Skocz do zawartości
gracjan87

Czy mogę kupić coś więcej nież 2 blazenki.. 54l 60x30x30

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jade niebawem po 2 blazenki i wiem że będzie w akwarium nadal pusto bo chce kupić 2 małe osobniki mam baniak 54l 60x30x30 i wiem, że przy takim litrażu te 2 blazenki to już dużo.. ale może mógłbym kupić jeszcze 1 albo 2 małe rybki i jak tak to jakie.. widziałem już na YT baniaki 10 galonowe z większą liczbą ryb.. jakieś małe niebieskie czy żółte takie podłużne.. Podpowie ktoś co jeszcze ew. z parą błazenków może pływać ? I czy krewetka czyszcząca dla nich to konieczność czy nie ? Oprócz tych błazenków mam trochę ślimaków i 2 pustelniki i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że błazny z hodowli są "głupie" i nie będą się zachowywać tak jak się tego spodziewasz. Kupienie dwóch w jednym sklepie to niemal pewniak że to rybki z jednej matki, więc parki z tego nie będzie. Wypatrz sobie jednego błazna który już w sklepie siedzi w ukwiale. Rybkę z odłowu. Są droższe ale warto. Do niej jeszcze dołożył bym 3 małe rybki i krewetkę.

Ryby dokładaj stopniowo zwracając uwagę na parametry. Ryby jedzą i kupkają, część pokarmu niedojadają. Bój się bardziej zachwiania parametrów niż przerybienia.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie para, spokojnie, będą nawet składać ikrę. One mają tylko większy problem z ukwiałami, długo nie wiedzą do czego służy. I wiecie co? one naprawde duże rosna, z perspektywy mojego litrażu dzisiaj bym się dwa razy zastanowiła czy dać je do takiej kosteczki. Argumentem za jest to, że jak już znajdą ukwiał i w końcu w nim zamieszkaja, to prawie z niego nie wychodzą :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrz na zachowanie ryb. Każda musi mieć kąt dla siebie. Błazny jak wszystkie garbiki są terytorialne. Jak znajdzie dom w ukwiale lub koralowcu to będzie przeganiać inne ryby. Dał bym do błazna małą babkę kopiącą. Amblygobius rainfordi świetnie się nada, malutka, bardzo spokojna, skubie glony.

Nie wkładaj żadnych pustelników, Same z nimi kłopoty, nawet te malutkie mordują ślimaki kilka razy większe od siebie. Odradzam również krewetkę Lysmata amboinensis (czyszczącą). Straszny z niej terrorysta, szybko zorientuje się że łatwiej podkradać pokarm koralowcom (stresując je przy okazji) podczas karmienia niż poszukać czegoś w skale.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z agresją i terytorializmem to prawda, teraz jak mają 'policjanta' (żółtek) nad sobą to siedzą w ukwiale i prawie nosa nie wychylają, a kiedyś, w mniejszym akwa bez pokolców rządziły w całym akwa i nawet zabiły nowo wpuszczoną magnificę.

Edit:

O, jakby Ci się udało dostać parę decor albo magnific, to byłyby super ryby do takiego litrażu, tylko trzeba na nie bardzo uważać, bo lubią wyskoczyć i bardzo dobrze zabezpieczyć przed tym zbiornik.

Edytowane przez Maelen (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam blazenki z hodowli od kolegi z forum. Z tej samej matki, ale z innych miotów. Żyją razem, ale ikry nigdy nie składały. Bez problemu zamieszkały w ukwiale, ale ja bym do takiego małego akwarium nie dawała ukwiału. Mogą zamieszkać i w innych koralowcach, jak euphyllia czy sarcopython. 

Kiedyś miałam 2 blazenki w ierwssym swoim 54l, obydwa mi wyskoczyły. 

Był problem zabezpieczyć akwarium przez wystające sprzęty, jak kaskada i odpieniacz.  Jedna babeczka wyskoczyła mi przez szparę za odpieniaczem, a blazenki przez szparę między szyba nakrywowa a ścianką akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Darek85 napisał:

Pamiętaj że błazny z hodowli są "głupie" i nie będą się zachowywać tak jak się tego spodziewasz. Kupienie dwóch w jednym sklepie to niemal pewniak że to rybki z jednej matki, więc parki z tego nie będzie. Wypatrz sobie jednego błazna który już w sklepie siedzi w ukwiale. Rybkę z odłowu. Są droższe ale warto. (...)

Sorki, ale powielasz głupoty, które w pewnym stopniu są moim zdaniem szkodliwe.

Mam parkę błaznów z hodowli Nanokaczora, na 100% od tej samej matki i rybki mają tarło regularnie. Z tej samej hodowli mam Pterpogony i nawet odchowałem młodego.

Mieszkały w ukwiale, teraz jak nie mam ukwiału mieszkają w euphyli i w sinulari.

Ryby z hodowli mają praktycznie same zalety. Są od urodzenia przystosowane do życia w akwarium, mniejsze ryzyko przyniesienia chorób, pasożytów. Przede wszystkim nie zabieramy ich naturze, więc nie zmniejszamy naturalnej populacji tych ryb, które często odławiane są w kłusowniczy sposób.

W przypadku błaznów dodatkowo, masz możliwość wyboru różnych ubarwień.

Kupując ryby z hodowli, które w przypadku błaznów i pterasiów są już w zasadzie w tej samej cenie co dzikie, wspierasz hodowle i może za jakiś czas jak świadomość akwarystów jeszcze wzrośnie, będzie można kupić więcej gatunków hodowlanych w przystępnych cenach.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Przede wszystkim nie zabieramy ich naturze, więc nie zmniejszamy naturalnej populacji tych ryb, które często odławiane są w kłusowniczy sposób.

Kupując ryby z hodowli, które w przypadku błaznów i pterasiów są już w zasadzie w tej samej cenie co dzikie, wspierasz hodowle i może za jakiś czas jak świadomość akwarystów jeszcze wzrośnie, będzie można kupić więcej gatunków hodowlanych w przystępnych cenach.  

Amen :)

I to według mnie są najważniejsze argumenty.

Z drugiej strony w naturze czynnikiem najbardziej limitujacym rozwój błazenków jest dostępność ukwiałów. Nie zmienia to jednak faktu, ze odpowiedzialny akwarysta morski ma znikomy wpływ na zasoby naturalne.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat.. :) błazny już są ale nadal nie zdecydowałem się na współtowarzyszy.. Ogólnie problemem jest cieńka warstwa piachu więc wszelkie babki odpadają no i przez liczne lampy i kaskadę nie mam jak zrobić zabezpieczenia baniaka od góry dlatego też wszystkie skoczne ryby odpadają.. co mi zostaje ? znajdzie się jakiś gatunek który będzie żył w zgodzie z błaznami w takim baniaku i nie wyskoczy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecę Ci Plectranthias inermis. 

Cudowna rybka, śliczna, długo się aklimatyzuje ale jak już się przyzwyczai to je z ręki (atakuje kryl w palcach albo na ręku hehe). Przysiada na skałkach, ma śmieszne oczy i gania krewetki :D

Nazwałem go Hrabia bo długo wydawało mi się, że nie jadł a jak już jadł to wieki i tylko duży ładny kryl, ale on potrzebuje czasu. Godzinę się patrzy i w końcu atakuje (bo to drapieżnik). 

Do małego baniaka mocno polecam. 

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam ślizga Escenius bicolor. Rybka wyglądem przypomina trochę babkę. Przysiada na skałkach. U mnie wybrała sobie za schronienie dziurkę w skałce (na dzień) I ramkę w przyssawce cyrkulatora (na noc). Przez dwa tygodnie po wpuszczeniu była trochę nieśmiała, a teraz pływa po całym zbiorniku i przyjmuje prawie każdy pokarm. Mam ją w kostce 40x40 razem z dwoma błazenkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować z wszelkiej maści Gobiodonami. Małe, nie przeszkadzają, powinny zająć się sobą. Żyją w koralach. Z takich popularniejszych to Gobiodon Okinawae i Gobiodon Histrio. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki jak cos wybiore to dam znac ;)

A tymczasem tak to wyglada po ponad 4 mc

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi czy w takim małym baniaku 2 krewetki to dobry pomysl.. mam już 1 na aiptasie i chcielem dokupic czyszcząca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, gracjan87 napisał:

A powiedzcie mi czy w takim małym baniaku 2 krewetki to dobry pomysl.. mam już 1 na aiptasie i chcielem dokupic czyszcząca

Ja mam dwie w 30l, kuekenthali i sarona, u Ciebie jest sporo kryjówek to czyszcząca powinna się zmieścić :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 4/23/2020 at 8:07 AM, Luminosek said:

Możesz spróbować z wszelkiej maści Gobiodonami

też myślę nad nim (mam 75l) ale czytałem że potrzebują acropor. Akceptują może jakiegoś łatwiejszego korala?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, slawekb napisał:

też myślę nad nim (mam 75l) ale czytałem że potrzebują acropor. Akceptują może jakiegoś łatwiejszego korala?

nie spoko wszystkie im podchodza u mnie zamęczył 2 euphylie zanim udalo mi sie kasztana zlapać i eksmitowac


Zbiornik 95x50x50 os 7x17W + actinica Led APF600 ,2x Koralia 3, sump 80L einheim 1250 start 10.2009

akwar1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.