Skocz do zawartości
sir_rolu

Wybór skały do nowego akwa

Rekomendowane odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odradzam ci Marco ta skala przez rok oddaje coś do wody . Glony przez rok rosły mi na niej pięknie . Jezeli możesz to kup żywa z dobrego źródła lub kup RRR . 
ja nie kupił bym żadnej z tych wszystkie to skala oczyszczona nie wiesz jak bardzo . Kiedyś miałem piękny biały kawałek pukani i jak zacząłem to rozcinać i odrazu wywaliłem ją w kibel w środku było masę życia nie rozpuszczonego po czyszczeniu 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja na odwrót polecam MR 2,5 miesiąca mam już ją w akwa, po miesiącu pojawiły sie lekkie okrzemki, ale po kilku dniach zeszły a tak to praktycznie zero dojrzewania

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytałem się już na tym forum o skałę i czy cena skały zależy od jej jakości i .... co forumowicz to inne zdanie. Ja osobiście uważam, że każda skała jest dobra byle by była była mocno porowata. Czy żywa czy sucha - wybór należy  do Ciebie - czy chcesz mieć ciekawe, ale burzliwe dojrzewanie czy spokojne ale nudne. 

Ja kupiłem najtańszą Ocean real rock (czy coś takiego) i ryby i korale żyją, trochę rosną na niej glony, ale to normalne bo mam młode akwarium, a kształty i powierzchnia skały  mi się podobają. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Hoom napisał:

Odradzam ci Marco ta skala przez rok oddaje coś do wody . Glony przez rok rosły mi na niej pięknie . Jezeli możesz to kup żywa z dobrego źródła lub kup RRR . 
 

Takie same opinię o rrr mozna znalezc tu na forum. Ja mam marco i wszystko jest jak trzeba.

Edytowane przez fannadil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mogę z czystym sumieniem polecić Marco Rock, 0 problemów, 0 plag, 0 dziwnych skoków parametrów.

Śmiga u mnie prawie 2 lata i bez problemów, ciąglę dokładam nową i szybko jest obrastana przez glony wapienne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również polecam Marco Rock. Mam ponad rok. Plusy - porowata, nic nie oddawała do wody. Minusy - bardzo powolne dojrzewanie, glony wapienne zarosły ja dopiero po roku. Ja kupiłem skalę MR ciętą do oklejania ścian i komina - po ułożeniu mam dużo półek na korale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Trurl napisał:

porowata

Z porowatością skały MR, to bym dyskutował, w porównaniu do Pukani to MR jest betonem. MR jest dwukrotnie cięższa od Pukani.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

również polecam Marco Rocks :) właśnie odpaliłem trzecie akwarium na tej skale. Za każdym razem ze skałą nie było żadnego problemu i nic nie oddawała. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Hoom napisał:

Jezeli możesz to kup żywa z dobrego źródła lub kup RRR . 

Tez myslalem o RRR ale przegladalem na YT kanal kolegi ktory ma akwa 1000l mial ja u siebie w akwa i okazalo sie ze jest mega slabym filtratorem wcale nie nadaje sie na zasiedlanie bakteriami .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, norbi2222 napisał:

Z porowatością skały MR, to bym dyskutował, w porównaniu do Pukani to MR jest betonem. MR jest dwukrotnie cięższa od Pukani.

zgadzam sie macro rocks jest twarda jak beton zaden robak nie będzie jej drążył, w dodatku w akwarium pokrywa sie takim "syfem" w przeciwieństwie do żywej skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, sir_rolu napisał:

Tez myslalem o RRR ale przegladalem na YT kanal kolegi ktory ma akwa 1000l mial ja u siebie w akwa i okazalo sie ze jest mega slabym filtratorem wcale nie nadaje sie na zasiedlanie bakteriami

Skala RRR nie jest taka zła, pod warunkiem że mamy porządne  zaplecze biologiczne w sumpie. 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie temat skały jest dosyć trudny. Moim zdaniem, w dzisiejszych czasach bardziej liczy się jej "stabilność' i czystość (niski wpływ na chemię wody) niż porowatość i możliwość zapewnienia filtracji. Skała żywa (oryginalna) to cena kosmiczna za kg. Ja polecić mogę RRR super kształty, zero problemów z parametrami i AF rock. W obydwu przypadkach bezproblemowe dojrzewanie, łatwa aranżacja i dobra podstawa pod korale. 
Jako siedlisko mikro życia polecam zwykły siporax w ilości ile wlezie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam MR i nikomu jej nie polecam. Mam porównanie jak znajomi startowali na RRR . Byłem wściekły ze sobie jej nie kupiłem . Ale decyzja należy do ciebie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos mial moze stycznosc z ta skala Dry Base Rock Indonesia ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie będziesz miał rozwiniętego wsparcia w sumpie w postaci dużej ilości złoża ceramicznego aby rozbudować sobie biologię to skała Marco NIE nadaje się do akwarium wg mnie.

Dla mnie stwierdzenie, że MR jest porowata to jakiś żart. zwykłe nalane formy betonowe.

Mam ja w jednym akwarium - 900l

W porównaniu do drugiego baniaka, w tym z MR miałem zdecydowanie większe problemy z biologią. Tu przy skoku parametrów (rozpuściły się algi w refugium) skała ta za nic nie dawała powierzchni do bytowania odpowiedniej ilości bakterii.

Dopiero po przebudowie w sumpie, nałożeniu naprawdę dużej ilości złoża udało mi się rozbudować biologię do tego stopnia, że w akwa z MR nie mam od dawna już żadnych problemów.

Bakterie robią swoje, ale na MR jest ich zdecydowanie za mało.

Więc wg mnie:

1. Nie jest wystarczającym siedliskiem dla wystarczającej ilości bakterii.

2. Jak najbardziej może byc stosowana w akwa pod warunkiem rozbudowania złóż w sumpie dla zachowania biologii.

Nic do wody nie wydziela, nie oddaje  wg moich obserwacji

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ok bylem w sklepie i znalazlem dwie suche skaly zdjecia robilem tak aby bylo widac strukture jak oceniacie? Ktora skala wyglada na lepsza ? na 3 fotkach ta sama skala :

 

20200312_135736.thumb.jpg.76057445e36e68597b13cf861ab8d292.jpg20200312_135739.thumb.jpg.ebef29d11cd194aa820041a3144f06b6.jpg20200312_135741.thumb.jpg.58db8e383cc21e414f14bc814defbb67.jpg

a tutaj druga skala

20200312_135431.thumb.jpg.f6d546a9516896a65c82ea48fca2d939.jpg20200312_135429.thumb.jpg.d0ea10232e863f8bde1e01710d51c9e8.jpg20200312_135117.thumb.jpg.0523be49cfd5f368ff167b8c1ba4dbd3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema podepnę się do tematu który tez właśnie drążę przed zakupem zbiornika 60L . 
do wyboru u mnie tylko 

https://www.portonaquapet.co.uk/shop/Caribsea-LifeRock-Shapes-M70794
 

lub

https://www.portonaquapet.co.uk/shop/Ocean-Rock-Medium-Pieces-25kg-Box-M48505
 

i już zgłupiałem .

mialem kiedyś solniczkę ale to było  X lat temu i startowałem na żywej skale prosto z sumpa i wszystko chulało jak ta lala... a teraz odświeżam wiadomości i nie wiem na która się zdecydować. Pomożecie ? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, klossowski napisał:

To jest cena za 25 kg?  9 zł za kilo? 

Tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.03.2020 o 23:26, sir_rolu napisał:

 

Ok bylem w sklepie i znalazlem dwie suche skaly zdjecia robilem tak aby bylo widac strukture jak oceniacie? Ktora skala wyglada na lepsza ? na 3 fotkach ta sama skala :

 

20200312_135736.thumb.jpg.76057445e36e68597b13cf861ab8d292.jpg20200312_135739.thumb.jpg.ebef29d11cd194aa820041a3144f06b6.jpg20200312_135741.thumb.jpg.58db8e383cc21e414f14bc814defbb67.jpg

a tutaj druga skala

20200312_135431.thumb.jpg.f6d546a9516896a65c82ea48fca2d939.jpg20200312_135429.thumb.jpg.d0ea10232e863f8bde1e01710d51c9e8.jpg20200312_135117.thumb.jpg.0523be49cfd5f368ff167b8c1ba4dbd3.jpg

Bierz tą z 2 ostatnich zdjęć. IMHO każda sucha naturalna skała jest lepsza niż najlepsza z betoniarki. Ja mam skałę z adriatyku/atlantyku z giełdy akwarystycznej i wszystko śmiga bez problemu. Za 60 kg zapłaciłem bodajże 600 pln. Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, pajak04 napisał:

Tak

Ta pierwsza to jakaś sztuczna skała, wygląda ok i jako podstawka pod korale powinna być dobra.

Ta druga to chyba wapień filipiński.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Padło na skalę nr 2 akwa obecnie ma lekko ponad 6 miesiecy pokolei fotki dzien 1 , 48h po zalaniu i obecnie

20201110_013348.jpg

20201110_013407.jpg

Obecnie 

20201110_013705.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze ja ułatwie decyzje :P

SKAŁA NIE FILTRUJE

Nie jest to moje stwierdzenie, bo na profesjonalnych blogach udowodniono i wyjasniono to dawno. Dentryfikacja zadna, glony wapienne niweluja jej porowatosc. Powierzchnia dla bakteri jak najbardziej, ale przy obecnych mediach porowatosc zywej mozna zastosować bardzo dobre zamienniki i filtracje urzadzuc w sumpie ktory do tego jest przeznaczony. 

Zywa skale traktuje jako zrodło ciekawego zycia, zrodlo naturalnych szczepow bakterii, źródło biologii,  ale nie majac do niej dostepu biologie trzeba rozbujac samemu. """ Skala betonowa""" posiada wystarczajaco zakamarkow dla osiedlenia sie robactwa i zooplanmtonu.

Zadziwia mnie fakt ze czesto i gesto rozwaza sie akwarium bez piasku bo tylko zbiera sie syf. A w skale sie nie gromadzi?

Dlatego co raz wiecej zbiornikow zaczyna mniec wizualnie lekki ""przewiewny"" aquascaping, gdzie 100 razy łatwoej zadbac  o """ higienie zbiornika"" W tych zbiornikach O wiele mniej organiki, wyzsze pH, ladniejsze korale.

Moim zdaniem, z powodu  z braku dostepu do przawdziwie zywej  skaly najlepszym rozwiazaniem jest potraktowanie jakiejkolwiek skaly tylko jako konstrukcji pod korale i kryjówki dla ryb. 

Filtracja, biologia do sumpa.

 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.