Skocz do zawartości
Tester

Nurkowanie na rafach

Rekomendowane odpowiedzi

Do założenia tego wątku skłoniło mnie to, że wielu z Was nurkuje lub zamierza nurkować. Pomyślałem więc, że warto założyć wątek dotyczący nurkowania na rafach w odniesieniu właśnie do akwarium morskiego. Kto wie, może spotkaliśmy się już pod woda :)

Ciekawe ilu morszczaków - nurków jest na forum?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jestem, temat już mi się podoba

Lepszy ze mnie nurek jak morszczak, ale już pare lat odbębniłem pod lustrem 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś podpowie gdzie najbliżej można ponurkować na rafach pomijając Egipt? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na rafach w naszym rozumieniu? Tylko Egipt w zasięgu 4-5 godzin lotu. 

Morze Śródziemne - kiepsko ale im bliżej na wschód tym lepiej, choć typowych raf nie znajdziemy. Północne wybrzeza M. Sródziemnego- brak raf madreporowych, choć pojedyncze korale są do znalezienia. Południowe wybrzeża M. Sródziemnego - głównie piach. Malta/Gozo/Majorka etc podobinie jak na wybrzeżach Grecji czy Hiszpanii

 Podobnie Wyspy Kanaryjskie tez nie maja typowych raf koralowych, ale pojedyncze gatunki korali są do znalezienia.

W zakresie 2-3 gdzin lotu pozostają zimne rafy np M. Północne -  bogate życie  choć typowych raf madreporowych brak. Sporo korali miękkich i ukwiałów.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zakrzywiony (nie prawdziwy obraz rafy) tzn  dla mnie rafa to SPS only  (stąd taka schiza na Acropory ;))

Zawężając nurkowanie z ogólnego do  rafowego, rekomenduje:

Australia - Wielka Barierowa Rafa- ogólnie wszystkiego dużo i duże

Filipiny -  wszędzie ciekawie nawet w fontannie można zanurać ale takie miejsca jak Panglao, Malapascua, Coron to wybrednym zostaną w pamięci.

 

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najfajniesze rafy to Morze Czerwone - południowy Egipt i Sudan. Super też było na Sri Lance

Wszędzie indziej fajnie, ale ciut słabiej, choć oczywiście finalna ocena zalezy w dużym stopniu od szczęścia na danym nurkowaniu. 

Byłem też na archipelagu Similanów - tam wrażenie zrobiła na mnie jedynie Richelieu Rock. 

Na GBR nie byłem (jeszcze) ale wiele osób mówi, że jest przereklamowana. 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa safari nurkowe płynące z Marsa do Sudanu ale dość drogie bo długo się płynie. Można też nurkować z centrami w  Port Sudan


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Gibraltarze glownie nie foto, sporo ukwialow troche miekkich. Z ryb antiasy i salariasy. Mojego salariasa sam zlapalem i zyje u mnie juz drugi rok. Typowej rafy nie ma ale jest kilka fajnych miejsc do nurkowania.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Na Gibraltarze glownie nie foto, sporo ukwialow troche miekkich. Z ryb antiasy i salariasy. Mojego salariasa sam zlapalem i zyje u mnie juz drugi rok. Typowej rafy nie ma ale jest kilka fajnych miejsc do nurkowania.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka


Nie ma się czym chwalić ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze mnie taki jednorazowy nurek. Zrobiłam CMAS P1, żeby raz w życiu zobaczyć rafę, ale kto wie, może jeszcze kiedyś sprobuje. Gdzieś mi wcieli jeden but po powrocie z Egiptu.

Niedawno trafiłam na YT  na kanał The bucket list family. Ludzie sprzedali cały dobytek i razem z dziećmi chyba ze 3 lata podróżują po całym świecie. Te ich maluchy nurkowały z rekinami, z delfinami, z humbakami, pokazali też kilka pięknych raf. Najmłodszy syn urodził się w czasie tej podróży. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w kwietniu znowu jadę do Egiptu na nurkowania tym razem stacjonarnie. Tydzień w Safadze i tydzień w Marsa z tym że będę pracował na łodzi nurkowej. Jeśli ktoś chce to może dołączyć. Miejsca  z tego co wiem są. 5 dni nurkowych (10 nurkowań) z lunchem z transferami do hotelu 300€


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem ostatnio film z rafy nagrany przez mego serdecznego przyjaciela. Nurkuje od 30-stu lat, zanim to stało się modne, nie tylko w ciepłych rejonach, ale pod lodem, na wrakach w mętnych wodach i takie tam. Rafa w wielu miejscach nie istnieje, właśnie z powodu tego typu zabawy ludzi, którzy o nurkowaniu nie mają pojęcia. Jak to mówiło się za komuny - mam maturę i kursa niektóre. No i po takich kursach ludzie wskakują do wody, po czym napier....ją płetwami po koralach ile wlezie. Nic tylko zbierać szczątki i fragi robić. Dlatego nie lata już tam nurkować, bo jak widzi tych "nurków" i ich umiejętności to go zwija z bólu. 


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Ironista no nie do końca jest to wina żółtodziobów których ktoś za grube pieniążki w te miejsca zabiera

Ale faktem jest, że w momencie jak nurkowanie stało się bardziej modne, to i poziom szkolenia delikatnie mówiąc spadł nieco 

z tym że to chyba też zależy od instruktora szkolącego

 

@Tester z kim nurki w Safadze?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Tester napisał:

Na rafach w naszym rozumieniu? Tylko Egipt w zasięgu 4-5 godzin lotu. 

 

Tester, żeby się trochę przyczepić, to nie tylko Egipt, choć z tych najbliższych to on wymiata.

Bardzo fajne rafy (naprawdę fajne) są kilka godzin lotu od nas w Izraleu, w Eliacie, Co prawda to tez Morze Czerwone, ale nie Egipt:)najlepsze są zaraz przy granicy z Egiptem i w strefie "międzypaństwowej".

Najlepsze jest to ,że można tam dolecieć tanimi liniami za 300-400zł w obie strony;)

Polecam na szybki wypadzić na rafę, ja uskuteczniam bardzo regularnie.

Także, ja  oczywiście też zaliczam się do  nurkujących morszczaków.

A tak na marginesie NIE ROZUMIEM, jak można mieć rafkę w domu i NIE BYĆ nurkiem!

 

1 godzinę temu, Ironista napisał:

Oglądałem ostatnio film z rafy nagrany przez mego serdecznego przyjaciela. Nurkuje od 30-stu lat, zanim to stało się modne, nie tylko w ciepłych rejonach, ale pod lodem, na wrakach w mętnych wodach i takie tam. Rafa w wielu miejscach nie istnieje, właśnie z powodu tego typu zabawy ludzi, którzy o nurkowaniu nie mają pojęcia. Jak to mówiło się za komuny - mam maturę i kursa niektóre. No i po takich kursach ludzie wskakują do wody, po czym napier....ją płetwami po koralach ile wlezie. Nic tylko zbierać szczątki i fragi robić. Dlatego nie lata już tam nurkować, bo jak widzi tych "nurków" i ich umiejętności to go zwija z bólu. 

Powiem Ci szczerze, że żóltdziobów się mocno pilnuje aby nie robili takich akcji.

Oczywiście zdarza się ,że czasami jakiś wpadnie i płetwą  coś połamie. Nie sa to jednak obrazki  codzienne.

Poza tym od reszty nurasów odrazu dostanie opier... i już drugi raz będzie bardziej uważał.

Z całą pewnością rafy oddalone od brzegu, czy też głębiej rosnące (w sensie poza możliwością zadeptania przez turystów, plażowiczów z all inclu) nie giną przez nurków, nawet tych początkujących.

Być może gorzej to wyglada w wielkich kurortach np w Sharm W Egipcie ,czy molochach w  Meksyku, ale w innych miejscach się ich naprawdę pilnuje. Pilnują nurkowie, pilnuje obsługa, łodzi, pilnują przewodnicy nurkowi.

Nota bene jeszcze 8-10 lat temu np W Egipcie  np w Marsa Alam, tłumy "allinkluzowiczów" tratowały przybrzeżne rafy jak im się podobało.

Od kilku lat wszędzie, w każdym hotelu, strażnicy  starają się ich okiełznać. Widać ,że jest na zachowanie raf wielki nacisk.

Pod wodą to norma od zawsze, nikt nigdy nie pozwalał majtać się komukolwiek płetwami po koralach.

 

Co do jakości szkoleń nurków w ośrodkach wakacyjnych, to się musze zgodzić. Najczęściej jest to....delikatnie mówiąc okrojone przygotowanie do nurkowania:)

 

 

 

Edytowane przez SlonaKrew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tam oj tam... ;)

Pisząc o Egipcie miałem na myśli ogólnie Morze Czerwone, bo owszem Izrael ma dostęp do M.Czerwonego ale jakże waski

Osmodeusz - Hany Blue Dolphin


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja nurkuję  - w sumie od 12 lat i średnio 1-2 razy rocznie w Egipcie. Począwszy od Safagi, Marsa Alam aż do Hamaty (prawie pod Sudanem). Generalnie mam wrażenie im niżej tym ładniej. Hamata jeszcze dzika, kilka hoteli na krzyż to i rafy niezniszczone i więcej życia pod wodą. Uwielbiam też Marsę - choć nurki głównie z brzegu to delfiny i żółwie właściwie "na zamówienie". Zdąża się również rekin albo krowa morska. Safaga też piękna - jednak 12 lat temu a dziś to już ogromna różnica. Wiele raf niestety martwych i nie ma już tylu ryb co kiedyś - są jednak niespodzianki - na ostatnim wypadzie w październiku nurkowaliśmy w Safadze z mantami :)

Edytowane przez ziembol (wyświetl historię edycji)

31d12c160dfff7f1ad40e4b6d3535483u1182a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ziembol napisał:

 na ostatnim wypadzie w październiku nurkowaliśmy w Safadze z mantami :)

no właśnie- wiele zależy od szczęścia. Ja w listopadzie byłem na pastwisku dugongów i... żadnego nie widziałem, a podobno są tam codziennie.

Macie jakieś przemyślenia w temacie gatunków trzymanych w akwarium, które widzieliście podczas nurkowań?

Mnie już jakiś czas temu uderzyło to, że mało jest korali niezniszczonych, ale mam ty na myśli naturalne uszkodzenia np obgryzione przez papugoryby. 

Widziałem też w Tajlandii połać piasku, jakieś 20m x20m pokrytą cyjanobakteriami, choć te pod wodą rzadko się widuje.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie najbardziej zaskoczyło, że rafa przy hotelu była w znacznie lepszym stanie niż na otwartym morzu. W kontekście ryb, to zaskoczyła mnie Zebrasoma xanthurum, że potrafi być taka duża.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tester napisał:

 

Macie jakieś przemyślenia w temacie gatunków trzymanych w akwarium, które widzieliście podczas nurkowań?

Mnie zaciekawiło, że skrzydlice w dzień siedzą schowane w skałach, podczas, gdy w akwarium pływają. I druga rzecz, że malutkie mureny siedzą zakopane w piachu, tworzą sobie kopce. Myślałam, że ukrywają się w skałach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam trzy retrospekcje:

1. Chełmony rostatusy pływające w parach! przepiękny widok kontrastujący z opinią, że w akwarium to pojedynczo trzeba je trzymać

2. "Potrzaskane" ranami- Pokolce podobne do Ctenochaetus; w akwarium małą ranką się przejmujemy  :) 

3. wielka kolonia Koników morskich na ogromej Gorgonii wystającej z piasku

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Tester napisał:

A jakie są Wasze doświadczenia w temacie kolorów korali?

Jakich kolorów? :D w porównaniu z oświetleniem a akwarium oczywiście nie było tak fluo i intensywnie.

Na głębokości poniżej  około 10 m to już kolorów nie widać za bardzo, najbardziej kolorowo zapamiętałam nieliczne  niefoto i rybki.

Blizej powierzchni dominuje zieleń i te brudnożółte millepory, acropory akieś takie bure. Dużo tridacn ładnych było.

Jak się patrzy na foty z aparatu, to widać kolory, ale to zasługa dodatkowego światła.

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, po kiego grzyba natura dała tyle kolorów organizmom podwodnym 

Dużo lepiej jest na szelfach zaraz za czołem rafy gdzie korale mają do powierzchni kilkadziesiąt centymetrów. Jednak to ciągle nie są kolory znane z najlepszych zbiorników.

Inna sprawa jest taka że dla nas liczy się również kształt i forma korali, co w naturze wydaje się kompletnie losowe żeby nie powiedzieć nieistotne. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.