie i będziesz i Ty i koralowce zadowolone. Żeby nie marnować kanałów i dawać tylko RB to w nitce daj 5szt Blue i 2szt RB.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Bo kupujecie diody 441nm podczas gdy Cree Royal Blue na których budowano lampy maja dlugość fali od 450-455nm  do 460-465 w zaleznosci od binu jaki sie weźmie.  Diody Blue Cree sa jeszcze dalej.  Grunt to umieć czytać datasheet i później nie pisać głupot i powtarzać jak mantrę, że RB są fioletowe. Jak zajrzycie do wątku Tomasza, który przygotował kilka dobrych lat temu instrukcję budowy lampy, to wyraźnie pisał o Cree a nie jakiś Bridgeluxach. Jeśli buduje się lampę patrząc na nazwę handlową a nie rzeczywistą długość fali jaką emituje to później pisze się głupoty, że RB są fioletowe próbując zakłamać rzeczywistość. Niestety to Cree wypuściło RB jako pierwsze a przynajmniej ja sobie nie przypominam by w tamtym okresie jakakolwiek firma miała diody w okolicy 450nm -465nm jako Royal Blue. Zresztą sama nazwa Royal Blue coś znaczy i nie bez kozery taką nazwę dla tych diód Cree dało.

Poniżej datasheet dla Cree Royal Blue i Blue - widać już czemu Wasze diody świecą w jakiś fioletach ? Jak się oszczędza albo kupuje nie mając pojęcia co się kupuje to później taki efekt jak powyżej. Wypadałoby jednak nie powielać bzdur w kółko bo nowi czytają i gotów uwierzyć, że królowa Charlotte dostała fioletową suknię a nie niebieską.

image.png.44c96367d48e4abfa5ebc961aacc09fc.png

 

image.png.0f10212384b1a6dea31305cf6ec31e9a.png

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w lampce jest przewaga royal blue 1W i serio nie widze takiego fioletu jak u Was.

Sith114 ogólnie good job! Na pewno tu zajrze jak przyjdzie mi budować swoją lampę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@VDR
Widzisz dlatego może raz na zawsze skończymy z tym powielaniem gadania ze RB jest takie fioletowe ;)

Diody 441nm dostały eksmisje poprzez gorąca lutownicę, zastąpiły je diody oznaczone przez sprzedawcę jako 450-460 gdzie pik to niby 458nm. Znaczna poprawa ;)

Przejrzawszy allegro i sklepy z ledami  te prawdopodobnie w power ledach nie dostaniemy nic bardziej "niebiesko" od tych blue 462nm, są niby blue 465 ale pytanie czy jest sens testować czy nie będzie to samo co 462 a gołym okiem to nie zauważymy różnicy...  Z grubsza można powiedzieć ze power ledowe blue jest odpowiednikiem cree royal blue. A brakuję właśnie w power ledach typowych blue ;) Ale akwarium @=Fresz= pokazuje, że te blue dają radę ;) Jeszcze jakbyś mógł Freszu może dać namiar na link do aukcji/sklepu skąd brałeś swoje niebieskie ;)

Dlatego zrobię jeszcze prawdopodobnie porównanie z ledami cree royal blue i blue.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, sith114 napisał:

Jeszcze jakbyś mógł Freszu może dać namiar na link do aukcji/sklepu skąd brałeś swoje niebieskie ;)

Epistary od Tomislawus z aledrogo ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Royal blue - blue, cree - power led... wciąż te same tematy męczone w kółko. A w innym wątku odpieniacz:banghead

Czy "Chińczycy" wymyślili nazwę "royal blue"? Wątpię. Zrobił to sprzedawca. A sprzedawca tak zrobił, bo tak ludzie wpisują w wyszukiwarkę. Tak naprawdę jedyne co określa barwę diody "kolorowej", to częstotliwość "piku" na widmie. Z białymi już nie tak prosto jest, bo sama wapadkowa temperatura to za mało, potrzebne nam pełne spektrum światła, albo chociaż jego skrótowe określenie (np przez podanie CRI).

To że maksimum promieniowania powinno być w okolicach 460 (a nie 440) to żadna nowość. I oczywiste jest, że kupując diody należy patrzeć na częstotliwość a nie nazwy handlowe (niezależnie od marki led, w CREE też są różne biny). Natomiast jeśli chodzi o diody poniżej 450 (nazwijmy je "chiński royal blue" i wszelkie fiolety) - całkowicie bym z nich nie rezygnował. Że do fotosyntezy i doraźnego efektu "fluo" wystarczy praktycznie dowolne niebieskie światło nie znaczy jeszcze, że inne (także niższe) częstotliwości nie są wykorzystywane np do syntezy barwników.

U siebie w kanale niebieskim mam większość mocy w okolicach 450-460, ale poza tym namieszałem tam najróżniejszych led "niebieskich" i "fioletowych", od 420 po 500 (już praktycznie zielony), jakieś dwuchipowe i inne wynalazki, pojedyncze sztuki, co tam wybrani przeze mnie sprzedawcy akurat mieli. Po co? Żeby mieć jak najszersze pasmo "niebieskie", żeby na pewno żadnej potrzebnej częstotliwości tam nie zabrakło. Z resztą podobnie robiłem też z białymi, mieszałem różne led żeby uzyskać maksymalnie ciągłe pasmo. I pod światłem niebieskim nie mam absolutnie żadnego fioletu zauważalnego (chociaż mam tam sporo ~440nm). Odrobiny fioletu można się dopatrzeć jedynie przy pełnym świetle i dodatkowo sztucznym, ciepłym oświetleniu pomieszczenia, ale to też raczej złudzenie, bo z daleka już wszystko jest idealnie niebieskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko, że Cree w swoim datasheet dokładnie opisuje parametry danego binu więc nie ma z tym problemu. Tak jak pisałem zanim pojawiły się Cree Royal Blue, nie slyszałem by jakiekolwiek diody miały nazwę handlową Royal Blue. A koral Royal Blue jest dokładnie określony:

https://en.wikipedia.org/wiki/Royal_blue

Tak wygląda Royal Blue tradycyjny więc na prawdę do fioletu to mu daleko.


I diody Cree Royal Blue mieszcza się długością fali w 450-465 nm. I całkiem dobrze oddają kolor - ciemnoniebieski. Czy to XP-E czy XT-E. Rożnice w binach są w mocy i szerokości widma - ale żadna Cree Royal Blue XPE, XTE nie daje fioletowego światła. Kupując Royal Blue XT-E czy XP-E z dowolnego binu dostaniemy diodę dająca niebieskie światło. Nie znam diody XP-E, XT-E Royal Blue dającej fioletowe światło. Dlatego kupujący RB od Cree niezależnie od binu nie mają takich niespodzianek w postaci "fiji purple".

A męczone w kółko bo ciągle wypisywane są zdania nie mające pokrycia w rzeczywistości.

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, VDR napisał:

Tyle tylko, że Cree w swoim datasheet dokładnie opisuje parametry danego binu więc nie ma z tym problemu...

Wszystko prawda.

Tyle że power led 460nm też nie będzie świecił na fioletowo. Co innego 440nm, a czemu takie diody są nazywane royal blue w handlu - nie mam pojęcia. Grunt, że tak to funkcjonuje na alegro itp, że power led "royal blue" = 440 (a nawet niższe czasem) - 450nm.

No ale, kolejny przykład, że warto czytać opis tego co się kupuje;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 2/9/2020 at 1:54 AM, sith114 said:

@Słony leszcz @=Fresz= @fannadil @VDR

Z Darkiem już rozmawiałem na priv i na czatboxie. Przetestowałem lampę, nie skupiłem się na zdjęciach całości bo sterowanie suwakami daje mniej lub bardziej satysfakcjonujący efekt.

Ale bardzo nie spodobały mi się Royal Blue. Starałem się uzyskać efekt na ekranie telefonu ten sam co w akwa. Wiadomo, że na różnych ekranach może być innaczej ale róźnice miedzy RB i Blue będzie widać ;)

Royal Blue:

U9dvCmr.jpg

Blue:

tywQT7t.jpg

Cyjan:

gZ391pW.jpg

 

Kolega @s1ngle także może się wypowiedzieć ze royal blue wypada mega fioletowo.

 

Edit...

Nocne eksperymenty w tajemny laboratorium przyniosły pewne wnioski.

Diody które kupiłem jako RB mają wg sprzedawcy szczytową długość fali 441nm:

image.png.cdcbbac13306a2c0e4f69a1a84b0c21c.png

Diody które kupiłem jako blue mają szczytową długość fali 462nm:

c2f9c0464201adc06b75d87ab461

Dodatkowo mam jeszcze diody o szczytowej długości fali 458nm, tutaj niestety nie ma magicznego wykresu.

I tak używając długości fali które podaje sprzedawca robiłem test polegający na wysterowaniu diody małym prądem rzędu 5/10mA i oglądanie diody na białym tle. Nie oślepia "naukowca" a widać kolor. 441nm dobitnie fioletowe, 458 i 462 niebieskie, miedzy 458 i 462 widać subtelną różnice, ale obie są niebieskie.
Teraz pytanie szukać u innego sprzedawcy coś bliżej 450nm, czy montować 458 i 462?

 

Tak, nie wiem jaka jest dokladna przyczyna ale ten fiolet z Royal Blue wręcz raził oczy.

@sith114kiedy kolejne testy? :P


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem zrobić test ledow ale zostało tylko zrobić wzrokowo aparat w telefonie nie wyłapuje tych różnice które jest oko wstanie wyłapać. 
 

Zacznę od royal blue:

power led oznaczony przez sprzedawcę jako 441nm po prostu fiolet.

power led oznaczy przez sprzedawcę jako 450-452nm jest lekko fioletowy ale nie razi to po galach jak 441nm. 
 

cree XP-E2 royal blue- granat może moje wyczulone oko widzi coś fioletu ale to już może być spaczenie :clowning

 

Blue:

power led oznaczony przez sprzedawcę jako 458nm,462nm,465nm granat jeśli są jakieś różnice to nie zauważalne odczucia wizualne zbliżone do cree royal blue.

cree XP-E2 blue - widać wyraźną różnicę w jasności w porównaniu do power ledów, nie jest to granat, a niebieski.

Wizualne testy dają mi pewien wniosek ze power ledy blue są zbliżone do cree royal blue, ale jednak bardziej granatowe niż cree blue.

Cyjan 481nm który mam jest ciut bardziej zielony niż cree blue.

 

Co siedzi na ten moment w lampie:

4x blue 458nm

4xblue 462nm

4xcyjan 481nm

4x6500k

 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.