Skocz do zawartości
Przemek1981

Dojrzewanie zbiornika.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mój zbiornik ma już 2 tygodnie . Niestety sprzęt (odpieniacz i filtr) musiałem wysłać na gwarancję . Czy rozsądne było by wrzucić kostkę mrożonki w celu zainicjowania dojrzewania . Czy lepiej się wstrzymać aż sprzęt wróci z gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może .... rozsądnie było coś napisać o zbiorniku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik zalany 2 tygodnie temu . Sucha skala piach także . Wymiary 120x40x50 240 litrów . Sól af bakterie także af bio s 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

240 więc kostka nie może być za dużo :) śmiało wrzucaj (o ile masz cyrkulację)

btw. sucha skała potrafi dojrzewać i z rok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie najlepszym sposobem na start jest wlanie ok 10-20% wody z działającego dojrzałego zbiornika. A jak to możliwe to jeszcze trochę piasku lub osadu lub kilka szt ceramiki z sumpa. Potem wprowadzić jakieś proste życie np kraba pustelnika karmić go  i badać NH3, NO2, i NO3.

Ja tak zrobiłem i u mnie się sprawdza (narazie, odpukać) Z mułem z działającego zbiornika wprowadziłem drobne życie m.in rurówki, kiełże  i inne robactwo. Wiem, że można też przywlec w ten sposób jakieś szkodniki ale cóż- coś za coś. Po miesiącu- dwóch  wprowadziłem pierwsze proste korale i błazenki i powoli "rozkarmiam" to wszystko.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli bez odpieniacza i filtra mogę bezpiecznie to zrobić . Tak jak wspominałem wcześniej będzie on z powrotem za jakieś 2 tygodnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką filtrację planujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym nie czekał na odpieniacz i tak na razie nie miałby co robić. A ten filtr Tunze... masz jakiś link? Albo model?

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ten filtr to dobry wybór do akwa morskiego... jeżeli nie planujesz sumpa ja bym poszedł w kierunku panelu lub dwóch kaskad, ale w tej sprawie niech się bardziej doświadczeni wypowiedzią.

A jeśli chodzi o wrzucenie czegoś do akwa na start (mrożona krewetka czy karma)..... filtr i odpieniacz nie jest konieczny od początku i, czytając doświadczenia niektórych forumowiczów, też działa.  Ale tak jak pisałem wyżej, ja bym poszukał działającego akwa w pobliżu i poprosił o wodę z podmiany....i trochę czegoś z dna i masz gotowe działające bakterie na start plus jakieś mikrożycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.