Skocz do zawartości
AnT

Czym , jak natleniamy wodę w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Czy tak ważne jest to intensywne natlenianie wody w akwarium morskim ? 

Jak sprawdzić poziom tlenu w akwarium ? 

Czy tylko poziom Ph wystarczy monitorować ? 

 

- pompy cyrkulacyjne 

 - odpieniacz 

- odpowietrzacze

 i co tam innego używacie ? ( dopisywać ) 

IMG_9358.thumb.jpg.d366a05146e964aaa759adff7defea48.jpg

 

 

 

 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kto czyta po angielsku, bo tłumaczenie tego z Googla to świętokradztwo:

http://reefkeeping.com/issues/2005-08/eb/index.php

 

Ja swojego czasu zmontowałem dyfuzor z eheima zasilany wodą z by-passu zasysający powietrze z zewnątrz. Efekty mizerne, bo i ilość powietrza mizerna z zewnątrz, a u mnie to akurat brak wentylacji odpowiedniej i zmienia to mocno stosunek O2/CO2 w pomieszczeniu.

Da się mierzyć, są jakieś testy ale o to się nie pokusiłem. Skoro pH jest w części wyznacznikiem tego stosunku w wodzie - gonię i mierzę pH jak jest źle 

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

kostka zwykła taka :cry: wciągu kilkunastu minut woda kryształ, i jakoś pachnieć zaczyna w pokoju inaczej:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, AnT napisał:

Czy tak ważne jest to intensywne natlenianie wody w akwarium morskim ? 

Jak sprawdzić poziom tlenu w akwarium ? 

Czy tylko poziom Ph wystarczy monitorować ? 

 

- pompy cyrkulacyjne 

 - odpieniacz 

- odpowietrzacze

 i co tam innego używacie ? ( dopisywać ) 

 

 

 

 

 

 

Poczytaj to http://www.reefkeeping.com/issues/2005-06/eb/index.php 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz wystarczy i ruch wody na powierzchni wystarczy.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Piotr1 napisał:

Odpieniacz wystarczy i ruch wody na powierzchni wystarczy.

Po części bzdura :) zamknij zbiornik w pomieszczeniu ze słabą wentylacją a się przekonasz czy sam ruch wody i odpieniacz wystarczy... Wg mnie podstawą jest dobra wymiana gazowa w pomieszczeniu. W przypadku odpieniacza częściowo da się to zniwelować dając wężyk z zewnątrz. Lub stosując wapno sodowane, ale wilgotne nasycone CO2 powietrze nie jest dla natleniania dobrym otoczeniem.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napowietrzanie wody działa na zasadzie różnicy ciśnień parcjalnych w wodzie i powietrzu wszystkich gazów składowych. Jeśli czegoś jest więcej w wodzie niż w powietrzu np CO2 to będzie on dyfundował z wody do powietrza. I na odwrót... Każda z metod napowietrzania przyspiesza tylko ten proces i może działać albo pozytywnie albo negatywnie - np kiedy w powietrzu jest dużo dymu tytoniowego, albo ktoś zapalił świeczkę zapachową.

Tak więc Chwiałek ma absolutną rację. Wszystko rozchodzi się o jakość powietrza w pokoju, w którym stoi akwarium. Można stosować pochałaniacze CO2, ale to zbędny koszt jeśli możemy po prostu codziennie wietrzyć pokój. Druga sprawa jest taka, że istnieje ryzyko podniesienia pH do potencjalnie niebezpiecznych poziomów. 

Więcej o wymianie gazowej pisałem tutaj:

https://reefhub.pl/odpieniacz-a-wymiana-gazowa/


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Jacek56 napisał:

Bartek angielski to dla Ciebie „pestka", czy mógłbyś w skrócie napisać coś o tym artykule? Wiele ciekawych obserwacji dotyczących korali, ryb i poziomu tlenu na rafach w różnych jej miejscach.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Piotr1 napisał:

Odpieniacz wystarczy i ruch wody na powierzchni wystarczy.

Oczywiście, że bzdura. Chwiałek dobrze pisze. Nikt przy doborze akwarium nie pisze ani nie pyta, jaka jest kubatura pomieszczenia w którym akwarium będzie stać, jak jest wentylowane i kto tam przebywa. Im większe akwarium --> tym większa kubatura / lepsza wentylacja. Tak jak pisze Tester, wymiana gazowa to proste zjawisko fizyczne. Każdy gaz przechodzi z powietrza do wody i z wody do powietrza na zasadzie dyfuzji. Jeśli w powietrzu w pomieszczeniu przebywa 10 osób, jest małe i słabo wentylowane, to żaden ruch wody i odpieniacz ci nie pomoże. A do tego może zaszkodzić, bo zwiększy przenikanie CO2 z powietrza do wody. Jeśli w wodze jest wysoka zawartość CO2 (np. mocno zasiedlone akwarium) a w pomieszczeniu rzadk kiedy ktoś przebywa, jest duże lub dobrze wentylowane, to pH będzie i tak wysokie, bo CO2 bedzie łatwo uciekać z wody do powietrza. Jesli pomieszczenie jest małe, źle wentylowane, a do tego kręci się tam sporo osób, to będą problemy z pH.

Proste doświadczenie.

U mnie akwarium stoi w pokoju dziennym, gdzie spędzamy większą część dnia (jak jesteśmy w domu, czyli w praktyce w tygodniu popołudnie i wieczór).

1. Wystarczy na 5 minut otworzyć drzwi na balkon i pH się zmienia w akwarium. Szybka wymiana powietrza z wysoką zawartością CO2.

2. Latem jak są pootwierane okna pH mam 8.2, zimą przy zamkniętych 7.9-8.0

3. Przyjeżdżają goście. Śpią w pokoju z akwarium, drzwi zamknięte, okna też, brak wentylacji pomieszczenia, wszyscy oddychają, rano pH 7,6-7.7.

Wnioski:

- podstawowym parametrem doboru wielkości akwarium powinna być nie grubość portfela i dostępność miejsca, tylko dostęp do świeżego powietrza. Nikt na żadnym filmiku i w żadnej instrukcji o tym nie pisze/nie mówi.

- to samo akwarium, z taką samą wymianą gazową (ruch wody, odpieniacz, pompka napowietrzająca) stojące w różnych miejscach może mieć problemy z pH lub wcale ich mieć nie musi.

 

 

Do pytania ANTa. U mnie tylko ruch tafli wody.

4 minuty temu, Jacek56 napisał:

Bartek angielski to dla Ciebie „pestka", czy mógłbyś w skrócie napisać coś o tym artykule? Wiele ciekawych obserwacji dotyczących korali, ryb i poziomu tlenu na rafach w różnych jej miejscach.

Jak Bartek nie będzie miał czasu to wieczorem mogę siąść i potłumaczyć. Google się do tego kompletnie nie nadaje.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ruch tafli wody, przelew przez grzebień/rewizję i wietrzenie pomieszczeń ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu uważacie, że kolega napisał bzdury, że wystarczy odpieniacz i ruch wody. Przecież też tak można zrobić i to faktycznie wystarczy. A tutaj odrazu przypuszczenia macie, że oczywiście nie wystarczy bo akwa np. stoi w "komórce" dusznej w pokoju 2x2metry i jest w nim kilka osób. Jestem przekonany, że kolega wie o tym o czym kilku z was napisało. Jak ważne jest dobre powietrze w pomieszczeniu z oceanem;)I  dał taką odpowiedź. 

Mój znajomy stracił prawie całą obsadę w akwarium ok 450l przez remont klatki schodowej i balkonów. Okazało się, że do prac remontowych użyto różnych żywic i płynów chemicznych. 

Pozdrawiam i życzę dobrych przyrostów na rafach:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z ozonem . Sprawdzał z was ktoś co sie dzieje z pH przy podłączanym generatorze ozonu do odpieniacza . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, pawellb napisał:

Mój znajomy stracił prawie całą obsadę w akwarium ok 450l przez remont klatki schodowej i balkonów.

Moja piękniejsza połówka to nawet "piardnąć" przy akwarium nie może, a co dopiero wietrzyć pomieszczenia przy jakimś tam remoncie bloku :P zonk i tyle :P na pewno gdyby nie wietrzył w momencie malowania to by się nic zbiornikowi nie stało.

2 minuty temu, Hoom napisał:

A co z ozonem . Sprawdzał z was ktoś co sie dzieje z pH przy podłączanym generatorze ozonu do odpieniacza . 

tu masz o ozonie ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, =Fresz= napisał:

Moja piękniejsza połówka to nawet "piardnąć" przy akwarium nie może, a co dopiero wietrzyć pomieszczenia przy jakimś tam remoncie bloku :P zonk i tyle :P na pewno gdyby nie wietrzył w momencie malowania to by się nic zbiornikowi nie stało.

tu masz o ozonie ;) 

 

Nic tam o tym nie ma . Zastosowanie , zalety i wady ozonu znam . Chodzi mi tylko o jedno . Używasz ozon podłączony do odpieniacza . Jaki to może mieć wpływ na Ph i na natlenienie akwarium . Nie chodzi mi o to by natleniać akwarium ozonem bardziej o skutek uboczny przy używaniu ozonu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, że nie wietrzył. Ale do domu jakoś musiał się dostawać ;). A że okna szczelnością nie grzeszą to du.... :banghead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, =Fresz= napisał:

Moja piękniejsza połówka to nawet "piardnąć" przy akwarium nie może, a co dopiero wietrzyć pomieszczenia przy jakimś tam remoncie bloku :P zonk i tyle :P na pewno gdyby nie wietrzył w momencie malowania to by się nic zbiornikowi nie stało

W przypadku remontu klatki, wietrzenie nie ma wiele do rzeczy, przecież jakoś musiał wchodzić do mieszkania, poza tym, wentylacja działa tak, że gdzieś musi być napływ powietrza, czasami są to nawiewniki z oknach, a czasami właśnie drzwi na klatkę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W takim razie na czas remontu trzeba akwarium zdemontować :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście napisałem o odpieniacza i ruchu na powierzchni wody w założeniu, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane. To się chyba rozumie w założeniu.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuhl et al. (1995) used oxygen microsensors to measure the oxygen, pH and light in tissue and near the boundary layer of several species of Favia and Acropora in both light and dark conditions. They found that intracellular oxygen levels were hyperoxic (250% of air saturation values) after a few minutes of exposure to sunlight. They also found that upon initiation of dark conditions, oxygen at the tissue surface was less than 2% of air saturation values within five minutes. They discovered a boundary layer from 200-300 µm in thickness with flow velocities from 5-6cm/sec, and from 500-600 µm in thickness with flow velocities from 1-2 cm/sec. Oxygen in coral tissues decreased with the increasing thickness of boundary layers, and became anaerobic in stagnant water. Other oxygen studies using microsensors confirmed the findings that coral tissue becomes hypoxic at night (Shasar and Brown 1992, Shasar et al. 1993, Jones and Hoegh-Guldberg 2001).

A few years later, Gardella and Edmunds (1999) measured oxygen levels directly adjacent to tissue in the coral Dichocoenia stokesii, and obtained similar results, with hyperoxia occurring during the day, and hypoxia to anoxia at night, and they also made measurements at different flow speeds. In general, higher flow speeds reduce the degree of hypoxia within coral tissues at night, but it was found that oxygen production by zooxanthellae was the major factor providing oxygen to the coral polyps and that respiration is oxygen limited in low light and in darkness. Similar findings have been reported for the epilithic algal community of coral reefs (Larkum et al. 2003).

 

Zamiast odpieniać sobie wodę, fakt warto wietrzyć mieszkanie ale to chyba każdy wie. O wiele ciekawsze są powyższe naukowe obserwacje, wszyscy o tym wiedzieli???


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek z tego co piszą to jakoś nie bardzo odpienianie wody jest szkodliwe.

Airstones and skimmers appear to be a very effective means of oxygenating small water volumes. Their effect on larger water volumes appears to be less. While the effect may be relative, the larger tanks and systems described here utilized powerful skimming or air pumps, and to gain an equivalent amount of oxygen as occurs in small water volumes would likely require air pumps or skimmers far larger than those commonly employed by aquarists.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardziej interesuje ten fragment

was found that oxygen production by zooxanthellae was the major factor providing oxygen to the coral polyps and that respiration is oxygen limited in low light and in darkness. Similar findings have been reported for the epilithic algal community of coral reefs (Larkum et al.2003).

i jak to ma się do tlenu który dostarcza odpieniacz???


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem za bardzo. Jacek a czy ryby i bezkręgowce mają zooxanthellae?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Piotr1 napisał:

Nie rozumiem za bardzo. Jacek a czy ryby i bezkręgowce mają zooxanthellae?

Wydawało mi się, że ustaliliśmy  - odpowie dni ruch wody i wentylacja  zapewnia odpowiednią wymianę gazową. Możesz ten sam efekt uzyskać z odpieniaczem lub bez wybór należy do Kowalskiego lub Kowalskiej. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Jacek56 napisał:

Wydawało mi się, że ustaliliśmy  - odpowie dni ruch wody i wentylacja  zapewnia odpowiednią wymianę gazową

Warto by może jeszcze dodać, że przy odpowiedniej obsadzie i odpowiedniej ilości procesów gnilnych :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Jacek56 napisał:

Mnie bardziej interesuje ten fragment

... to the coral polyps...

i jak to ma się do tlenu który dostarcza odpieniacz???

Jacku, analizuj całość tekstu a nie tylko fragmenty które Cię interesują. 

2 godziny temu, Jacek56 napisał:

Mnie bardziej interesuje ten fragment

... to the coral polyps...

i jak to ma się do tlenu który dostarcza odpieniacz???

Jacku, analizuj całość tekstu a nie tylko fragmenty które Cię interesują. To co piszesz jest ogólnie znane, i jest między innymi jednym z powodów dlaczego korale postawione nagle pod silnym światłem np ledowym mają popalone topy. To właśnie zatrucie tlenem odpowiada za ten efekt


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.