Skocz do zawartości
piotrs

Glin bardzo wysoki, czym wyciągnąć?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,robiłem testy ICP  i wyszedł mi glin aż 0,0359 mg/l  a skala jest do 0,1 mg/l więc przekroczone trzykrotnie.  Czy jest absorbent  który wyciągnie aluminium? posiadam w akwa purigen jeden i nie wiem, czy to może on jest tego powodem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Coltrane napisał:

pytanie bym zadał raczej czy to w czymkolwiek przeszkadza?

no jeżeli coś jest trzykrotnie wyższe to chyba  przeszkadza.  Korale według mnie mają się dobrze ale zawsze mogą lepiej mieć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Górna granica to wg ATI 0,1 mikrograma a nie miligrama na litr. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nadal wolałbym aby ktoś co się zna wypowiedział się na ten temat, ktoś wyznaczył taką granicę ale nie wiadomo na jakiej podstawie. Może nie ma się czym przejmować. Wydaje mi się że @sewerostatnio coś pisał o Al aby nie "s**ć żarem" ale nie mogę znaleźć więc wołam kolegę ;)


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytania:

- używasz jakiegoś pochłaniacza fosforanów oparego na Al np Phosquard

- co spowodowało, że zrobiłeś testy ICP? Jakieś problemy czy rutynowa kontrola?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już gdzieś czytałem przemyślenia doświadczonych akwarystów na temat ICP.
Płacić za test żeby się dowiedzieć, że coś jest nie tak mimo, że w akwarium od miesięcy nic nie zmieniane i wszystko żyję i prezentuje się dobrze ;)
Płacić za test żeby się dowiedzieć ze brakuje Ci Vanadu albo innego śmiesznego pierwiastka... czysty zysk dla firmy sprzedającej testy i śmieszne pierwiastki w kolorowych butelkach.
Konkluzja była taka, że nie wymyślać bo i tak wszystko sprowadza się do robienia podmianki :D

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Tester napisał:

Dwa pytania:

- używasz jakiegoś pochłaniacza fosforanów oparego na Al np Phosquard

- co spowodowało, że zrobiłeś testy ICP? Jakieś problemy czy rutynowa kontrola?

używam purigenu, z seachema. phosout używałem w płynie dwa razy po 6 ml czyli połowa dawki. 
Testy icp zrobiłem pierwszy raz po 6 mc od zalania i kontrolnie ponieważ do ballinga dodałem strongi z AF i za dwa mc bede powtarzał wyniki. 
Korale sps mają się dobrze, lps chalice goniopory euphylie też się pompują, jednak ten glin mnie lekko zdziwił. 

25 minut temu, sith114 napisał:

Już gdzieś czytałem przemyślenia doświadczonych akwarystów na temat ICP.
Płacić za test żeby się dowiedzieć, że coś jest nie tak mimo, że w akwarium od miesięcy nic nie zmieniane i wszystko żyję i prezentuje się dobrze ;)
Płacić za test żeby się dowiedzieć ze brakuje Ci Vanadu albo innego śmiesznego pierwiastka... czysty zysk dla firmy sprzedającej testy i śmieszne pierwiastki w kolorowych butelkach.
Konkluzja była taka, że nie wymyślać bo i tak wszystko sprowadza się do robienia podmianki :D

ok racja, ale to nie brak jodu.  poza tym ciekawi mnie skąd mogło się wziąć Glin. Czy sól? startowałem niestety na  niebieskiej blue treasure  w sumie od 6 mc nie robiłem podmian, może jedna z 50l  bo kolega startował nowe i wody potrzebował i jak porządki robiłem to parę l dolewałem ale to już na nowej soli z TM a tak poza tym to balling SBS od AF i od tygodnia gdzies dodałem strongi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dwa pytania:
- używasz jakiegoś pochłaniacza fosforanów oparego na Al np Phosquard
- co spowodowało, że zrobiłeś testy ICP? Jakieś problemy czy rutynowa kontrola?
Jezeli mozesz to prosze rozwin to ,dlaczego zapytales o Phosguard?

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, niwre37 napisał:

Jezeli mozesz to prosze rozwin to ,dlaczego zapytales o Phosguard?

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
 

jest oparty na Al ;) napisał to juz w pytaniu


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co z tego ze jest oparta na aluminium ? Nie znaczy to ze musi oddawac a jezeli oddaje to na pewno w jakis okreslonych warunkach.
Po drugie zapytalem dlatego poniewaz rozmawislem/pisalem dzisisj z Seachem Polska i zdecydowanie zaprzeczyli ze Phosguard oddaje Al do wody .

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, niwre37 napisał:

I co z tego ze jest oparta na aluminium ? Nie znaczy to ze musi oddawac a jezeli oddaje to na pewno w jakis okreslonych warunkach.
Po drugie zapytalem dlatego poniewaz rozmawislem/pisalem dzisisj z Seachem Polska i zdecydowanie zaprzeczyli ze Phosguard oddaje Al do wody .

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
 

VW też zaprzeczało ;)


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, niwre37 napisał:

I co z tego ze jest oparta na aluminium ? Nie znaczy to ze musi oddawac a jezeli oddaje to na pewno w jakis okreslonych warunkach.
Po drugie zapytalem dlatego poniewaz rozmawislem/pisalem dzisisj z Seachem Polska i zdecydowanie zaprzeczyli ze Phosguard oddaje Al do wody .

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
 

A booster pH zrobiony z NaOH i KOH nie podnosi dKH ;).

Koniec offtopu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A booster pH zrobiony z NaOH i KOH nie podnosi dKH ;).
Koniec offtopu [emoji4]
Napisz prosze po Polsku jak mozesz bo nie rozumiem o czym piszesz. [emoji6]

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, niwre37 napisał:

Napisz prosze po Polsku jak mozesz bo nie rozumiem o czym piszesz. emoji6.png

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
 

Booster pH =

https://www.aquavitro.com/balance.php

Na resztę treści nie ma lepszego języka niż zapis chemiczny.

Seachem dalej utrzymuje, że ten produkt złożony z dwóch wodorotlenków nie podnosi KH. Co wyklucza zarówno teoria, jak i praktyka... ale kit wciśnięty i kupują.

Taki dodatek poza tematem, dlaczego nie zawsze można ufać temu, co jak słyszałeś - mówi producent.

a co do samego glinu i przekroczeń wartości NSW: nie taki diabeł straszny, wystarczy popatrzeć na masę "górnopółkowych" zbiorników - sporo z nich ma ogromne przekroczenia glinu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Seachem dalej utrzymuje, że ten produkt złożony z dwóch wodorotlenków nie podnosi KH. Co wyklucza zarówno teoria, jak i praktyka... ale kit wciśnięty i kupują.

Co ma NaOH i KOH do twardości węglanowej? Gdzie tam masz jon węglanowy?

Nie pokręciłeś czasem z przeciwną zależnością, mianowicie że podbijanie kH przy użyciu Na2CO3 (bardziej) lub NaHCO3 (mniej) podbija też pH?

Jeszcze jakbyś napisał odwortnie, że podawanie NaOH i KOH może zmniejszyć kH, że po podaniu wodorotlenków mogą się węglany wytrącać w wodzie i przez to ubywa jonów CO3... to można by się zastanowić...

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Booster pH =

https://www.aquavitro.com/balance.php

Na resztę treści nie ma lepszego języka niż zapis chemiczny.

Seachem dalej utrzymuje, że ten produkt złożony z dwóch wodorotlenków nie podnosi KH. Co wyklucza zarówno teoria, jak i praktyka... ale kit wciśnięty i kupują.

Taki dodatek poza tematem, dlaczego nie zawsze można ufać temu, co jak słyszałeś - mówi producent.

a co do samego glinu i przekroczeń wartości NSW: nie taki diabeł straszny, wystarczy popatrzeć na masę "górnopółkowych" zbiorników - sporo z nich ma ogromne przekroczenia glinu.

I dziekuje Ci bardzo za odpowiedz [emoji16]pytam poniewaz stosuje od poczatku Phosguard i odkad robie icp zawsze Al jest bardzo wysoko ale nie wplywa to na kondycje akwarium ,zapytalem po prostu z ciekawosci [emoji16] Zreszta podobnie ma Piotr autor tematu ,z tym wyjatkiem ze nie ma Phosguarda .

 

Po pracy poczytam .

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

 

 

 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Co ma NaOH i KOH do twardości węglanowej? Gdzie tam masz jon węglanowy?

Nie pokręciłeś czasem z przeciwną zależnością, mianowicie że podbijanie kH przy użyciu Na2CO3 (bardziej) lub NaHCO3 (mniej) podbija też pH?

Jeszcze jakbyś napisał odwortnie, że podawanie NaOH i KOH może zmniejszyć kH, że po podaniu wodorotlenków mogą się węglany wytrącać w wodzie i przez to ubywa jonów CO3... to można by się zastanowić...

Radzę zagłębić się w biochemię złożonych procesów, nim podważysz lata doświadczeń chemików i akwarystów.

Właśnie takie płytkie rozumowanie na poziomie przyjęcia, że OH- to nie CO3(2-) kieruje twierdzeniami seachema.

Nie wyłożę Ci na tacy wszystkich równań, na które składa się jonowanie rozpuszczonego CO2 przy jonach OH-...

... Ale dam Ci do myślenia inaczej, bo jesteś do tego zdolny:

Czy wg Twoich twierdzeń Kalkwasser/Wodą wapienna/ limewater czyli w skrócie : nasycony Ca(OH)2 też nie podbija KH? Przecież nie ma tam CO3(2-)?

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Radzę zagłębić się w biochemię złożonych procesów, nim podważysz lata doświadczeń chemików i akwarystów.

Właśnie takie płytkie rozumowanie na poziomie przyjęcia, że OH- to nie CO3(2-) kieruje twierdzeniami seachema.

Nie wyłożę Ci na tacy wszystkich równań, na które składa się jonowanie rozpuszczonego CO2 przy jonach OH-...

... Ale dam Ci do myślenia inaczej, bo jesteś do tego zdolny:

Czy wg Twoich twierdzeń Kalkwasser/Wodą wapienna/ limewater czyli w skrócie : nasycony Ca(OH)2 też nie podbija KH? Przecież nie ma tam CO3(2-)?

Oj, ze mnie żaden chemik, ale z tego co wszędzie czytam, to kalkwasser podbija Ca i pH, a nie kH. Do podbijania kH jest NaHCO3, albo reaktor, który podbija wszystko:-) Ale jak podbijesz pH, to stabilizuje się kH. Jeśli miałeś niskie kH z powodu właśnie wahań pH, to kH faktycznie trochę wtedy wzrośnie. Ale trudno mówić o tym, że kalkwaser podbija kH, jest to raczej jakiś efekt uboczny i pośredni. A jeszcze inna sprawa, że test na "kH" mierzy tak na prawdę zasadowość, czyli zdolność do neutralizowania kwasów, a nie wprost stężenie jonów CO3. Jak dodasz do wody wodorotlenków, to oczywiście zasadowość wzrośnie, ale jonów węglanowych nie przybędzie. Nawet można czasem przeczytać, że jak się przesadzi z wodą wapienną i doprowadzi do wytrącenia CaCO3, to kH nawet spadnie.

Ale tak na prawdę to ja się nie znam, powtarzam tylko po innych to co gdzieś tam czytałem i chętnie się oświecę trochę, jeśli byś jednak chciał trochę tych równań napisać. Na tyle przynajmniej chemii pamiętam, że równanie mam nadzieje przeczytam.

A w ogóle to nie rozumiem, po co lać jakiś "balance" do akwarium? Niskie pH wskazuje na jakiś problem, który trzeba rozwiązać, a nie lać chemię i potem płakać, że się parametry rozjechały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Oj, ze mnie żaden chemik, ale z tego co wszędzie czytam, to kalkwasser podbija Ca i pH, a nie kH. Do podbijania kH jest NaHCO3, albo reaktor, który podbija wszystko:-) Ale jak podbijesz pH, to stabilizuje się kH. Jeśli miałeś niskie kH z powodu właśnie wahań pH, to kH faktycznie trochę wtedy wzrośnie. Ale trudno mówić o tym, że kalkwaser podbija kH, jest to raczej jakiś efekt uboczny i pośredni. A jeszcze inna sprawa, że test na "kH" mierzy tak na prawdę zasadowość, czyli zdolność do neutralizowania kwasów, a nie wprost stężenie jonów CO3. Jak dodasz do wody wodorotlenków, to oczywiście zasadowość wzrośnie, ale jonów węglanowych nie przybędzie. Nawet można czasem przeczytać, że jak się przesadzi z wodą wapienną i doprowadzi do wytrącenia CaCO3, to kH nawet spadnie.

Ale tak na prawdę to ja się nie znam, powtarzam tylko po innych to co gdzieś tam czytałem i chętnie się oświecę trochę, jeśli byś jednak chciał trochę tych równań napisać. Na tyle przynajmniej chemii pamiętam, że równanie mam nadzieje przeczytam.

A w ogóle to nie rozumiem, po co lać jakiś "balance" do akwarium? Niskie pH wskazuje na jakiś problem, który trzeba rozwiązać, a nie lać chemię i potem płakać, że się parametry rozjechały.

Trochę błądzisz. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Sagerrak1 napisał:

Trochę błądzisz. :)

Panowie wszystko fajnie ale dalej nikt nic nie napisał jak mozna glin wyciagnac z wody;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.01.2020 o 15:41, Słony leszcz napisał:

Na tyle przynajmniej chemii pamiętam, że równanie mam nadzieje przeczytam.

Czarek, popatrz na to:

NaOH + CO2 = H2O + Na2CO3


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.01.2020 o 18:37, piotrs napisał:

Panowie wszystko fajnie ale dalej nikt nic nie napisał jak mozna glin wyciagnac z wody;p

Nie wiem jak duże jest Twoje akwa, ale ja bym pozbył się Al podmianami wody. Al nie jest bardzo toksyczne i jego eliminacje możesz rozłożyć w czasie. Najważniejsze aby znaleść i wyeliminować jego źròdło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, norbi2222 napisał:

Czarek, popatrz na to:

NaOH + CO2 = H2O + Na2CO3

No, mocno uprościłeś... Ale spoko, już się dzięki koledze @Sagerrak1 dokształcam:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że też posiadam wysokie stężenie tegoż pierwiastka , mianowicie 0,0223 mg/l , też bym chętnie się dowiedział czym go zminimalizować do porządanej wartości.

Z testow ico wynika też że mam 0,0119 ZN .

I w głowę zachodzę czemu tak się dzieje .

do tej pory w akwarium miałem włożony gryf od ołówka i do niego przymiety miedziany kabelek do uziemienia wody .

Moze to .

A może te laboratorium się myli ?

No i oczzywiscie nic z spsów mi nie rośnie a lps i miekkie jaks tm daja rade ale słabo .

 

Edytowane przez Caban (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.