Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam zamiar zrobić przesiadkę z 375 na 720 l (200x60x60) i w związku z tym mam kilka dylematów. Będzie to mój pierwszy sump dlatego w tym temacie nie mam doświadczenia a nie chcę zrobić błędu. Jaki wymiar będzie odpowiedni do tego zbiornika ? Zastanawiam się czy styknie 120x50x40. Dajcie  jakieś sugestie, ile komór będzie optymalnie i na co najlepiej je przeznaczyć, żeby dobrze wykorzystać miejsce. Na pewno komora na odpieniacz musi być spora bo będzie reef octopus PS 5000 a to spore bydle. Co sądzicie o refugium, warto...nie warto? Piszcie co tam u was się sprawdza. Druga sprawa komin. W rogu czy na środku, wiem że na środku jest lepsza cyrkulacja ale chyba gorzej wygląda. Jaką zapodać obiegówkę i rury żeby to dobrze hulało. Czy 40-32-32 będzie ok ? Jak ktoś ma na pozbyciu coś podobnego niedaleko mnie (Ostrów Wlkp) to piszcie, może być z hydrauliką. Będę też zmieniał lampę na większą. Teraz mam ati sunpower 6 x 54, jak ktoś chętny na zamianę lub kupno to też piszcie na priv.  Na razie to tyle, jak mi się jeszcze coś przypomni to dopiszę. Wszelkie porady mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Pablo* napisał:

 Jaką zapodać obiegówkę i rury żeby to dobrze hulało....Wszelkie porady mile widziane.

A to ja mam jedną poradę. Nie popełniaj mojego błędu i rozważ jeszcze raz długość zbiornika. Mam 2 metry i klnę od kilku lat. T5 nie doświetlą ci tej długości, nawet przy 80W-towych świetlówkach boki będą mocno niedoświetlone i wszystko tam umieszczone będzie kiepsko rosło. Dwie lampy z rurami 54W wyjdą poza baniak. Zostają tylko dwie lampy po 39W, ale to i tak od groma świetlówek do wymiany. W ledach podobnie, żadna "gotowa" lampa nie doświetli dobrze tej długości, no chyba że będziesz robił sobie sam lampę na wymiar, to co innego.

Przeloty zrobiłbym 40 spływ i 40 rewizja, a powrót to zależy od średnicy wylotu pompy. Co do komór to ja jestem zwolennikiem jak najmniejszej ich ilości. Mój sump ma 120x60x50 i tylko dwie komory. Jedna wielka gdzie jest wszystko i druga na pompę obiegową, między nimi bubble-stop na 8cm szerokości gdzie jest kratka a na niej wata.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Jacek, dwa metry to trudność ze znalezieniem lampy, która to doświetli. Moje akwarium ma 180 cm i T5 80W dają radę, choć brzegi nie są dobrze doświetlone. Możesz skrócić długość do 180, a szerokość zwiększyć do 80 cm, zawsze to większa głębia i ciekawsza proporcja akwarium. Kominy możesz zrobić dwa, na przeciwległych bokach. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem że będziecie proponować inne wymiary, też się nad tym zastanawiałem ale akurat za***iście mi pasuje 200 cm w rogu salonu. Boki nie muszą być mocno doświetlone bo wyspy będą pod lampą a boki bez skał do pływania. Głębokość 70 albo 80 robi wrażenie ale niestety zajmuje dużo miejsca a pokój jakiś ogromniasty nie jest. Nie wiem, jeszcze pomyślę, może będzie 180 x70 x60. Bardziej mi chodziło o sumpa bo muszę dać jakieś wymiary do szklarza. A co sądzicie o refugium? Warto robić czy lepiej dać jakiś absorbent. W obecnym akwarium mam duży problem z po4 i muszę coś z tym zrobić przy przesiadce. A jaką mocną obiegówkę dać do tego systemu? Komin chyba zrobię jednak na środku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rób komina komina na środku, chyba że zewnętrzny.
Ja zrobiłem na środku i strasznie żałuję. Problemy z ustawieniem dobrze cyrkulacji...

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj kolega ma dokladnie ten wymiar co zakładasz na początku czyli 200x60x60 i komin na środku + Ati 8x80W.

Widząc te akwa na żywo jeśli zostawisz np po 15-20 cm z każdego boku pustej przestrzeni lub dasz jakieś korale z małymi wymaganiami jesli chodzi o światło to taka lampa spokojnie to ogarnie. Dalej komin wewnętrzny na środku to jak dla mnie nieporozumienie. Tutaj jest tego dobitny przykład bo komin to wielka kolumbryna ale i tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Po przemyśleniach będzie jednak 180x65x65 , tylko dumam jeszcze nad sumpem. Czy 120 x 45 x 40 wystarczy żeby odebrać wodę w razie w...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.