Skocz do zawartości
gracjan87

Podmiany w akwarium tak czy nie..

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

2 mc temu wystartowałem z małym 54l baniakiem, dziś jade do erybki po 2 blazenki i teoretycznie powinienem zacząć niedługo wykonywać podmiany.. ale sam nie wiem bo widziałem już takie małe baniaki nie ruszane tzn. tylko dolewka odparowanej wody i jakoś to szło.. Wiem, że podmiany są istotne bo zbijają no3 i dodają potrzebnych mikroelementów koralom ale boje się zaburzenia parametrów tzn. jak jest dobrze to nie chce niczego popsuć.. Czy są tutaj osoby, które mają mały zbiornik z małą ilością życia i nie robią tych podmian i mogą się wypowiedzieć ? Czy to zły pomysł i lepiej robić te podmiany regularnie i tu pytanie co ile i ile.. przy 54 litrach ? raz na 2 tyg po 5 litrów ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cudów nie ma. Jakoś to NO3 będziesz musiał zbijać. Jak nie biologią to podmianami, ale do tego trzeba mierzyć parametry.

To samo tyczy się suplementacji. Wszystko zależy od konsumpcji w akwarium. Jak ci wystarcza podmiany to ok, a jak nie to będziesz musiał coś tam lać 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W małych zbiornikach "jakoś" to idzie bo konsumpcja jest nieduża. Fizyki jednak nie oszukasz. Z każdym tygodniem ilość ważnych elementów w wodzie będzie spadać aż do momentu kiedy zaczną się problemy, a wtedy założysz kolejny temat ;). Małe zbiorniki da się prowadzić na samych podmianach, jest to też w mojej opinii najtańsze rozwiązanie. Przy małej obsadzie korali możesz ograniczyć się do podmian raz na 2-3 tyg. Zależy to jednak od parametrów wody. 

Walcząc np z NO3 lub PO4 nie ma łatwiejszego sposobu na zbicie jak podmiana. Wiszące woreczki z pochłaniaczami w zbiorniku bez sumpa kiepsko wyglądają. Ważna jest systematyczność w postępowaniu i stabilizacja parametrów. NO3 i PO4 będzie zawsze produkowane do tego dochodzi konsumpcja i podmiana = stała wartość.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, gracjan87 napisał:

dziś jade do erybki po 2 blazenki ... Czy są tutaj osoby, które mają mały zbiornik z małą ilością życia 

To chyba nie jest mała ilość życia przy takim litrażu...

 

10 godzin temu, Darek85 napisał:

Walcząc np z NO3 lub PO4 nie ma łatwiejszego sposobu na zbicie jak podmiana. Wiszące woreczki z pochłaniaczami w zbiorniku bez sumpa kiepsko wyglądają.

Przy założeniu, że no3 nie wzrasta, to samymi podmiankami 10% tygodniowo spadek z 50 ppm do 10 ppm uzyskasz po circa 4 miesiącach....  I  takie woreczki to się chyba w kaskadzie umieszcza, a nie wiesza w akwarium, ale ja się za dobrze nie znam,  bo sumpa nie mam i wszystkie absorbery mam w kaskadzie:):) Poza tym jest też coś takiego jak Phos-Out4, VSV ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się da. Jeśli tylko ty będziesz zadowolony z efektów swojej pracy to chyba najważniejsze. Nie każdy musi mieć cukierki w domu.

I bez podmian da się prowadzić akwarium. Wszystko zależy od obsady. Azotany i fosforany DOC można załatwiać odpieniaczem czy biologią, ale szybko zacznie brakować makro i mikro i wtedy albo suplementacja albo podmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy moich 49l na kaskadzie robię co tydzień testy i podmianę. 

Uważać z karmieniem i będzie git.

W kaskadzie siporax i od niedawna 5 kulek maxpecta. Kręci się. Euphyllia glabrescens podzieliła się na 3. Jestem z kosteczki zadowolony. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo podmiany, albo testy i suplementacja. Na testach i suplementacji wg. mnie wieksza precyzja...


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.