Skocz do zawartości
sir_rolu

Wybór skały do nowego akwa

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Grzegorz Dyzma napisał:

SKAŁA NIE FILTRUJE

Nie jest to moje stwierdzenie, bo na profesjonalnych blogach udowodniono i wyjasniono to dawno. Dentryfikacja zadna, glony wapienne niweluja jej porowatosc.

A kolega r_33 prowadził wiele lat kostkę na samej  naturalnej skale, bez piachu i żadnych mediów, to gdzie u niego zachodziła denitryfikacja?

Ps. Od paru miesięcy prowadzi tę kostkę na betonowej skale, też bez żadnych kaskad czy paneli i nawet SPSy mu rosną. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dokładnie. Odnośnie podłoża to na innym forum ktoś miał problem z dużą ilością siarki na teście ICP. Wszystko przez brak odmulania. Ja wolę bez i bez tego problemu. W tym miejscu mam koralowce i dna gołego nie widać.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"SKAŁA NIE FILTRUJE" i już się temat ożywił. Oczywiście bzdura, a może raczej "zależy". W moim akwarium jest tyle "drobnego" życia, że skała jest cały czas ogryzana do białego i intensywnie drążona, i nie ma absolutnie żadnych problemów z jej obrastaniem, zapychaniem czy utratą właściwości filtracyjnych. I to jest przewaga skały naturalnej nad syntetyczną, że właśnie jest dosłownie żywa i regeneruje swoje właściwości. Pewnie inaczej to wygląda w nowoczesnych, sterylnych zbiornikach, gdzie każdy jeden robaczek jest tępiony, bo może nawet nie szkodzić, ale zaledwie "drażnić" korale. Natomiast w 100% się zgadzam, że jeśli komuś zależy tylko na porowatości i powierzchni dla bakterii, to pewnie sztuczne media w sumpie okażą się lepsze. Tak na prawdę wybór naturalnej skały (i ewentualnie piachu, bo z tym podobnie jest) to jest kwestia estetyczna i filozoficzna. Czy naszą ambicją jest uzyskanie niesamowitych kolorów i utrzymanie skrajnie trudnych korali, czy może próba odtworzenia jak najbardziej złożonej repliki rafy? Plus cała skala stanowisk pośrednich. A jeszcze jest trzecia strona medalu, że sporo (takie przynajmniej można odnieść wrażenie) osób nie bardzo wie, jakie dokładnie właściwości ma ten czy inny materiał, jakie warunki może stworzyć, ograniczając się tylko do wątpliwych haseł reklamowych producentów, czy marketingowych filmików z youtube. 

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi bardziej chodziło o to ze jezeli nie mamy dostepu do prawdziwej  zywej skaly a realia sa takie ze praktycznie jest  niedostepna to trzeba troche zmienic """nastawienie""

Spokojnie da sie odpalic akwarium na jakiejkolwiek suchej  skale.  A idac za tym stwierdzeniem wybor zaczyna bardziej prostszy. W moim przykladku wybieram taka jak mi sie podoba, taka ktorej struktura wyglada naturalnie, taka ktora nie oddaje organiki. Najfajniejszy aspekt to na spokojnie moge ciąć, ukladac, kleić, modelowac jak mi fantazja podpowie. I nie mam ciśnień ze mi klej nie trzyma czy cos obumiera. Ilosc taka zeby juz przy sredniej wielkosci korali przestała wizualnie grac pierwszy plan. Zycie w postaci glonow, wapiennych plam, nalotów, wieloszczetow, kielzy, izopodow, widłonogow, wszelkiego rodzaju pędractwa przyjdzie z koralami. Glownie z LPSami i miekimi. I co najlepsze prosto z rafy. Moze to wlasnie plus ze nie wszystkie korale da sie szczepic jak typowego SPS. Jestem na 100% pewien ze moja sucha skala ktora wybralem bedzie w pełni skolonizowana nie tylko przez bakterie nawet przez aiptasie i to juz po kilku miesiacach. Po roku czasu mysle ze bedzie nie do odróżnienia.

Mysle dodajac biologiczna nisze z istniejacych juz zbiornikow, jestemm w stanie wiele zdziałac.

Filtracja skały jakiej oczekujemy to metoda berlinska. Warunek ? Zywa w ilosci az "po dach"

Natomiast filtracje jakiej oczekuje czyli zjadanie resztek pokarmowych przez robactwo, stale zachodzacy cykl azotowy, niwelacje NO3 i PO4 przeprowadzam w sumpie za pomoca grysu koralowego, refugium, piasku, glonow, odpieniacza, adsorberow, rolermatow, peletek , skały co kto woli. Nawet sam piasek w glownym 

Zabrzmi to przwrotnie,  ale w moim mniemaniu pozbycie sie przekonania "SKAŁA = FILTRACJA"" za to połaczeniu duzo biologii ale wsumpie, przeklada sie całościowo na wyglad zbiornika i łatwość prowadzenia.

Ale to tylko moje 5 groszy :-) 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Jestem na 100% pewien ze moja sucha skala ktora wybralem bedzie w pełni skolonizowana nie tylko przez bakterie nawet przez aiptasie i to juz po kilku miesiacach.

A czy kupując sztuczną skałę możemy mieć 100% pewność, że wykonana została z bezpiecznych dla organizmòw morskich materiałów? Czy komuś się zdazyło, że kupil skałę od bardziej lub mniej markowego producenta i skała zaczęła puszczać do wody jakieś niechciane pierwiastki (np metale ciężkie z jakiejś partii surowca do produkcji)? Czy zdażają się takie sytuacje i producenci uznają reklamacje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sucha skała niekoniecznie musi byc sztucznym wyrobem czlowieka gdzie człowiek miksuje skladniki i dodaje pigment. Warto brac pod uwage te czyniki i rozgraniczyc pochodzenie skaly. Naturalne pokłady VS syntetyk.

Kryteriow przy wyborze jest kilka. Osobiste przesłanki,  cena, wyglad, waga, struktura, wlasciwosci, i samo obchodzenie sie podczas modelowania aquascapingu.

 

Caribsea South Base Rock czy Reef Saver jest naturalna skala wapienna o skomplikowanej i fantazyjnej strukturze ktora świetnie kreuje środowisko rafy. 

Co do reklamacji ""wadliwego"" produktu sprawa zawsze opiera sie o dowody. Temat rzeka. Jak udowodnić ze akwarium kuleje z winy skały a nie prowadzacego? Reklamacja produktu naturalnego pochodzenia jakim jest skała czy piasek jest praktycznie absurdem. 

Bazując na opiniach urzytkownikow, zdjecia, opisy, filmiki a tych ostatnich jest mnostwo (" BRSTV " robi swietną robote) ,  ryzyko jest marginalne. 

 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możemy zaufać np producentowi skały RRR wersja (4) to jest to skała z naturalnego złoża ( mielone muszle, szkielety korali czy mielona skała ) więc czemu w przypadku tej skały miała być betonem ? Bo beton to widziałam z Af to jest beton mieszamy w betoniarce gdzie super rośnie na niej glon i wolonia. ( widziałam 3 zbiorniki na tej skale) proszę przełamać rrr i Af jak wygląda w środku, kolosalna różnica,  zresztą cenowo też. 

Bo jakoś mam 55kg rrr, niby tego betonu jak to niektórzy nazywają i akwarium jakoś nie kuleje, ale oczywiście w sumpie jest też żywa skała Fiji 60kg i reszta siporaxu co ostatnio słyszę ze to też syf i kulki też syf i wszystko ogółem to syf, tylko w głowie pusto, albo wypowiedzi fantastyczne na temat sumpa gdzie wypowiadajacy nigdy go nie posiadał, ale doświadczające wypowiedzi powalają z nóg.

Moje zdanie jest takie,  jak ktoś z czymś sobie nie radzi, albo zbiornik kuleje z winy akwarysty to szuka się winy w skale,  w kulkach, siporaxie, i uj wie gdzie... 

pozd.:D

3 godziny temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Jak udowodnić ze akwarium kuleje z winy skały a nie prowadzacego

Dokladnie tak... dobre pytanie.

Ps. Skała Fiji polecam, ale w moim przypadku w tym czasie nie byla dostępna Fiji, temu mam pół na pół z rrr, i nie żałuję fajne kawałki...

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze napisane !

Najlepsze są wypowiedzi: "nie mam ale słyszałem".

Skała Fiji - moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Słony leszcz napisał:

"SKAŁA NIE FILTRUJE" i już się temat ożywił. Oczywiście bzdura, a może raczej "zależy". W moim akwarium jest tyle "drobnego" życia, że skała jest cały czas ogryzana do białego i intensywnie drążona, i nie ma absolutnie żadnych problemów z jej obrastaniem, zapychaniem czy utratą właściwości filtracyjnych. I to jest przewaga skały naturalnej nad syntetyczną, że właśnie jest dosłownie żywa i regeneruje swoje właściwości. Pewnie inaczej to wygląda w nowoczesnych, sterylnych zbiornikach, gdzie każdy jeden robaczek jest tępiony, bo może nawet nie szkodzić, ale zaledwie "drażnić" korale. Natomiast w 100% się zgadzam, że jeśli komuś zależy tylko na porowatości i powierzchni dla bakterii, to pewnie sztuczne media w sumpie okażą się lepsze. Tak na prawdę wybór naturalnej skały (i ewentualnie piachu, bo z tym podobnie jest) to jest kwestia estetyczna i filozoficzna. Czy naszą ambicją jest uzyskanie niesamowitych kolorów i utrzymanie skrajnie trudnych korali, czy może próba odtworzenia jak najbardziej złożonej repliki rafy? Plus cała skala stanowisk pośrednich. A jeszcze jest trzecia strona medalu, że sporo (takie przynajmniej można odnieść wrażenie) osób nie bardzo wie, jakie dokładnie właściwości ma ten czy inny materiał, jakie warunki może stworzyć, ograniczając się tylko do wątpliwych haseł reklamowych producentów, czy marketingowych filmików z youtube. 

Ciiii, nie znasz się. Nie masz sumpa, 100kg żywej skały i lasu acropor :P co Ty zabierasz głos z takim baniakiem na gupiki. Masz pusto w głowie, zero wyobraźni. To, że Twój zbiornik działa to przypadek i takie samo środowisko pomnożone x20 już by nie działało tylko upadło ;)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, FajnyRadziu napisał:

Ciiii, nie znasz się. Nie masz sumpa, 100kg żywej skały i lasu acropor :P co Ty zabierasz głos z takim baniakiem na gupiki. Masz pusto w głowie, zero wyobraźni. To, że Twój zbiornik działa to przypadek i takie samo środowisko pomnożone x20 już by nie działało tylko upadło ;)

właśnie taka wypowiedź świadczy o tym że tego nie rozumiesz, temu drwisz z innych i przy okazji z mego powyższego postu.

Ale gratuluję dobrego samopoczucia i humoru, takich też tu brakuje ;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Beti napisał:

właśnie taka wypowiedź świadczy o tym że tego nie rozumiesz, temu drwisz z innych i przy okazji z mego powyższego postu.

Ale gratuluję dobrego samopoczucia i humoru, takich też tu brakuje ;)

 

A dziękuję, najciemniej pod latarnią ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponizej link do filmiku  z ciekawym ułozeniem skały. Troche na poparcie o czym wspominalem wczesniej. 

Skala nie zostala uwzgledniona jako filtracja mimo ze jest powierzchnią dla bakterii. Wszytsko tak by nam sie podobało, z myślą o koralach i rybach. Wysokosc do polowy by straczyło miejsca na wzrost korali i nie blokowalo cyrkulacji.

Nawet bez korali juz miło to wyglada. Duzo przesmykow, miejsca do plywania dla ryb.  Mnóstwo opcji pozycjonowania korali w zaleznosci od rodzaju i wymagań.

Ale jak zawsze, wszystko indywidualna sprawa kazdego z nas.

 

 

 

 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Do swojego zbiornika jaką wybrałeś ?

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, JerzyB said:

Witam

Do swojego zbiornika jaką wybrałeś ?

Pozdrawiam

 

CaribSea South Seas Base Rock  36kg.

Bedzie duzo wiercenia , cięcia na mniejsze bardziej podłużne i plaskie kawałki. 

20201114_213626.jpg

20201114_214440.jpg

20201114_214326.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 80% Fiji i 20% produkt od af z racji tego że były równe jedną stroną i posłużyły za podstawy do całej konstrukcji. Ale gdybym miał możliwość to kupił bym Pukani. Uważam że to chyba najlepsza skała ale niestety niemal nieosiągalna. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywa pełna życia skała pojawiła sie w polskich sklepach... Pięknie obrośnięta życiem ale jest jedna gruntowna wada... Cena na poziomie 90-100 PLN / kg 

Jak dla kogoś wydanie na kilkanaście kg takiej kasy nie robi problemu to na pewno warto :)

Myślałem co by do sumpa nie włożyć z 1-2kg... Ale podobno może skończyć się to rumakowanie dramatem i niekończącym się dojrzewaniem na nowo... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja skałę do swojego kolekcjonowałem przez ok 3 miesiace poprzez aukcje ze sprzętem z likwidowanych zbiorników. Warunek zakupu byl jeden - musi to byc skała naturalna.  Udalo mi się zabrać ok 40 kg.

Wady takiego postepowania - kawałki dość brzydkie wizualnie, malo ustawne, niewiadomo co w sobie mają (potencjalne ryzyko niepowodzenia), zaleta jedna - skała naturalna!!!

Skałę zresetowałem w podchlorynie sodu i suszeniem w letnim słońcu.

I na razie się kręci......

Za niedługo będę likwidowal kostkę 64 litry, ale kusi mnie aby zdobyć kilka kilogramów naturalnej skały (marzyła by mi się taka prosto z frachtu, ale to graniczy z cudem) i obserwować dojrzewanie na takim czymś :scub:

 

 

 

20200626_190541.thumb.jpeg.8e04fdc8df492651498dcef30b41cde3.jpeg20200801_211020.thumb.jpeg.fea45f35aa82506f34e2a748de7ae0a7.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, atk napisał:

Myślałem co by do sumpa nie włożyć z 1-2kg... Ale podobno może skończyć się to rumakowanie dramatem i niekończącym się dojrzewaniem na nowo... 

Śmiało jak masz miejsce można dodać żywą skałę, a te "podobno" juz przestańmy wierzyć opowiesci z Narwii.. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Arek77 napisał:

Za niedługo będę likwidowal kostkę 64 litry, ale kusi mnie aby zdobyć kilka kilogramów naturalnej skały (marzyła by mi się taka prosto z frachtu, ale to graniczy z cudem) i obserwować dojrzewanie na takim czymś

Popatrz sobie na stare zdjęcia z mojego akwa, jak wygląda dojrzewanie na nieodgazowanej skale prosto z frachtu:-) Nic przyjemnego. Taką surową żywą skałę do działającego baniaka to co najwyżej jakiś mały kawałek można dołożyć, i to też tylko jeśli akwa jest stabilne i zdrowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 hours ago, JerzyB said:

Witam

Gdzie to kupiłeś  ,  w  polskich sklepach  nie widzę . To naturalna skała?

Patrzac na zdjecia Marco Rock i Carib Sea South Sea Base śmiem twierdzic ze to to samo. Rozeznania na temat Marco nie robiłem.  Natomiast Carib Sea pochodzi z Florydy, wyspa Key Largo. Skala naturalnego pochodzenia z poprzednich epok geologicznych. Na swoim kawalku udalo mi sie znalezc skamieliny. Wszytsko oprocz zywej skaly, w UK raczej dostepne od ręki.

Key_Largo,_FL_33037,_USA_-_panoramio_(3).jpg

20201115_124939.jpg

swimming-area-at-beach.jpg

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Beti napisał:

masz miejsce

Mam do dyspozycji przegrodę 30x30x22h cm w której stoi af150 7.2 i w środku 3L Zeo + 3.6L af bio fil... Całość pod pompa jebao 3kL...

Myślę czy dołożyć drugi taki zestaw, czy też wpakowac żywa skałę i dać cyrkulator czy też zapełnić ceramika/kulkami wraz z cyrkulatorem aby mieszało wodę. 

Co będzie lepsze? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.