Skocz do zawartości
Tester

Panele PV, baterie i alternatywne źródła energii

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Na forum jest dość długi wątek na temat instalacji PV off-grid, ale autor nalegał na zamknięcie wątku. Uważam jednak, że temat jest ciekawy i na czasie, więc otwieram nowy wątek poświęcony alternatywnym źródłom energii. Nasze hobby niestety ciągnie sporo prądu, i nie pozostaje bez wpływu na rachunki.Coraz bardziej popularne stają się panele, turbiny, pompy ciepła, które w większym lub mniejszym stopniu pomagają nam oszczędzać.

Ja od połowy października 2019 mam instalację PV 4.5kW opartą o panele Perlight i dwie baterie PylonTech  magazynujące 7.2kW.

Przez ten czas wyprodukowałem jakieś 800kWh prądu, czyli ogólnie mało. Jednak dopiero teraz słupki na wykresach wyraźnie idą w górę i niedawno uzyskałem rekordowe 19kWh w jedną dobę. 

Kalkulator pokazuje, że tu gdzie mieszkam (kraina deszczowców), uwzględniajac statystyki pogodowe w najbardziej optymalnych warunkach powinienem uzyskiwać do 35kWh na dobę, natomiast rocznie ok 3-4MWh.  

Oceniam, że na moje warunki, akwarium produkuje około 25% kosztów prądowych, a to by oznaczało, że panele są w stanie, przynajmniej statystycznie utrzymać akwarium i jeszcze sporo zostanie.

W tej chwili mam jeszcze bardzo dobrą taryfę prądową, więc chyba nie będę sprzedawał nic do elektrowni. 

Pożyjemy, zobaczymy...

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam zastanawiam się nad panelami, jestem ciekaw wątku, kto jak na tym wychodzi i ile musiałbym założyć paneli (o jakiej mocy) żeby to miało sens.

Dzisiaj w moich rachunkach to 1/3 to koszty akwarium.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Tester napisał:

 

Kalkulator pokazuje, że tu gdzie mieszkam (kraina deszczowców)

 

Mieszkamy w tej samej krainie z tym ze ja w centrum deszczowym , przerabiałem temat paneli wcześniej i rozbiłem sie o koszty a dokładnie wyliczyli mi ze przy tak małym nasłonecznieniu i kosztach z ewentualna przeróbka dachu nie będzie to opłacalne . Wiem tez ze w PL były dopłaty do instalacji Tu niestety nie znalazłem takiej oferty  , jakie koszty to były u ciebie i najważniejsze pytanie czy liczyłeś po jakim okresie sie to zwróci . 
Mój znajomy chciał ocieplać dom i wycenili mu to na 5000£ a oszczędność No ogrzewaniu była by 20£ miesięcznie wiec dał sobie spokój . Ceny prądu w Anglii są dość niskie obawiam sie o opłacalność tej inwestycji 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W naszym pięknym kraju nad Wisłą przyjmuje się, że 1 kW zainstalowanej mocy paneli da 1000 kWh energii rocznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój koszt to około 7k w obecnej wersji. Realne klkulatory mówią o zwrocie w około 8-10lat. Z tym że ja nie mam zamiaru się stąd wyprowadzać w tym czasie, więc w moim przypadku czas zwrotu inwestycji jest mniej ważny. 

 

Teraz, SgtOddball napisał:

W naszym pięknym kraju nad Wisłą przyjmuje się, że 1 kW zainstalowanej mocy paneli da 1000 kWh energii rocznie.

Z tym że chyba wskaźniki nasłonecznienia dla Polski są lepsze. Stąd u mnie przyjąłem 3-4mWh rocznie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Tester napisał:

Mój koszt to około 7k w obecnej wersji. Realne klkulatory mówią o zwrocie w około 8-10lat. Z tym że ja nie mam zamiaru się stąd wyprowadzać w tym czasie, więc w moim przypadku czas zwrotu inwestycji jest mniej ważny. 

 

Z tym że chyba wskaźniki nasłonecznienia dla Polski są lepsze. Stąd u mnie przyjąłem 3-4mWh rocznie

Właśnie tego sie obawiałem . Właśnie sprawdziłem koszt miesięczny mój za prąd to 40£ . Jestem w trakcie zakładania większego akwarium wiec zakładam wzrost o min 20% . Załóżmy ze połowa kosztów to akwarium bo wszędzie mam ledy a ogrzewanie na gaz . Wiec będzie to około 30£ miesięcznie , wiec na zwrot zakładając ze panel da mi energi tylko na akwarium będę czekał około 19 lat . No chyba ze panel produkuje więcej prądu niż zużywa akwarium to zwrot będzie szybciej . 
druga rzecz to trwałość paneli 8-10 lat to długi czas by zaczął na siebie zarabiać , jaka długa  jest gwarancja . No i tez miałem taka informacje ze jezeli będę chciał robić coś z dachem np. Przekładać dachówki muszę go ściągnąć i powtórnie założyć na swój koszt . Na szczęście kupiłem dom 6 lat temu i dach mam ( odpukać ) w dobrym stanie i nie powinno sie nic z nim dziać ale mieliśmy ostatnio niezły sztorm i słyszałem ze zrywało dachówki . Koszt demontażu i powtórnego montażu na pewnie tani nie jest 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może pomyśl o samych bateriach i taryfie nocnej. Zdaje się że wszyscy dostawcy są zobowiązani do końca 2020 wprowadzić taryfy nocne.

W UK jest tak, że pół M Północnego jest zawalone elektrowniami wiatrowymi. Koszt wyłączenia wiatraka jest większy niż amortyzacja, dlatego były rządowe naciski na to, aby ten tani prąd sprzedawać po kosztach w nocy.

Zresztą plan zagospodarowania energetycznego UK na następne 10 lat opiera sie właśnie na składowaniu energii w aku. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem dodać najważniejszego gdybym powiedział żonie ze moje akwarium potrzebuje dodatkowe urządzenie na dachu za 7000£ obawiam sie ze moja przygoda z większym zbiornikiem mogła by sie zakończyć przed startem :) 

Ale muszę więcej poczytać o tej taryfie nocnej mam nadzieje ze będzie to aktualne długo bi jak Szkocja wyjdzie z GB to może sie i prąd skończyć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje panele bez baterii to koszt około 3500 z tym, że jak masz baterie to zwrot jest szybszy.   Jeśli akwarium konsumuje najwięcej prądu w dzień to nie musisz mieć baterii.

Poza tym tak na prawdę na rynku wtórnym jest mnóstwo używanych ale sprawnych paneli które możesz kupić i zamontować. Myślę, że dobrej jakości używki 3.5kW z inwerterem to koszt około 2000, plus montaż


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpisałem umowę na instalację 5,1KW.

Panele skierowane centralnie na południe. Liczę że moim zmartwieniem będzie tylko to co jeszcze mogę podłączyć do prądu.

Zastanawiam się na własnym magazynem energii tylko nie wiem czy jest to legalne przy instalacji fotowoltaicznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami nie jest różowo - to dzisiejszy zrzut z inwertera:

image.png.7d5684ac9f1e9affe6697c8cbfe67ed6.png

17 minut temu, MaciejK napisał:

Podpisałem umowę na instalację 5,1KW.

Panele skierowane centralnie na południe. Liczę że moim zmartwieniem będzie tylko to co jeszcze mogę podłączyć do prądu.

Zastanawiam się na własnym magazynem energii tylko nie wiem czy jest to legalne przy instalacji fotowoltaicznej.

Bez baterii bedzie Ci ciężko wykorzystać nadprodukcję, no chyba, że w ciągu dnia dużo używasz. Znajomy zamiast baterii kupił koparkę do kryptowaluty - w sumie niezły pomysł.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie już do tematu podchodziłem parę razy, z powodu dachu ( kopertowa elka) jest problem z zmieszczeniem paneli (10kW) , na działce jest miejsce (wiata,kraken)ale koszty robią się dużo większe, a o jakimś dofinansowaniu niema narazie co myśleć w mojej gminie.Poniesione koszty w okolicach 50tyś zł będą ciężko do odrobienia ,po wstępnych wyliczeniach ok.8-10lat ,nie licząc kosztów serwisowania,ewentualnych napraw.Trzeba się zastanowić, ja trochę do tego tematu podchodzę tak ,że jakoś łatwiej wydać jednorazowo 50tyś,a potem mieć energie "za free" :) , jedną niewiadomą to są koszty awarii .

Jak narazie w grudniu zmieniałem taryfę u mojego dostawcy Tauron z całodniowej na taryfę nocną g12w  , a dokładnie taniej jest od 22.00-6.00 ,13.00-15.00 ,soboty,niedziele i wszystkie  dni ustawowo wolne od pracy. Oczywiście w w pozostałych godzinach stawka jest większa niż w taryfie całodniowej. Tak czy siak okazuje się ,że przy moim zapotrzebowaniu pozwoliło mi to już w pierwszym pełnym miesiącu rozliczeniowym zaoszczędzić ok.130zł , ważne też jest zmienić przyzwyczajenia w włączaniu urządzeń typu zmywarka, automat itp. 

Jak ktoś ma możliwość zmiany taryfy to chyba warto spróbować , u mnie raz do roku taka zmiana jest darmowa . 

 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przy zywotnosci paneli, nawet po uwzględnieniu spadków wydajności, to energię będziesz miał nawet za 20 lat. Jeżeli chcesz mieszkać w tym miejscu przez co najmniej 10 lat to dla mnie to nie jest argument, ze amortyzacja trwa 8-10 lat. W najgorszym wypadku wychodzisz na zero, a dopóki nie ruszymy z reaktorami fuzyjnymi to koszty prądu będą tylko rosły.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Tester napisał:

Ale przy zywotnosci paneli, nawet po uwzględnieniu spadków wydajności, to energię będziesz miał nawet za 20 lat. Jeżeli chcesz mieszkać w tym miejscu przez co najmniej 10 lat to dla mnie to nie jest argument, ze amortyzacja trwa 8-10 lat. W najgorszym wypadku wychodzisz na zero, a dopóki nie ruszymy z reaktorami fuzyjnymi to koszty prądu będą tylko rosły.

Podpisuje się pod tym. Rachunek jest prosty zapotrzebowanie na energie spadać nie będzie jeśli przy dzisiejszych cenach możliwy jest zwrot po tych 8-10 latach kto wie, może za pare lat zwrot będzie szybszy. A raczej będzie bo prąd drożeje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie racje ,że nic nie będzie tanieć. U mnie też sprawę komplikuje sam montaż ,z czterech firm, które  przyjechały na wycenę i oględziny, ani jedna niema chęci na taka robotę,za sprawą rozdzielenia instalacji na dwie/trzy części mają jakiś problem. Obecnie czekam jeszcze na jedną firmę ,a potem się zobaczy.     


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Tester napisał:

 

Bez baterii bedzie Ci ciężko wykorzystać nadprodukcję, no chyba, że w ciągu dnia dużo używasz. Znajomy zamiast baterii kupił koparkę do kryptowaluty - w sumie niezły pomysł.

A jakie baterie polecasz i jaki jest sens tych baterii. Chyba tylko taki że jak wyłączą prąd to można wtedy z nich korzystać. Inaczej i tak wszytko idzie w sieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baterie maja bardzo duzy sens.

Wyobraź sobie te swoje 5kW pracujących w idealnych warunkach pogodowych latem. 

Prawdopodobnie dzienna produkcja wyniesie około 40kWh. Masz takie zużycie? Pewnie nie, więc cała nadprodukcja by szła w baterie. Od godziny 20, kiedy słońce już jest za nisko, system przełącza się na baterie. Ja mam powiedzmy te 7.2kWh zmagazynowane i mogę je zużyć do następnego świtu. Jak zużyje, to system przełącza sie na sieć, a jak nie to jeszcze lepiej bo licznik sie nie kręci przez całą noc. 

W UK najlepsze stawki za sprzedaż prądu to 6 pensów za 1kWh (ale w tej taryfie są drogie koszty stałe). A jak bym chciał kupić z powrotem, to płacę 15 pensów - nie ma sensu. Zakładając, że dobową nadprodukcję mam 15kWh, to w najlepszym wypadku zarabiam 90 pensów - zaokrąglijmy do 1 funta. I to tylko w idealnych warunkach, które powiedzmy będą tylko przez parę tygodni w roku. Jak bym te 15kWh musiał odkupić to bym zapłacił 2.25 funta 

To ja wolę sobie zmagazynować i mieć ten prąd za darmo - wtedy gdy najbardziej potrzebuję a kiedy produkcja jest najmniejsza czyli po zachodzie słońca.

Poza tym, mój system daje mi tzw back-up czyli taki ups. Mam po prostu gniazdko (off-grid) w którym zawsze mam prąd - o ile są baterie naładowane - mogę więc ratować akwarium w przypadku większej awarii. Nie wiem czy wiesz, ale system on-grid działa tylko, gdy w sieci jest napięcie, czyli wbrew powszechnemu przekonaniu, solary on-grid nie działają przy awarii prądu.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z informacji jakie ostatnio uzyskałem z zakładu ener. to u nas sprawa wygląda tak ,wszystko co wyprodukujemy powyżej zapotrzebowania idzie w sieć,

która pełni role takiego naszego magazynu, w dni słabo nasłonecznione pobieramy ta energie z tego niby magazynu ,z tym ,że zwrot jest w stosunku za 1kWh dostajemy 0,8kWh dla instalacji do 10kW, powyżej zwracają 0,7kWh  , oczywiście nie na zawsze tylko do roku czasu mamy to do rozliczenia.

Praktycznie nie opłaca się więcej wyprodukować bo i tak przepadnie ,ewentualnie mogę świecić nad akwarium na okrągło :) 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester wybacz mi ze jestem taki upierdliwy . Ale przed zakupem takich paneli musimy sobie zadać pytanie PO CO NAM ONE . Jeżeli chcemy oszczędzić pieniądze to za przekładowe 7000£ , które mogę przeznaczyć jako kaucje na kupno domu jestem wstanie zarobić z wynajmu około 300£ miesięcznie a po 10 latach jak dom wzrośnie na wartości mam kolejne 30% wartości nieruchomości . Wiec jesteśmy stratni 

druga opcja ekologia , chcemy być trendy , ekologiczni . I tu przychodzi mi porównanie do samochodu hybrydowego . Mało pali wszyscy myślą super kupię będę ekologiczny . Ale nikt nie myśli o kosztach produkcji i utylizacji akumulatorów . Teraz weszło nowe przeliczanie bo CO2 jest nie miarodajne , wszystko przelicza sie na wodę . Ile zużywasz wody przy produkcji i późniejszej utylizacji produktu i jestem przekonany ze panel z bateriami nie będzie oko . I wracając do samochodu hybrydowego po przeliczeniu kosztu produkcji i utylizacji przeliczonej na wodę jest dwa i pół raza gorszy od benzynowego 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że tak. Pewnie jak bym włożył 30% tego w ocieplenie budynku to wyszedłbym lepiej. 

Pomijamy ważną rzecz. "Na każdym zebraniu jest taka sytuacja, że ktoś musi zacząć pierwszy"

Jeśli każdy oglądałby sie na koszty produkcji, koszty utylizacji, koszty założenia... etc, to panele by nie wypaliły wcale. W każdym razie do zastosowań domowych. To samo jest z samochodami elektrycznymi, i zresztą to samo było ze zwykłymi 100 lat temu. Nikt nie zaczyna produkcji myśląc o ekologii. Ta, przychodzi dopiero w kolejnej generacji produktów. 

Jeśli ktoś, tak jak Ty ma relatywnie małe rachunki za prąd, to niewiele oszczędzi na panelach. Poza tym, ja te panel mogę zawsze zabrać i postawić na kolejnej chacie którą bym kiedyśtam kupił. Planuje jeszcze pożyć te 30-40 lat a gdzieś mieszkać muszę :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc szczerze tez chciał bym mieć panel ale było by to u mnie jak mieć nowego iPhone , taka fajna zabawka . A z oszczędzaniem prądu to polecam smarthome naprawdę za niskie pieniądze kasa oszczędzona . Zastanawiam sie by to pomontowac w akwarium . Było by sterowanie wszystkim przez telefon . I to dopiero by było zabawne pokazywało by mi zużycie prądu każdej jednej rzeczy w akwarium oddzielnie mógł bym po za tym włączać i włączać zdalnie wszystko wraz z programowaniem czasowym . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kris81 napisał:

Praktycznie nie opłaca się więcej wyprodukować bo i tak przepadnie ,ewentualnie mogę świecić nad akwarium na okrągło :) 

Jak przepadnie ? Problem w tym, że zimą nie produkujesz tyle ile latem. A latem nie potrzebujesz tyle energii bo jest dłuższy dzień, bo jest jaśniej, bo więcej czasu spędzasz poza domem etc etc.  A to, że zimą odbierasz z przelicznikiem 0,8 ? Tańszej baterii o takiej pojemności nie znajdziesz. Nie mówiąc już, że ta bateria się nie starzeje, nie zużywa itd.

Prosty rachunek - oddałeś 10kWh do sieci, odbierasz 8kWh. Nie wyprodukowałeś 10kWh - nie masz nic. Nie rozumiem tej Twojej matematyki, że nie opłaca się produkować więcej. Zimą czy jesienią nadal jesteś na zero, mimo że słońce nie daje w palnik tak byś był samowystarczalny, dzięki temu, że np. wiosną/latem masz nadprodukcję

Ponadto od końca zeszłego roku instalacje na ziemi obłożone są 8% VAT tak jak instalacje na dachu - więc nie trzeba już obniżać kosztów pakując panele na dach. Dodatkowo masz 5k dofinansowania obecnie do instalacji jak zrobic ongrid. Dodatkowo jesli jest to modernizacja istniejacego budynku mozesz odliczyc od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Za instalację 26tys wychodzi, że zapłacisz około 18tys. A tyle kosztować mnie miała instalacja wraz z montażem - 4,83kW, na falowniku SolarEdge 4k, 14 sztuk paneli Qcells 345W wraz z optymalizatorami mocy SolarEdge P505. Zwrot inwestycji liczyłem na jakieś 8lat przy załozeniu stałej ceny prądu i poborze 4000kWh rocznie (przy 4500 kWh rocznie byłby krótszy). 
Sprzęt powyżej 10lat gwarancji więc - tak na prawdę wychodzą 2 lata za free nawet jakby całość instalacji zniszczyła się poza okresem gwarancyjnym.

Co do ocieplania domu - w pewnym momencie ilość włożonych środków w ocieplenie nie powoduje znaczącej poprawy parametrów cieplnych budynku. Można wpakować i metr styropianu i oddać ciepło przez szyby czy inne mostki termiczne.

Być może w UK inaczej to wygląda ale w PL wbrew wszystkiemu jeśli zwrot inwestycji wychodzi poniżej 10lat ma sens. Oczywiście pod warunkiem, że nikt nie zmieni nagle przelicznika 0,8 na mniejszy.

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, VDR napisał:

Jak przepadnie ? Problem w tym, że zimą nie produkujesz tyle ile latem. A latem nie potrzebujesz tyle energii bo jest dłuższy dzień, bo jest jaśniej, bo więcej czasu spędzasz poza domem etc etc.  A to, że zimą odbierasz z przelicznikiem 0,8 ? Tańszej baterii o takiej pojemności nie znajdziesz. Nie mówiąc już, że ta bateria się nie starzeje, nie zużywa itd.

Prosty rachunek - oddałeś 10kWh do sieci, odbierasz 8kWh. Nie wyprodukowałeś 10kWh - nie masz nic. Nie rozumiem tej Twojej matematyki, że nie opłaca się produkować więcej

Chodziło mi o to, że w skali roku nie warto dopłacać do przewymiarowanej instalacji gdy nie damy rady tego wykorzystać , bo i tak to stracimy.

Jasna sprawa,że zima mniej wyprodukuje, ale po to się to liczy by produkcja z 12 miesięcy pokryła nasze zapotrzebowania.


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.