Skocz do zawartości
Dareklisc

Koralowce zmęczone światłem

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie , występuje takie zjawisko ? Pytanie bierze się stąd że pod koniec największego piku światła ok 6 h , moje koralowce są już przykurczone , w szczególności euphylie. Cały dzień napompowane niema się czego przyczepić ale pod koniec maksymalnego świecenia zwyczajnie się kurczą i wyglądają na wypompowane. Nie zauważyłem żeby coś było popalone albo wyblakłe.

Akwarium 50x30x30 światło ai prime HD lampa 35 cm na tafla wody wysterowana na 34W .

Nie wiem gdzie szukać przyczyny i tylko zmęczenie światłem przychodzi mi do głowy ale nie do końca jestem pewien czy coś takiego może mieć miejsce po mniej więcej 5 godzinach maksymalnego światła. 

Będę wdzięczny za jakieś dobre rady albo za podrzucenie artykułu na ten temat. 

Pozdrawiam 

Edytowane przez Dareklisc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale się przyzwyczajają to cyklu dobowego. Jak masz cykl świecenia od dłuższego czasu ustawiony, to korale zwyczajnie już "wiedzą", że zaraz światło zacznie przygasać i zaczynają się szykować do nocy. Tak samo jak przyzwyczajają się do karmienia o określonych porach, z wyprzedzeniem się otwierają i wypuszczają "macki".

A inna sprawa, że być może faktycznie lpsom może być za dużo światła. 34W w led w takim mikrusie to całkiem sporo. Może spróbuj euphylie ciut przestawić, a może ciut mocy zdjąć albo widmo zmodyfikować... Wiesz jak to jest, inni mogą snuć teorie, ale samemu trzeba sprawdzić jak korale zareagują

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Korale się przyzwyczajają to cyklu dobowego. Jak masz cykl świecenia od dłuższego czasu ustawiony, to korale zwyczajnie już "wiedzą", że zaraz światło zacznie przygasać i zaczynają się szykować do nocy. Tak samo jak przyzwyczajają się do karmienia o określonych porach, z wyprzedzeniem się otwierają i wypuszczają "macki".

A inna sprawa, że być może faktycznie lpsom może być za dużo światła. 34W w led w takim mikrusie to całkiem sporo. Może spróbuj euphylie ciut przestawić, a może ciut mocy zdjąć albo widmo zmodyfikować... Wiesz jak to jest, inni mogą snuć teorie, ale samemu trzeba sprawdzić jak korale zareagują

Ja stawiam że mocno białym są pieczone :) ja mam praktycznie wszystkie kanały w Hydrach na 100procent niebieskie nawet na 120 ale białego mam niewiele bo ok 20proc powoli zwiększam docelowo do 30-40 

Białe w tych lampach lubi przypalić korale 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, PiotrekAT napisał:

Pokaż ustawienie lampy :) ja Hydrami kiedyś spaliłem kilka goniopor :( 

Spaliłeś w sensie, że padły ? Czy jeśli się prześwietli korala, za wczasy zareaguje, to jest szansa ze się zregeneruje ?

przechodze właśnie ten problem, testuje nową lampę po przeprowadzce 

 

Edytowane przez Pikal (wyświetl historię edycji)

:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że moc światła nie jest przyczyną "problemu" Mam podobną pojemność akwa i świecę 40W od 8 do 20 tej, lps ładnie rosną i się dzielą a lampa 10cm nad wodą. stosunek białego do niebieskiego 1/5 Pewnie jest jak pisze kolega wyżej,  korale przyzwyczaiły się do jakiegoś cyklu. Poprostu wcześniej przejdź na opcję zmierzchu. U mnie w zmierzchu od 20 do 22 świecę 10w niebieski i również są rozwinięte. Po tej godzinie obojętnie ile światła bym dał i tak zwijają się do spania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wklejaniu korala zwróć uwagę na jego preferencje tzn w jakim świetle powinien stać i jaki prąd wody lubi. Ogólnie LPS-y wolą nieco mniej światła niż SPS-y  Jak uważasz że światło to przyczyna Twoich problemów zmień im miejsce.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie dodam, że obserwuję takie reakcje euphylli. Zwykle około 17.00-18.00 (po ok 6 godzinach szczytowego światła) część z nich się kurczy. Te będące dłużej w akwarium już tego nie robią, ale robiły i trwało to ok 3msc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok , wychodzi na to że była za krótka aklimatyzacja na nowej lampie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.