Skocz do zawartości
Tapajos32

Dwie identyfikacje :)

Rekomendowane odpowiedzi

1. Krab - trafił ze skałką z Ricordeami nawet nie wiedziałem że jest , trzy dni temu zauważyłem go przez przypadek - ma gdzieś 1,5 cm jest brązowy - nie jestem pewny ale ma chyba czarne końcówki szczypiec - płochliwy ale jak mu podsuwam mysis to zaraz łapie....

Jakość zdjęcia tragiczna ale musiałem robić je aplikacją typu "lupa" ciężko drania uchwycić - nie wiem czego się po nim spodziewać ?

2. Coś zawleczone z Euphilią - na skałce wygląda jak drobne koniczynki - pod lampą ma koor szaroniebieski przy podświetleniu lampką z telefonu bardziej zielone 

Jakość też tragiczna bo robiłem na zbliżeniu też przez "lupę".

 

IMG_0238.JPG

IMG_0242a.jpg

Edytowane przez Tapajos32 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten koral, to nie Sympodium? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to chyba sympodium - wyczytałem ze jest raczej inwazyjnym szkodnikiem ?? ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sympodium chyba nie, ono rośnie bardzo gęsto i ramiona otaczające otwor gębowy mają bardziej ostre kształty

 

https://www.aquariumdomain.com/adSocial/index.php/blue-and-green-sympodium/

Bardziej bym obstawiła clavularie papaya, ale zdjęcie jest bardzo ciemne, nie dam sobie za to niczego obciąć

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm spróbuje zatem zrobić zdjęcie w świetle dziennym - Nik@ to właśnie rośnie gęsto tylko zdjęcie było robione nocą i wtedy się kurczy te polipy są malutkie i bardzo filigranowe, nawet fajnie wyglądają w świetle dziennym - opanowało już prawie całą skałkę ….

A tego krabika nikt nie poznaje ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest faktycznie niebieskie, czy tylko się wydaje na zdjęciu, bo jest pod niebieskim światłem?  Wygląda też, że nie ma żadnych elementów fluo.

Jest taki gatunek koralowca, którego nazwy nie pamiętam, ale który jest bardzo inwazyjny. Jest całkowicie brązowy,  bez fluo, jak anthellia, a jego polipy mają kształt, jak papaya, tylko dużo drobniejsze. Za nic sobie nie przypomnę nazwy. Ale jeśli to jest brązowe, bez fluo i drobne, to bym uważała na tego koralowca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś a'la jakaś dzika Clavularia, raczej nie Phenganax, przynajmniej parrini, chyba za duże. Prawie na pewno któryś z korkowców, ale IMO nie Acrossota - ta ma gładkie 'paluszki' w polipkach  a to coś Twojego - regularne pierzaste parasolki. Również nie Tubipora syringa i nie Knopia. Dla bezpieczeństaw nie pozwoliłabym na inwazję na główną skałę, niech stoi osobno. Jakby co, chętnie przyjmę :-)

https://pl.reeflex.net/kategorie/109.html

A krab wygląda ciut Actaeodes'owato, taki gruzłowaty wzorek ma na pleckach, ale to trochę jak wróżenie z fusów na razie.

Edytowane przez Maelen (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@ nie ma żadnych elementów fluo ale nie jest brązowe - w świetle dziennym jest szaroniebieskie ale np. pod lampką smartfona jest zielone......

Maelen ---- a ten krab jest nieszkodliwy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie coś?

 

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

db92f0ff84eef7bdb0751194a2944f8b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest jakaś mikro clavularia. Nawet jak jest na osobnej sklale, to i tak się rozsieje. Jak jej nie chcesz, to wywal od razu.

Ekspansywna to ona jest, ale nie dusi korali, jak inne korale clavulario - podobne. Na żywego nie wejdzie. U mnie zarosła 70 procent skały i połowę szyby. W starym akwarium zarosła całą tylną szybę i fajnie to wyglądało.

Ciekawe jest to, że czasami potrafi zniknąć / paść z jakiegoś miejsca.

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

 

W takim razie zastanowię się - wyrzucał nie będę ewentualnie podaruję komuś w razie czego - oczywiście z pełną informacją że może być ekspansywna.....

Dzięki za pomoc  - nadal nurtuje mnie ten krabik w 30l każdy krabik to z czasem kłopot.

Edytowane przez Tapajos32 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tapajos32 napisał:

Maelen ---- a ten krab jest nieszkodliwy? 

jak to krab dzikus, na dwoje babka wróżyła, bywają nieszkodliwe a bywają paskudne. To zapewne  tzw 'gorilla crab': mocarne, włochate, na krótkich nogach, często niemiłe. Póki mały to raczej nieszkodliwy (ok, mało szkodliwy ;-) ) ale jak podrośnie to trzeba uważać. Jakby co, wrzucę do sumpa :-)

Edytowane przez Maelen (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zrobić krabowi dokładniejsze nocne zdjęcie:

 

IMG_0253.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile dobrze widzę, końce szczypiec ma talerzykowate i jasne, co wskazywałoby na przynajmniej częściowo roślinną dietę. wydaje mi się podobny do któregoś z gatunków Pilodius, ale się nie upieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak końce szypiec ma jasne i lekko spłaszczone - różne od tych które mają "gorilla crabs ' może nie trzeba go będzie eksmitować? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopie - udało mi się zrobić zdjęcie gagatkowi - jest prawie rok w akwarium - nikogo nie zabił, nikogo nie zjadł, trochę zrobił się większy - nie wiem co je bo go nie karmię - czasem widziałem jak skubał małe kępki glonów - zdjęcie słabe bo zrobione apką typu "lupa" ale może ktoś.... coś ? :)

RINU93311.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nie rusza ryb i korali to tylko się cieszyć.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ale jak ten koleżka jest z grupy "gorilla" to będę go musiał jednak eksmitować - problem że nie umiem go zidentyfikować .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęcia słabo widać, porównaj z tym: Mithraculus sculptus. To raczej nie 

gorilla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.