Skocz do zawartości
kkrrystian

Moja Pierwsza Solniczka 64l (40x40x40) z sumpem 30l (30x30x35)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) Doszedłem do wniosku, że mogę już założyć swój oficjalny temat odnośnie mojego akwarium :) Posiadam akwarium 40x40x40 z kominem zewnętrznym (spływ 25mm, rewizja 20mm i powrót 20mm). Sump ma wymiary 30x30x35, który jest przedzielony na 3 komory : I - Spływ i odpieniacz, II - największa, na media filtracyjne i III - Powrót.  Na wyposażeniu akwarium jest:

-Światło Ai Prime 16HD

-Pompa Jebao DCP-2500

-Cyrkulator Jebao SOW-4

-Odpieniacz Resun SK-300 ( ale na początku będę startował bez niego)

-Konstrukcja Skalna od Seafrags.pl

Dodatkowo posiadam też filtr RO + żywica, oraz bakterie BioGro123

 

Z medii Filtracyjnych chcę zrobić koszyczki z jakiejś siatki ogrodowej lub czegoś podobnego i w tym Siporax, tylko nie wiem czy ten mniejszy 15mm czy większy 25mm, i wystarczy 1litr ?

Oraz Life Bio Fil, 1,2l. Jak myślicie dołożyć coś jeszcze jako filtracja ? Aha, komora na filtracje ma wymiary 15cm szerokości x 30cm długości x 22cm wysokości. Na spływie będzie skarpeta filtracyjna.

Komora powrotna ma wymiary ok. 15cm x 11cm x 20cm. 
Mam do was pytanie odnośnie dolewki, mianowicie zbiornik na dolewkę będzie nad sumpem ok.5l tylko nie wiem na jakiej zasadzie zrobić tą dolewkę, myślałem na początku nad grawitacyjną ale nie wiem czy ją zmieszczę w komorze powrotnej, a potem plany zeszły na Aqua Trend Level Automatic Eye, ale boje się o to bo zbiornik z dolewką będzie nad sumpem :( I już sam nie wiem co zrobić. 

Wystartować będę chciał na żywej wodzie od jakiegoś kolegi z forum :) Może uda mi się dogadać z kimś co do wody :) 
I możecie mi powiedzieć co jeszcze bym potrzebował aby wystartować z akwarium? Napewno refraktometr i testy ale nie wiem jakie są warte uwagi :(

Forum 1.jpg

Forum 2.jpg

Edytowane przez kkrrystian (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, kkrrystian napisał:

I możecie mi powiedzieć co jeszcze bym potrzebował aby wystartować z akwarium?

Na pewno grzałkę, z testów na początek No3,Po4 i kh, później możesz dokupić Ca,Mg,Ph

Siporax polecam ci 25mm, o wiele lepszy przepływ jest przez niego.

A tak wygląda 2L poukładanego siporaxu , zajmuje  +/- 10x10x20cm więc musisz raczej sam ustalić ile Ci tam tego wejdzie

large.IMG_20190317_191053.jpg.8fef3d628c


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Nexor4 napisał:

Na pewno grzałkę, z testów na początek No3,Po4 i kh, później możesz dokupić Ca,Mg,Ph



Grzałka 50w  chyba wystarczy tak ?  A testy jakiej firmy najlepiej kupić ?
 A z mediów Siporax i ten Bio Fil wystarczy ? Myślałem aby dać może jeszcze jakiś gruz skalny. ALe nie wiem czy pomieszcze to wszystko 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50w wystarczy na luzie, co do testów to może inni się wypowiedzą. Ja jeszcze po starej szkole to tylko saliferta mam :P ale z różnych wątków na forum można wywnioskować, że nie są one najdokładniejsze. 

Gruzu raczej nie dawaj, lepiej jak dasz zamiast niego ten Bio Fil lub Siporax

Jakieś podłoże planujesz?

Edytowane przez Nexor4 (wyświetl historię edycji)

127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu gruzu nie? No chce dać ten Bio Fil i Siporax, a myślę aby bez podłoża robić akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax i Bio Fil mają o wiele większą powierzchnie filtracyjną, co przekłada się na wydajność


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może spróbuję 2l ceramiki i 1,2l tego bio fil. 

 

A pomoże mi ktoś odnośnie dolewki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewke polecam z aquatrend optyczną. Zajmuje mało miejsca i bardzo dobrze się sprawdza. 

Screenshot_20200127_184740.thumb.jpg.1f2d5d14049f954bfa452cea5d2064a5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Nexor4 napisał:

Siporax i Bio Fil mają o wiele większą powierzchnie filtracyjną, co przekłada się na wydajność

Wyjęte z pudełka i nowe tak :) Sam mam siporax i już chyba zostanie w baniaku, chociaż jak miał bym coś zmienić to on poleciał by pierwszy. Gruz nie jest złym pomysłem , nawet bardzo dobrym.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ejdzej88 Masz na myśli, że może się zapchać? Przecież to samo może stać się ze skałą, wtedy siporax i tak miałby większą powierzchnię. No chyba że masz co innego na myśli/inne doświadczenia


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, pawellb napisał:

Dolewke polecam z aquatrend optyczną. Zajmuje mało miejsca i bardzo dobrze się sprawdza. 

Screenshot_20200127_184740.thumb.jpg.1f2d5d14049f954bfa452cea5d2064a5.jpg

Potwierdzam.Dolewka godna uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak w tej sytuacji że zbiornik z dolewka będzie nad sumpem, czyli jak zacznie pompka pompować wodę to siłą rzeczy będzie woda lecieć jak przestanie pompować, chyba za tą pompa ma jakas blokadę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kkrrystian napisał:

Mam do was pytanie odnośnie dolewki, mianowicie zbiornik na dolewkę będzie nad sumpem ok.5l tylko nie wiem na jakiej zasadzie zrobić tą dolewkę, myślałem na początku nad grawitacyjną ale nie wiem czy ją zmieszczę w komorze powrotnej,

Zależy gdzie chcesz umieścić wylewkę z dolewki (fajnie się sformułowało :-) jeśli w akwarium to ok, jeśli w sampie to po wyłączeniu pompy woda będzie dalej spływać. W takim wypadku lepsza by była grawitacyjna, a plywak jest mały więc się zmieści . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dolewkę bym radził grawitacyjną, szczególnie do sumpa. Ja nawet bez sumpa mam grawitacyjną i 1. wreszcie "śpię" spokojnie, nie martwię się czy się jakaś elektronika nie zawiesi znowu, 2. poziom trzyma idealnie, żadna elektroniczna tak poziomu i zasolenia nie będzie trzymała jak zwykły pływak, 3. koszt to tak z 1/3 eleketronicznej - lepiej na życie wydać.

Nie bardzo rozumiem, jaki problem ze zmieszczeniem pływaka. Ta aquatrendu (i podobne z aliekspres) wiele miejsca nie zajmuje.

1 minutę temu, kkrrystian napisał:

A jak w tej sytuacji że zbiornik z dolewka będzie nad sumpem, czyli jak zacznie pompka pompować wodę to siłą rzeczy będzie woda lecieć jak przestanie pompować, chyba za tą pompa ma jakas blokadę?

Wtedy musiałbyś zamiast pompy zamontować elektrozawór. Ale serio polecam pływak. Ja  akurat miałem tunze nie tę "eye", ale elektronika to elektronika, w końcu zawsze zawiedzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nexor4 moje doświadczenie  nie jest zbyt długie w morszczyźnie, bo można powiedzieć, że minął niecały rok od zalania. Większość moich znajomych prowadzi baniaki bez ceramiki, a szczególnie bez Siporaxu. Sam zastosowałem Siporax, głównie dzięki lekturze tego forum. 

Analizując co się dzieje u mnie, mogę stwierdzić że Siporax u mnie wyciąga PO4, ale redukcja NO3 idzie mu słabo, jest tylko dodatkiem do reszty. Żeby dobrze dział musi być czysty.

Mit tej gigantycznej powierzchni też, łatwo obalić, bo skałą Fiji ma większą powierzchnię od Siporaxu

@kkrrystian robisz tak hydraulikę i problem rozwiązany

Dolewka.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że komora na powrót to ok. 15cm szerokości, 12cm długości i 20cm wysokości. Zmieszczę tam pływak bez problemu? Do grawitacyjnej?IMG_20200116_141046.jpg

Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że temat akwarium ruszył do przodu będę obserwował i życzę powodzenia.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne rzeczy dotarły do kompletu :) Dolewka grawitacyjna, wata i media filtracyjne. Mam pytanie odnośnie tego Life Bio FIl, piszę że stosować 1000ml na 400l akwarium. To jak ja mam to stosować, obliczyć ile mam dać? Czy poprostu wsadzić wszystko do sumpa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włóż wszystko i tak będzie mało :)

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś się dzieje :) Narazie na sucho tylko rurki poskładane:) ale ta od spływu i rewizji będą dłuższe, tylko mam pytanie odnośnie spływu lepiej aby rurka była jak najniżej w sumpie czy wyżej ? 

IMG_20200207_141356.jpg

IMG_20200207_141348.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinny kończyć się pod tafla wody. Bedziesz mial ciszej.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie moje pytanie,skoro komin znajduje się i tak na tylnej ścianie akwarium,to czemu takie manewry robisz z tą hydrauliką aby szła od bocznej ścianki,im niej kolanek i połączeń na nich tym mniejsze ryzyko przecieków,nie wspominając już o tym ile pompa będzie tracić na mocy aby przepompować przez te wszystkie zakrętasy,a poza tym wystarczyło wywiercić trzy dziurki w ściance szafki i dość że masz estetyczniej to i praktyczniej.Ale to moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin mam na bocznej ścianie, a nie chciałem wiercić w bocznej ścianie bo szafka jest lakierowana na wysoki połysk. Ja wiem o tym że czym mniej kolan i zakrętów to lepiej;( ale tak musiałem zrobić

Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.