Skocz do zawartości
SpCn85

Glon do identyfikacji i metody jego eliminacji

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o identyfikację i jeżeli, ktoś miał z tym glonem styczność o info ze sposobu walczenia z min (Mitrax, Brzydal)?

 

3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie pamiętam nazwy ale jest to glon wyższy więc raczej nikt się tego nie złapie, skała do sumpa albo do zabicia i czyszczenia 

edit

caulerpa prolifera

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
47 minut temu, SpCn85 napisał:

o info ze sposobu walczenia z min (Mitrax, Brzydal)?

Brzydal na bank nie ruszy - może Borsuk

ponad rok wyrywałem to pęsetą - co 2 tygodnie - pomogło totalne wyjałowienie wody (glonarium obok zbiornika)

nazywa się .. Caulerpa (jakaśtam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak Caulerpa prolifera. Masz pokolce? Mogą się tym zająć prawdopodobnie.

I jeszcze może borsuk. Jak nie to krab Mitrax

Edytowane przez Trurl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
32 minuty temu, Trurl napisał:

Jak nie to krab Mitrax

nie ruszy - miałem go i nie żarł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój borsuk też to olał, skała z tym wyleciała bo już nie miałem sił z tym walczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caulerpa prolifera nie ma takich piłkowanych liści wiec to nie ten gatunek. Próbuj rwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Caulerpa brachypus ?

krab Pachygrapsus marmoratus (praktycznie nie ma w sklepach)

98e13c26b0a22.jpg

żarł to aż miło - tylko ... lubił się w nocy czasem przejść po pokoju .. mina żony BEZCENNA :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Percnon gibbesi powinien dać radę. To pożeracz wszystkiego zielonego. U mnie nawet dino plewi. Proponuje spróbować, w dwa tygodnie powinien się skusić. A jak ruszy to już nie odpuści. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Mithrax żarł wszystkie caularepa włącznie z tą. Salarias wyłapywał co mniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy zwierzak ma swój charakterek i upodobania kulinarne.... mój percnon nawet nie chce patrzeć na kłaczki glonów za to w locie łapie pływające kawałki mrożonek i płatki spiruliny ( no chyba że to nie jest percnon).

Za to strombus wspina się na skałki i czyści do białego (a ponoć tylko ma grzebać w piachu). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem tym porośnięte dwie skały – Borsuk i Ctenochaetus Striatus zjadły wszystko w 3 dni, ale Borsuk to myślałem, że pęknie, bo było tego naprawdę dużo.

A nazwa tego to Caulerpa brachypus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pomoc. Pokolce odpadaja, bo mam obsade malych ryb i nie chce pokolcow. Moze zaczne od mitraxa i/lub Percon Gibb. , nawyzej borsuk maly na jakis czas, ale na Striatus nie namowicie mnie :D

Percon jest bezpieczny dla ryb?

Bede dodawal info z walki z glonem, gdyby ktos jeszcze mial taki problem. Dodaje do tematu nazwe glona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to na 99 % caulerpa brachypus, chyba najgorsza z caulerp, bo nie da się jej usunąć mechanicznie w całości i odrasta z najmniejszych fragmentów. Rośnie bardzo szybko i jest wyjątkowo żywotna. Widzę, że masz tam iglicznię, a z tego, co czytałam percnony mogą być niebezpieczne dla małych ryb. Iglicznie są dość powolne, więc ja bym nie ryzykowała. 

Możesz pokazać cały zbiornik?  Porasta wszystkie skały, czy tylko część?

Edit: to na pewno nie jest prolifera.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedna czesc..., ale probowalem rwac (dramat), a dwa- Globulus nosi je na sobie, wiec zaraz sie rozsieje :(

Mam tylko male ryby- male babki, apogonowate, iglicznie, blazny, mandaryna i kilka krewetek.

Jutro zrobie jakas fote, albo film- bo juz nie swieci swiatlo. W razie czego maly pokolec w 240 l sie zmiesci na czas likwidacji glona- choc wole tego uniknac. Zaczne od Mitraxa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że rwać to mordega, ryzoidy się bardzo mocno wczepiają w skale, a są na tyle słabe, że przy próbie wyrwania bardzo łatwo się przerywają, więc walka mechaniczna prawie nie ma sensu. Dlaczego prawie? Bo starając się usuwać to, co się da, zmniejszasz tempo rozrastania się na kolejne powierzchnie. Ale trzeba rwać z wyczuciem, po jednym "pędzie", bo jak się to poszarpie i fragmenty polecą w ton, to czepią się w innym miejscu. 

 

Ciężka sprawa, nie wiem, czy mithrax to ruszy, nigdy nie miałam tego w głównym akwarium. Miałam w sumpie, sama to włożyłam do refugium, ale kiedy się przekonałam, co to za cholerstwo, to wyjmuje, jak tylko gdzieś miedzy innymi glonami zobaczę. Tępię to do dzis, choć u mnie jest znacznie łatwiej, bo oplatuje to tylko inne glony i udaje mi się wyciągać bardzo długie fragmenty, więc coraz rzadziej to widuje. 

Jeśli jest taka możliwość, to na Twoim miejscu wyjełabym skały tym zaatakowane, zalała solanka o bardzo niskim zasoleniu żeby zmusić mieszkańców, jak kiełże, ślimaki, wieloszczety, czy wezowidla do opuszczenia domu (ewentualnie skala do suchego wiadra, na 5 minut wystawiona na powietrze, wlać trochę solanki mocnym strumieniem, skale przenieść do następnego wiadra, co z niej wylecialo żywego do sumpa, potem znów na kilka minut na powietrze i tak kilka, kilkanaście razy, aż uda się większość mieszkańców ewakuować) , po czym skala do wrzątku, potem porządne płukanie w solance z podmiany z silną cyrkulacja (bo pewnie nie wszyscy lokatorzy wyjdą i część zostanie tam ugotowana) i glon już nie powinien wrócic. Chyba, że zdążył się już na innych skałach czepić.

Zastanawia mnie też, dlaczego masz tak mocno zielone szyby, nigdy nie widziałam tak gęstego nalotu, najwyżej futro z włochatych glonów przy dojrzewaniu. U Ciebie to wygląda, jak pokryte zielonym tynkiem. 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Jeśli będziesz miał zamiar pozbyc się części skały z tym glonem to mam na wymianę bryły suchej skały syntetycznej AF.  Jak  coś to pw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie trochę tego zostawiłem w refugium i czekam, aż mi narośnie. Będzie jako naturalny pokarm dla Borsuka i pokolców, a w dodatku wychodowany z moich systemowych nutrientów więc kilka posiłków bez dorzucania papu do systemu. Niestety teraz już mi to tak nie rośnie bo przegrywa konkurując ze spaghetti którego wyrzucam 15 litrowe wiadro tygodniowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@ zgadnie z obietnica filmy (w nim opisywany glon i sposób jego przenoszenia na Globulusie :huh:). Co do tych zielonych glonów, to jest kawałek szyby, który nie jest od 2 miesięcy czyszczony, na tle białej ściany- nie wiem czy to zły znak.. zaczynają pojawiać się glony wapienne  na tym kawałku szyby. Zbiornik 14 miesięcy.

 

Jak coś ktoś zauważy, że jest coś nie tak- mile widziane komentarze, choć trochę wykraczamy poza temat (ale glon na filmie jest). 

Sposób walczenia z nim będzie taki: pierwszy wchodzi Percon, jak sobie nie poradzi to Borsuk.

Edytowane przez SpCn85 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.02.2020 o 17:38, SpCn85 napisał:

Jak coś ktoś zauważy, że jest coś nie tak- mile widziane komentarze

W 0:05 to jest Koumansetta rainfordi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, klossowski napisał:

W 0:05 to jest Koumansetta rainfordi?

Tak. Są 2. Z tego co widzę, to Pterapogony je gonią. Z uwag- wysoko podnoszą piasek jak przekopują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jedzą mrożonki albo suchy pokarm? Sam się zastanawiałem nad tą rybką do swojej kostki, ale parę osób pisało o problemach z karmieniem i zrezygnowałem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, klossowski napisał:

A jedzą mrożonki albo suchy pokarm? Sam się zastanawiałem nad tą rybką do swojej kostki, ale parę osób pisało o problemach z karmieniem i zrezygnowałem. 

Nie mam ich dlugo, ale widze, ze brzuchy zapadniete. Nie jedza suchego ani mrozonek- podejrzewam, ze mega ciezkie do utrzymania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SpCn85 napisał:

Nie mam ich dlugo, ale widze, ze brzuchy zapadniete. Nie jedza suchego ani mrozonek- podejrzewam, ze mega ciezkie do utrzymania

Czyli jednak to prawda, szkoda, bo bardzo mi się ta rybka podoba.

Co do zwalczania glona, to wystarczy zredukować białe światło. Makroglony w niebieskim nie rosną. U mnie  po zmianie oświetlenia (poprzednio miałem kanał biały 10 000 K, a teraz 12  000 K)  w 2 tygodnie zniknęła cała kępa caulerpy, a po kolejnym tygodniu zniknęła piękna gracilaria.  Teraz podkręciłem na maxa czerwony i mam nadzieję, że coś urośnie, bo mam nowe sadzonki :bump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wiadomości odnośnie glonów: borsuk załatwił sprawę w 4 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.