Skocz do zawartości
atk

Refugium - czas świecenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

może trywialne pytanie: kiedy (dzień czy noc) i jak długo swiecić nad refugium (makroglonami spaghetti)?

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16/24h w odwróconym cyklu. Kiedy masz środek dnia w zbiorniku głównym w refugium masz środek nocy. 

Tylko pamiętaj że jak mocno ruszy glon to pilnuj potasu i żelaza. Bo potrafi go nieźle obniżyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można 16 h /24 jak @dla syna lub krócej, w zależności jak bardzo chcesz redukcję NO3 i PO4 przenieść na refugium, glon jako główny eksporter może działać bardzo skutecznie. Tak bardzo, że zbyt rozpędzony zeruje parametry i wysysa mikro. Poza tym, co podał kolega powyżej w moim wypadku wyzerował totalnie mangan i inne śladowe, acz czasem potrzebne metale. Obecnie skróciłem czas do 12h i zamierzam raczej zejść do 8h jeśli dalej uda się utrzymywać w miarę stabilne dobowe pH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam refugium od początku v2, dostałam garść spaghetti i świecę 14h / 24h w godzinach od 18:00 do 08:00 rano, rosną jak na drożdżach.

Lampa typowa pod rośliny lub refugium:) 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Beti napisał:

...rosną jak na drożdżach.

 A jakie masz parametry wody?

Pytam bo u mnie caulerpa prolifera rośnie ładnie a spaghetti nie bardzo


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Tester napisał:

 A jakie masz parametry wody?

Pytam bo u mnie caulerpa prolifera rośnie ładnie a spaghetti nie bardzo

Miałem podobny efekt. Pomimo że NO3 i PO4 było obecne to spagetti się rozpuszczało. U mnie powodem tego był niski potas (ok 300), brak żelaza lub obecność śladowa i bardzo niski molibden. Przynajmniej tak wychodziło z icp. Biorąc pod uwagę że aż trzy pierwiastki były na takim poziomie, to nie potrafię powiedzieć, który skutecznie powodował ten efekt. Inne glony rosły jak szalone. Uzupełniłem braki tritonem i af. Efekt był niemal natychmiastowy. W pierwszy tydzień był widoczny przyrost. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Tester napisał:

 A jakie masz parametry wody?

Pytam bo u mnie caulerpa prolifera rośnie ładnie a spaghetti nie bardzo

tz wymienić wszystkie ? ;) Icp nie robiłam jeszcze ale z podstawowych 

No3 10 po4 0.07 kh 7.6 ca 420, mg 1370, ph 8.3

zasolenie 35ppm 

Lampa 15-16cm nad tafla wody


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o te mi chodziło ;) u mnie podobnie chociaż NO3 mam niższe. Ale wyobraź sobie że od 9 m-cy nie usuwałem spaghetti. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest icp przy którym miałem problem ze spagetii. Ale już po dodaniu dużej ilości molibdenu i potasu oraz żelaza 

Screenshot_20200124-103035.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No3 i po4 u mnie praktycznie niewykrywalne salifertem i małą hanką i spaghetti daje radę.

W głównym zbiorniku na magnesie jest jeszcze ,,oddech smoka'' i też daje radę.

Wcześniej na niebieskiej soli red sea bledło jedno i drugie, teraz tropical plus albo fioletowa sól i jest ok.

Świecę halogenem led 22.00 - 6.00.

 

Edytowane przez Artur32 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.