Skocz do zawartości
R3BEL

Parametry wody i ich ustabilizowanie

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, R3BEL napisał:

W mojej szafce poza tym co zmieści się w sumpie już nic więcej nie wejdzie, miałem kiedyś filtr zewnętrzny, ale był ogromny problem kiedy musiałem się dostać czy to do filtrów Ro/Di czy też zaworu używanego przy cotygodniowej podmianie wody. Niestety ale muszę się posiłkować tylko tym co uda mi się upchać w sumpie, a w tej chwili jest on już prawie zapełniony na maxa. Siporaxu w zasadzie wejdzie tylko tyle ile uda mi się upchnąć w drugiej komorze zamiast obecnych absorberów.

No jak się nie da ? Podnieść te filtry do góry, tam daj siporax i ustaw filtry na tym. Widzę że do góry  jest miejsce, czy filtry będą stały na szybie czy siporaxie bez znaczenia tak...


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, absorbery już wywalone. Siporax zamówiony. Zobaczymy ile tego da się jeszcze upchnąć do mojego sumpa. Dzięki za wszelkie rady.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzebie temat, ponieważ zaczynam powoli tracić siły. Od mojego ostatniego posta trochę czasu już minęło, a ja jak nie mogłem zbić do zera NO2 tak nie zbiłem (przez co także nie mogę zmniejszyć cały czas NO3). Jak zakładałem tego posta NO2 wynosiło 0,18ppm, a w tej chwili cały czas jest na poziomie 0,05-0,06ppm. Zgodnie z zaleceniami forumowiczów dołożyłem Siporaxu i w tej chwili, jeżeli chodzi o ceramikę, mam już w sumpie 3kg kulek Maxspecta, prawie 4kg Life Bio Fila oraz 5L Siporaxu. Do tego dodałem jeszcze w akwarium jedną pompę cyrkulacyjną Jebao SOW-15 aby zminimalizować martwe strefy. Regularnie co tydzień robię podmiany 7%, podaję bakterie oraz pożywkę dla nich zgodnie z zaleceniami producentów (naprzemiennie Microbe-Lift Special Blend i Prodibio Biodigest), od 3 tygodni dołożyłem do tego Microbe-Lift Nite-Out II i nic. Karmić nie zacząłem więcej, nadal 2 kostki dziennie + 2x w tygodniu pokarm dla korali i 1x w tygodniu zestaw witamin dla zwierząt.

Czy to jest normalne, że po pół roku od uruchomienia zbiornika NO2 cały czas nie może zniknąć? Czy nadal mam za mało podłoża pod bakterie? Sam już nie wiem co o tym wszystkim mam myśleć. Fosforany ładnie się ustabilizowały i aktualnie wynoszą 0,02, a azotany od tygodni cały czas na poziomie 25-50 (bardziej w tą drugą stronę). Dodam, że od kiedy w lutym wywaliłem z sumpa wszystkie absorbery nic nowego już nie wkładałem. Jedynie do zbicia azotanów i fosforanów zacząłem od miesiąca stosować Red Sea NO3:PO4-X. Aktualnie wszystkie parametry, z wyjątkiem NO2 i NO3, wyglądają bardzo dobrze (dziś robione testy).


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień test na NO2 czy już próbowałeś? Byś mieszkał bliżej bym Ci swój Colombo oddał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO2 mierzę małą hanką i w porównaniu do zwykłych testów wypada nawet dokładniej, tak więc tą opcję bym pominął. Ale dzięki za dobre chęci ;)


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłeś tą Hanką nową solankę? Ja mierzę Hanką kH, po zakupie nowego reagentu różnica w pomiarach na starym i nowym reagencie wynosiła 0,6 dKH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
NO2 mierzę małą hanką i w porównaniu do zwykłych testów wypada nawet dokładniej, tak więc tą opcję bym pominął. Ale dzięki za dobre chęci [emoji6]
Ale po co mierzyć No2? Zbędne rzeczy..
Popraw filtracje, ktoś Ci polecił wrzucenie siporaxu, który zaczął gnić.. Sztuczne media muszą mieć mocny, wymuszony przepływ. Inaczej to dramat..
Zamiast tych śmiesznych kulek itp. Zainwestuj w żywa skalę, przy niej nie potrzeba aż tak mocnego przepływu.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to po co mierzyć NO2? Ja mam aktualnie problemy a winę zwaliłem na nową lampę. Sprawdziłem NO2 - 0,4.


Się robi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.04.2020 o 19:03, Marijo napisał:

Mierzyłeś tą Hanką nową solankę? Ja mierzę Hanką kH, po zakupie nowego reagentu różnica w pomiarach na starym i nowym reagencie wynosiła 0,6 dKH.

Wynik ten sam przy dotychczasowym reagencie oraz zakupionym nowym, tak wiec raczej Hanka nie myli się.

 

W dniu 17.04.2020 o 10:22, elespero napisał:

Sztuczne media muszą mieć mocny, wymuszony przepływ. Inaczej to dramat..

Teraz to już się pogubiłem, zarówno producent jak i inni forumowicze zalecali mi wolny przepływ i nie miało znaczenia gdzie tą ceramikę w sumpie umieszczę, a kolega uważa, że powinno być odwrotnie, że tylko mocny przepływ. Z całym szacunkiem ale ja już nie wiem w takim razie komu mam wierzyć... 

 

W dniu 17.04.2020 o 10:22, elespero napisał:

Zamiast tych śmiesznych kulek itp. Zainwestuj w żywa skalę, przy niej nie potrzeba aż tak mocnego przepływu.

A co do żywej skały to z chęcią był oparł na niej całą filtrację gdybym posiadał większego sumpa. A tak zostają mi tylko przegrody gdzie mogę wcisnąć trochę ceramiki plus filtr przepływowy.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.