Skocz do zawartości
Gugi9103

Okrzemki?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

od jakiegoś miesiąca walczę z plagą glonów.

walczyłem już wieloma metodami:

 - chemiclean

- woda utleniona

- odsysanie tego syfu 

niestety ciagle to odrasta. Ze skał regularnie ściągam szczotką i jest zadowalająco ale po dwóch dniach znowu wraca. Tydzień temu zbadałem Sio2 i okazało się ze mam maksa (!!) szybko zmieniłem żywice w rodi i wrzuciłem do sumpa absorber krzemianów. Poziom trochę spadł ale chyba daleko do zadowalającego. Wyniki pomiarów wody poniżej.

proszę Wasz o radę czy to są okrzemki i wiąże się to z wysokim poziomem SiO2? Czy może to jednak coś innego?

Jak z tym walczyć ??

NO3 - 0

PO4 - 0

NH3 <0,15

NO2 - 0

Ca - 380

SiO2 - 2,0

Mg - 1140

KH - 5,4

7A3A3A18-FCD5-4C63-BCE6-2A1A6B848EBC.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to nie okrzemki. One nie tworzą nitek. Ale niech się wypowiedzią bardziej doświadczeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dino, zaciemnij na 3 dni, mieszaj piasek po tym, lej bakterie, popraw cyrkulację, pomyśl o zwiększeniu NO3 i będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z twoich parametrów wynika także, że możesz mieć za małe zasolenie, ja bym je trochę podniósł. Niskie mg i kh sprzyjają glonom co prawda zielonym, nie wiem jak jest z dino/okrzemkami


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ejdzej88 napisał:

Ile ten zbiornik ma litrów? Jak długo go masz?


uzupełniając informacje :

Zbiornik 360L wraz z pojemnością Sump.

filtracja  Deltec skimmer 600i + wegiel + uv + kamienie 

cyrkulacja maxspect gyre MGF4K Ustawiona na 20%

zbiornik okolo 4mc

obsada jak na zdjęciu

4089C774-5F8C-4873-8112-AD3E96BC8C88.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Gugi9103 napisał:

zbiornik okolo 4mc

 

czyli dojrzewanie rusza. Miałem to samo, nie kombinuj za dużo a będzie ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy kamienie? Skała, czy jakiś ZEO. Krzemiany eliminuj powoli, zamiast adsorberem w zbiorniku, lepiej podmiankami na pewnej RODI. Jak masz krzemiany w RO to adsorber daj w puszcze przed żywicą, aby mieć pewną wodę.

Dwa żółtki w takim litrażu plus Echinastera w młodym zbiorniku grubo. :/

Dużo już wlałeś w ten zbiornik rzeczy typu woda utleniona, chemiclean. Obstawiam, że stosujesz jeszcze masę dodatków, a masy koralowej jeszcze nie ma. 

Zweryfikuj zasolenie, najlepiej dobrym refraktometrem lub spławikiem TM i wyprostuj paramertry tylko podmiankami, lej bakterie, ale ich nie przedawkuj, resztę chemii i dodatków odstaw, ten zbiornik musi najpierw zaskoczyć. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Co to znaczy kamienie? Skała, czy jakiś ZEO. Krzemiany eliminuj powoli, zamiast adsorberem w zbiorniku, lepiej podmiankami na pewnej RODI. Jak masz krzemiany w RO to adsorber daj w puszcze przed żywicą, aby mieć pewną wodę.

Z czystej do dociekliwości:

Sugestia by nie absorbować krzemianów w zbiorniku, to sugestia czysto "unikania nagłych zmian" czy ma jakieś inne uzasadnienie? Sam zastanawiam się nad absorbowaniem w zbiorniku, bo brak mi miejsca na kolejne puszki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie pochłaniacze działają dosyć skokowo, nigdy do końca nie wiesz co wyciągną, a co oddadzą do wody. To młody niestabilny biologicznie zbiornik, w dodatku głodujący, PO4 i NO3 na 0. Lepiej zapobiegać podając RO bez krzemianów niż leczyć wyciągając krzemiany ze zbiornika :)

Dodatkowo uniknie wspomnianego skoku parametrów. Też niby nie miałem miejsca na dodatkowa puszkę, ale jakoś musiałem ją upchnąć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Wszystkie pochłaniacze działają dosyć skokowo, nigdy do końca nie wiesz co wyciągną, a co oddadzą do wody. To młody niestabilny biologicznie zbiornik, w dodatku głodujący, PO4 i NO3 na 0. Lepiej zapobiegać podając RO bez krzemianów niż leczyć wyciągając krzemiany ze zbiornika :)

Dodatkowo uniknie wspomnianego skoku parametrów. Też niby nie miałem miejsca na dodatkowa puszkę, ale jakoś musiałem ją upchnąć :)

Włąśnie sie zastanawiałem czy nie rozbudowac mojego RODI - czy li wrzciłeś puszkę przed żywicą i dałeś tam absorber SiO2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Ja mam specyficzną sytuację z wodą, budynek w zasadzie nowy, bo z 2016 roku, ale w dzielnicy która mocno się rozbudowuje i bez przerwy są jakieś chwilowe wyłączenia wody, a wtedy jakość wody wariuje i tak mam 540TDS na wejściu, a czasami 640 :) Pomimo pompy ustawionej na 5,5 bara i tak mogę za membraną uzyskać w najlepszym wypadku 9, tyle mam po 20l odcieku. Za RO mam absorber SiO, teraz mam wsadzoną Serę, dalej dwie puszki z DI, po jednej nie mogłem zejść do stałego 0, po dwóch mam stale 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.