Skocz do zawartości
norbi2222

Lampa led do 1000 l

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Zainspirowany dokonaniami kolegów w produkcji lamp, pomyślałem, że  też wyskrobie swoją lampę. Z samych T5 nie jestem zadowolony, brakuje mi tego czegoś w świetle, kolor światła też mnie nie zachwyca. A o grzaniu 10 x 80 to już nie wspomnę, aż boje się lata. 

Lampę chcę oprzeć na takich płytkach:

https://pl.aliexpress.com/item/32954847534.html?spm=a2g0o.detail.1000060.2.60fa2f45d9Sa7G&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.14977.145068.0&scm_id=1007.14977.145068.0&scm-url=1007.14977.145068.0&pvid=d54a272c-19ad-4c8a-902e-7cc98af02def&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreThisSeller,scm-url:1007.14977.145068.0,pvid:d54a272c-19ad-4c8a-902e-7cc98af02def

Po trzy takie moduły w jednej lampie, a samych lamp będzie pięć. Elektronika do sterowania od Magu.

Wszystkie powyższe i poniższe założenia to rozważania teoretyczne, więc proszę o sugestie

Doboru diod dokonałem zainspirowany Radionem. 

W większości wybrałem diody  CREE ale zastanawiam się czy by nie przyoszczędzić i niektóre zamienić na Bridgelux/Epiled.

2 x CW - Dioda 3W Cool White 12000-15000K BRIDGELUX

2 x W  - Dioda CREE XP-E2 R3 Cool White 6500 K

1 x WW - Dioda CREE XP-E2 Q4 Warm White 3000-3500 K

4 x RB - Dioda CREE XP-E2 Royal Blue 455Nm

4 x B - Dioda CREE XP-E2 Blue 465Nm

4 x B 470 - Dioda CREE XP-E Blue 470-475 Nm

1 x R - Dioda CREE XP-E HE 400mW Photo Red 660nm 

1 x G - Dioda CREE XP-E Green 520-535 Nm

1 x A - Dioda CREE XP-E2 Amber 595 Nm

1 x UV - Dioda 3W UV 395-400nm ultrafiolet lub 3W aktynika 420-425nm niebieska

Na płytce planuje to tak ułozyć:

 

led.jpg


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może nie trafiłeś na ten temat... 

Ewentualnie, jest opcja inna. Orphek sprzedaje same płyty z diodami do Atlantica w najnowszej wersji  (upgrade kit). chyba około 1000zl za sztukę. Kupujesz 3 i masz podstawę do naprawdę fajnej lampki. Sterowanie i cała reszta już według własnego pomysłu.  Plusem jest lepsze rozproszenie światła i mniej kablologii. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, dadario napisał:

Być może nie trafiłeś na ten temat... 

Widziałem ten temat. Tamte moduły okazały się liche. Stąd pomysł na wykorzystanie samych płytek i wklejenie diod według uznania.

 

34 minuty temu, dadario napisał:

Orphek sprzedaje same płyty z diodami do Atlantica w najnowszej wersji 

Szymon podeślij link, bo nie mogę znaleźć. 

 

36 minut temu, dadario napisał:

Kupujesz 3

Trzy to nie wiem czy ogarną, ale cztery jest szansa. Przyjrzę się im.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest sama podstawa pod ledy? Masz doświadczenie w lutowaniu na hotplate?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, sith114 napisał:

To jest sama podstawa pod ledy? Masz doświadczenie w lutowaniu na hotplate?

 Nie mam, może  kogoś znajdę kto mi to zrobi. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, norbi2222 napisał:

 Nie mam, może  kogoś znajdę kto mi to zrobi. 

Inna sprawa ze ta cena tez nie jest jakaś okazjonalna  chyba ze jakość dobra bo za podobne pieniądze można na zamówienie taka płytkę w Polsce zamówić. Z czasem czekania koło tygodnia?

 

Mozesz zobaczyć moj temat z płytka pod power ledy koło 30-40 zł będzie mnie sztuka kosztować. 
 

A w przypadku tych płytek największy koszt to rozmiar dlatego pod power ledy 30-40 zł pod taka ilość cree wyszło by pewnie 20-30 zl

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, sith114 napisał:

Mozesz zobaczyć moj temat z płytka pod power ledy koło 30-40 zł będzie mnie sztuka kosztować. 

Dzięki, popatrzę.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle, to po co Ci płytka? Klej ledy wprost na radiator. No chyba, że taki z Ciebie esteta jak z @sith114;-) Ja osobiście bardzo rzadko patrze na lampę od spodu, więc kompletnie mi nie przeszkadzają połączenia między ledami zrobione na drucikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222

https://orphek.com/upgrade-to-atlantik-v4-from-older-version/

290dol przy dzisiejszym kursie to około 1100zł. Myślę, że w okolicach 1800zł kosztowała by lampka (oczywiście zależnie od obudowy i bajerów).

Moc 200W to też lekko zaniżana jest. Używają dwuchipowych diod 5W, wysterowanych na 700mA, czyli działają na pół gwizdka, poprawiając odprowadzenie ciepła (orphek z tego co widzę nie stosuje pasty termo przewodzącej pomiędzy radiatorem a podstawą z diodami) możesz dać drivery 1A i cieszyć się prawie 250W z lampy. 

@Słony leszcz oprócz łatwiejszego utrzymania porządku z kablami, łatwiejszej ewentualnej wymiany uszkodzonej czy nieodpowiedniej diody dochodzi jeszcze kwestia odprowadzenia ciepła. W przypadku takiej płytki możesz zamiast kleju pomiędzy diodę a PCB (mała powierzchnia styku)dać komputerową pastę termoprzewodzącą o dużo lepszych parametrach niż klej. A pomiędzy PCB a radiator już zwykły klej (duża powierzchnia) który wystarczy aby dobrze odprowadzić ciepło. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się chamsko podłączę pod temat. 

Szukam zasilaczy około 300 watowych w okolicach 48v DC, ma ktoś namiar na jakieś tańsze ale sprawdzone ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, dadario napisał:

@Słony leszcz oprócz łatwiejszego utrzymania porządku z kablami, łatwiejszej ewentualnej wymiany uszkodzonej czy nieodpowiedniej diody dochodzi jeszcze kwestia odprowadzenia ciepła. W przypadku takiej płytki możesz zamiast kleju pomiędzy diodę a PCB (mała powierzchnia styku)dać komputerową pastę termoprzewodzącą o dużo lepszych parametrach niż klej. A pomiędzy PCB a radiator już zwykły klej (duża powierzchnia) który wystarczy aby dobrze odprowadzić ciepło. 

No mnie się wydaje, że wylutowanie pojedynczej diody led z kabelków jest prostsze, niż wylutowanie tej samej diody led wlutowanej na płytkę przyklejoną do radiatora na klej termo. W każdym bądź razie, ustawiasz sobie ledy jak Ci paauje, a jak bardzo przeszkadza Ci widok kabelków o zawsze możesz dać maskownicę. Temat waldka polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Słony leszcz odlutowanie kabelków, odklejenie diody, wyczyszczenie starego kleju, przyklejenie nowej diody, poczekanie aż wyschnie, przylutowanie kabelków. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie są plusy i minusy gotowego moduły jednak trzeba pamiętać ze w przypadku cree raczej bez wyjmowania tego modułu nie wymienimy diody power leda wymienimy.
Odprowadzenie ciepła na 100% można poprawić dobra pasta pod leda a także pod płytkę. Pamiętajcie ze miedzy cree a mpcb nie ma żadnej pasty. Tam pod spodem są pola lutownicze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam robię Lampe 600W o wymiarach 120x56x3,5cm. Z diod cree 3 w na sterowniku Aqma od magu. na takich płytkach to powiem ci że ciężka sprawa z lutowaniem, a jak ci się spali to weź sobie wymieniaj leda. Przy ledach na podstawce nie ma problemu odklejasz i wymieniasz. 
Jakby były gotowe płytki z już wlutowanymi ledami to fajna sprawa bo mało czasu zajmuje, ale samemu to nie polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Gr4b3Q napisał:

To ja się chamsko podłączę pod temat. 

Szukam zasilaczy około 300 watowych w okolicach 48v DC, ma ktoś namiar na jakieś tańsze ale sprawdzone ?

lrs-350-48

Trochę głośny tzn. nie bezszelestny, ale całkiem ok. :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222 no i co??? Jest już jakiś pomysł???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario na razie nie mam sensownego pomysłu. Jedyne co wymyśliłem to to, że chcę, żeby było 25 diod w jednym panelu - 6 kanałów. Na razie teoretyzuje. Zobaczę jak rozwinie się pomysł Krzyśka.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, norbi2222 napisał:

@dadario na razie nie mam sensownego pomysłu. Jedyne co wymyśliłem to to, że chcę, żeby było 25 diod w jednym panelu - 6 kanałów. Na razie teoretyzuje. Zobaczę jak rozwinie się pomysł Krzyśka.

Czyżbym został tutaj wspomniany? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sith114 napisał:

Czyżbym został tutaj wspomniany? :D

Czujny jesteś:D


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko liczę ze do piątku wszystko dojdzie i w sobotę będzie gotowe do testów będę dawał znać :) 

Jak moj projekt będzie ok to laduje do na forum niech potomni maja i korzystają ;) 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.01.2020 o 21:50, dadario napisał:

@Słony leszcz odlutowanie kabelków, odklejenie diody, wyczyszczenie starego kleju, przyklejenie nowej diody, poczekanie aż wyschnie, przylutowanie kabelków. 

Wylutowywałeś kiedyś coś z pcb? Ja tak:-) I wymieniałem też dwie diody, które "przegrzałem" montując lampę "na klej termo i druciki". I zdecydowanie wolę tę druga opcję. A z termoprzewodzącym pcb pędzie 10x gorzej niż ze zwykłą płytką, bo Ci płytka będzie rozprowadzała ciepło momentalnie. Generalnie pcb jest fajne przy montażu - rozgrzewasz płytkę i po prostu układasz elementy. Zdecydowanie nie jest przystosowane do demontażu elementów, szczególnie ręczną lutownicą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Zdecydowanie nie jest przystosowane do demontażu elementów, szczególnie ręczną lutownicą.

Ja mam jakąś lutownicę z ali co się rozgrzewa do 500*C + do tego odsysacz cyny i idzie, najgorsze to jest oderwanie elementów przyklejonych na klej termo w tym wszystkim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, barto125 napisał:

najgorsze to jest oderwanie elementów przyklejonych na klej termo w tym wszystkim

Ostry duży nóż i pozamiatane w jednym ruchu. Jak ktoś bardzo musi, to IPA zmywa resztki. No ale, każdy ma co lubi. Mnie wylutowywanie wszelkiego smd do pasji doprowadza. Tak czy inaczej, nie weźmiesz sobie zwykłej lutownicy, bez odsysacza, i nie wylutujesz elementu z płytki pcb bez stada ku%^&'ew co najmniej. A jak masz "na kabelki" - wszystko leci prostu, łatwo i przyjemnie:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie mam problemu z przelutowaniem diody na pcb ;)
Wszystko jest kwestią odpowiedniej zawartości szklanki stojącej na stole ;)
Dobra penseta + ewentualnie plecionka do cyny i jazda.
 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Wylutowywałeś kiedyś coś z pcb? Ja tak:-) I wymieniałem też dwie diody, które "przegrzałem" montując lampę "na klej termo i druciki". I zdecydowanie wolę tę druga opcję. A z termoprzewodzącym pcb pędzie 10x gorzej niż ze zwykłą płytką, bo Ci płytka będzie rozprowadzała ciepło momentalnie. Generalnie pcb jest fajne przy montażu - rozgrzewasz płytkę i po prostu układasz elementy. Zdecydowanie nie jest przystosowane do demontażu elementów, szczególnie ręczną lutownicą.

Nigdy nie miałem problemów... Stara lutownica kolbowa i dawała radę, aczkolwiek trzeba sposobem... Nożyk i delikatnie podważyć... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.