Skocz do zawartości
Słony leszcz

węgiel aktywny i jego działanie plusy i minusy :)

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ciekawa dyskusja. 

Szkoda, że więcej takich nie powstaje. 

Sam zamówiłem węgiel bo zacząłem podawać Reef Roids i wydaje mi się, że przy małym litrażu ma dość duży wpływ na jakość wody mimo, że korale aż pieją z zachwytu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, FajnyRadziu napisał:

Sam zamówiłem węgiel bo zacząłem podawać Reef Roids

A co ma węgiel do reef roids? Suchy pokarm to Ci co najwyżej nutrienty podbije. Może i węgiel coś tam z tego zwiąże, ale jednak nie jest to zbyt wydajna metoda na ograniczanie nutrientów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 godzin temu, AnT napisał:

tego co gdzieś wyczytałem - nowy węgiel aktywowany zredukuje także poziom rozpuszczonego w wodzie tlenu, co na krótki czas spowoduje niedobór tego gazu w akwarium.

Z tego co wiem, mokry węgiel aktywny redukuje poziom tlenu w pomieszczeniach napewno a jak to się ma do środowiska wodnego ?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to wszystko jest względne. Jesli na 100 litrów dasz 500ml węgla, to efekty będą inne niż jak dasz te 500ml na 50 litrów. I inaczej będzie jak węgiel poleży 3 miesiące a inaczej jak jest świeży. A nikt wam nie powie ile na ile trzeba dać. Inaczej będzie, jak ktoś ma przewymiarowany odpieniacz i 30 ryb w 500 litrów, a inaczej jak bez odpieniacza i 10 ryb w 500 litrów.

trzeba stosowac o obserwować.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W latach 80/90 robili dużo  badani.

Bede w domu to luknę w zapiski którzy to ale doszli do wspólego wnoisku....

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Czy ktoś wie coś odnośnie zmiany dawki/składu/"mocy" węgla Fauna Marin Carb L - do długoterminowego stosowania: było 500 gr na 1000litrów, obecnie na nowym opakowaniu widnieje zalecana dawka 300gr. na 1000 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, fannadil napisał:

ok ja powtórzę pytanie co z jałowieniem wody, wypadku braku dodatkowej suplementacji, akwarium oparte tylko na podmianach

czy węgiel w takim wypadku zaszkodzi czy o wyjałowieniu wody nie ma mowy? oczywiście węgiel używany zgodnie z instrukcja i "sztuką"

A o jaki węgiel pytasz? Mikro- czy makroporowy? 

 

 

W dniu 28.01.2020 o 18:55, AnT napisał:

Bartek  , będziesz pewnie pamiętał 

Znalazłem na dysku zapiski  z nieistniejącego już forum (www. seaforum)  wpis o węglu : 

Do poczytania : 

...............................

 

SirNick napisał:

Węgle pochodzenia roślinnego (kokosowy, drzewny, bambusowy itp.) niezależnie od techniki aktywowania (chemiczna, parowa) zawsze będzie węglem określanym mianem węgla aktywowanego mikro porowego

To  bardzo ciekawe informacje, ale na stronie polskiego producenta węgli aktywnych piszą zupełnie co innego: :shock:

Surowiec

Struktura porowata

Zastosowanie

Przykładowa aplikacja

Węgiel bitumiczny

Duża porowatość, przewaga mezoporów

Adsorpcja z fazy ciekłej

Uzdatnianie wody

Oczyszczanie ścieków

Remediacja gruntów

Węgiel brunatny

Mała porowatość, przewaga makroporów

Adsorpcja z fazy ciekłej

Odbarwianie produktu

Łupiny orzecha kokosowego

Bardzo duża porowatość, przewaga mikroporów

Adsorpcja z fazy ciekłej i gazowej

Uzdatnianie wody

Usuwanie resztkowego chloru i ozonu

Adsorpcja LZO

Antracyt

Bardzo mała porowatość, przewaga mezoporów

Adsorpcja z fazy gazowej

Adsorpcja LZO

Drewno

Bardzo duża porowatość, przewaga makroporów

Adsorpcja z fazy ciekłej

Uzdatnianie wody na węglu pylistym

Odbarwianie produktu

SORBOTECH LPW 90 – pylisty węgiel aktywny produkowany z węgla drzewnego. Dzieki makroporowatej strukturze doskonale sprawdza się w uzdatnianiu wody pitnej i procesowej eliminując substancje powodujące niechciany smak, zapach czy kolor.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.01.2020 o 19:00, Tester napisał:

Ale perełka , :o

Pamiętam ten post ale go nie zapisałem.

Pamiętam też SirNicka. Szkoda że się tak podłożył i dostał bana. Facet miał niesamowite zaplecze zdaje się z Polskiej Akademia Nauk. 

Gość znał nawet ceny zakupów surowców :D Co prawda były to kompletne farmazony i chamski marketing firmy Rowa, ale to drobiazg :bump

 

W dniu 16.10.2014 o 23:11, SirNick napisał:

Dlaczego zatem szanujące się firmy akwarystyczne nie użyły tego cudu skoro wygląda i pod względem adsorpcji fosforanów działa jak ROWAphos albo nawet lepiej, a cena tego produktu u Hindusów lub Chińczyków to tylko 1 dolar za 1 kg, co wydaje się zupełną darmochą przy cenie jaką płaci ROWA do Harbauer GmbH za AdsorpAs 25 $ / kg i Korallen Zucht do Bayer za Bayoxide® 24 $/kg.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, klossowski napisał:

A o jaki węgiel pytasz? Mikro- czy makroporowy?

Pytam o ogół o ten i o ten, tylko nie pytam o literaturę bo tą już przeczytałem pytam o własne doświadczenia, zgodę się ze Słonym prosimy o więcej obserwacji, spostrzeżeń bo to jest ciekawe, internet jest też niestety pełen artykułów opracowań które są robione na potrzeby konkretnego produktu więc własne doświadczenia są najcenniejsze przynajmniej w moim odczuciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam z rozmów  @sirnick  na pw na SF 

Najbardziej zbliżony to ten 

https://erybka.pl/product-pol-5543-Vertex-ROX-0-8-Activated-Carbon-3500-ml.html 

 

 

I  że by nie było . 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, AnT napisał:

Z tego co pamiętam z rozmów

To ten o którym mówił @sirnick. Pamiętam, bo go szukałem i też znalazłem w e rybce. Tylko cena mnie odstraszyła i  używam sorbotech-lg-95. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.01.2020 o 19:03, AnT napisał:

Bartek ,  się zbiera perełki

Przecież ten post jest też na NR. Mam w ulubionych dodane, kiedyś go przypadkiem trafiłem, jeszcze zanim pierwszy raz posoliłem wodę. 

Węgiel LG 95 używa co najmniej kilka osób z forum.

Kiedyś gdzieś czytałem, że zjadając obiad zjadamy między do 1200 rożnych substancji chemicznych. I tyle samo wydalamy. Albo może było, że tyle substancji przyjmujemy + nowe powstają w wyniku przemian tego obiadu aż do wydalenia. Nie pamiętam już dokładnie. Tak samo w akwarium, korale produkują masę chemii w celach zaczepno-obronnych, jako efekty przemiany materii itd. Do tego biorąc pod uwagę pomniejsze organizmy typu glony, typu kiełże, pierwotniaki no i oczywiście królowe życia i śmierci, czyli bakterie... To w takim pojedynczym baniaku krąży pewnie kilka tysięcy związków chemicznych. Nawet jak ułamek z tego jest szkodliwy, to zbiera się niezła grupa toksyn.

Węgiel na pewno wyciąga dobre rzeczy typu jodki, żelazo itd, ale pochłania również metale ciężkie, typu glin, kadm, ołów miedź itd. Do tego związki makrocząsteczkowe typu barwniki, toksyny organiczne. Każdy kto ma akwarium mieszane powinien używać węgiel, szczególnie jeśli nie robi podmian lub nie ma odpieniacza. Wystarczy zobaczyć na korale na granicy kolonii, parzą się, ograniczają swój wzrost, odsuwają się od siebie itd.

Co do stosowania i doświadczenia. Dałem węgiel 3 tygodnie temu po... kilku dobrych miesiącach bez węgla. Woda przestałą śmierdzieć, wyklarowała się. To z takich rzeczy widocznych gołym okiem I jestem pewny, że to zasługa węgla.

Nie wiem czy to zasługa węgla, czy coś innego się wydarzyło, ale wszystkie acany bez wyjątku puściły nowe główki, goniastrea dragon soul po raz pierwszy od kiedy ją mam podzieliła się, Od 2 tygodni KH zaczęło spadać o mniej więcej o 0.1 dziennie więcej, co jest znakiem niewątpliwym, że ruszyła kalcyfikacja intensywniej. Czy to przez węgiel - nie wiem.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, katani napisał:

Nie wiem czy to zasługa węgla, czy coś innego się wydarzyło, ale wszystkie acany bez wyjątku puściły nowe główki, goniastrea dragon soul po raz pierwszy od kiedy ją mam podzieliła się, Od 2 tygodni KH zaczęło spadać o mniej więcej o 0.1 dziennie więcej, co jest znakiem niewątpliwym, że ruszyła kalcyfikacja intensywniej. Czy to przez węgiel - nie wiem.

Myślę, że zasługa węgla - woda jest bardziej przejrzysta i więcej światła dostają korale, co spowodowało intensywniejszą kalcyfikację.

Ja też ostatnio dołożyłem węgiel, po kilkomiesięcznej przerwie. Nie zwiększyła się kalcyfikacja, może trochę.  Ale poprawiła się przejrzystość i kolor wody, co spowodowało zmianę odbieranego przez oko koloru światła. Teraz kolor światła zaczął mi się podobać. Wcześniej woda pewnie była żółta, aczkolwiek w wiadrze tego nie było widać, i światło miało taką zielonkawą poświatę, co skłaniało mnie do zmiany lampy. Teraz jest takie jak oczekuję, czyli niebiesko-błękitne. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, norbi2222 napisał:

Ja też ostatnio dołożyłem węgiel, po kilkomiesięcznej przerwie. Nie zwiększyła się kalcyfikacja, może trochę.  Ale poprawiła się przejrzystość i kolor wody, co spowodowało zmianę odbieranego przez oko koloru światła. Teraz kolor światła zaczął mi się podobać. Wcześniej woda pewnie była żółta, aczkolwiek w wiadrze tego nie było widać, i światło miało taką zielonkawą poświatę, co skłaniało mnie do zmiany lampy. Teraz jest takie jak oczekuję, czyli niebiesko-błękitne

Aż to sprawdzę u siebie :P wungiel mam w piwnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co tam, spróbuję jeszcze raz, czy sps i lps tak ruszą dzięki węglowi. 25ml matrix carbon (seachem zaleca 250ml na 400L, wiec na moje ~40L tyle by wychodziło) zalałem rodi (zimną;:-), potem jeszcze dwie wymiany wody, a teraz do pończochy i na wierzch koszyków w kaskadzie. U mnie woda nie śmierdzi i nie jest żółta, niemniej mam sporo miękkich i ciasno, to sprawdzimy teorię o wpływie węgla na kondycję twardzieli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 21.02.2020 o 19:30, Słony leszcz napisał:

A co tam, spróbuję jeszcze raz, czy sps i lps tak ruszą dzięki węglowi. 25ml matrix carbon (seachem zaleca 250ml na 400L, wiec na moje ~40L tyle by wychodziło) zalałem rodi (zimną;:-), potem jeszcze dwie wymiany wody, a teraz do pończochy i na wierzch koszyków w kaskadzie. U mnie woda nie śmierdzi i nie jest żółta, niemniej mam sporo miękkich i ciasno, to sprawdzimy teorię o wpływie węgla na kondycję twardzieli.

Trochę czasu minęło od ostatniego posta , do jakich wniosków doszedłeś ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, mario 84 napisał:

Trochę czasu minęło od ostatniego posta , do jakich wniosków doszedłeś ? 

Wnioski takie, że jak spróbowałem ponownie wtedy, to stosuję stale nadal, w ilości wg instrukcji seachem. Nie widzę jakiś specjalnych zmian w miarę "starzenia" się węgla, ale akwa kręci się super, więc po prostu kontynuję nadal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A jaki węgiel polecacie ? Zależy mi by był makroporowy ( mniej agresywny ) 

Myślałem nad tym 

SORBOTECH LG95

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, mario 84 napisał:

SORBOTECH LG95

Prawie od trzech lat stosuje permanentnie ten węgiel. Używam w skarpecie babci 500 ml/1000l i wymieniam co cztery tygodnie.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dzięki @norbi2222, myślałem że go dostanę gdzieś stacjonarnie no ale słabo z dostępnością :mellow: zostaje on line 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.