Skocz do zawartości
Mirosław.sa

Slimaki osiadłe

Rekomendowane odpowiedzi

  Witam posolonych , ktoś może ma jakiś sposób na ślimaki osiadłe ?

pytanie czy jak je wyzbieram wężykiem i przez sitko to woda może wrócić

z powrotem , czy raczej nie ryzykować .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
30 minut temu, Mirosław.sa napisał:

 sposób na ślimaki osiadłe ?

pytanie czy jak je wyzbieram wężykiem

osiadłego wężykiem nie ruszysz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idzie , razem z piachem , tylko trzeba do dna prawie , no i wężyk 5mm co najmniej .

Podobno to plaga , atakują wszystko co się da  , u mnie też coraz więcej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam ze to spaghetti worm a nie osiadłe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaram się wrzucić , tylko właśnie trochę wyzbierałem  .

Twarda stercząca tutka , jak ulepiona z piachu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest ślimak osiadły

59419f51b0eda_amozeplaga.jpg.5006256e787493f8794186b43365d762.jpg

A to jest spaghetti worm 

white worm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie masz rację , u mnie są takie tutki z piasku .

Takie coś .

image.png.2cbcd5070faae2297a00a68651808ccb.png

Teraz pytanie , to dobrze czy niekoniecznie ? i co z tym robić ?

jest tego coraz więcej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie zostawić, one odżywiaja sie detrytusem i czyszczą przez to piasek. U mnie po zakończeniu dojrzewania same zniknęły, chyba ze przeszkadzają Ci te kopczyki usypane z piasku.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Nic do nich nie mam , niech sobie są skoro nie szkodzą , bałem się tylko że to

kolejna plaga z którą będę musiał prowadzić nie równą niestety walkę .

dzięki za info .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem plagę prawdziwych ślimaków osiadłych i były wszędzie, łącznie na stopach korali lps.

Pomogła krewetka na Aiptasie czyli Lysmata seticaudata. Ślimaki osiadłe są kompletnie nie widoczne

a Aiptasia rośnie pięknie ale w sumpie, więc tam mi nie przeszkadza.

Trwało to dobre 2 miesiące aż wybiła całą populacje w akwarium.Może miałem szczeście co do osobnika.

?view=att&th=17006c19b0543901&attid=0.1.1&disp=emb&zw&atsh=1

Edytowane przez wacoplaco1987 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

One jedzą osiadłe bo moja też skubała. Mimo wszystko szczepkę ze ślimakami która przyniosłem ze sklepu wywaliłem bo generalnie koral porósł kolonię ślimaków i nie chciałem ryzykować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też kupiłem kiedyś dwie na aiptasie bo kilka małych róż się pojawiło. Została tylko jedna, po różach nie ma śladu, ale co mnie zdziwiło to osiadłych też nie ma wiele a w poprzednim zbiorniku była cała chmara. Wynika z tego że te krewetki gustują w osiadłych.

Co do spagetti worm to kup babeczkę kopiącą. Skutecznie przesieje piasek i zredukuje liczebność robactwa.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Tak , tylko pytanie co lepsze , może dać im spokój , skoro nie szkodzą i robią dobrą robotę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie robią dobrej roboty. Inne zwierzaki mogą też czyścić piach nie robiąc przy tym tak obrzydliwego efektu.  U mnie była ich plaga, piach posklejały tak, ze z czasem zrobiła się twarda skorupa na wierzchu. Nie dość, że wyglądało to obrzydliwie, to jeszcze Wormsy kleiły ten piach razem z detrytusem, więc dno przypominało brzydki, brudny beton z milionem wąsatych rurek. Co tydzień wybierałam pełny kubek tych rurek, ale mnożyły się szybciej, niż nadążałam usuwać, no i piachu było coraz mniej. 

Teraz mi chyba pomagają wargacze albo sand dollar albo tetrosomus gibbosus, nie wiem, kto najbardziej, ale mam ich śladowe ilości. Piach sypki, wystarczy czasem przegrzebac i wygląda czysto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nik@jakiej wielkości jest twoja Tetrosomus gibbosus ?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika, u mnie piasek przy ich norkach był czysty i to w promieniu zasięgu ich ramion i nie było widać żadnych brudów, a po zakończeniu dojrzewania zniknęły i nie mam ich juz.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, katani napisał:

@Nik@jakiej wielkości jest twoja Tetrosomus gibbosus ?

Na razie jest mały, ze 4 cm. Jest już u mnie z rok czasu i urósł 1 cm :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Nik@ napisał:

Na razie jest mały, ze 4 cm. Jest już u mnie z rok czasu i urósł 1 cm :)

Czyli do tych teoretycznie 25 to będzie rósł 20 lat. Innych korali/ślimaków/skorupiaków ci nie rusza?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, katani napisał:

Czyli do tych teoretycznie 25 to będzie rósł 20 lat. Innych korali/ślimaków/skorupiaków ci nie rusza?

Na razie nie, rozgwiazdy też nie rusza, a jego kuzynka krówka ponoć rozgwiazdy sobie nie odmawia. Zjada każde mrożonki, płatki, nawet nori skubie z ręki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.02.2020 o 12:19, Nik@ napisał:

Na razie jest mały, ze 4 cm. Jest już u mnie z rok czasu i urósł 1 cm :)

Hey, 

Zakupiłem pudełeczko takie jak Ty. Pytanie co do żywienia? Podajesz standard Artemia, mysis, krył itp. Plus jakieś suche, czy dodatkowo jakieś specjalistyczne pożywienie. Jest specjalne dla pudełek np. z af, stosujesz coś podobnego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artemia, mysis, unimix morski, ikra homara. Suche daje z tropicala, af nie podaje żadnego pokarmu.

Na początku nie bardzo sobie radzil z łapaniem pokarmu, ale znajdował sobie sam ślimaki osiadłe, zostały po nich tylko same rurki, potem wcinał robaki piaskowe. Dość często ma o kilka kropek, tylko na płetwach, nigdy na ciele. Nie jest to ze stresu, bo rybka zawsze jest żolciutka, wcina z ręki, niczego się nie boi, wręcz muszę uważać, jak macham czyscikiem. Bardzo lubi ten zezkrobany z szyb osad i prawie pod ostrze mi włazi :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.