Skocz do zawartości
Tester

Panele PV, baterie i alternatywne źródła energii

Rekomendowane odpowiedzi

Grubo.... [emoji3]

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Sorry za post pod postem, ale@Kris81 zdradzisz, ile Cię ta impreza wyszła?

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SzymonH napisał:

Grubo.... emoji3.png

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
 

Sorry za post pod postem, ale@Kris81 zdradzisz, ile Cię ta impreza wyszła?

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
 

No wyszło zaj... :D już pal licho te pieniądze ,pod chodzę do tego jak do lokaty długoterminowej ,mam nadzieje,że kiedyś się zwróci :) i zacznie przynosić profit. Z szybkich wyliczeń na dzień dzisiejszy to około 7,5 roku to czas zwrotu .
Koszt instalacji to dokładnie 49 032 zł z vat , teraz składam wniosek o zwrot 5000 zł z programu mój prąd  i jeszcze tam coś można odliczyć od podatku przy rozliczeniu pit ,ale ile to dokładnie jeszcze nie wiem ,bo wszystko zależy jaki podatek płacisz .


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie informacje. Mam nadzieję że w najbliższym czasie też sobie zamontuje jakieś 8000kWh. Postawie na dachu domu od wschodu i południa.

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, znacie jakieś firmy na terenie Śląska / Katowic , które ogarną dla mnie temat sprzedaży i montażu paneli na dachu?

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

jakby ktoś jeszcze czytał ten temat, to powiem, że panele założone i od ok początku sierpnia produkuje prąd. Jestem ciekaw, co z tego wyjdzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje 9.3 kw od kwietnia w każdy miesiąc produkują ponad 1 MWh co miesiąc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje 5kWp od 19marca do teraz 3,2MW... polecam każdemu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje 10kw od kwietnia 6,03 MWh ,także polecam.

Jedno co mnie wkurza to rozliczenia z Tauron ,z tych rozliczeń wiadomo tyle ,ze nic nie wiadomo :banghead


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@VDR nie wiem co masz na myśli moc bierna, ale jak do tej pory dwa pełne okresy rozliczeniowe i dwie faktury po około 30zł. Wg e-licznika po uwzględnieniu 80%energii do obioru za free mam do wykorzystania na te zimowe miesiące około 1,7MW. Gdyby nie brak środków już w tym roku miałbym multisplita na 3pokoje... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

liczyłeś jak to ekonomicznie wychodzi? W sensie ile wcześniej miesięcznie płaciłeś, ile cię kosztowała instalacja?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie wkurza sprawa rozliczenia ,dokładnie bilansowanie międzyfazowe którego nie ma.


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

liczyłeś jak to ekonomicznie wychodzi? W sensie ile wcześniej miesięcznie płaciłeś, ile cię kosztowała instalacja?

Ogólnie: koszt instalacji: 15.300zł (cena naprawdę promocyjna ale to inna sprawa)
dofinansowanie mój prąd 5tyś zł, zwrot podatku od kwoty niedofinansowanej 17% czyli rzeczywisty koszt instalacji około 8500zł
przed instalacją rachunki za prąd około 210zł/miesiąc (już  odliczyłem to co i tak płacę teraz)
założenie, że wyprodukowana energia pokrywa 100% mojego zapotrzebowania w skali roku

Koszt zwrotu inwestycji po około 3,5roku. 

Gwarancja na falownik 7lat, gwarancja na panele 15lat. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, dadario napisał:

Koszt zwrotu inwestycji po około 3,5roku. 

Gwarancja na falownik 7lat, gwarancja na panele 15lat. 

czyli czysty interes. Nawet jakby trzeba było wszystko samemu zapłacić to zwrot w 6-7 lat to bardzo dobry rezultat.

a do tego podwyżki prądu, które w Polsce są bankowe w następnych latach cię nie dotyczą.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, katani napisał:

a do tego podwyżki prądu, które w Polsce są bankowe w następnych latach cię nie dotyczą.

Tego nie można być pewnym,puki w skali krajowej fotowoltaika stanowi niewielki procent wykorzystywanej energii,dopóty nie jest obłożona przez państwo dziwnymi podatkami.Jestem przekonany że wraz ze wzrostem tej metody,podatek się jakiś znajdzie który zmniejszy opłacalność tej metody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzegorz77 na razie polski rząd się cieszy, że nie dostał kar za za mały udział źródeł odnawialnych w całości produkowanej energii. 

Poza tym podatki/opłaty/akcyzy itp stale na coś podnoszą lub nakładają. Więc pewnie na PV też coś będzie, ale dla zwykłych konsumentów też coś znajdą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja mam pytanie : standardowe panele mono Eging pv czy technologia MWT. Do wyboru mam te dwie opcje. Instalacja 10kw na panelach MWT jest droższa o 14tys i w tej opcji jest 5lat dłuższa gwarancja.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowo na średniej jakości elementach można liczyć 3,5tyś-4tyś zł/1kW. Za wzrost ceny o 14tyś wolałbym dołożyć więcej paneli albo zrobić instalację hybrydową, bo te 3% sprawności więcej nie jest tego warte.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tę same panele które teraz są droższe o 14k, przykładowo za dwa lata będą w cenie tych budżetowych nazwijmy to. Wydaję mi się że to jest taka pogoń jak z bebechami w PC-tach trzeba odczekać kilka albo naście lat jak technologia i wydajność drastycznie się podniesie to warto wymienić znowu na budżetowe które będą stosunkowo sporo lepsze od starych które masz zainstalowane 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 hours ago, J@cekWro said:

To ja mam pytanie : standardowe panele mono Eging pv czy technologia MWT. Do wyboru mam te dwie opcje. Instalacja 10kw na panelach MWT jest droższa o 14tys i w tej opcji jest 5lat dłuższa gwarancja.
 

 

Ja zdecydowalem sie na Eging 410W, ktore kupilem za 123euro/panel bezposrednio od dystrbutora (dostarczyli je w zeszlym tygodniu, nie zamontowalem ich jeszcze). Moim zdaniem nie warto doplacac do drozszych. Eging to dobra marka (Tier 1). Panele maja dobre parametry, ktore nie odbiegaja znacznie od najbardziej zaawansowanych konstrukcji. Gdybym mial wiekszy budzet to pewnie kupilbym wiecej paneli niz doplacal to drozszych z tych samych zwgledow co mowia przedmowcy.

 

Edytowane przez harnas (wyświetl historię edycji)

_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ma ktoś z Was instalacje na Longi ?  Od momentu kiedy nie zmiescila mi sie instalacja nad dachu i postanowilem przeniesc ja na grunt mysle o Sofarze 6kW 3f i Longi 370W


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam longi ale 315 fullblack

Edytowane przez Kris81 (wyświetl historię edycji)

8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok, co ma być to będzie... Kupiłem [emoji2957]

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.