Skocz do zawartości
Nuke

Lampa do "jamnika"

Rekomendowane odpowiedzi

Jamnik to szkiełko o wymiarach 150x38x35h.Obsada na pewno quadri szorstniki i może jakaś galaxea czy goniopora,reszta standard. Lampa/punkt świetlny będzie musiała być maksymalnie 5cm od tafli wody(innego rozwiązania nie ma). Najłatwiej byłoby założyć 2 lub 3 x t5 80w lub 54w tylko czy to nie będzie zbyt mocne światło przy takiej małej głębokości. Myślałem też o ledach 10w np 8sztukach tylko czy to oświetli mi cały zbiornik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć tak nisko lampę od tafli wody to moduły 10w są bez sensu z raz że przy 8 sztukach będą martwe strefy 2 sprawa przy takiej głębokości bez konkretnego skręcenia takiego 10w Leda masz popalone wsio, moim zdaniem lepiej pobawić się w lampę DIY na ledach, rozciagniesz równomiernie światło po całym akwarium i śmiało słabsze diody mogą być na takiej wysokości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te 5cm nad akwarium to jedyne miejsce na wpakowanie lampy.Rozumiem że t5 takiej mocy to sporo za dużo? Myślałem o tych taśmach led,ale czy to trochę nie za słabe?

Edytowane przez Nuke (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj taśmy - różne rodzaje. Łatwe sterowanie i fajny efekt barwny - zrób matrycę, to znaczy - powtarzalny układ tych samych pasków na całej powierzchni - powiedzmy 20-25 cm szerokości. Daj na grubą blachę aluminiową lub grube profile i ewentualnie na krawędziach jakiś mały wentylator żeby nie gotowało się wszystko. Zauważ że masz relatywnie niewiele wody na wysokość, więc do dna doświetli a ukwiały średnio lubią smażenie punktowymi ledami. Poza tym duże moduły to nadmiar ciepła.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli t5 zdecydowanie odpada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, silvia napisał:

a czemu nie t5 bo nadal nie otrzymałem odpowiedzi,tym bardziej że quadri czy goniopory potrzebują mocnej lampy. Chyba że opcja hybrydy na środku 1xt5 80w plus ledy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam tak niskie akwa i u mnie wisi 4x54W T5 do której dokleiłem białe taśmy led z ściemniaczem. 3 świetlówki niebieskie i jedna aktynika. Kolor wyregulowałem białymi ledami. Jest tak akurat z tym że moja lampa jest wyżej.

Moj zbiornik ma 130cm i nie ma miejsc bez światła wiec jak Twoje akwa ma 150cm długości to przy T5'tkach o dł. 1150mm końce akwa możesz mieć leciutko ciemniejsze co jest plusem bo np. grzybki nie lubią zbyt jasno :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Nuke napisał:

a czemu nie t5

Ja uważam, że możesz użyć lampy T5. Pewnie w 150 cm akwarium nie zmieści się lampa 80 W, ale 4 x 54 W bez problemu. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
47 minut temu, Nuke napisał:

a czemu nie t5 bo nadal nie otrzymałem odpowiedzi

nie widzę przeciwwskazań - poza tym że belka będzie trochę grubsza niż same ledy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że t5 2x80+led będzie idealnie.chyba że 3x54w a boki doświetlą same ledy

Jutro odbiór akwarium więc będzie przymiarka

Edytowane przez Nuke (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2x80w t5 będzie wystarczające dla zwierzaków. Efekt wizualny to albo kolejna t5 albo ledy...

 


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Konrad_Wwa napisał:

A może 4x 24w T5 2 równolegle w 2 rzędach plus LED dla wyciągnięcia kolorów?

24w mają 45cm co da 100cm przy ich rozsunięciu,sporo jeszcze do uzupełnienia. Na obecną chwilę 2x80w+16x150cm -taśmy aluminiowe led na diodach smd 5630,7030 i 8520 podzielone na 2x profil 16cm x 3,5cm x 2cm. Na noc jeden pasek led uv. I to chyba wystarczające będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24w mają 45cm co da 100cm przy ich rozsunięciu,sporo jeszcze do uzupełnienia. Na obecną chwilę 2x80w+16x150cm -taśmy aluminiowe led na diodach smd 5630,7030 i 8520 podzielone na 2x profil 16cm x 3,5cm x 2cm. Na noc jeden pasek led uv. I to chyba wystarczające będzie
Standardowo T5 mają prawie 60cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zamiast 4 miało być 5 bo mają 55.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I szkiełko prawie na swoim miejscu stoi jeszcze tylko wszystko poustawiać, podłączyć dokładnie i będzie gotowe do zalania

bfaf6c45aa02fbefmed.jpg

85774511721f97famed.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie,ponieważ mam 2 opcje.Albo ten kawałek będzie częściowo przykryty,albo uchwyt ma możliwość rozłożenia i przesunięcia tv,tylko że będzie niesymetrycznie względem łóżka hihihi.Większym i jedynym problemem jest sam tv,ponieważ w jego miejsce ląduje większy i będzie trzeba przesuwać cały uchwyt jeśli wysunięcie ramienia nie ogarnie wielkości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykrycie części jest dobrym pomysłem ale dodatkowo dałbym ze dwa wentylatory komputerowe za telewizor. Zasilane np z USB samego telewizora. Tak czy inaczej kibicuję ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.02.2020 o 17:49, Nuke napisał:

a czemu nie t5 bo nadal nie otrzymałem odpowiedzi,tym bardziej że quadri czy goniopory potrzebują mocnej lampy. Chyba że opcja hybrydy na środku 1xt5 80w plus ledy

Dlatego że:

- grzeją się i w takiej przestrzeni będziesz miał piekarnik

- całość jest grubsza niż taśma

- ledami będziesz miał lepsze sterowanie barwami

-  ledów nie musisz wymieniać co roku (niektórzy twierdzą że świetlówki tracą swoje właściwości już po 8 miesiącach)

 

A przy taśmie i takiej wielkości akwarium będziesz miał pelne doświetlenie - tak jak świetlówkami

Quadri i Gonio nie potrzebują aż tak dużo światła, pamiętaj że przy dużej ilości światła tracą barwę (intensywność - odruch obronny przed nadmiernym oświetleniem) Natomiast to co widzi oko, nie zawsze odpowiada temu co jest w rzeczywistości.

W każdym razie, w tym projekcie ja bym obstawiał taśmy ledowe.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wyjdzie w praniu :D W razie zmiany łatwo będzie podmienić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jaki będzie setup finalny całego zbiornika filtracja etc.?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.