Skocz do zawartości
Słony leszcz

węgiel aktywny i jego działanie plusy i minusy :)

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Jacek56 napisał:

. . . węgla się nie zalewa wrzątkiem . . . 

Poniżej instrukcja z opakowania węgla Fauna Marin:

 

IMG_20210103_121832_1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Jacek56 napisał:

Mamy tutaj przykład tworzenia „forumowej  wiedzy” .

Zalewam to tak inni robią i w sklepie tak kazali.

Zapytalem o to pana inżyniera z firmy Aces i odpowiedź była krótka, węgla się nie zalewa wrzątkiem, można przepłukać wodą aby oczyścić z pyłu i do filtra. 

Exacly!


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Reefbos napisał:

Poniżej instrukcja z opakowania węgla Fauna Marin:

 

IMG_20210103_121832_1.jpg

I teraz komu dajemy wiarę inżynierowi czy sprzedawcy bez wiedzy ? 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Jacek56 napisał:

Zapytalem o to pana inżyniera z firmy Aces i odpowiedź była krótka, węgla się nie zalewa wrzątkiem, można przepłukać wodą aby oczyścić z pyłu i do filtra. 

A ja się słucham firmy która produkuje filtry węglowe na statki, między innymi mój.

To żadna tajemna wiedza. 

Węgiel aktywowany zalewam wrzątkiem aby uwolnić ewentualne nieczystości oraz znacząco zredukować PO4. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zauważyć,że nieraz naukowcy się też mylili i zmieniali zdanie w różnych dziedzinach.Ostatnie dwa płukania zrobiłem jak mi Damian radził,przepłukać w RO z pyłu i do baniaka.Używam akurat węgla AF .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, FajnyRadziu napisał:

Węgiel aktywowany zalewam wrzątkiem . . . 

Może te dwa zdjęcia pomogą w dojściu do sedna. Na obu ta sama peletka węgla. Starałem się, by buła mniej-więcej w tym samym położeniu. Na drugim po wyjęciu z opakowania, a na pierwszym po zalaniu gorącą wodą i ostudzeniu. Wyraźnie widać, że pojawiły się pęknięcia i pory, które zwiększają powierzchnię czynną peletki. Mikro pory też wyglądają na bardziej widoczne. Być może takie zalecenie dotyczy węgla peletowanego, czyli powtórnie kształtowanego przez ściskanie. Możliwe, że węgiel w pierwotnej postaci nie wymaga tego zabiegu.

2021-01-03 13-21-36 (C).jpg

2021-01-03 13-20-11 (C)-2.jpg

 

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam ale brakuje konkretow.  Ktoś użył węgla jednemu zadziałało drugiemu nie.

Ale jaki węgiel był użyty ? To chyba ma duże znaczenie.

Przewertowalem sporo tematów z węglem i zasadniczo na starcie powinno być pytanie jaki węgiel użyć ? I po co ?

Mikroporowy czy Makroporowy a raczej sposob wytworzenia bitumiczny czy roślinny.

Wg tego co czytałem to powinen być bitumiczny ze względu na wielkość por po to by nie wyłapywał najmniejszych cząsteczek a większe które w większości w wodzie są szkodliwe ( przeczytane nie poparte dowodami przeze mnie).

Jeśli wiemy jakiego szukać to przeglądamy internet i w 90% brak adnotacji z czego wykonany jest węgiel aktywny dlaczego ? Dystrybutor nie wie czy też nie chce napisać ?

Znalazłem jeden bitumiczny i tu dystrybutor nie boi się napisać że jest bitumiczny :

Sorbotech® LG 95

Ale po co uzywac węgla ?

Wydaje mi się że podstawowe działanie to wyłapywanie tzw. wojny chemicznej korali. No i tu pytanie to większa czy mniejsza cząsteczka ? Zapewne pytanie nie jest łatwe do odpowiedzi.

Dla mnie idealny węgiel to właśnie taki który nie wyłapuje wszystkiego a taki który wyłapuje to co chce czyli trucizny oraz przebarwienia wody.

I tu kolejne pytanie to w takim razie jaki kupić ?

Znajomi często używają aquaela i się sprawdza. Ok ale jaki to węgiel roślinny czy bitumiczny ? Dystrybutor nie napisał.

Więc wychodzi na to że warto używać :

Sorbotech® LG 95

 

Bo wiemy co kupujemy.

Co wy o tym myślicie ? Właśnie stoję przed dylematem kupna tego węgla skoro teoria podpowiada by kupić bitumiczny a ten powinien takowy być.

 

Edytowane przez pj007 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, pj007 napisał:

Mikroporowy czy Makroporowy a raczej sposob wytworzenia bitumiczny czy roślinny

 

6 godzin temu, pj007 napisał:

Ok ale jaki to węgiel roślinny czy bitumiczny ?

Dziwne rozróżnienie stosujesz. Roślinne węgle mogą być mikroporowe jak węgiel kokosowy i makroporowe jak węgiel drzewny. Tutaj tabelka:

637611068_Screenshotfrom2021-01-1014-48-31.thumb.png.9c3f6c8a168f0123ec5e8c24b33ba8ae.png

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też to widziałem co nie neguje tabelki :). Nie rozwodzilem się już dalej.

Sorbotech lg95. Jutro zapytam producenta czy aby na pewno nie oddaje jakichkolwiek fosforanów.

Nie ukrywam wydać 7 -9 zł za 1 l a wydać 30 a nawet 70 (aquaforest) to jest różnica i do tego wiemy jakie źródło pochodzenia oraz sposób wytworzenia a nie jak w większości same znaki zapytania.

 

Ktoś z was używa lg95 lub używał ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, pj007 napisał:

Ktoś z was używa lg95 lub używał ?

Ja używam od roku, ale nie wiem, czy wydziela fosforany, bo stosuję też adsorbent PO4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, pj007 napisał:

Ktoś z was używa lg95 lub używał ?

Ja używam od prawie trzech lat. Czy oddaje PO4 nie wiem, w zbiorniku mam niskie od 0,00 do 0,03.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.