Skocz do zawartości
pdz

Balling - komponenty

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Czytałem artykuł @Tester o Ballingu , zdecydowałem , że powinienem zacząć u siebie stosować.

Od jakiegoś czasu ręcznie dozuje NaHCO3 , czysty do analizy firmy Stanlab , ponieważ kH bez tego mocno szło w dół.

CaCl2 nie dozuję ale Ca ostatnio jest w dolnej granicy.

Mg - przy cotygodniowych podmianach jest na dobrym poziomie, nie będę póki co dodawał 4-go roztworu.

Waga dokładna jest , pompa jedzie , wężyki są , pojemniki - czekam na dostawę lub DIY , testy są , dobre chęci też ;-)

 

Moje pytania zanim coś dodam i zrobię syf.

1. Czy chlorek wapnia do analizy bezwodny ( cz. d. a.) Stanlab będzie ok ?

https://allegro.pl/oferta/chlorek-wapnia-bezwodny-cz-d-a-1-kg-stanlab-8476102861

2. Sól bez soli SBS , możecie mnie naprowadzić czego szukać , nie znalazłem szukając po tych nazwach , znalazłem jeden wątek ale też mnie nie naprowadził ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Taki chlorek wapnia będzie ok. Pamiętaj, że przy różnym uwodnieniu dodaje się do roztworu różne masy. 

Ad2. Tego szukaj w sklepie akwarystycznym (morskim). Na przykład AF reef mineral salt. 

A od siebie dodam, że z czasem należy zacząć dodawać mikro... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, dadario napisał:

Ad1. Taki chlorek wapnia będzie ok. Pamiętaj, że przy różnym uwodnieniu dodaje się do roztworu różne masy. 

Ad2. Tego szukaj w sklepie akwarystycznym (morskim). Na przykład AF reef mineral salt. 

A od siebie dodam, że z czasem należy zacząć dodawać mikro... 

Dzięki za info.

Jeszcze pytanie przy doborze pojemników , ile czasu mogą stać te 3 roztwory ?

Zastanawiam się czy dać pojemniki 1l , 1.5l czy 3.2l , mniejsze zajmują mniej miejsca ale trzeba częściej dolewać , o ile dawkowanie mogę jakoś ocenić po tabelce z artykułu Testera to nie wiem jaki jest termin przydatności w/w roztworów.

NaHCO3 od jakiegoś czasu dozuję strzykawką rano i wieczorem , mam pojemnik 1l ale przed użyciem zawsze sobie zamieszam profilaktycznie.

Co masz na myśli "dodawać mikro" ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojemniki w dużej mierze zależą od zużycia, a więc od całego zbiornika. Ja w 210.dot miałem 3l, wystarczało to na około 25dni... 
 

Stosując "czystego " ballinga uzupełniasz tylko Ca, Mg i kH. oraz, aby nie zachwiać równowagi jonowej stosujesz SBS (Sól bez soli[bez NaCl]) Przy niskim zapotrzebowaniu raczej nie odczujesz różnicy, jednak z czasem dojdzie do sytuacji, że stosunek makroelementów będzie za duży w stosunku do mikro.  Dlatego do ballinga wymyślili mikro (strongi, tracy itp)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

Pojemniki w dużej mierze zależą od zużycia, a więc od całego zbiornika. Ja w 210.dot miałem 3l, wystarczało to na około 25dni... 
 

Stosując "czystego " ballinga uzupełniasz tylko Ca, Mg i kH. oraz, aby nie zachwiać równowagi jonowej stosujesz SBS (Sól bez soli[bez NaCl]) Przy niskim zapotrzebowaniu raczej nie odczujesz różnicy, jednak z czasem dojdzie do sytuacji, że stosunek makroelementów będzie za duży w stosunku do mikro.  Dlatego do ballinga wymyślili mikro (strongi, tracy itp)

Muszę zatem doczytać.

Pewnie uruchomię podstawowego Ballinga czyli 3 roztwory NaHCO3 + CaCl2 + SBS a później zobaczę jak wyjdą testy.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj z ATI Essential. Z tego co szukałem i pytałem to chyba najtańszy Balling z mikro. Przy Twoim akwarium wyjdzie Tobie koszt ca 119zł na rok. A jak ruszysz z klasycznym Ballingiem to zaraz będziesz musiał szukać dodatków mikro i wyjdzie, że koszty takie same albo wyższe. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Spróbuj z ATI Essential. Z tego co szukałem i pytałem to chyba najtańszy Balling z mikro. Przy Twoim akwarium wyjdzie Tobie koszt ca 119zł na rok. A jak ruszysz z klasycznym Ballingiem to zaraz będziesz musiał szukać dodatków mikro i wyjdzie, że koszty takie same albo wyższe. :)

A co oznaczają dokładnie mikro i makroelementy ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uproszczając pierwiastki występujące w wodzie. Makro to np. Ca i Mg, a mikro to Bor czy Wanad. Jak ucieka Tobie KH mimo podmian, to korale i tak zużywają część innych pierwiastków w wodzie, których klasycznym Ballingiem nie uzupełnisz. Te gotowe np. ATI czy AF, mają już dodane mikroelementy. Ten z ATI ma bardzo dobry stosunek ceny do jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie na start polecam:
-podstawowe testy (dla mnie Ca, kH, Mg, PO4 i pH)
-regularne podmiany
-jeden system (poczytaj co kto oferuje, wybierz coś dla siebie, jest ATI, są componenty AF, jest Fauna Marin i tracy, poszukaj, poczytaj różne poradniki producentów, opinie na forum itp) 

Pamiętaj, aby wszystko robić z głową i powoli... Nic na pałę i hurra... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, akwarium ma rok, niedawno stało się jak dla mnie stabilne i wprowadziłem więcej życia , które ładnie się prezentuje poza jedną Tubiporą ale czekam cierpliwie.

Dodaję Biodigest co 2 tygodnie , fito (Easy Booster) delikatnie 2 x dziennie po 1 ml , Amino Mix 3 krople co 2 dni , od ok. 1-2 tygodni zestaw Polyp Booster + Reef Roids 2 x w tygodniu tyle ile zaleca producent prosto do mordek lub w okolice korala pipetą , jakiś czas też używam węgla w woreczku w kominie wisi.

Mam Hankę na PO4 , kH , zdecydowałem się także na Ca , dzisiaj jadę odebrać , reszta tradycyjnymi , podmiana regularnie co tydzień.

Na kH także daję coraz więcej roztworu a jego poziom rośnie powoli , widocznie konsumpcja jest większa , Ca było 400 i ponad 400 , ostatnie 2 pomiary to 350-360 , zapewne po wpuszczeniu nowego życia , co dziwne Mg jest na dość wysokim poziomie, powiedziałbym, że górna granica , K w normie.

W lipcu 2019 zmieniłem sól z Instant Ocean na Red Sea.

I , Fe mierzę ale te testy kropelkowe niewiele pokazują , Sr nie mierzę , nie wiem na ile istotne są te parametry ... daję małe ilości co tydzień preparatu Red Sea Coral Color ABCD

Przyjrzę się gotowym zestawom , jak macie uwagi do tego co mam to napiszcie.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Hanką na Ca będziesz żałował, ja bym zrezygnował...szkoda kasy. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Z Hanką na Ca będziesz żałował, ja bym zrezygnował...szkoda kasy. 

 

Ale dlaczego , ze względu na dokładność , cenę reagentów - są droższe niż do PO4 czy kH.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca będziesz badał raz w tygodniu jak będziesz się chciał bawić w laboratorium lub raz w miesiącu. Odpalisz Balling i zobaczysz, że w zasadzie tylko KH, będzie dla Ciebie istotne, a Ca to bardziej przy okazji. Pomiar Hanką na Ca jest długi i upierdliwy, kropelkami uzyskasz to samo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Ca będziesz badał raz w tygodniu jak będziesz się chciał bawić w laboratorium lub raz w miesiącu. Odpalisz Balling i zobaczysz, że w zasadzie tylko KH, będzie dla Ciebie istotne, a Ca to bardziej przy okazji. Pomiar Hanką na Ca jest długi i upierdliwy, kropelkami uzyskasz to samo. 

Gdzieś pisałem, że kończy mi się test na bodajże K i kupiłem innej firmy, okazało się, że wyniki różnią się o 20-30 jednostek.

Bardziej mi chodzi, że wiarygodny, bo miałem wysokie Ca, nie robiłem testów, teraz mam niskie Ca i nie wiem czy to wina testu czy faktycznie jest takie niskie, zacznę lać Ballinga i przedobrzę.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo testy na potas, jod i podobne w wersji kropelkowej są do d...y. Zostaje ICP. Na Ca masz Colombo, RS, AF, ATI, Salifert, które są naprawdę dokładne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Bo testy na potas, jod i podobne w wersji kropelkowej są do d...y. Zostaje ICP. Na Ca masz Colombo, RS, AF, ATI, Salifert, które są naprawdę dokładne.

Pewnie jak się ze wszystkim uporam, to zrobię ICP, żeby wiedzieć co w akwarium mam i porównać do testów a już na pewno przed jakimiś SPS-ami, mam jedną małą szczepkę na testy, dostałem gratis do zakupów, trzyma się dobrze.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E nie ma co czekać na SPS-y :) Jak nie masz parcia na super trudne, to wsadź coś z Montipor. Tu są często uważane za chwasty, bo rosną szybko i są łatwe w hodowli(oczywiście nie wszystkie), ale jest wiele fajnych rodzajów. Sugeruję odwiedzić Acroporę w Landzie. Raz by porozmawiać z tamtejszym personelem, który wiedzą i poziomem merytoryki rozgniata załogę Eryby, a dwa dostaniesz tam szczepki SPS-ów z ich własnej hodowli za które zapłacisz grosze, a zrobią robotę w akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pdz napisał:

Ale dlaczego , ze względu na dokładność , cenę reagentów - są droższe niż do PO4 czy kH. 

Mierzę Ca Hanką, ale sam wątpię w wartość tych pomiarów, kiedy muszę do fiolki dodać 0,1 ml wody z akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duży wybór, dużo producentów, preparatów, dodatków, opinii a ja mam zerowe doświadczenie w Ballingu , dlatego wystartuję książkowo wg. artykułu Testera z 3 roztworami , ponieważ Mg jest wysokie a dalej zobaczę , będę robił testy i obserwował.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, pdz napisał:

Duży wybór, dużo producentów, preparatów, dodatków, opinii a jak mam zerowe doświadczenie w Ballingu , dlatego wystartuję książkowo wg. artykułu Testera z 3 roztworami , ponieważ Mg jest wysokie a dalej zobaczę , będę robił testy i obserwował.

Rozważ też jakiś "prosty baling", typu gotowe płyny do tropic marine czy reef pack od seachem. Zapotrzebowanie pewnie masz jeszcze niewielkie, to Cię nie zrujnują. Ja sam zacząłem używać reef packa, i na sps widać efekty. ICP też jeszcze nie robiłem, ale mam zamiar.

Co do sps to zdecydowanie tak jak pisze @Ejdzej88, wpadnij do acropory. Tam sprawa wygląd zupełnie inaczej niż w innych sklepach. Niby drogo, ale jak chcesz to Ci ułamią szczepkę ze ślicznej monti i policzą grosze. Tobie nie po drodze zdaje się, ale warto zajrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz, że jest to artykuł z przed 6 lat :) Metoda dobra, ale masz teraz dostępne za rozsądne pieniądze płyny z mikro. Szczególnie ATI i AF. Zrób ICP, na podstawie opisu co dodajesz do akwa i swoim doświadczeniu stawiam orzechy przeciw kasztanom, że jod masz w okolicy zera ;)

Słony był szybszy :)

Edytowane przez Ejdzej88 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem w sklepie po krewetki i doktorka, oczywiście nie obyło się, żebym nie kupił jakiegoś korala ;-) , ale wracając do tematu to z Ballingiem wg. oceny Sprzedawcy też jest różnie , wg. Jego opinii miał system jednej firmy i był dla niego zbyt bogaty , teraz ma inny a mi polecił na początek jeszcze innej firmy z uwagi , że nie mam sps i że inaczej to wygląda jak ktoś ma większość lps , inaczej jak sps , troszkę tego dużo , dlatego preparaty zamówione , pompa już oclona , jeszcze pojemniki i startuję.

Iod odkąd mierzę to czasami pokazuje 0 ale najczęściej wykrywa , to żelazo od zawsze jest zerowe , może to efekt tego , że leję Red Sea Coral Pro ABCD , tak delikatnie po równo każdego raz na tydzień.

Hanka na Ca kupiona i w weekend przy podmiance skonfrontuję z testem tradycyjnym.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi żelazo zawsze też na kropelkach wychodzi 0, a na icp kiedyś za dużo teraz tyle ile chcę. Z jodem było dokładnie odwrotnie. Dodaję 4 krople z AF dziennie i jest to akceptowalne minimum. W teorii jod powinien wpadać z ATI i soli RSCP. Jak zacząłem regularnie i skrupulatnie wkraplać jod korale się bardzo ucieszyły :)

Ale byłeś w Erybce w Józefowie? 

Edytowane przez Ejdzej88 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, pdz napisał:

Byłem w sklepie po krewetki i doktorka, oczywiście nie obyło się, żebym nie kupił jakiegoś korala ;-) , ale wracając do tematu to z Ballingiem wg. oceny Sprzedawcy też jest różnie , wg. Jego opinii miał system jednej firmy i był dla niego zbyt bogaty , teraz ma inny a mi polecił na początek jeszcze innej firmy z uwagi , że nie mam sps i że inaczej to wygląda jak ktoś ma większość lps , inaczej jak sps , troszkę tego dużo , dlatego preparaty zamówione , pompa już oclona , jeszcze pojemniki i startuję.

Iod odkąd mierzę to czasami pokazuje 0 ale najczęściej wykrywa , to żelazo od zawsze jest zerowe , może to efekt tego , że leję Red Sea Coral Pro ABCD , tak delikatnie po równo każdego raz na tydzień.

Hanka na Ca kupiona i w weekend przy podmiance skonfrontuję z testem tradycyjnym.

Sprzedawca sprzedawca, a kwestia co Tobie pasuje. Napisz jak to jebało oclone się sprawdzi (które?). Pojemniki to podjedź do "castoramy", kup trzy baniaki najwiękzze jakie Ci się tam zmieszczą, wywierć dziury w korkach 6mm, i pozamiatane. Przy okazji, zwracam uwagę że ustalona z władzami jest swoboda używania konkretnych nazw, jak długo jest to w dobrej wierze.

PS. kurde, pasowało by się spotkać jakoś...w końcu:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.