Skocz do zawartości
Rafal9238

Filtr RO

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, dadario napisał:

 

Dwie równoległe membrany obniżają ciśnienie dwukrotnie bardziej niż jedna


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Trójnik na wejściu i i po jednym na obu wyjściach.

Czyli po prostu zbierasz odciek z dwóch membran trójnikiem na jedno wyjście i do kanalizy.  Czyli defacto masz tak jakby dwa ścieki. To że je połączyłeś w jeden niczego nie zmienia.

Jak się przyjrzałeś tej osmozie Robust 1000 to pewnie zauważyłeś, że dwie membrany połączone są równoległe i ściek z obydwu z  nich wchodzi na wejście membrany trzeciej i dopiero z membrany trzeciej ściek jest kierowany do kanalizy.

 

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiarów ciąg dalszy. Warunki na wejściu nieznane.

Najpierw z jedną membraną:
dla 1 litr RODI 4,6 litra odcieku w czasie 9m. 50s.
Wcześniej, gdy miałem jeszcze jedną membranę było to zwykle bliżej 8m.

Dla dwóch membran połączonych „szeregowo”, czyli odciek z pierwszej jest dopływem drugiej (po odpowietrzeniu):
dla 1 litr RODI 3,6 litra odcieku w czasie 6m. 20s.

I tak ma się w moich lokalnych warunkach praktyka do teorii.

Każdy ma oczywiście prawo do własnych wniosków. Nikogo nie przekonuję ani nie namawiam do zmian.
Na wszelki wypadek dodam, że wiem o niestabilnych warunkach na wejściu, czyli możliwych zmianach temperatury i ciśnienie wody. Wynik pierwszego pomiaru (membrany równolegle) jest jednak powtarzalny co do czasu pozyskania 1 litra RODI, ale odciek mierzyłem pierwszy i raczej ostatni raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Reefbos napisał:

Pomiarów ciąg dalszy. Warunki na wejściu nieznane.

Najpierw z jedną membraną:
dla 1 litr RODI 4,6 litra odcieku w czasie 9m. 50s.
Wcześniej, gdy miałem jeszcze jedną membranę było to zwykle bliżej 8m.

Dla dwóch membran połączonych „szeregowo”, czyli odciek z pierwszej jest dopływem drugiej (po odpowietrzeniu):
dla 1 litr RODI 3,6 litra odcieku w czasie 6m. 20s.

I tak ma się w moich lokalnych warunkach praktyka do teorii.

Każdy ma oczywiście prawo do własnych wniosków. Nikogo nie przekonuję ani nie namawiam do zmian.
Na wszelki wypadek dodam, że wiem o niestabilnych warunkach na wejściu, czyli możliwych zmianach temperatury i ciśnienie wody. Wynik pierwszego pomiaru (membrany równolegle) jest jednak powtarzalny co do czasu pozyskania 1 litra RODI, ale odciek mierzyłem pierwszy i raczej ostatni raz.

Zamontuj pompę podnoszącą ciśnienie to Ci się czas skróci i odpad też zmaleje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt nie zwrócił uwagi na jedną rzecz - membrany u @Reefbos mają wspólny ogranicznik 420. Czyli to nie są ani całkiem osobne ścieki, ani ściek wspólny. Coś jakby zamontować na każdym ścieku osobny ogranicznik 210 (o ile taki istnieje). I tu jest rozwiązanie zagadki wyższej wydajności membran "równoległych" - mają one po prostu bardzo mocno zdławiony odpływ ścieku. Takie zdławienie (wg dostępnych informacji) może znacząco skrócić żywotność membrany oraz podnieść TDS wody ro na wyjściu. Gdyby tak nie było, to przecież wszędzie by były montowane mniejsze ograniczniki ścieku. Także, jak zawsze coś za coś. Więcej ro, mniej ścieku, ale szybsze zużycie membrany oraz żywicy.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może lepiej zrobić inaczej , beczka na spad , do tego pompa i robisz RO z wodociągu , jak masz pełna beczkę spadu to przełączasz się na zasilanie ze spadu za pomocą pompy i po problemie, na zasilaniu membrany trójnik.

Co do samej pompy, to u mnie mimo iż mieszkam na końcu wodociągu to nie przydała się ani razu, leży i kwiczy, zastanawiam się nad sprzedażą i tym czy nie ogranicza mi ciśnienia jak nie pracuje a woda przez nią przepływa, manometr mam na wyjściu z wodociągu.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, inmar napisał:

Czy zamiana ogranicznika na taki z mniejszej membrany zwiększy ciśnienie ? Czy to będzie podobny efekt jak zaworek na odpadzie ?

Mam zamontowany mniejszy ogranicznik już prawie dwa lata i nie zauważyłem jakiś minusów ,

plusy - mniejszy odciek, szybsza produkcja RO, a jakość wody (PPM) nie zmieniła się.

 

16 minut temu, elespero napisał:

Zamontuj pompę podnoszącą ciśnienie to Ci się czas skróci i odpad też zmaleje.

Dokładnie zamontuj pompę.

6 minut temu, pdz napisał:

.Co do samej pompy, to u mnie mimo iż mieszkam na końcu wodociągu to nie przydała się ani razu, leży i kwiczy, zastanawiam się nad sprzedażą i tym czy nie ogranicza mi ciśnienia jak nie pracuje a woda przez nią przepływa, manometr mam na wyjściu z wodociągu.

Jakie masz ciśnienie na wyjściu z wodociągów, bo chyba nie pisałeś. Piszesz oczywiście o pompie do RO czy ogólnej do wody?

 

 

Edytowane przez Lebcio (wyświetl historię edycji)

 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, pdz napisał:

To może lepiej zrobić inaczej , beczka na spad , do tego pompa i robisz RO z wodociągu , jak masz pełna beczkę spadu to przełączasz się na zasilanie ze spadu za pomocą pompy i po problemie, na zasilaniu membrany trójnik.

Co do samej pompy, to u mnie mimo iż mieszkam na końcu wodociągu to nie przydała się ani razu, leży i kwiczy, zastanawiam się nad sprzedażą i tym czy nie ogranicza mi ciśnienia jak nie pracuje a woda przez nią przepływa, manometr mam na wyjściu z wodociągu.

to jakie masz cisnienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Lebcio napisał:

Mam zamontowany mniejszy ogranicznik już prawie dwa lata i nie zauważyłem jakiś minusów ,

plusy - mniejszy odciek, szybsza produkcja RO, a jakość wody (PPM) nie zmieniła się.

 

Dokładnie zamontuj pompę.

Jakie masz ciśnienie na wyjściu z wodociągów, bo chyba nie pisałeś. Piszesz oczywiście o pompie do RO czy ogólnej do wody?

 

 

Nie wiem jak bardzo ten proceder niszczy membranę ale jeśli niszczy , to może lepiej część wody robić normalnie , spad magazynować w beczce a później zasilanie wodą przełączyć z wodociągu na pompę, która będzie pompować tę wodę ponownie.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, pdz napisał:

Nie wiem jak bardzo ten proceder niszczy membranę ale jeśli niszczy , to może lepiej część wody robić normalnie , spad magazynować w beczce a później zasilanie wodą przełączyć z wodociągu na pompę, która będzie pompować tę wodę ponownie.

Jaki proceder niszczy membrane? Nie rozumiem tego co piszesz... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, elespero napisał:

to jakie masz cisnienie?

Różnie, zależy od pory roku, dnia, tygodnia, wiadomo, że latem ludzie podlewają trawniki, w weekendy pranie itp. ale pompę mam z czujnikami i po prostu one mi jej nie załączają.

Zawsze mam ponad 3 , przez większość czasu ponad 4 bar , nie pamiętam czy atm.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Słony leszcz napisał:

Chyba nikt nie zwrócił uwagi na jedną rzecz - membrany u @Reefbos mają wspólny ogranicznik 420. Czyli to nie są ani całkiem osobne ścieki, ani ściek wspólny. Coś jakby zamontować na każdym ścieku osobny ogranicznik 210 (o ile taki istnieje). I tu jest rozwiązanie zagadki wyższej wydajności membran "równoległych" - mają one po prostu bardzo mocno zdławiony odpływ ścieku. Takie zdławienie (wg dostępnych informacji) może znacząco skrócić żywotność membrany oraz podnieść TDS wody ro na wyjściu. Gdyby tak nie było, to przecież wszędzie by były montowane mniejsze ograniczniki ścieku. Także, jak zawsze coś za coś. Więcej ro, mniej ścieku, ale szybsze zużycie membrany oraz żywicy.

Również mam jeden ogranicznik, nie wiem jaki był w komplecie z membraną 100 więc taki założony. Nie można zamontować między membranami ogranicznika, musi być jeden na końcu.

Jeżeli damy mniejszy ogranicznik to teoretycznie oszczędzamy membranę bo mniej ogranicza przepływ. 

6 minut temu, pdz napisał:

Różnie, zależy od pory roku, dnia, tygodnia, wiadomo, że latem ludzie podlewają trawniki, w weekendy pranie itp. ale pompę mam z czujnikami i po prostu one mi jej nie załączają.

Zawsze mam ponad 3 , przez większość czasu ponad 4 bar , nie pamiętam czy atm.

Czyli za mało, ja mam cały czas 4 w rurach a i tak z pompą działa filtr i jest duża różnica.  Pompa podnosi do około 5.5.

 

Dziś robiłem 30l, 1:20h, temp. wody 6 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na takich niskich wartościach można przyjąc że 1 bar = 1 atm

 

Elespero - zobacz model swojej membrany i sprawdz u producenta optymalne ciśnienie dla swojej membrany. Prawie na pewno jest wyższe niż 5.5 a to oznacza ze membrana przepuszcza sporo za dużo co przekłada się na szybkie zużycie żywicy (czyli de facto kasę)

Zobacz czy masz regulowaną pompę lub czy nie idzie na zbyt niskim napięciu. Ja kiedyś miałem model 12-48V i na etykiecie było napisane jakie ciśnienie daje pompa przy jakim napięciu.

U mnie ciśnienie na manometrze pokazuje między 100 a 120 psi a po pierwszej membranie TDS pokazuje 3.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, elespero napisał:

Również mam jeden ogranicznik, nie wiem jaki był w komplecie z membraną 100 więc taki założony. Nie można zamontować między membranami ogranicznika, musi być jeden na końcu.

Ale Ty masz szeregowo, a reefbos ma równolegle membrany, ze wspólnym ogranicznikiem na ścieku.

37 minut temu, elespero napisał:

Jeżeli damy mniejszy ogranicznik to teoretycznie oszczędzamy membranę bo mniej ogranicza przepływ.

"mniejszy" chodziło mi o taki z mniejszą liczbą nadrukowaną (np 350 zamiast 420), czyli taki o mniejszym przepływie, mocniej dławiący ściek. Jak mocniej zdławisz ściek, oczywiście będzie mniej ścieku, a więcej wody przeciśnie się przez membranę i ilość ro wzrośnie. Ale jednocześnie z powodu mniejszej ilości ścieku membrana będzie gorzej płukana oraz więcej zanieczyszczeń będzie się przez nią przeciskać razem z wodą. Wydajność membrany najlepiej poprawiać ciśnieniem na wejściu, wtedy masz same plusy. Dławienie ścieku również podnosi ciśnienie "użyteczne" na membranie, ale niestety ma już też sporo minusów. Tyle teoria, bo w praktyce jak widać w pewnym zakresie można kombinować z ogranicznikiem bez specjalnych konsekwencji negatywnych.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"mniejszy" chodziło mi o taki z mniejszą liczbą nadrukowaną (np 350 zamiast 420), czyli taki o mniejszym przepływie, mocniej dławiący ściek. Jak mocniej zdławisz ściek, oczywiście będzie mniej ścieku, a więcej wody przeciśnie się przez membranę i ilość ro wzrośnie. Ale jednocześnie z powodu mniejszej ilości ścieku membrana będzie gorzej płukana oraz więcej zanieczyszczeń będzie się przez nią przeciskać razem z wodą. Wydajność membrany najlepiej poprawiać ciśnieniem na wejściu, wtedy masz same plusy. Dławienie ścieku również podnosi ciśnienie "użyteczne" na membranie, ale niestety ma już też sporo minusów. Tyle teoria, bo w praktyce jak widać w pewnym zakresie można kombinować z ogranicznikiem bez specjalnych konsekwencji negatywnych.

Oczywiście, ogranicznik musi być założony taki jaki jest dedykowany do danej membrany. O mniejszym przepływie może uszkodzić membranę, a o większym wydajność filtracji spadnie.

Ciśnienie podnieść na 6bar i temperaturę na 20 stopni i wydajność najlepsza.

 

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw ze sklepu Osmoza działa wg. informacji 3-6 bar, do tego dokupiłem pompę z zabezpieczeniami przed wysokim i niskim ciśnieniem , dlatego mi jej nie załącza.

Czy na pewno dobre dla filtra jest włączanie pompy bez zabezpieczeń aby podnosiła do 5 bar czy więcej ?

Owszem, zestaw filtrów działa 3-6 barów ale i samochód ma obroty silnika 1500-8000 rpm tylko czy ktoś piłuje silnik na maksa ?

Przy pompie na www jest adnotacja :

Zalecana jest do instalacji przy domowych systemach odwróconej osmozy, w których ciśnienie zasilania z sieci wodociągowej jest niższe niż 2,8 atm.

U siebie mam minimalnie 3 atm , najczęściej powyżej 4, często blisko 5, prosto z wodociągu, uzysk mam ok. 1 do 3 lub 4, czyli bańka RO na 3-4 bańki spadu.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Reefbos jaki masz ogranicznik ? Jaki masz TDS po membranie ? Bo wyniki masz lepsze niż w warunkach laboratoryjnych producenta.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, VDR napisał:

@Reefbos jaki masz ogranicznik ? Jaki masz TDS po membranie ? Bo wyniki masz lepsze niż w warunkach laboratoryjnych producenta.

I czy możesz zobaczyć model swojej membrany? Prawdopodobnie jest sticker na samej membranie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pdz napisał:

Różnie, zależy od pory roku, dnia, tygodnia, wiadomo, że latem ludzie podlewają trawniki, w weekendy pranie itp. ale pompę mam z czujnikami i po prostu one mi jej nie załączają.

Zawsze mam ponad 3 , przez większość czasu ponad 4 bar , nie pamiętam czy atm.

Po założeniu pompy powinno być ok 6 bar i na pewno lepszy wynik w ilości wody RO i mniejszej ilości odcieku.


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Reefbos napisał:

Dwie membrany 75 pracujące równolegle na wspólnym ograniczniku 420.

Przecież pisze kolega jaki ma ogranicznik. Co do wyniku tds na wyjściu - sam jestem ciekaw, czy tak mocne zdławienie faktycznie wpływa na pogorszenie pracy membran. W zasadzie to przydał by się wynik przed i po membranie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w ogole to pomieszałem wartości i juz poprawiłem w swoich postach. Chodziło mi  nie o 10 bar tylko o 100 psi.

Więc jesli ktoś ma ciśnienie w sieci około 6 bar to jest to bardzo dobry wynik


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Tester napisał:

A w ogole to pomieszałem wartości i juz poprawiłem w swoich postach. Chodziło mi  nie o 10 bar tylko o 100 psi.

Więc jesli ktoś ma ciśnienie w sieci około 6 bar to jest to bardzo dobry wynik

Bardzo dobry i max dla zestawu RO, przynajmniej tego z popularnego wśród akwarystów serwisu.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przecież pisze kolega jaki ma ogranicznik. Co do wyniku tds na wyjściu - sam jestem ciekaw, czy tak mocne zdławienie faktycznie wpływa na pogorszenie pracy membran. W zasadzie to przydał by się wynik przed i po membranie.
A to ja to przegapiłem.

A w ogole to pomieszałem wartości i juz poprawiłem w swoich postach. Chodziło mi  nie o 10 bar tylko o 100 psi.
Więc jesli ktoś ma ciśnienie w sieci około 6 bar to jest to bardzo dobry wynik
Jak ktoś ma 6 bar na sieci to tak jakby wygrał w totolotka ;) W bloku nie mam tyle a na wsi to pomarzyć :/

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.